کد خبر : 5809
Print
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

تسلیم خودسرها نمی‌شویم

سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۵۷

Image title

سبزوارنگار/وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: ما به رعایت موازین و قانون در حوزه‌ی موسیقی موظف هستیم، ولی تسلیم برخی گروه‌های خودسر نمی‌شویم، زیرا اکثر این افراد، عناصر نو رسیده‌ای هستند که اطلاعات ما نسبت به آن‌ها در بسیاری از زمینه‌ها از جمله مذهب، هنر و موسیقی، بیشتر است.

به گزارش ایسنا، علی جنتی – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی – تصریح کرد: متأسفانه برخی گروه‌های سیاسی که با دولت «تدبیر و امید» مشکل دارند تلاش می‌کنند از احساسات مذهبی مردم سوءاستفاده کنند و با طرح مسائل تحریف‌شده، دروغی و جعلی، احساسات مردم متدین را تحریک کنند.

او ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با استفاده از ادیبان و هنرمندان در این زمینه تلاش کرده است قانون، شرع و موازین دینی را کاملا رعایت کند و همه‌ی آنچه به‌عنوان موسیقی امروزه به آن مجوز داده می‌شود، ابتدا در شورای شعر و ترانه وزارت ارشاد، اشعارش بررسی می‌شود تا از نظر محتوا، مضمون و قافیه، فاخر باشد. سپس آهنگ و اجرای آن بررسی و بعد مجوز داده می‌شود.

تسلیم برخی گروه‌های خودسر نمی‌شویم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: ما به رعایت موازین و قانون در حوزه‌ی موسیقی موظف هستیم، ولی تسلیم برخی گروه‌های خودسر نمی‌شویم، زیرا اکثر این افراد، عناصر نو رسیده‌ای هستند که اطلاعات ما نسبت به آن‌ها در بسیاری از زمینه‌ها از جمله مذهب، هنر و موسیقی، بیشتر است.

وی با اشاره به بحث‌های مطرح‌شده درباره‌ی تک‌خوانی زنان، گفت: برخی گروه‌ها به دروغ، مردم متدین را بی‌جهت علیه دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحریک می‌کنند.

او همچنین در این‌باره تأکید کرد: اگر ما به تک‌خوانی زنان مجوزی هم بدهیم، صرحتا آن را اعلام می‌کنیم و پای آن می‌ایستیم؛ چرا دروغ بگوییم؟!

برای نظر مراجع عظام احترام قائلیم

جنتی ادامه داد: برخی مراجع عظام درباره‌ی موسیقی اظهار نظر کرده‌اند و ما نیز برای نظرات ایشان، احترام قائل هستیم و دغدغه‌ها و نگرانی‌های دینی آن‌ها را نیز درک می‌کنیم و می‌دانیم نظرات‌شان براساس احساسات دینی و وظیفه‌ی شرعی است. بنابراین تمام تلاش خود را برای رعایت موازین و قوانین در این حوزه به کار می‌گیریم.

ارکستر سمفونیک تا پایان سال اجرا خواهد داشت

جنتی همچنین با اشاره به قول سال گذشته‌ی رییس‌جمهور مبنی بر احیای ارکسترهای سمفونیک و ملی، توضیح داد: در این یک سال، تمام تلاش‌مان را برای احیای این دو ارکستر کردیم. بخش عمده‌ای از مشکلات، به مسائل مالی و اعتباری مربوط بود که برای حل آن باید از سوی سازمان برنامه و بودجه، اعتباراتی در اختیار ما قرار می‌گرفت که تا کنون ۴۰ درصد آن اعتبار را در اختیارمان گذاشته‌اند. بخش دیگر مشکلات نیز به مسائل فنی مربوط بود؛ ولی قول می‌دهم تا پایان امسال، ارکستر سمفونیک اجرا شود و ارکستر ملی نیز در دو – سه ماه ابتدایی سال آینده به اجرای برنامه‌هایش بپردازد.

وی در ادامه گفت: یکی از موارد غنی موسیقیدانان ما، اشعار بلند شاعران نامداری مانند مولانا، سعدی، حافظ و همین‌طور شاعران معاصر است که ترانه‌های پرباری می‌سرایند که مورد استفاده‌ی هنرمندان نیز قرار می‌گیرند. همچنین موسیقی پاپ با رشد چشمگیری در کشور ما روبه‌رو بوده است.

جشنواره‌ی سی‌ام رویکردهای متفاوتی داشت

جنتی که در اختتامیه‌ی سی‌امین دوره‌ی جشنواره‌ی موسیقی فجر سخن می‌گفت، اظهار کرد: جشنواره‌ی بین‌المللی موسیقی فجر، فقط یک جشنواره نیست، بلکه جریانی پویاست که موسیقی را در طول سال، زنده نگه می‌دارد و تداوم می‌بخشد.

