کد خبر : 6040
Print
سبزوارنگار

سخنانی که بی‌بی‌سی پخش نکرد!

پنجشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۲۳

Image title

سبزوارنگار/سیدحسین موسویان با شبکه تلویزیونی «بی‌بی‌سی وُرلد» درباره سردار قاسم سلیمانی فرماندهی سپاه قدس ایران گفت‌وگو کرده است که در پخش نهایی این برنامه، بی‌بی‌سی بخش‌هایی از سخنان موسویان را حذف کرد. اما موسویان چه گفته بود که پخش نشد؟

به گزارش مجله ی اینترنتی سبزوارنگار به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ معاون پیشین دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران در برنامه‌ای که بی‌بی‌سی ورلد، درباره سردار قاسم سلیمانی تهیه و پخش کرد، درباره این فرمانده نظامی کشورمان گفت: سردار سلیمانی در هر دقیقه و هر روز و هر شب در طول هشت سال جنگ عراق، دانش نظامی را در عمل تجربه کرد. کسی که در خط مقدم جبهه‌های جنگ، دانش نظامی را آموخته با کسانی که در واحدهای آکادمیک آموزش دیده‌اند، متفاوت است. رهبری ایران او را «شهید زنده» خواندند چون بارها در طول جنگ تا مرحله شهادت پیش رفت.

Image title

سید حسین موسویان در بخش دیگری از صحبت‌هایش که در پخش نهایی این برنامه حذف شد، گفت: ایران در زمان تجاوز صدام به ایران، با عراق نمی‌جنگید. در واقع تمام قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی از صدام حمایت کردند و ایران یک‌تنه در مقابل بزرگترین تجاوز منطقه‌ای و جهانی تاریخ معاصر ایستاد. ایران سرداران و فرماندهان نظامی بسیاری دارد که نشان این افتخار را به دوش می‌کشند. بی‌دلیل نیست که امروزه هیچ‌کدام از کشورهای منطقه حتی یک فرمانده مثل سردار سلیمانی ندارند که این‌گونه در کل منطقه خاورمیانه قدرتمند باشد.

این دیپلمات پیشین کشورمان اظهار کرد: در دوران حکومت طالبان و زمانی که آمریکا قصد ورود جنگ با القاعده در افغانستان را داشت، ما مدتی در شورای امنیت بحث می‌کردیم که آیا ایران در مبارزه با القاعده همکاری کند یا خیر. سردار سلیمانی موافق بود، ضمن اینکه ساده‌دل هم نبود. او ضمن موافق بودن، به نیت آمریکا مظنون بود که آیا این یک دعوت تاکتیکی است یا صادقانه.

این بخش از صحبت‌های موسویان نیز حذف شده است. معاون پیشین دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: سردار سلیمانی یک استراتژیست نظامی بسیار واقع‌بین و ماهر است. ایران در دوران فرماندهی قاسم بر نیروی قدس، در مبارزه با القاعده در افغانستان که تهدید امنیت ملی ایران است، از ظرفیت‌های آمریکا بهره برد. زمانی که آمریکا با «محور شرارت» خواندن ایران، نشان داد که دنبال همکاری «تاکتیکی» بوده است، ایران هم آمریکا را در افغانستان تنها گذاشت تا بعد از 10 سال با صدها میلیارد خسارت و از دست دادن هزاران سرباز، محکوم به شکست و خروج از افغانستان باشد.

به گزارش ایسنا، وی در سخنانی دیگر که آنها هم در پخش برنامه بی‌بی‌سی حذف شده، گفت: برخلاف تبلیغاتی که در غرب علیه سردار سلیمانی می‌شود، او یک مسلمان تندرو، متعصب و خشک‌مغز نیست. او یک مسلمان معتدل و فرمانده‌ای کارکشته و واقع‌بین است که منافع ملی ایران برایش اصل است، اما این منافع را در ایجاد صلح و ثبات و امنیت عمومی در خاورمیانه می‌جوید. اینکه او امروز در خط مقدم مبارزه با داعش در صحنه‌های جنگ حضور یافته و جانش را به خطر انداخته بهترین سند و دلیلی است که هم به دنبال ثبات ایران است و هم ثبات منطقه؛ چون داعش بلای جان منطقه است. بنابراین اگر قدرت‌های منطقه‌ای عقل داشته باشند، باید یک نیروی مشترک نظامی برای مبارزه با داعش تشکیل دهند و فرماندهی آن را به عهده سردار سلیمانی بگذارند.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
دفاع مقدس

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

باغ موزه دفاع مقدس در سبزوار وارد فاز عملیاتی شد

احداث حسینیه شهدا در سبزوار اجرایی شد

اشعار مرحوم استاد سبزواری شناسنامه منظوم انقلاب اسلامی است

جانباز سرافراز سبزواری به خیل همرزمان شهیدش پیوست

نامه سرگشاده به رئیس جمهور منتخب در دفاع از اسماعیل عبدی

روحانی کاندیدای قطعی اصلاح طلبان شد

يادواره شاهدان قلم با حضور ميهمانان كشوري برگزار شد

شب شعر شهید احمد نظیف برگزار شد

يادواره شهدا با محوريت شهيد احمد نظيف برگزار مي شود

درد ما داخلی‌ است/راهی برای فرصت‌‌طلبان بیگانه باز نخواهیم کرد

روایت تکان‌دهنده غواص جامانده از عملیات کربلای چهار

درس هایی از نبرد حلب!

تیم شهدای کربلای5 قهرمان مسابقات فوتسال جام بسیج ادارات سبزوار شد

بسیجیان نمونه ادارات سبزوار تقدیر شدند

هدف اصلی در جنگ نوین؛ جابجایی حکومت هاست

بسیج؛ وابسته به جناح خاصی نیست

رسانه کمک کرد تا اهداف امام حسین(ع) عملی شود

كار فرهنگي در درازمدت اثر خود را نشان مي دهد

امام حسین(ع) در نهایت مظلومیت به اثبات حقانیت خود پرداخت

نخستین یادواره ی ۴۰۰ ورزشکار شهید استان برگزار شد

عرفان حسینی

هدف امام حسین(ع) از امر به معروف و نهی از منکر خطراتی بود که در پی ایجاد سلطنت اسلامی جامعه را تهدید می‌کرد

مي‌روم تا بعضي‌ها خجالت بكشند

میزان وقوع جرائم خشن در سبزوار کاهش یافته است

دشمن با سیاه نمایی سعی در نشان دادن چهره ای ناکارآمد از نظام دارد

مراسم تودیع و معارفه بخشدار روداب سبزوار برگزار شد

پیکر جانباز دفاع مقدس در سبزوار تشییع و به خاک سپرده شد

دلنوشته اي از ديار غربت

نتایج هفته پنجم مسابقات لیگ برتر فوتبال باشگاه های سبزوار یادواره شهدای دفاع مقدس اعلام شد