کد خبر : 1789
Print
سبزوارنگار

مردم با نشریات خوب، زندگی می کنند

پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۸

خلاصه خبر

Image titleسبزوارنگار/علی صالح آبادی از فعالین مطبوعاتی کشور، صاحب امتیاز و مدیر مسؤول روزنامه ی ستاره صبح است. نظر وی درباره ی نشریات را  برای شما آورده ایم .

*باتوجه به فعالیت های شما در عرصه های سیاسی که می توان به حضور در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد، به چه دلیل وارد عرصه ی مطبوعات شدید؟حضور در این عرصه برای من یک اتفاق بود. در سال۸۱ حزب همبستگی در اداره ی روزنامه اش به بن بست رسیده بود. مرحوم قندهاری نماینده ی گرگان و تعدادی دیگر از اعضای این حزب از من خواستند تا روزنامه ی همبستگی را که به خاطر بدهی سنگین در حال تعطیل شدن بود را اداره کنم. به خاطر علاقه ای که به فرهنگ و اطلاع رسانی داشتم قبول کردم و از سال ۸۱ تا ۸۶ مدیر مسؤول روزنامه ی همبستگی شدم.

*چگونه به فکر انتشار هفته ی نامه ستاره ی صبح افتادید؟در سال ۸۳ درخواست روزنامه ای با نام ستاره ی صبح را به دبیرخانه ی هیأت نظارت دادم که در دستور هیأت قرار داشت. با تلاش و پیگیری هیأت نظارت بر مطبوعات مجوز هفته نامه ی ستاره ی صبح را به نام من صادر کردند و در روز ۱۶آبان ۸۸ ستاره ی صبح روی پیشخوان روزنامه فروشی ها قرار گرفت.

*آیا در این چهار سال باموانع و مشکلاتی هم روبرو شدید یا خیر؟مشکلات فراوان پیش روی انتشار نشریه وجود داشت خوشبختانه با صبر، خویشتن داری و تلاش های بی وقفه ی همکاران قبلی و کنونی توانستیم بمانیم.

*چگونه با وجود مشکلات توانستید ادامه ی کار دهید؟معتقدم انسان می تواند در زمان بحران کارهای بزرگ به نفع ملت با مشکلات پیش روی انجام دهد. ما چهار سال گذشته با وجود مشکلات مادی و... توانستیم نشریه را بدون تعطیلی به طور مستمر منتشر کنیم. تداوم فعالیت یک نشریه امری خوب هم برای مخاطبان و هم برای جامعه ی مطبوعاتی کشور به شمار می رود.

*ستاره ی صبح جز معدود نشریاتی است که شعار انتخاب کرده است؟ علت انتخاب شعار  چیست؟تجربیاتی که قبل و بعد از انقلاب وجود دارد این نتیجه را می رساند که در جامعه ی ایران؛ تنش، نزاع، درگیری، حسادت، رقابت ناسالم برای حفظ قدرت یا به قدرت نرسیدن نهادینه شده است، انگار عده ای باور دارند که باید مانند بلوک شرق که در تضاد با دیگران زندگی می کردند در این جا هم باید با یک دیگر بجنگیم و قاعده ی بخش بر دو را عملی می کنیم.شعر زیبای حافظ را که می گوید: "آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است /با دوستان مروت با دشمنان مدارا " را انتخاب کردم.معنای این شعر این است که بپذیریم انسان صاحب حق است و در برخورد با او جانب مروت و انصاف باید گرفته شود.

*نظر شما در مورد کارکرد نشریات چیست؟در دنیای مدرن نشریات خوب به گونه ای هستند که مردم با خواندن اخبار، اطلاعات و تحلیل، انتخاب و با آن ها زندگی می کنند.نشریه ی خوب نشریه ای است که قدرت پیش بینی و تحلیل حوادث را داشته باشد.

*برنامه و خط مشی ستاره صبح برای سال پنجم چیست؟مشی ما همان است که در چهار سال گذشته اجرا کرده ایم. تعامل با حاکمیت و بازگو کردن مطالبات و دفاع از خواست ملت. ما در ستاره ی صبح؛ سبک جدید روزنامه نگاری را تجربه کرده و می کنیم. این سبک عبارت استفاده کمتر از القاب کلماتی مثل هرگز، هیچ، بسیار، خیلی، فوق العاده، تمام، کامل و... پرهیز از درشت گویی، گزندگی، دشنام، فحاشی، اتهام زنی، مچ گیری، کلمات زشت، شنیع و عدم انتشار اخبار کشتار در خاورمیانه و جاهای دیگر چون دوست نداریم خاطر خوانندگان را آزرده کنیم./.

به نقل از ویژه نامه ی ستاره ی صبح-تهیه و تنظیم: محسن تدینی ثانی

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
گزارش و گفت و گو

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

تحمل جامعه؛ حدی دارد

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

مشکلات حاشیه شهر سبزوار

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

عبور از روحانی به عبور از نظام متصل می شود

نشست خبری مسؤولین دانشگاه حکیم سبزواری با اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد

رئیس جمهور کمتر از 15 درصد قدرت را در اختیار دارد

مشاورین مدیر آموزش و پرورش سبزوار انتخاب شدند

عرصه سیاست جایی برای ایده آل‌گرایی‌نیست!

ازدواج و اشتغال؛ بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان است

آیین نامه دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تدوین شد

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

چالش تعطیلی شهربازی سبزوار به روایت سرمایه گذار، شهرداری و اداره برق

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

مهمترین اولویت های شورای اسلامی شهر سبزوار

همکاری با انجمن اسلامی معلمان برای ما افتخار است

معلمان گاهی به خاطر مطالبات صنفی، برچسب ضد امنیتی می خورند

سرمایه داروسازی طاها، طی سی ماه گذشته، 6برابر شده است

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم

گزارش صد‌ روزه و وعده‌هايي که اجرايي نشد!

سخنگوی رسمی انجمن اسلامی معلمان سبزوار معرفی شد

هیأت رئیسه و مسؤولین کمیته های انجمن اسلامی معلمان سبزوار انتخاب شدند

دومین مجمع عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار برگزار شد

درخواست پست توسط برخی اصلاح طلبان از روحانی؛ وهن اصلاح طلبی است