کد خبر : 1789
Print
سبزوارنگار

مردم با نشریات خوب، زندگی می کنند

پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۸

خلاصه خبر

Image titleسبزوارنگار/علی صالح آبادی از فعالین مطبوعاتی کشور، صاحب امتیاز و مدیر مسؤول روزنامه ی ستاره صبح است. نظر وی درباره ی نشریات را  برای شما آورده ایم .

*باتوجه به فعالیت های شما در عرصه های سیاسی که می توان به حضور در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد، به چه دلیل وارد عرصه ی مطبوعات شدید؟حضور در این عرصه برای من یک اتفاق بود. در سال۸۱ حزب همبستگی در اداره ی روزنامه اش به بن بست رسیده بود. مرحوم قندهاری نماینده ی گرگان و تعدادی دیگر از اعضای این حزب از من خواستند تا روزنامه ی همبستگی را که به خاطر بدهی سنگین در حال تعطیل شدن بود را اداره کنم. به خاطر علاقه ای که به فرهنگ و اطلاع رسانی داشتم قبول کردم و از سال ۸۱ تا ۸۶ مدیر مسؤول روزنامه ی همبستگی شدم.

*چگونه به فکر انتشار هفته ی نامه ستاره ی صبح افتادید؟در سال ۸۳ درخواست روزنامه ای با نام ستاره ی صبح را به دبیرخانه ی هیأت نظارت دادم که در دستور هیأت قرار داشت. با تلاش و پیگیری هیأت نظارت بر مطبوعات مجوز هفته نامه ی ستاره ی صبح را به نام من صادر کردند و در روز ۱۶آبان ۸۸ ستاره ی صبح روی پیشخوان روزنامه فروشی ها قرار گرفت.

*آیا در این چهار سال باموانع و مشکلاتی هم روبرو شدید یا خیر؟مشکلات فراوان پیش روی انتشار نشریه وجود داشت خوشبختانه با صبر، خویشتن داری و تلاش های بی وقفه ی همکاران قبلی و کنونی توانستیم بمانیم.

*چگونه با وجود مشکلات توانستید ادامه ی کار دهید؟معتقدم انسان می تواند در زمان بحران کارهای بزرگ به نفع ملت با مشکلات پیش روی انجام دهد. ما چهار سال گذشته با وجود مشکلات مادی و... توانستیم نشریه را بدون تعطیلی به طور مستمر منتشر کنیم. تداوم فعالیت یک نشریه امری خوب هم برای مخاطبان و هم برای جامعه ی مطبوعاتی کشور به شمار می رود.

*ستاره ی صبح جز معدود نشریاتی است که شعار انتخاب کرده است؟ علت انتخاب شعار  چیست؟تجربیاتی که قبل و بعد از انقلاب وجود دارد این نتیجه را می رساند که در جامعه ی ایران؛ تنش، نزاع، درگیری، حسادت، رقابت ناسالم برای حفظ قدرت یا به قدرت نرسیدن نهادینه شده است، انگار عده ای باور دارند که باید مانند بلوک شرق که در تضاد با دیگران زندگی می کردند در این جا هم باید با یک دیگر بجنگیم و قاعده ی بخش بر دو را عملی می کنیم.شعر زیبای حافظ را که می گوید: "آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است /با دوستان مروت با دشمنان مدارا " را انتخاب کردم.معنای این شعر این است که بپذیریم انسان صاحب حق است و در برخورد با او جانب مروت و انصاف باید گرفته شود.

*نظر شما در مورد کارکرد نشریات چیست؟در دنیای مدرن نشریات خوب به گونه ای هستند که مردم با خواندن اخبار، اطلاعات و تحلیل، انتخاب و با آن ها زندگی می کنند.نشریه ی خوب نشریه ای است که قدرت پیش بینی و تحلیل حوادث را داشته باشد.

*برنامه و خط مشی ستاره صبح برای سال پنجم چیست؟مشی ما همان است که در چهار سال گذشته اجرا کرده ایم. تعامل با حاکمیت و بازگو کردن مطالبات و دفاع از خواست ملت. ما در ستاره ی صبح؛ سبک جدید روزنامه نگاری را تجربه کرده و می کنیم. این سبک عبارت استفاده کمتر از القاب کلماتی مثل هرگز، هیچ، بسیار، خیلی، فوق العاده، تمام، کامل و... پرهیز از درشت گویی، گزندگی، دشنام، فحاشی، اتهام زنی، مچ گیری، کلمات زشت، شنیع و عدم انتشار اخبار کشتار در خاورمیانه و جاهای دیگر چون دوست نداریم خاطر خوانندگان را آزرده کنیم./.

به نقل از ویژه نامه ی ستاره ی صبح-تهیه و تنظیم: محسن تدینی ثانی

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام