کد خبر : 6333
Print
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش:

توسعه فعالیت قرانی از سیاست های مهم دولت یازدهم است

سه شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۵

سبزوارنگار/معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت: در همه استانها سی و سومین دوره مسابقات قرآن عترت و نماز برگزار می شود و توسعه فعالیت قرانی از سیاست های مهم دولت یازدهم است

Image titleسبزوارنگار/معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت: در همه استانها سی و سومین دوره مسابقات قرآن عترت و نماز برگزار می شود و توسعه فعالیت قرانی از سیاست های مهم دولت یازدهم است
 

به گزارش مجله اينترنتي سبزوارنگار؛ حمیدرضا کفاش، در آستانه فرا رسیدن هفته بزرگداشت مقام شامخ معلم و سالروز شهادت استاد مطهری ضمن تبریک این هفته به فرهنگیان و آرزوی توفیق برای آنها گفت: عمر فعالیت های قرآنی ،عترت و نماز در آموزش و پرورش به زمان پیروزی انقلاب اسلامی بر می گردد چرا که هنوز هم مربیان عزیز امور تربیتی مان را در مدارس به آقای قرآنی و خانم قرآنی می شناسند.

وی با بیان اینکه برنامه های تربیتی اسلامی در مدارس برای حفاظت از ارزشهای انقلاب اسلامی شروع شد افزود:  تمامی عزیزان ما در دوران های مختلف اعم از حوزه امور تربیتی، معاونت پرورشی و بخشهای دیگر آموزش و پرورش و حوزه‌های آموزشی در هر دوره اهتمام ویژه ای نسبت به توسعه فعالیت‌های قرآنی داشته اند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه با توجه به امکانات و بودجه، موقعیت ها  فراز و نشیب و شدت و ضعف داشته است گفت: با همه اینها باید بگویم بهترین و جذابترین فعالیت ها در طول دوران پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت قرآنی بوده و دلیلش مذهبی بودن مردم جامعه، علاقه مندی جامعه فرهنگی ، علاقه مندی فطری بچه ها به بحث قرآن حوزه عترت و نماز بوده است.

وی ادامه داد: در همه استانها سی و سومین دوره مسابقات قرآن عترت و نماز برگزار می شود که این مسابقات ارزش زیادی دارد. در قسمت عترت، انشای نماز، احکام نماز و مسابقات حوزه عترت همه اینها جمعی از مسابقات شده و تعدادش از مسابقات اولیه امور تربیتی بیشتر شده است.

کفاش یاد آور شد: خوشبختانه توفیق سفر به سه استان خوزستان، خراسان رضوی و فارس داشته و دیدم که مردم در صحنه هستند و این حضور در صحنه ادامه دارد. در استان های محروم البته استان های محروم به لحاظ امکانات مردم، روحانیت، اصناف ، هیاتها و بازاریها همه در صحنه هستند و با شکوه خاصی مثل دوران اعزام رزمندگان به جبهه های نور ، از بچه های قرآنی با رژه و قربانی کردن استقبال می کنند.

وی در مورد اعتبارات بخش قرآنی گفت: به لحاظ اعتباری تقریبا حدود 20 درصد به 80 درصد است یعنی 80 درصد کمک ها از طریق مردم جمع آوری می شود . خوشبختانه فعالیت های قرآنی در این حوزه به صورت یک حرکت بزرگ مردمی تبدیل شده است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش افزود: البته این موفقیت و گستردگی فعالیت ها را دوستان از قبل آغاز کرده بودند که در حال حاضر وسعت گرفته  و سراسری شده و این سراسری شدن مربوط به دولت یازدهم نیست.

وی ادامه داد: سیاست دولت یازدهم توسعه فعالیت های قرآنی است. ما هیچ فعالیت قرآنی قبل را تعطیل اعلام نمی کنیم و آسیب شناسی می کنیم، اگر قوی باشد ادامه می دهیم و اگر ضعیف باشد ضعفش را برطرف می کنیم و اگر هم موفق نباشد برنامه جدیدی را جایگزین می کنیم.

کفاش در پاسخ به این پرسش که با توجه به محدود شدن دارالقرآن ها در دوره قبل و فعال شدن مدارس قرآنی، شرایط این دو بخش اکنون چطور است ؟ گفت: تاسیس مدارس قرآنی و جذب 5 هزار مربی قرآنی اقدامات خوبی بود که در گذشته صورت گرفت و در جای خودش قابل تحسین است البته مدارس قرآنی در دو بخش به مدارس فوق برنامه ای و مدارس برنامه ای طراحی شد .

وی ادامه داد: فعالیت فوق برنامه ای 10 هزار مدرسه قرآنی که در شیفت دوم مدارس تاسیس شد دو یا سه ترم به کارش ادامه داد و بودجه ای از شورای توسعه فرهنگ عمومی قرآن تخصیص داده شد که متاسفانه بعدها این بودجه تزریق نشد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت: تاسیس و انحلال این بخش در همان دوران انجام گرفت یعنی عملا وقتی بودجه ادامه پیدا نکرد مدارس نتوانستند به صورت رسمی به کار خود ادامه دهند اما فعالیت حدود 2 هزار مدرسه ویژه دوره ابتدایی که مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش را داشت همچنان به کارش ادامه می دهد.

کفاش گفت: مدارس قرآنی اشکالاتی داشت که به طور مثال فعالیت 600 مرکز دارالقرآن که در دهه 70 تاسیس شده بود متوقف شده و به مدارس قرآنی تبدیل شد. البته اصل کار برای توسعه فرهنگ قرآنی بر اساس حسن نیت انجام شده بود. خوشبختانه در دولت یازدهم به دستور وزیر محترم آموزش و پرورش این 600 دارالقران دوباره احیا شد./. روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام