کد خبر : 1812
Print
سبزوارنگار

ضرورت اشاعه ی فرهنگ پهلوانی‎

پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۴۶

خلاصه خبر

Image titleسبزوار نگار/مقام معظم رهبری:“ورزش باستانی کشورمان یک تاریخ و یک فرهنگ محسوب می شود… بیایید این ورزش را که با کمتر ورزشی در دنیا قابل مقایسه است، زنده و احیا کنید.”

برای اولین بار امسال ۱۷شوال روز نبرد پهلوانی بزرگ جوانمرد عالم بشریت حضرت علی(ع) با عمروبن عبدود در جنگ خندق که نماد شجاعت و اخلاق است توسط شورای فرهنگ عمومی به نام “روز ملی فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای” تصویب و به تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده و ابلاغ شده است.

درج و تصویب “روز ملی فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای” در متن تقویم رسمی کشور، با هدف پاسداری و ترویج فرهنگ ارزشمند پهلوانی و جوانمردی و همچنین در راستای اهداف یونسکو در زمینه ی حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس انجام شده است. امیدواریم این مناسبت فرهنگی بتواند بهانه ی خوبی برای ترویج اخلاق مداری و فرهنگ جوانمردی در کشور و هدیه ای معنوی به مردم جهان باشد.اصولاً برای ترویج هر پدیده ای ابتدا بایستی به ماهیت و ریشه ی اصلی آن توجه نماییم. فرهنگ پهلوانی و ورزش های زورخانه ای ابتدا باید در داخل کشور ریشه هایش پایدار و محکم شود و سپس در راه جهانی شدن آن گام برداریم.

امروزه تهاجم وسیع عناصر فرهنگی بیگانه، خصلت های پهلوانی را تهدید می کند. فتوت اسلامی و آیین پهلوانی سرمایه ای معنوی است. مرام پهلوانی را باید در همه ی عرصه ها و اقشار نهادینه کرد؛ باید سعی نماییم آیین های پهلوانی برای همیشه از دستبرد بیگانگان و مصادره ی آنان مصون باشد. نباید فرهنگ غنی پهلوانی محدود به زورخانه ها باشد. باید آن ها را در تمام رشته ها و میادین ورزشی تسری داد.مفهوم پهلوان در ایران باستان بسی پر محتواتر از آن بوده که پهلوان بودن در قدرت بدنی خلاصه شود؛ بلکه سجایای اخلاقی و صفات نیک انسانی نیز لازمه ی کار بوده است.ورزش پهلوانی در یک کلام “اعتلای معنویت” همراه با پرورش جسم می باشد.
سبزوار یکی از مراکز عمده این ورزش کهن بوده چنان که برخی خاستگاه آن را سبزوار دانسته و قدمت آن را در دیار بیهق مربوط به نهضت سربداران می دانند. مردمان سبزوار همواره تأکید فراوانی به اصول اخلاقی داشته اند. آشکارترین برهان بر اثبات این ادعا “فتوت نامه سلطانی” اثر ملا حسین واعظ کاشفی سبزواری است.

مورخین برای ارتفاع کوتاه درب ورودی زورخانه در سبزوار دو دلیل ذکر کرده اند:نخست آن که افراد برای حضور در زورخانه به حضار ادای احترام نموده و تواضع؛ که رکن اساسی در این ورزش است را رعایت نمایند.دلیل دیگر آن مربوط به عصرِ نهضت سربداران است، چرا که مغولان در آن زمان از تجمع مردم بیم داشتند؛ به همین دلیل پهلوانان مجبور بودند که در سردابه ها این ورزش را دنبال نمایند. درب ورودی سردابه ها از ارتفاع کمی برخودار بود تا مغولان نتوانند با اسب و تجهیزات نظامی به آن ها حمله نمایند.

تاریخ ورزش زورخانه ای سبزوار را می توان در نوشته های “ابولفضل بیهقی” تاریخ نگار عصر غزنویان جست و جو کرد. یکی از پهلوانانی که در کتب تاریخی به نیکی از آن نام می برند “پهلوان عبدالرزاق بیهقی” است.عبد الرزاق در بیهق تحت لوای نهضت سربداران پنهانی با حکام مغول مبارزه می کرد.روزی عبد الرزاق به دعوت سلطان ابوسعید برای مبارزه با پهلوان علی ابومسلم به سلطانیه سفر کرد.در شهر هنگامی که دید یک مرد مغول به نام “قره تغمش” تمام آذوقه های شهر را انبار کرده تا هر زمان خواست گران تر بفروشد با خود چنین گفت: هر چند که من مهمان سلطانم اما تا داد این مردمان بیچاره را از این ظالم نگیرم نام خود در زمره ی عیاران نیاورم.شبانه جامه بر تن نمود و به رسم عیاران صد سکه از فرد محتکر بستاند و میان مردم تقسیم نمود.چون داروغه ی شهر وی را بِدید خواست عبد الرزاق را دستگیر نماید و گفت: ما وظیفه داریم تو را دستگیر نماییم. در پاسخ عبد الرزاق گفت: اگر شما هزار تن باشید نمی توانید مرا دستگیر نمایید.سرانجام داروغه وی را به نزد سلطان برد.سلطان که از دستبرد عبد الرزاق به خانه “قره تغمش” سخت خشمگین شده بود، خطاب به او گفت: در صورتی تو مهمان من خواهی بود که حریف خود “پهلوان علی ابو مسلم” را به زمین بزنی و پس از آن سوگند یاد کنی که مرا همیشه به جان و دل خدمت کنی و فرمانبردار من باشی تا از گناهان تو در گذرم.پهلوان علی ابومسلم که حریف خود را در زور و بازو و فن از مهارت خود برتر دید، بنای جنگ و گریز نهاد تا در فرصتی مناسب با فنی وی را به زمین بیندازد.عبدالرزاق مقصود او را دریافت و به او مجال نداد و همین که بر او دست یافت، دیگر رهایش نکرد تا این که به فنی کاری به شدت وی رابه زمین افکند.مردم برای پیروزی عبدالرزاق شهر را آذین بستند.عبدالرزاق بیهقی پس از چندی قرب و منزلتی اعلا نزد سلطان یافت. عبدالرزاق بیهقی برای اولین بار عنوان “جهان پهلوان” گرفت.وی بعد از چندی جهت انجام امری مهم به کرمان رفت. پس از در گذشت سلطان، سوگند خود را با او منقضی یافت و بی درنگ به یاری عیاران خراسان شتافت و پس از چند جنگ با حکام بیگانه ی مغول بر آنان پیروز شد و در سال ۷۳۸ هجری قمری در سبزوار بر اریکه ی فرمانروایی خراسان تکیه زد.

در عصر معاصر، پهلوانان سبزوار با صیانت از میراث ارزشمند ورزش زورخانه ای، همواره مروج آیین های پهلوانی بوده اند؛ چنانچه شاهد بزرگانی چون پهلوان کربلایی فریدون قفل ساز، محمداسماعیل پهلوانی، علی اکبر حاتمی، نصرالله شفیعی و… بوده ایم. دیار سربداران در پرورش مرشدان خوشنام نیز در کشور همواره پیشتاز بوده است چنان که مرشدان کهنه سوار خسرو جلالی و سید حسن نقیب زاده صاحب زنگ هستند.

تهیه و تنظیم: محسن تدینی ثانی

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام