کد خبر : 1812
Print
سبزوارنگار

ضرورت اشاعه ی فرهنگ پهلوانی‎

پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۴۶

خلاصه خبر

Image titleسبزوار نگار/مقام معظم رهبری:“ورزش باستانی کشورمان یک تاریخ و یک فرهنگ محسوب می شود… بیایید این ورزش را که با کمتر ورزشی در دنیا قابل مقایسه است، زنده و احیا کنید.”

برای اولین بار امسال ۱۷شوال روز نبرد پهلوانی بزرگ جوانمرد عالم بشریت حضرت علی(ع) با عمروبن عبدود در جنگ خندق که نماد شجاعت و اخلاق است توسط شورای فرهنگ عمومی به نام “روز ملی فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای” تصویب و به تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده و ابلاغ شده است.

درج و تصویب “روز ملی فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای” در متن تقویم رسمی کشور، با هدف پاسداری و ترویج فرهنگ ارزشمند پهلوانی و جوانمردی و همچنین در راستای اهداف یونسکو در زمینه ی حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس انجام شده است. امیدواریم این مناسبت فرهنگی بتواند بهانه ی خوبی برای ترویج اخلاق مداری و فرهنگ جوانمردی در کشور و هدیه ای معنوی به مردم جهان باشد.اصولاً برای ترویج هر پدیده ای ابتدا بایستی به ماهیت و ریشه ی اصلی آن توجه نماییم. فرهنگ پهلوانی و ورزش های زورخانه ای ابتدا باید در داخل کشور ریشه هایش پایدار و محکم شود و سپس در راه جهانی شدن آن گام برداریم.

امروزه تهاجم وسیع عناصر فرهنگی بیگانه، خصلت های پهلوانی را تهدید می کند. فتوت اسلامی و آیین پهلوانی سرمایه ای معنوی است. مرام پهلوانی را باید در همه ی عرصه ها و اقشار نهادینه کرد؛ باید سعی نماییم آیین های پهلوانی برای همیشه از دستبرد بیگانگان و مصادره ی آنان مصون باشد. نباید فرهنگ غنی پهلوانی محدود به زورخانه ها باشد. باید آن ها را در تمام رشته ها و میادین ورزشی تسری داد.مفهوم پهلوان در ایران باستان بسی پر محتواتر از آن بوده که پهلوان بودن در قدرت بدنی خلاصه شود؛ بلکه سجایای اخلاقی و صفات نیک انسانی نیز لازمه ی کار بوده است.ورزش پهلوانی در یک کلام “اعتلای معنویت” همراه با پرورش جسم می باشد.
سبزوار یکی از مراکز عمده این ورزش کهن بوده چنان که برخی خاستگاه آن را سبزوار دانسته و قدمت آن را در دیار بیهق مربوط به نهضت سربداران می دانند. مردمان سبزوار همواره تأکید فراوانی به اصول اخلاقی داشته اند. آشکارترین برهان بر اثبات این ادعا “فتوت نامه سلطانی” اثر ملا حسین واعظ کاشفی سبزواری است.

مورخین برای ارتفاع کوتاه درب ورودی زورخانه در سبزوار دو دلیل ذکر کرده اند:نخست آن که افراد برای حضور در زورخانه به حضار ادای احترام نموده و تواضع؛ که رکن اساسی در این ورزش است را رعایت نمایند.دلیل دیگر آن مربوط به عصرِ نهضت سربداران است، چرا که مغولان در آن زمان از تجمع مردم بیم داشتند؛ به همین دلیل پهلوانان مجبور بودند که در سردابه ها این ورزش را دنبال نمایند. درب ورودی سردابه ها از ارتفاع کمی برخودار بود تا مغولان نتوانند با اسب و تجهیزات نظامی به آن ها حمله نمایند.

تاریخ ورزش زورخانه ای سبزوار را می توان در نوشته های “ابولفضل بیهقی” تاریخ نگار عصر غزنویان جست و جو کرد. یکی از پهلوانانی که در کتب تاریخی به نیکی از آن نام می برند “پهلوان عبدالرزاق بیهقی” است.عبد الرزاق در بیهق تحت لوای نهضت سربداران پنهانی با حکام مغول مبارزه می کرد.روزی عبد الرزاق به دعوت سلطان ابوسعید برای مبارزه با پهلوان علی ابومسلم به سلطانیه سفر کرد.در شهر هنگامی که دید یک مرد مغول به نام “قره تغمش” تمام آذوقه های شهر را انبار کرده تا هر زمان خواست گران تر بفروشد با خود چنین گفت: هر چند که من مهمان سلطانم اما تا داد این مردمان بیچاره را از این ظالم نگیرم نام خود در زمره ی عیاران نیاورم.شبانه جامه بر تن نمود و به رسم عیاران صد سکه از فرد محتکر بستاند و میان مردم تقسیم نمود.چون داروغه ی شهر وی را بِدید خواست عبد الرزاق را دستگیر نماید و گفت: ما وظیفه داریم تو را دستگیر نماییم. در پاسخ عبد الرزاق گفت: اگر شما هزار تن باشید نمی توانید مرا دستگیر نمایید.سرانجام داروغه وی را به نزد سلطان برد.سلطان که از دستبرد عبد الرزاق به خانه “قره تغمش” سخت خشمگین شده بود، خطاب به او گفت: در صورتی تو مهمان من خواهی بود که حریف خود “پهلوان علی ابو مسلم” را به زمین بزنی و پس از آن سوگند یاد کنی که مرا همیشه به جان و دل خدمت کنی و فرمانبردار من باشی تا از گناهان تو در گذرم.پهلوان علی ابومسلم که حریف خود را در زور و بازو و فن از مهارت خود برتر دید، بنای جنگ و گریز نهاد تا در فرصتی مناسب با فنی وی را به زمین بیندازد.عبدالرزاق مقصود او را دریافت و به او مجال نداد و همین که بر او دست یافت، دیگر رهایش نکرد تا این که به فنی کاری به شدت وی رابه زمین افکند.مردم برای پیروزی عبدالرزاق شهر را آذین بستند.عبدالرزاق بیهقی پس از چندی قرب و منزلتی اعلا نزد سلطان یافت. عبدالرزاق بیهقی برای اولین بار عنوان “جهان پهلوان” گرفت.وی بعد از چندی جهت انجام امری مهم به کرمان رفت. پس از در گذشت سلطان، سوگند خود را با او منقضی یافت و بی درنگ به یاری عیاران خراسان شتافت و پس از چند جنگ با حکام بیگانه ی مغول بر آنان پیروز شد و در سال ۷۳۸ هجری قمری در سبزوار بر اریکه ی فرمانروایی خراسان تکیه زد.

در عصر معاصر، پهلوانان سبزوار با صیانت از میراث ارزشمند ورزش زورخانه ای، همواره مروج آیین های پهلوانی بوده اند؛ چنانچه شاهد بزرگانی چون پهلوان کربلایی فریدون قفل ساز، محمداسماعیل پهلوانی، علی اکبر حاتمی، نصرالله شفیعی و… بوده ایم. دیار سربداران در پرورش مرشدان خوشنام نیز در کشور همواره پیشتاز بوده است چنان که مرشدان کهنه سوار خسرو جلالی و سید حسن نقیب زاده صاحب زنگ هستند.

تهیه و تنظیم: محسن تدینی ثانی

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
ورزش

کسب مقام دوم رقابت های قهرمانی هندبال دختران دانشجوی دانشگاه های منطقه ۹ کشور توسط تیم دانشگاه حکیم سبزواری

ورزش های بومی محلی هویت بخش، وحدت آفرین و نشاط آور است

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

کسب سه مدال طلا و سه سهمیه المپیاد کشوری در مسابقات شنای دانشجویان منطقه ۹کشور توسط دانشجوی دانشگاه حکیم سبزواری

کسب دو مدال برنز توسط تیم کاراته دختران دانشگاه حکیم سبزواری در مسابقات کاراته دانشگاه های منطقه ۹ کشور

قهرمانی دانشگاه حکیم سبزواری در هندبال دانشجویان پسر منطقه ۹ کشور

تیم والیبال شهرداری سبزوار قهرمان المپیاد ورزش های همگانی شد

اجرای طرح اصلاح ناهنجاری های قامتی زنان روستایی با ورزش در سبزوار

نفرات برتر مسابقات اتومبیلرانی اسلالوم سبزوار مشخص شدند

برگزاری مسابقات شطرنج جام آدینه

برگزاری یک دوره مسابقات ورزشی در محله کلاته سیفر سبزوار

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

کسب عناوین برتر استانی توسط بانوان ووشو کار سبزوار

درخشش دوچرخه سوار سبزوار در مسابقات انتخابی پیشکسوتان و بزرگسالان خراسان رضوی

کسب مقام سوم بانوی ورزشکار سبزوار در مسابقات تیراندازی ناشنوایان قهرمانی کشور

سالن چندمنظوره مجموعه شهید چمران آموزش و پرورش سبزوار به بهره برداری رسید

نفرات برتر مسابقات بوکس قهرمانی سبزوار مشخص شدند

حضور شناگر نوجوان سبزواری در مسابقات قهرمانی کشور

تیم فوتسال ثامن الحجج "ب" قهرمان مسابقات فوتسال نوجوانان یادواره شهید سردار فرومندی سبزوار شد

کسب عناوین برتر بانوان کاراته کا سبزوار در رقابت های بین المللی جام دوستی ملت ها

اولین دوره مربیگری درجه ۲ دارت برگزار شد

کسب عنوان قهرمانی تیم بسکتبال سبزوار در لیگ شهرستان های خراسان رضوی

ورزش‌هایی که کالری سوزی بالایی دارند

مسابقات ورزشی جام رمضان در سبزوار برگزار شد

20 پایگاه اوقات فراغت تابستان در سبزوار فعال شد

نگاهی به وضعیت ورزش هندبال در سبزوار

شهرداری سبزوار قهرمان مسابقات والیبال جام رمضان شهرستان سبزوار شد

کسب عنوان قهرمانی تیم فوتبال روی میز سبزوار در مسابقات جام رمضان خراسان رضوی

شهرداری سبزوار؛ پیروز میدان

یک دوره مسابقات بیلیارد برگزار شد