این عضو دولت یازدهم بیان کرد: جشنواره‌ی سی‌ام، نسبت به دوره‌های پیشین، رویکردها و بخش‌های متفاوتی داشت؛ به نظر من، تلاش برای کشف و معرفی استعدادهای جوان، بارزترین جنبه‌ی جشنواره‌ی امسال بود که در دو بخش موسیقی کلاسیک و با عنوان استعدادهای درخشان، و موسیقی سنتی با عنوان نسلی دیگر، تجلی یافت. البته استقبال و حضور پررنگ گروه‌های بین‌المللی نیز قابل توجه بود.

وی افزود: حضور پررنگ موسیقی نواحی هم نشانه و نوید خوبی برای جشنواره بود. به علاوه، برگزاری کنسرت‌های مختلف در شهرستان‌ها قابل توجه بود.

وزیر ارشاد همچنین گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تأسیس کانون موسیقیدانان جوان حمایت می‌کند و برای تأسیس آن لازم است اساتید و پیشکسوتان و همین‌طور دولت، حمایت و کمک‌های جدی داشته باشند، زیرا این کانون عمدتا کانونی مردمی است.

او در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این‌که موسیقی، زبان آفرینش و نشان‌دهنده‌ی عظمت آفریننده‌ای است که زیباست و زیبایی را دوست دارد، اظهار کرد: در دو – سه دهه‌ی اخیر، شاهد تحولات چشمگیر و بزرگی در عرصه‌ی موسیقی ایرانی بوده‌ایم. امروز وقتی به هنر موسیقی نگاه می‌کنیم، پیشکسوتان برجسته‌ای را می‌بینیم که برای همه‌ی ما مایه‌ی افتخار، غرور و عزت هستند و نیروهای جوان و مستعدی که در این سال‌ها در محضر این اساتید توانسته‌اند آموزش ببینند و به‌عنوان هنرمندانی برجسته و قابل توجه، ایفای نقش می‌کنند.

وی ادامه داد: کار هنرمند موسیقی، کاری بدیع است و گاه شنیدن یک اثر موسیقیایی چنان وجدآفرین و شگفت‌آور است که غم را به شادمانی و رذیلت را به فضیلت تبدیل می‌کند.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: حضور روح معنویت شرقی در ساختار موسیقی ایرانی، تبلور گونه‌های مختلف موسیقی اقوام و نواحی و گرایش به موسیقی مفهوم‌گرا، از دستاوردهای مهم این دو – سه دهه‌ی گذشته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان، خطاب به علاقه‌مندان به موسیقی و هنرمندان جوان گفت: برق شوق و عشق بی‌پایان به هنر را در چشم‌های شما می‌بینم و آن را نشانه پاکی، صداقت و اراده شما برای پیشرفت در هنری می‌دانم که به آن دل بسته‌اید. دستان گرم شما را می‌فشارم و به برگزیدگان این دوره تبریک می‌گویم و از برگزارکنندگان جشنواره صمیمانه سپاسگزارم.

براساس این گزارش، منوچهر صهبایی – رهبر ارکستر سمفونیک – نیز در بخشی از این مراسم، گفت: همان‌طور که آقای وزیر گفت، امیدوارم ارکستر سمفونیک تا پایان سال راه بیفتد.

این داور جشنواره‌ی موسیقی فجر خطاب به جوانان اظهار کرد: شما آثار را بنویسید و به ما ارائه کنید. ما آثارتان را بررسی و با ارکستر سمفونیک آن‌ها را اجرا خواهیم کرد.

در این مراسم، دبیر جشنواره‌ی موسیقی فجر هم در سخنانی گفت: اختتامیه‌ی سی‌امین دوره‌ی جشنواره موسیقی فجر در حالی برگزار می‌شود که بیش از هر زمان دیگری، هنرمندان برجسته‌ی موسیقی را در کنار خود داشتیم. به همین دلیل، پیام مهمی را به سازندگان فردای فرهنگ کشور پیشکش می‌کنم. دوستان شکوفه‌های نوپای شما بر درختی کهن‌سال روییده است. نخستین و مهم‌ترین مأموریت شما، شناسایی هویت افتخارآفرین این شجره است.

حسن ریاحی از وزیر ارشاد تشکر کرد و در این‌باره توضیح داد: این تشکر به‌دلیل پذیرش درخواستی است مبنی بر ایجاد تسهیلات لازم برای مبادله‌ی فرهنگی برگزیدگان فجر با کشورهای دوست و همسایه. به‌علاوه، آقای وزیر با تشکیل کانون موسیقیدانان جوان نیز موافقت کرده، تا تجربه بیشتری در این راستا ایجاد شود.

او همچنین از هنرمندان و دست‌اندرکاران این دوره از جشنواره‌ی موسیقی فجر قدردانی کرد.

سپس گروه موسیقی «زاگرس» به خوانندگی ایرج رحمان‌پور روی صحنه آمد و به اجرای قطعاتی از موسیقی لری پرداخت.

در این مراسم اعلام شد که علی مرادخانی – معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی – در حکمی، حسن ریاحی را برای نهمین‌بار به‌عنوان دبیر جشنواره موسیقی فجر منصوب کرده است.

ادامه‌ی این مراسم به تجلیل از هنرمندان پیشکسوت اختصاص داشت؛ فخرالدین فخرالدینی یکی از آن‌ها بود که عکس‌های زیادی از اهالی حوزه‌ی موسیقی ثبت کرده است. فیلم کوتاهی نیز درباره‌ی این هنرمند به‌نمایش درآمد که او در این فیلم، از علاقه‌اش به عکاسی پرتره گفت. همچنین خاطره‌ای از عکاسی از علی تجویدی را تعریف کرد. فیلمی نیز درباره‌ی محمدعلی بهمنی، مرجان قنبری‌مهر و اردشیر کامکار پخش شد.

سپس علی جنتی – وزیر ارشاد -، علی مرادخانی – معاون هنری وزیر -، حسن ریاحی – دبیر جشنواره -، مصطفی کمال پورتراب – آهنگساز پیشکسوت – و حمیدرضا نوربخش – مدیرعامل خانه موسیقی – روی صحنه آمدند.

فخرالدین فخرالدینی اولین هنرمندی بود که برای دریافت تندیس خود آمد و آن را از جنتی گرفت. محمدعلی بهمنی نیز تندیس‌اش را از دستان مرادخانی گرفت. محمدعلی بهمنی توسط به‌عنوان «رییس جدید شورای شعر دفتر موسیقی» معرفی شده است و از این پس، در جایگاه زنده‌یاد مشفق کاشانی قرار خواهد گرفت.

مرجان قنبری‌مهر نیز پس از دریافت تندیسش از حسن ریاحی، جایزه‌اش را به پدر و مادرش تقدیم کرد. اردشیر کامکار نیز از دست مرادخانی تندیس گرفت، این در حالی بود که هوشنگ کامکار، به‌عنوان بزرگ خاندان کامکارها، او را همراهی کرد.

در پایان این مراسم اسامی برگزیدگان این دوره از جشنواره به این ترتیب اعلام شد:

بخش آهنگسازی موسیقی کلاسیک غیر ایرانی

هومن رف رف از تهران

محمدهادی عیان بر از اصفهان

آهنگسازی موسیقی ایرانی

محمدرضا عموجوادی از تهران

«عیان» پس از دریافت جایزه‌اش گفت: برگزیدگان جشنواره نباید پس از پایان یافتن آن، رها شوند.

او با بیان این‌که سه‌بار در جشنواره فجر برگزیده شده است، توضیح داد: درباره‌ی تشکیل انجمن نخبگان هیچ اتفاقی نیفتاده است و ما پس از دریافت جایزه، به حال خود رها می‌شویم.

بخش پایان‌نامه

امیرحسین رمضانی از تهران و مریم شریف‌زاده از تهران به‌طور مشترک

گروه‌نوازی کلاسیک ایرانی

اول: همنوازان ایران از شیراز

دوم: دلشدگان از مشهد

سوم: سایه سار از تهران

گروه‌نوازی کلاسیک غیرایرانی

اول : ارکستر پاسارگاد از تهران

دوم: ارکستر مجلسی رسا از کرج

سوم: هرمس از تهران

آواز جمعی

اول: آوای ماهان از تهران

دوم: آنسامبل سازی و آوازی همگام از تهران

سوم: گروه آداک از گرگان و آوازی پاسارگاد از شیراز

این مراسم که هنرمندانی مانند اردوان کامکار، هوشنگ کامکار، پشنگ کامکار، امیراشرف آریان‌پور، نادر مشایخی، صدیق تعریف، وارطان ساهاکیان، رشید وطن‌دوست، میلاد کیایی، مهدی آذرسینا و حمیدرضا نوربخش در آن حضور داشتند، با اجرای گروه موسیقی «دنگ‌شو» به پایان رسید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام