کد خبر : 2167
Print
سبزوارنگار

‌اسم ابوالفضل (ع) که می آمد؛ بغض گلویش را می گرفت

سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۳:۰۲

خلاصه خبر

نوای یا علی استاد نقیب زاده خاموش شدسبزوارنگار/انگار همین دیروز بود که پیشنهاد برگزاری نمایشگاه "روایت مروت"را به مناسبت "روز ملی فرهنگ پهلوانی" به مقصودی (رئیس کمیسون شورای شهر)دادم، ‌پس از موافقت اداره ی فرهنگی ورزشی شهرداری برای برگزاری نمایشگاه، از استاد سیدحسن نقیب زاده کمک خواستم. استاد مرد اولین ها بود، برایش فرق نمی کرد چه کسی و از کجا مطلبی را به او می گوید هر آن چه برای شهر خوب بود انجام می داد. من بودم و کلی کار که به تنهایی برای نمایشگاه باید انجام می دادم با تمام مشغله ی کاری که مرحوم داشتند بی ادعا از صفر تا صد کارها را انجام دادند. در طول نمایشگاه هر روز داوطلبانه و بدون هیچ چشمداشتی به نمایشگاه می آمد توضیحات عکس ها را کامل برای بازدیدکنندگان شرح می داد. در ادامه چندین بار مزاحم استاد شدم،‌ مردی خستگی ناپذیر بود با تمام گرفتاری ها؛ شهریاری محله ی "فیاض" را پذیرفت، ‌به شوخی می گفت: ما کم دغدغه داریم؛ یکی دیگر نیز اضافه شد. 

سید حسن نقیب زاده برای پیشکسوتان احترام خاصی قائل بود. دغدغه اش تکریم پیشکسوتان ورزش بود به همین خاطر با همراهی اداره ی ورزش و جوانان سبزوار نخستین آیین نکوداشت پیشکسوتان ورزش سبزوار را همزمان با ۲۶مهر روز تربیت بدنی و ورزش برگزار کرد. 

نقیب زاده تنها مرشد کشور بود که با هزینه ی شخصی خود دو زورخانه راه اندازی نمود. ورزشخانه ی "ولی عصر(عج)" و "ذوالفقار" از این مرحوم برای آیندگان به یادگار مانده است. 

استاد از خاطرات خود مربوط به ورزشخانه ی ولی عصر می گفت: زورخانه ی ولی عصر(عج)، ‌ابتدا شرابخانه بود سپس زورخانه شد مجدداً شرابخانه و بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ورزشخانه شد. سیدحسن نقیب زاده و بزرگان دیگر از میراثی سخن می گفتند که از پیشینیان خود سینه به سینه آموخته بودند از جمله قدمت ۷۰۰ساله ی ورزش باستانی در سبزوار که پیشنیه ی این ورزش به زمان نهضت سربداران برمی گردد، ‌از استاد درباره ی شهدای ورزشکار این رشته سؤال کردم، ‌در پاسخ ایشان با بیان این که ورزش باستانی حدود۲۰ورزشکار شهید به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تقدیم کرده است از حال و هوای بچه های جبهه که آن روزها ورزشخانه ی "پوریای ولی" را محلی برای ورزش،‌ قرائت دعا،‌ استغفار و راز و نیاز با معبود خود برگزیده بودند می گفت،‌یادم نمی رود پس از نصب عکس های نمایشگاه، ‌تذکری به جا دادند که فلانی چرا عکس های شهدای ورزشکار باستانی را نصب نکرده ای؟!.  

ورزشخانه استاد پاتوق ما شده بود، ‌ایام محرم بود، یک روز خدمت ایشان رسیدم، ‌با همان صفای خاص خود گفت: فلانی راستی امسال برای اولین بار در کشور تصمیم گرفتیم مراسم دهه ی اول ماه محرم را در گود زورخانه ی "ذولفقار" برگزار کنیم. ارادت خاصی به ائمه ی اطهار(ع)داشت، ‌اسم هیأت خود را "اول مظلوم" گذاشته بود، ‌اسم ابوالفضل(ع)که می آمد؛ بغض گلویش را می گرفت، ‌شاید برای همین بود که نوای "پهلوانان نمی میرند چون ابوالفضل(ع)پهلوان است" استاد جاودانه شده است./.

تهیهمحسن تدینی ثانی

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
مشاهیر

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

ديكتاتور، تنهاست

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

زبان نمادین در قرآن از نگاه شریعتی

شریعتی، دموکراسی و دموکراسی متعهد

چهلمین سالگرد عروج دکتر علی شریعتی در سبزوار برگزار ‌شد

چرا همچنان به شریعتی نیازمندیم؟

درباره مراسم چهلمین سالگرد دکتر شریعتی

اشعار مرحوم استاد سبزواری شناسنامه منظوم انقلاب اسلامی است

اسماعیل عبدی را آزاد کنید!

نامه سرگشاده به رئیس جمهور منتخب در دفاع از اسماعیل عبدی

بنیاد بین المللی استاد حمید سبزواری در سبزوار راه اندازی می شود

روحانی کاندیدای قطعی اصلاح طلبان شد

نام حکیم سبزواری در تاریخ فلسفه جهان جاودانه است

اسکار فرهادی؛ پیروزی فرهنگ بر سیاست!

پیام دکتر علی لاریجانی به همایش نکوداشت حکیم سبزواری

درد ما داخلی‌ است/راهی برای فرصت‌‌طلبان بیگانه باز نخواهیم کرد

راوی صادق تاریخ انقلاب به امام پیوست

ثبت کتاب تاریخ بیهقی به عنوان میراث معنوی جهانی در یونسکو

ششمین همایش ملی بزرگداشت ابوالفضل بیهقی در دانشگاه حکیم سبزواری آغاز به کار کرد

امام حسین(ع) از مدینه و مکه برای شهادت خارج نشد

ششمین همایش ملی بیهقی برگزار می شود

چرا به شجریان نیازمندیم؟

تحويل بخشي از وسايل مرحوم حمید سبزواری به موزه

مراسم بزرگداشت شارح نهج البلاغه در شهر ششتمد برگزار شد

نرم‌افزار جامع چند رسانه‌ای «حمید» در سبزوار تولید شد