کد خبر : 5701
Print
نامه ی رسیده از آدم نخستین

بخشنامه ای عجیب!

پنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۳۴

ماجرا از آن جا آغازمی شود که مسئولی،مدیرکلی یا حتی وزیرآموزش و پرورشاز خواب بلند می شود و هوس می کند بخشنامه ای صادرکند تامثل همیشه عدم تناسب انتخابیک مقام را با سمتش به رخ دیگران بکشدبنابراین فارغ ازهمه ی مشکلات موجود، مقطع ابتدایییعنی بهترین گزینه برای آزمون و خطا را انتخاب و تیری در چله گذاشته رها می نماید بااین امید که آموزش ابتدایی یکی از بی دغدغه ترین ها و آسانترین مقاطع آموزش و پرورشاست که به راحتی می توان خودرا درآن آزمود.

Image title

 

نامه ی رسیده از آدم نخستین

با سلام

درد دل ما ربطی به خبر شما ندارد اما چنانچه مایلید متن آن را در معرض دید همکاران فرهنگی قرار دهید تا در راستای رسالت خبری خویش اندکی از مشکلاتمان شاید مرتفع شود.سپاس گزار شما خواهیم بود.

***************************************

همان به که خواجه در خواب بماند تا مشقت دیگران  زیاده نگردد!

ماجرا از آن جا آغازم ی شود که مسئولی،مدیر کلی یا حتی وزیر آموزش و پرورش از خواب بلند می شود و هوس می کند بخشنامه ای صادر کند تام ثل همیشه عدم تناسب انتخاب یک مقام را با سمتش به رخ دیگران بکشد بنا بر این فارغ از همه ی مشکلات موجود، مقطع ابتدایی یعنی بهترین گزینه برای آزمون و خطا را انتخاب و تیری در چله گذاشته رها می نماید با این امید که آموزش ابتدایی یکی از بی دغدغه ترین ها و آسان ترین مقاطع آموزش و پرورش است که به راحتی می توان خود را در آن آزمود.

مضمون بخشنامه بدین قرار است که آموزگاران ابتدایی هر آن چه تحت عنوان ژوری نوبت اول نوشته اند به دور بریزند و ژوری های جدید را جایگزین آن نمایند. یعنی به همین سادگی بخشنامه ای صادر می شود که هیچ گونه سنخیتی با جامعه آموزگاران ندارد و نشان از بی خبری و دوری از نظام تعلیم و تربیت دارد. راستش اشکالات وارده به این چنین بخشنامه ای از شمار به در و بر هیچ اهل فرهنگی پوشیده نیست اما در پی انتقاداتی می آید که شاید ولو اندک زمینه ای شود برای حاکمیت عقل و منطق به جای تصمیم گیری های آنی هر چند تجربه نشان داده که غفلت و دوری از لمس مشکلات فرهنگیان مانند ذره ای عمل می نماید به گرداگرد مسولین مغفول! باری:

1-یکی نیست به صادرکننده ی چنین بخشنامه ای یاد آوری نماید که ای مقام در خواب!قریب یک ماه است که آموزگاران ژوری های نوبت اول را تکمیل و بر اساس آن ها ،اطلاعیه نیز صادر شده و به اولیا هم اطلاع رسانی انجام شده است.

2-دائم به بچه های مردم می آموزیم اسراف نکنید و نظم را رعایت نمایید.حال یک مسئولی پیدا شده که امر به اسراف یعنی دور ریختن ژوری های قبل نموده و در کمال بی نظمی باعث هدر رفتن صدها کیلو کاغذ، منابع فراوان انرژی و ساعته ا تلف شدن وقت آن هم در مقیاس استان یا کشور شده است. آیا صدور این چنین بخشنامه های شتابزده در زمان فعلی و با وجود مشکلات تورمی و معضلات عدیده بودجه مدارس، جای سئوال و پی گیری ندارد؟

3-اکثر افراد مرتبط با این بخشنامه جدید واقفند که این ژوری ها دارای نواقص زیادی هستند و نیاز به بازبینی و اصلاح مجدد دارند بنابراین باید در نوشتن آن ها محتاطانه عمل نمود.

4-اگرخدا وکیلی مقام صادر کننده اینچنین بخشنامه ای برای نمونه فقط برای یک کلاس درسی ژوریهای قبلی را پر می نمود و با ساختار ضعیف و اشکالات فیزیکی چون کوچکی حروف در ارتباط می بود به یقین در صدور بخشنامه های جدید عاقلانه تر ورود می نمود و بر نوشتن ژوریهای فعلی با همان اشکالات اصرار نمی ورزید اما افسوس که نه در خصوص ژوریهای قبلی و نه درمورد ژوریهای فعلی کارشناسی لازم به عمل نیامده است و صرفا سلیقه شخصی وتصمیم گیری محدود حاکم بوده است.

5-به بچه ها می آموزیم که همیشه با بزرگترها و اهل فن در خصوص کارهایتان مشورت نمایید و این سخن را به عنوان نقل از بزرگان دین آویزه ی گوش خود سازید حال بفرمایید در صدور اینچنین بخشنامه ی معضل آوری با چه تعداد معلم و کارشناس و در کجا به مشورت نشسته ایدکه اینچنین ناسنجیده و به دور از ذهن عمل نموده اید؟

6-اینک که مقام مسئول در اوج وقت نشناسی و بیگانگی با نظام تعلیم و تربیت اقدام به ارائه بخشنامه علیرغم گذشتن از نوبت اول نموده لطفا بفرمایید چنانچه معلمی چون شما رفتار نماید وتکمیل این ژوریها را به بعدهای دور مثلا نوبت دوم موکول نماید اشتباه یا تساهل عمدی اش می تواند توجیه کننده ی عمل نادرستش باشد یا به خاطر این وقت نشناسی مورد مواخذه قرار خواهد گرفت؟آیا شما نیز به واسطه ی این وقت نشناسی یا سهل انگاری در ابعاد فاجعه آمیز مورد سئوال خواهید گرفت و جوابگو خواهید بود؟

7- معقول تر از همه اینست که بی خیال ژوریهای جدید شوید و با بسنده کردن به ژوریهای قبلی ،امسال را به پایان رسانده و برای سال بعد معیارعقلی و واقعی،منطق و برنامه ریزی صحیح راپیشهسازید تاهمگی خسارات کمتری را متحمل شویم.

8-از شماخواسته شد که به کار در آموزش ابتدایی بها دهید و سختی های کار در این مقطع را دریابیدو با ساپورت همه جانبه ی مالی و عاطفی- روانی پشتوانه ای شوید محکم برای آموزگاران زحمتکش شاغل در ابتدایی نه این که با صدور بخشنامه های ناشی از بر آشفتگی ذهنی یا احیانا بیکاری،نمکی شوید بر زخم این قشر مظلوم پذیرای آزمون و خطا مسئولین محترم. اگر به غیر اینست چرا این معضلات و مشکلات دامنگیر سایر مقاطع نیست و این فقط مقطع ابتدایی است که درگیر تصمیمات نابخردانه و آنی می باشد.

 

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
سهیل
۱۳۹۳/۱۲/۱۸ ۰۰:۲۶
0 0
احسنت . احسنت . اما عزیزم گوش اگر گوش منو !!!!!!......
مردم و مسؤولین

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

وضعیت مرکز معاینه فنی خودرو سبک بیهقی سبزوار افتضاح است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

گریس چرخ های بوروکراسی

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

از انقلاب دفاع می کنم

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

سهم خواهی بی ثمر

انتقاد حق مردم است

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

حوزه‌های علمیه نباید آلوده به بودجه‌های دولتی شوند

دولت؛ بازنگری اساسی در هزینه‌های غیرضروری مبتنی بر رانت انجام نداده است

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم