کد خبر : 60
Print
سبزوارنگار

قاتلی که ما را دود می کند

دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۵۵

خلاصه خبر

Image titleسبزوارنگار/چهارم تا دهم خرداد هر سال در ایران هفته بدون دخانیات نامگذاری شده است. روز دهم خرداد نیز روز جهانی مبارزه با دخانیات است. هر سال در ایران ۴میلیارد تومان خرج خرید سیگار و حدود ۸ تا ۱۰میلیارد تومان نیز صرف مخارج درمانی بیماران مبتلا به عوارض ناشی از سیگار می شود. بیشتر این هزینه به صورت یارانه ای است که دولت برای این هزینه های درمانی می پردازد. آمارها نشان می دهد هر ۱۰دقیقه در ایران یک نفر به علت عوارض سیگار فوت می کند زیرا سیگار هر سال جان ۵۰ تا ۶۰هزار نفر را در کشور می گیرد. دود سیگار حاوی ۴۰هزار ماده ی سمی خطرناک و سرطان زاست طوری که سیگار نخستین عامل سرطان های ریه- مثانه-معده- روده- پروستات-حنجره و زبان محسوب می شود. دیابت, فشار خون بالا, ازدیاد چربی های خون, تصلب شرائین, بیماری های اعصاب و روان مانند افسردگی, مشکلات گوارشی مانند: ریفلا‌کس, بیماریهای انسدادی ریه و همچنین آسم از عوارض ناشی از استنشاق مستقیم یا حتی غیر مستقیم دود سیگار هستند.

آمار های تکان دهنده: هم اکنون ۹میلیون نفر سیگاری در کشور وجود دارد و روند این افزایش نشان می دهد که مصرف سیگار در میان نوجوانان نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است. بنا بر همین آمار هر ۵ثانیه یک نفر در جهان به علت ابتلا به بیماری های ناشی از مصرف سیگار جان خود را از دست می دهد که این رقم سالیانه به ۵میلیون نفر می رسد و ادامه ی این روند تا ۱۵سال آینده به ۱۰میلیون مرگ و میر در سال افزایش خواهد یافت. این گزارش ها حکایت از آن دارد که یک میلیارد و ۵۰۰میلیون نفر در دنیا سیگاری بوده که از این میان ۸۴درصد آن ها در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند و هر ساله نیز ۴/۳درصد به این جمعیت سیگاری افزوده می شود. کارشناسان مسائل بهداشتی عنوان می کنند که: در کشورهای منطقه مدیترانه شرقی که ایران نیز جز این منطقه است ۲۳ درصد جامعه ی پزشکی روزانه ۱۶ نخ سیگار مصرف می کنند که ۱۰۰درصد آن ها به علت تخصصی که دارند معتقدند سیگار برای بدن مضر است اما به رغم این مسئله فقط ۱۰ درصد آن ها موفق به ترک سیگار شده اند.

زندگی ۵۰ درصد دانش آموزان کشور در خانواده سیگاری: هم اکنون ۵۰۰میلیون کودک در جهان در معرض استنشاق تحمیلی دود سیگار در خانواده هستند و بر اساس آمارهای موجود، هم اکنون در کشور ۵۰درصد دانش آموزان ۱۳ تا ۱۵ساله در خانواده ای که یک نفر سیگاری وجود دارد، زندگی می کنند. سیگاری ها ۱۵ تا ۴۰درصد درآمد خانوار را صرف تهیه سیگار می کنند.

مدیرکل دفتر بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به این که دو روز از هفته بدون دخانیات با عناوین " دخانیات و فقر " و " دخانیات و جوانان" است، گفت: ۱۵ تا ۴۰درصد درآمدهای خانوار سیگاری ها صرف هزینه تهیه سیگار می شود همچنین ۵۰درصد دختران و پسران علت جذب نوجوانان به سیگار را جاذبه های اجتماعی و فرصتی برای دوستیابی عنوان کرده اند و ۱۲ درصد از پسران غیر سیگاری نیز علاقه ی خود را نسبت به سیگار ابراز کرده اند و این نشان می دهد که در آینده ی نزدیک یک درصد به سیگاری های کشور اضافه می شود.

وی ادامه داد: با افزایش یک درصدی با تعداد ۷۰۰هزار نفری به جمعیت سیگاری های کشور، ۷۰میلیارد تومان پول در کشور دود می شود که با این هزینه می توان چند صد هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد کرد. ورود ۲۰ میلیارد نخ سیگار قاچاق به کشور:سال گذشته از طرف برخی از مسئولین علام شد: از ۵۰میلیارد نخ سیگاری که در کشور مصرف می شود، ۳۰میلیارد آن در کشور تولید شده و ۱۸میلیارد نخ آن نیز به صورت قانونی وارد کشور می شود اما هم اکنون ۲۰میلیارد نخ سیگار به صورت قاچاق در اختیار سیگاری ها قرار می گیرد.۱/۳ درصد نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ ساله ایرانی سیگاری هستند.
دکترآذری پور عضو انجمن زندگی بدون دخانیات در سال گذشته گفته بود: از میان دانش آموزان ایرانی مورد بررسی ۱/۳درصد نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ ساله کشور سیگاری بوده یعنی در روز حداقل یک نخ سیگار می کشند.
از میان این نوجوانان سیگاری، ۸/۴درصد آن ها را پسران و ۳/۱درصد را دختران تشکیل داده اند و ۱/۱۴ درصد از این نوجوانان مورد تحقیق نیز عنوان کرده اند که سایر محصولات دخانی نظیر قلیان را مصرف کرده اند. 
آذری پور با بیان اینکه خاصیت اعتیاد نیکوتین با مصرف قلیان، ۱۰برابر هروئین است، اظهار داشت: بر اساس تحقیقات انجام شده ۱۰۰درصد دختران سیگاری عنوان کرده اند که هنگام خرید سیگار، کسی از آن ها نپرسیده است که سیگار را برای چه کسی می خرند همچنین اغلب آن ها سیگار را در منزل مصرف کرده اند.
از خطرات مصرف سیگار: آمار موجود از اوایل قرن نوزدهم نشان می دهد که کشیدن سیگار میان اقشار تحصیل کرده و مرفه بین سنین ۳۵ تا ۶۴ مرسوم بوده است اما امروزه کشیدن سیگار میان نوجوانان (۱۸- ۲۴ ساله) به خصوص آن ها که از رفاه کامل برقرار نیستند رایج می باشد. همچنین رشد مصرف سیگار از دهه ی ۱۹۹۰به بیش از ۵۰درصد رسیده است که عامل اصلی آن را تبلیغات می دانند.
خطرات کشیدن سیگار برای سلامتی فرد: آزمایش ها و شواهد پزشکی نشان داده که تمامی محدوده هایی که در برخورد با دود سیگار در بدن قرار دارند مانند لب، دهان، گلو، حنجره، مری، ریه و... در خطر ابتلا به سرطان می باشند. همچنین ارتباط بسیار نزدیکی میان کشیدن سیگار و سرطان لوزالمعده نیز وجود دارد. از دیگر خطرات مشخص شده که به سیگار مربوط می باشد انواع غیر سرطانی بیماری های ریوی و قلبی می باشند. نکته ی بسیار مهم آن است که کشیدن مداوم تنها یک یا دو سیگار در طول روز احتمال مبتلا شدن به سرطان را در مقایسه با یک فرد عادی که سیگار نمی کشد تا دو برابر بیشتر می کند. بدتر از آن این که کشیدن سه یا چهار سیگار در روز به صورت مداوم احتمال ابتلا به سرطان را به هشت برابر یک فرد عادی افزایش می دهد. نگاه داشتن سیگار روی لب باعث تشدید خطرات آن می شود. به خصوص هنگامی که دود سیگار در بزاق دهان حل می شود و شما آن را می بلعید، سموم و مواد سرطان زا با تمامی قسمت های جهاز هاضمه برخورد خواهد داشت.خطر استنشاق دود سیگار در محیط برای افراد غیر سیگاری:دود سیگاری که در محیط وجود دارد به Environmental tobacco smoke یا ETS معرف است. ETS ناشی از سیگار معمولی یا برگ همانند دود سیگاری که به دهان وارد می شود شامل همان سموم و مواد سرطان زا می باشد. تنها نکته ی آن است که سیگار برگ به علت دارا بودن میزان تنباکوی بیشتر ETS بیشتری تولید می کند.با این حال میان ETS این دو نوع سیگار تفاوت هایی وجود دارد که به نحوه ساخت آن ها بر می گردد. در قسمتی از مرحله ی ساخت سیگار برگ مرحله تخمیر وجود دارد که در این جریان مواد سرطان زای تولید شده به گونه ای در می آیند که با روشن شدن سیگار برگ به راحتی می سوزند و بصورت گاز آزاد می شوند. اما در سیگارهای معمولی به خصوص آنهایی که لفاف کاغذی نا مرغوب دارند سوختن نامناسب کاغذ باعث می شود که تنباکو به صورت ناقص بسوزد و این مواد خطرناک کمتر آزاد شوند. بنابراین در کل می توان گفت که ETS حاصل از سیگار برگ خطر بیشتری دارد.نیکوتین: نیکوتین عاملی است که در تنباکو موجود است و نماینده ی خطر بسیار بزرگ سیگار یعنی اعتیاد می باشد. سیگارهای معمولی حدود ۹ میلی گرم و سیگارهای برگ بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم نیکوتین در بر دارند. نیکوتین به محض آن که به داخل ریه کشیده شود جذب می شود و اثر اعتیاد آور خود را باعث می شود علت آن که افراد کمتر به سیگار برگ معتاد هستند آن است که آن ها دود سیگار را به داخل ریه خود نمی کشند. اما نیکوتینی که در دهان می ماند بیشتر حالت یک سم خطر دارد تا یک ماده اعتیاد آور.برخی از مواد موجود در سیگار: روزانه بیش از ۳۰۰۰نوجوان زیر هجده سال سیگاری می شوند. یکی از مهمترین مشغله های فکری پدران و مادران، آینده ی فرزندان آن ها می باشد، به خصوص اعتیاد آن ها به دخانیات و مواد مخدر. آگاهی از ابتدایی ترین مشکلاتی که سیگار می تواند برای مصرف کننده آن به همراه بیاورد می تواند عامل موثری برای ترک آن باشد. در این جا به هفت مورد از موادی که در سیگار وجود دارد اشاره می کنیم، بدون شک تعجب خواهید کرد.- قیر، بله تعجب نکنید همان ماده ای که در اسفالت کردن خیابان ها از آن استفاده می شود در سیگار موجود است. آیا هیچ دقت کردید که دندان های افراد سیگاری اغلب زرد رنگ می باشد، این زردی از قیر می باشد.
- سیانید هیدروژن، این ماده نیز هنگام سیگار کشیدن وارد ریه ها می شود. ماده ای است که در محصولات سمی مانند مرگ موش استفاده می شود. از عمده مواد شیمایی کشنده بوده که در جنگ جهانی دوم برای قتل و عام مردم ساخته شد و افراد سیگاری با هر پکی که به سیگار می زنند این گاز خطرناک به درون بدن خود هدایت میکنند.- بنزن، از مهمترین موادی است که برای ساخت فرآورده های نفتی مانند گازوئیل استفاده می شود.- استون، همان ماده ای که برای پاک کردن لاک ناخن از آن استفاده می شود.- فرمولائید، از خطرناک ترین مواد سرطان زای شناخته شده می باشد. این ماده برای نگهداری اجساد یا کشتن باکتری ها و قارچ ها بکار برده می شود. همچنین از آن برای ضد عفونی کردن محیط و نیز تولید محصولاتی مانند چسب استفاده می شود.- آمونیاک، همان طور که می دانید از این گاز برای ضدعفونی کردن یا تمیز کردن محیط استفاده می شود. بخار آن برای پوست، چشم و دیگر قسمت های بدن بسیار مضر می باشد. به خصوص ترکیب آمونیاک با نیکوتین برای بدن بسیار خطرناک می باشد.
- منو اکسید کربن، شاید باور نکنید اما به جرات می توان گفت که تقریبا" همان چیزی است که از اگزوز اتومبیل بیرون می آید.
آیا با این اوصاف هنوز مایل به مصرف سیگار یا سایر دخانیات هستید؟نویسنده: س.سید آقایی منبع:خانواده سبز
نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
علمی

