کد خبر : 6311
Print
به بهانه روز زمین پاک

با طبیعت و منابع طبیعی مهربان باشیم

پنجشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۵۲

     Image title  سبزوارنگار - سیدجلال سیدان(فعال فرهنگی): اکثر مردم ممکن است تصورشان از طبیعت و روز طبیعت منحصر به 13فروردین ماه باشد که به دامن طبیعت می روند؛ با شادی، بازی، قصه گویی، گره زدن سبزه و طبیعت گردی روزشان را سپری یا به قولی نحسی روز سیزده را بدر می کنند! رسم خوشایندی است اما انحصار آن در یک روز یا استناد به موضوعی خرافی(نحس بودن و نحسی) و امثال آن اصلاً جالب و معقول نیست. باید از آن عبور کرد و به ارزش و جایگاه طبیعت در زندگی انسان ها از گذشته تاکنون توجه نمود. در این صورت نگاه ما به طبیعت؛ عمیق تر، محترمانه تر وکاربردی تر خواهد بود.

       جالب است بدانیم، طبیعت؛ نخستین جایگاه طبیعی، زیستی، تغذیه ای و پناهگاه بشر اولیه بوده و به قولی، زمین و طبیعت؛ مادر ماست. انسان های اولیه در طبیعت: جنگل ها، کوهها، دشت ها و کنار رودخانه ها زندگی می کرده و به صورت دسته جمعی به شکار و تغذیه از حیوانات و میوه های جنگل می پرداخته و سرانجام در پناهگاه های طبیعی؛ غارها،شکاف کوه ها برای خواب و استراحت مسکن گزیده اند. بر روی دیوار غارها؛ دیده ها، آرزوها و دغدغه های خود را به تصویر می کشیده اند. نخستین نوشته های انسان های اولیه همان خطوط و تصاویر حک شده بر دیوار غارها بوده که بعدها با پیشرفت و تکامل به خطوط کامل تر و سرانجام  خط های امروزین ملت ها تبدیل شده است.

       طبیعت، حیوانات و گیاهان؛ نخستین الهام بخش بشر برای شکار، تغذیه، پرورش گیاهان(کشاورزی)،خانه سازی، کار و تلاش، تحرک و جابجایی، زاد و ولد، تفکر، تعجب، کنجکاوی، پناه گرفتن، حتی ترسیدن! بوده است. بی گمان، ما؛ وارثان اجداد نخستین مان هستیم که در دامن مادر طبیعت به دنیا آمده، بر سفره ی گسترده ی آن نشسته، تغذیه نموده و زاد و ولد کرده ایم. درس های گوناگون آموخته، با آزمون و خطاهای فراوان تجربه ها کسب کرده ایم، به تدریج جلوتر آمده به گروه ها و شاخه های مختلف تقسیم شده و تمدن های کهن را پایه ریزی نموده، تا به امروز که شده بشر متمدن و مدرن! با شهرها و کشورهای متنوع و پیشرفته. در طول این دوران پر فراز و نشیب؛ همواره طبیعت و مواهب آن: آب، خاک، گیاه، کوه و جنگل، معدن و مواد معدنی و زیرزمینی، بزرگ ترین مخزن، ثروت و منیع برداشت برای حیات و تعالی بشری بوده و همچنان هست. وفاداری و پایداری طبیعت و نعمت های فراوان آن در خدمت یک نسل و دو نسل، صد نسل و... نبوده بلکه ازلی است. اگر ما به آن احترام بگذاریم، پاسش بداریم و از تخریب و نابودی مظاهر آن دست برداریم، می تواند ابدی هم باشد.

       دردنیای پیچیده و پر مشغله ی امروز با گرفتاری و درگیری های فراوان، سلطه ی بیرحمانه ی تکنولوژی و دست ساخته های بشر بر روح و جسم خودش که باعث خلق فضاهای سرد و خشن و بی روح گشته، و هر لحظه حوزه ی انسانیت، عواطف و احساسات او را محدود کرده و به چالش می کشد. به جای آسودگی و آرامش فکری، برای بهره بردن از نعمت ها و امکاناتی که خود خالق آن بوده، همانا اضطراب، استرس، نگرانی، طمع ورزی، زیاده خواهی، جنگ، خشونت و تباهی را گسترانده اند، باز هم طبیعت است که می تواند پناهگاه امن و محیط تفریح، آرامش و آسایش، شادی و نشاط باشد. پس بیایید طبیعی تر باشیم و قدر نعمت های طبیعی و محیط زیست را بهتر بدانیم. برای خودمان هم که شده! طوری رفتار کنیم که آب، خاک، کوه، جنگل و گیاه همچنان حفظ شوند.

       بیش از این به مادرمان محبت کنیم، تیمارش کنیم! دوستی، مهربانی و رفت و آمدمان را با او زیادتر کنیم تا از لطف مادرانه اش همچنان برخوردار باشیم و آرزو کنیم عمر مادرمان به بلندای زمان، تاریخ و آینده؛ طولانی باشد. چنین باد!

 

 

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام