کد خبر : 6296
Print
سبزوارنگار:

گذشتن از حقوق درویشانه اما پر برکت معلمی

چهارشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۳

سبزوارنگار/هفته بزرگداشت مقام شامخ معلم از 12 اردیبهشت برگزار می شود و این هفته زمانی است تا از معلمان فداکار ایران زمین تشکر کنیم. در این بخش سیزدهم از بسته های ویژه خبری سراغ معلمی رفتیم که از حقوق پربرکت معلمی اش برای دانش آموزانش گذشت.

Image titleبه گزارش مجله اینترنتی سبزوارنگار به نقل از سرویس آموزش و پرورش پانا، یکی از این 11 معلم آسمانی که فراتر از وظایف سازمانی خود عمل کردند و به واسطه همین عمل هم در اذهان باقی ماندند "فرخنده جعفری پور" است.

این معلم فداكار و دلسوز جامعه فرهنگی، هزینه تحصیل دو نفر دانش آموز از دیپلم به لیسانس، ساخت نمازخانه در مدرسه شهید علویری، ساخت مركز اختلالات یادگیری در منطقه الوند استان قزوین، اهدای هزینه جهت تهیه جهیزیه و تجهیز وسایل توانبخشی به دبستان استثنایی اندیشه را انجام داده است.

فرخنده جعفری پور معلم نمونه ای که کمک به دانش آموزان کم توان ذهنی سرمشق زندگی او شد.

 عاشقانه ترین آوای یک معلم / ایثار و فداکاری سرمشق معلم نمونه

جعفری پور زیباترین لحظات عمرش را نزد کودکانی سپری کرده است که مانند دیگر کودکان نبودند. دستانش مأمن دست‌های کوچکی بود که می‌خواستند درس یاد بگیرند اما این کار برای آنها سخت بود. ناتوان بودند، اما در برابر اراده محکم معلم توانا هیچ گاه احساس ناتوانی نکردند. ساعت‌ها کنار آنها می‌نشست و مثل مادری مهربان دستشان را در دست می‌گرفت و حروف را با صدای بلند برای آنها تکرار می‌کرد. بارها حروف را تکرار می‌کرد و از آنها می‌خواست تا به صورتش نگاه کنندو همراه با او تکرار کنند. هیچ گاه از این کار خسته نمی‌شد.

شیرین‌ترین لحظه برای او زمانی رقم می‌خورد که یک کودک کم توان ذهنی یکی از حروف الفبا را بدرستی تلفظ می‌کرد. 28 سال از بهترین روزهای زندگی معلم کودکان استثنایی در کنار کسانی سپری شد که او را مانند مادر دوست داشتند. هر روز به شوق دیدن خانم معلم به مدرسه می‌آمدند و نام او را صدا می‌زدند. لبخند معلم و کادوهایی که او به هر بهانه به آنها می‌داد، خاطرات زیبایی را در ذهن این کودکان حک می‌کرد.

حضور نزدیک به سه دهه در کنار دانش‌آموزان کم توان ذهنی و تعلیم آنها، رسیدگی به خانواده‌هایی که وضعیت مالی مناسبی ندارند و همچنین تأمین هزینه دانشگاه و خرید جهیزیه برای چند دختر دم بخت نقاط مثبتی هستند که باعث شد نام فرخنده جعفری‌پور در میان آموزگاران ایثارگر کشور قرار گیرد و وزیر آموزش و پرورش به پاس تمام آن سال‌ها از او قدردانی کند. این معلم 46 ساله که در کنار کودکان کم توان ذهنی 28 سال عاشقانه زندگی کرد یک سالی است که مدیریت مدرسه‌ای را برعهده گرفته است اما می‌گوید هنوز هم دلش برای روزهایی که یک دانش‌آموز کم توان ذهنی کلمه‌ای را که یاد گرفته با صدای بلند تکرار می‌کرد، تنگ شده است.

عاشقانه‌ترین طواف

بودن در کنار کودکان کم توان ذهنی و آموزش دادن به آنها پر از خاطراتی است که از آن یاد می‌کند. روزی که دانش‌آموز کم توان ذهنی با دستانی لرزان روی برگ دفتر می‌نویسد معلم روزت مبارک خستگی هفته‌ها تلاش را از او دور می‌کند. پاکی و صداقت از ویژگی‌های کودکان کم توان ذهنی است. کودکانی که هیچ گاه قهر، کینه، دشمنی و خودخواهی را یاد نمی‌گیرند.

فرخنده جعفری‌پور هنوز هم بهترین خاطرات زندگی‌اش را بودن در کنار این بچه‌ها می‌داند و می‌گوید: با دعای یکی از آنها من راهی سفر حج شدم. کودکان کم توان ذهنی هدیه گرفتن را دوست دارند و من همیشه به هر بهانه‌ای به آنها هدیه‌ای می‌دادم. چند سال قبل از مدیر مدرسه خواستم تا برای همه دانش‌آموزان مدرسه هدیه بگیریم وبه مناسبت‌های مختلف و موفقیت‌های هر دانش‌آموز در درس و ورزش یا کار علمی به او جایزه دهیم، اما مدیرمدرسه اعلام کرد بودجه‌ای برای خرید هدیه برای همه دانش‌آموزان نداریم. گفتم بودجه این کار را تأمین می‌کنم. برای همه بچه‌ها هدیه خریدیم و به عناوین مختلف مثل حضور در طرح نماز، کتابخانه، حفظ کردن شعر و... به بچه‌ها هدیه دادیم. یکی از آنها دختری بود که سه هدیه گرفت. وقتی هدیه‌ها را به او دادم با همان زبانه کودکانه‌اش گفت: خانم شما امروز مرا خیلی خوشحال کردید و از خدا می‌خواهم که خیلی زود به مکه سفر کنید. از شنیدن این جمله جا خوردم.

 گفتم مگر تاکنون مکه را دیده ای؟ خنده‌ای کرد و گفت مادربزرگم مکه رفته است و می‌گوید جای بسیار قشنگی است. در آن لحظات به خود گفتم پول این سفر را ندارم و مهمتر اینکه برای رفتن به حج تاکنون ثبت‌نام نکرده‌ام پس چرا این دختر کوچولو چنین دعایی برای من می‌کند؟ دو هفته از این موضوع گذشت، اواخر اردیبهشت ماه بود که از سپاه قزوین تماس گرفتند و گفتند به عنوان بسیجی نمونه استان انتخاب شده‌ام و سفر حج عمره هدیه‌ای است که برای من در نظر گرفته شده است. از شنیدن این خبر شوکه شدم. باورم نمی‌شد که مسافر خانه خدا شده باشم.

 وقتی در ماه رجب کعبه را طواف می‌کردم، به یاد دختر دانش‌آموزی بودم که با دلی پاک برایم دعا کرد و در سرزمین وحی بودم. در این سال‌ها اگر به موفقیتی رسیدم و اگر بارها به عنوان معلم نمونه انتخاب شدم یا اگر در مقطع فوق لیسانس به عنوان دانشجوی ممتاز معرفی شدم همه را از دعاهای پدران و مادران و کودکان کم توان ذهنی می‌دانم. هیچ گاه از کار با این دانش‌آموزان خسته نشده‌ام.

فراتر از معلمی


جعفری پور می گوید با خدا معامله کرده و در این سال‌ها پاداش همه این کارها را گرفته است. معلم است اما نمی‌توانست چشم بر مشکلات خانواده‌هایی که با سختی زیاد کودک کم توان ذهنی شان را راهی مدرسه می‌کردند، ببندد. آستین همت را به تنهایی بالا زد. مهرماه فرصت مناسبی بود تا به این خانواده‌ها لبخند هدیه بدهد. با جعبه‌هایی پـــــر از لوازم التحریر و لباس سر کلاس درس حاضر می‌شد و آنها را به بچه‌ها هدیه می‌داد. فرخنده جعفری‌پور مهرماه را بهترین ماه زندگی‌اش می‌داند و می‌گوید: با آغاز سال تحصیلی برای بچه‌هایی که خانواده‌های آنها از وضعیت مالی مناسبی برخوردار نـــــبودند لوازم التحریر یا کیف و کفش می‌خریدم و به‌آنها هدیه می‌دادم.

همه آنها مثل بچه‌های من بودند. در بازار وقتی برای آنها لباس یا کفش می‌خریدم حس مادری را داشتم که برای کودکش عاشقانه خرید می‌کند. در این رفت و آمدها با خانواده‌ای آشنا شدم که دختر آنها در دانشگاه پذیرفته شده بود، اما به خاطر مشکلات مالی نمی‌توانست ادامه تحصیل بدهد.

بلافاصله سراغ‌ آنها رفتم و با تأمین هزینه‌های دانشگاه او را به ادامه تحصیل تشویق کردم. چند سال بعد نیز بخشی از جهیزیه او را تأمین کردم و این دختر با لباس سفید به خانه بخت رفت.

هیچ گاه از این کارها خسته نشده‌ام و هنوز هم با شناسایی خانواده‌هایی که نیاز به فرش یا وسیله گرمازا دارند آنها را تأمین می‌کنم. حقوق معلمی برکت دارد و هیچ گاه در زندگی مشکل مالی پیدا نکرده ام. در مجمع خیرین مدرسه ساز قزوین نیز فعالیت می‌کنم و نمازخانه‌ای در یک مدرسه ساخته‌ام و آزمایشگاه مدرسه‌ای را نیز تجهیز کرده‌ام.

یک معلم نمونه باید همواره در تلاش و کوشش برای کسب معارف و مطالب علمی تازه و نوین باشد. به عبارت دیگر باید از لحاظ معرفتی و علمی همگام با زمان پیش برود و تنها خود را محدود به اندوخته ها و دانش های قبلی نکند بلکه با مطالعه از علوم جدید هم اطلاع یابد و همواره اطلاعات روز را به شاگردان خود بدهد.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
گزارش و گفت و گو

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

تحمل جامعه؛ حدی دارد

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

مشکلات حاشیه شهر سبزوار

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

عبور از روحانی به عبور از نظام متصل می شود

نشست خبری مسؤولین دانشگاه حکیم سبزواری با اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد

رئیس جمهور کمتر از 15 درصد قدرت را در اختیار دارد

مشاورین مدیر آموزش و پرورش سبزوار انتخاب شدند

عرصه سیاست جایی برای ایده آل‌گرایی‌نیست!

ازدواج و اشتغال؛ بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان است

آیین نامه دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تدوین شد

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

چالش تعطیلی شهربازی سبزوار به روایت سرمایه گذار، شهرداری و اداره برق

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

مهمترین اولویت های شورای اسلامی شهر سبزوار

همکاری با انجمن اسلامی معلمان برای ما افتخار است

معلمان گاهی به خاطر مطالبات صنفی، برچسب ضد امنیتی می خورند

سرمایه داروسازی طاها، طی سی ماه گذشته، 6برابر شده است

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم

گزارش صد‌ روزه و وعده‌هايي که اجرايي نشد!

سخنگوی رسمی انجمن اسلامی معلمان سبزوار معرفی شد

هیأت رئیسه و مسؤولین کمیته های انجمن اسلامی معلمان سبزوار انتخاب شدند

دومین مجمع عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار برگزار شد

درخواست پست توسط برخی اصلاح طلبان از روحانی؛ وهن اصلاح طلبی است