دفتر صنایع دانشگاه حکیم سبزواری با حضور مسولان و فعالان عرصه صنعت سبزوار و مسولان و اساتید دانشگاه افتتاح شد

بیش از 9 هزار دانش آموز سبزواری خدمات دندانپزشکی گرفتند

حذف کنکور 97 برای هنرجویان شاخه فنی و حرفه‌ای

سالانه ۱۶۰ نخبه به جمعیت نخبگان خراسان رضوی افزوده می شود

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

پژوهشگران برتر دانشگاه حکیم سبزواری تقدیر شدند

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

دانش آموختگان دانشگاهی متناسب با بازار کار پرورش نمی یابند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه های افغانستان منعقد شد

دکتر علی اصغر مولوی به عنوان سرپرست دانشگاه حکیم سبزواری منصوب شد

کسب سه مقام برتر دانش آموزان سبزواري در مسابقات جهاني محاسبات ذهني رياضي

تقدیر آموزش و پرورش سبزوار از مولفین و پژوهشگران برتر

مرکز مشاوره تخصصی کودکان اوتیسم تاسیس می شود

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور(قسمت پنجم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21 آبان۹۶ غرب کشور(قسمت چهارم) ​

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور (قسمت سوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان۹۶ غرب کشور (قسمت دوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان 96 غرب کشور(قسمت اول) ​

افزایش 68درصدی سهام سهامداران داروسازی طاها

سطح دانش فنی و آزمایشگاهی دانشگاه حکیم سبزواری تحسین برانگیز است

راه اندازی بخش مراقبت های ویژه داخلی در بیمارستان واسعی سبزوار

آزمایشگاه جغرافیای طبیعی دانشگاه حکیم سبزواری به تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی مجهز شد

دستگاه آزمایشگاهی ترمو راکتور، توسط استاد دانشگاه حکیم سبزواری ساخته شد

برای اجرای طرح های عمرانی دانشگاه ۸۰ میلیارد ریال اختصاص یافت

افتخار آفرینی 14 دانش آموز سبزواری در مسابقات نوجوان خوارزمی

ثبت نخستین شرکت دانش بنیان در سبزوار

آموزش‌ و پرورش در دام حباب نخبه‌پروری

ورزش‌هایی که کالری سوزی بالایی دارند