کد خبر : 5800
Print
سبزوارنگار

مراسم نکوداشت استاد حسین ماستیانی در سبزوار برگزار شد

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۳۹

Image titleسبزوارنگار/مراسم نکوداشت استاد “ حسین ماستیانی” هنرمند سبزواری با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری سبزوار، در این مراسم معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم با بیان اینکه هنر بهترین شیوه برای انتقال ارزش های فرهنگی و اسلامی به مخاطبین است، گفت: هنر با شاخه های وسیع خود بهترین پیام و پیام رسان به مخاطبان بوده و هست و ارج نهادن به مقام شامخ هنرمندان به همین خاطر است.

علی اصغر کاراندیش افزود: امروز یک موسیقی فاخر، یک تابلو نقاشی، فیلم ارزشمند، شعر فاخر و کتاب می تواند بهترین انتقال دهنده پیامی باشد که ما را به جامعه ارزشی رهنمون می سازد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که دین و انقلاب ما فرهنگی است، افزود: رسالت اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رشد فضایل اخلاقی براساس ایمان و تقوا است.

وی گفت: اگر بخواهیم در جامعه به اهداف والایی که نظام مقدس جمهوری اسلامی و دولت یازدهم به آن پایبند است، برسیم باید به مقام شامخ اصحاب فرهنگ و هنر ارج نهیم.

کاراندیش همچنین به شخصیت برجسته استاد ماستیانی به عنوان هنرمند ارزشی و فرهیخته اشاره کرد و افزود: این مفاخر بزرگترین سرمایه کشور هستند.

وی با اشاره به سوابق فرهنگی و تاریخی سبزوار اظهار کرد: این شهرستان با سابقه تاریخی و بیش از هزار اثر تاریخی و قدمت و سابقه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و تجاری جایگاه برجسته ای دارد.

کاراندیش خاطرنشان کرد: به رغم موقعیت برجسته سبزوار به عنوان شهر علمی، دانشگاهی، تاریخی و فرهنگی، این شهرستان آنچنانکه باید شناسانده نشده است.

وی خواستار توجه و پیگیری مسوولان اجرایی و نمایندگان مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی برای شناساندن شهرستان سبزوار شد و گفت : سعی کنیم سبزوار را از مظلومیت درآوریم.

رئیس شورای ارزشیابی انجمن خوشنویسان ایران هم با تاکید بر ضرورت برگزاری اینگونه همایش ها و نکوداشت ها افزود: الگو برداری از شخصیت های برجسته موجب می شود جوانان با اخلاق، عرفان و رفتار با ارزش هنرمندان آشنا شوند.

وی با اشاره به جایگاه والای هنر و فرهنگ اظهار کرد: هنر و فرهنگ و مفاخر بالاترین سرمایه کشور هستند.

معاون استاندار و فرماندار سبزوار نیز گفت: تکریم هنرمندان و برگزاری اینگونه مراسم و نکوداشت ها از مهمترین مراتب و خاستگاه های علم و هنر است که زمینه تعالی و رشد شخصیت ها را فراهم می نماید.

احمد برادران همچنین با اشاره به قدمت و تاریخ کهن این خطه افزود: این دیار از دیرباز بزرگانی چون حکیم حاج ملاهادی سبزواری، بیهقی و دکتر شریعتی در حوزه های علم و فرهنگ تقدیم جامعه بشری نموده است.

وی اظهار داشت: این نکوداشت؛ نکوداشت علم، اخلاق، دیانت و مردمداری است ، ماستیانی که سالیان سال با اخلاق و منش ویژه به عنوان چهره ماندگار در کشور حضور هنری داشته نکوداشتش می تواند نقطه آغاز تکریم دیگر بزرگان این شهر باشد.

دکتر محمد علی طالبی شهردار سبزوار نیز در این مراسم گفت: اربعین وصل من با استاد ماستیانی است، سال ۵۳، چهل سال یک وصل ناگسستنی، یک ارادت دائمی و مستمر و یک آبشخور فرهنگی برای من، بزرگان این شهر و دیار خراسان.

خواستم بگویم من او را می شناسم ، او معلم است اما سخن به کمال نگفته ام، اگر بگویم او معلم هست که هست. خواستم بگویم او هنرمند است اما باز هم سخن به کمال نگفته ام که هنرمند است او هنر پرور است اما باز به بلاغت و تمامت نیست سخن، خواستم بگویم که او مخلص بی ریاست که هست اما باز هم بیش از این عارف است هم در حوزه نظر و هم در حوزه عمل و هم در حوزه کردار و شنیدار.

خواستم بگویم سبزوار دوست و وطن دوست است دیدم بیش از این است که هست وطن دوست و سبزوار دوست است . او عمر گرانمایه اش را برای سبزوار گذاشت و می توانست در فضایی دیگر از جغرافیای این کشور حضور داشته باشد. اما عشقش، قلمش، فکرش، ذهنش نثار این شهر شد که او سبزوار دوست و وطن دوست هم هست اما بازهم سخن به کمال نیست.

او مهربان نیک اندیش است . اما بازهم من به کمال در شخصیت ایشان نگفته ام. یک رنگ و با صداقت است. صاف و بی غل و غش بدون آن فضاهای آن چنانی و این چنینی، او خلاصه هنر است که بازهم سخن به کمال نگویم. فکر کردم ذهن او هنرست، دست او هنرست، قلب او هنرست ، فکر او هنرست، عشق او هنرست همه این ها را گفتم ولی باز هم سخن به کمال نیست؛ سخن به کمال یک سخن و آن اینکه حسین ماستیانی” ماستیانی” است.

این کلام، کلام کامل است ماستیانی کمال هنر، عشق ، عاطفه، صداقت بی ریایی، وطن دوستی، وطن پروری، شاگرد پروری است. من به وجود این شخصیت ملی افتخار می کنم و ارزوی سلامتی ایشان را برای سبزوار، خراسان و ایران دارم و از ان شخصی که ایشان بسیار به او ارادت دارد باب الحوایج حضرت ابوالفضل العباس (ع) می خواهم که او در کمال صحت، سلامت، عافیت ، سرفرازی و سربلندی باشد.

گفتنی است در این مراسم غلامحسین امیرخانی رئیس شورای ارزشیابی انجمن خوشنویسان، طاهر شیخ الحکمایی عضو هیات مدیره انجمن مجسمه سازان، محمدرضا فیروزه ای نقاش و عضو شورای عالی خانه هنرمندان ایران، فرماندار، شهردار، اعضای شورای اسلامی شهر سبزوار، حمید سبزوار شاعر انقلاب و جمعی از مسئولان و هنرمندان شهرستان حضور داشتند.

همچنین در این مراسم علاوه بر رونمایی از کتاب استاد ماستیانی با اهدای هدایایی از سوی ادارات و نهادهای مختلف کشوری، استانی و شهرستانی از این هنرمند برجسته مجسمه ساز، نقاش کشوری تقدیر به عمل آمد./. شهرداری سبزوار


نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام