کد خبر : 6451
Print
صادق زیباکلام:

چرا کسانی که تحریم‌ها را كاغذپاره می‌خواندند٬حالا از لغو یک‌شبه تحریم‌ها می‌گویند؟

شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۵۰

سبزوارنگار/مناظره صادق زیباکلام و مجتبی ذوالنور با محوریت تاثیر مسائل هسته‌ای بر سیاست داخلی در شهر قم برگزار شد.

Image titleسبزوارنگار/صادق زیباکلام عصر امروز در مناظره با حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور جانشین سابق نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در سالن اجتماعات دانشگاه علوم پزشکی قم برگزار شد٬ اظهار داشت: آقای دکتر ظریف و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان هیچگاه به خودشان اجازه ندادند از مسائل هسته‌ای بهره‌برداری سیاسی کنند٬ اما طرف مقابل در دوره‌ای که نبض کار را به دست داشت٬ به راحتی منافع ملی را زیر پا می‌گذاشت و از مسائل هسته‌ای بهره‌برداری سیاسی می‌کرد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به سخنان ذوالنور مبنی بر اینکه چند ماه سابقه حضور در جبهه‌های جنگ را دارید٬ گفت: من شاید در جبهه نبوده باشم٬ اما هیچگاه به خاطر چسبیدن به قدرت٬ کسانی را که در جبهه نبودند٬ زیر پا له نمی‌کردم.

این فعال سیاسی با طرح این سوال که چرا غربی‌ها با مساله هسته‌ای ما مخالف هستند٬ گفت: از سال ۸۴ که دولت آقای احمدی‌نژاد روی کار آمد اصولگرایان دو دلیل را با عنوان دلایل مخالفت غربی‌ها با مذاکرات هسته‌ای مطرح می‌کردند. وی افزود: کشورهای دیگری هم همانند برزیل، آرژانتین و... برنامه هسته‌ای خود را دنبال می‌کردند٬ اما سوال این است که چرا غربی‌ها با موضوع هسته‌ای ما مخالفت می‌کردند.

زیباکلام گفت: پاسخی که اصولگرایان از سال ۸۴ به این طرف به عنوان دلایل مخالفت غربی‌ها با برنامه هسته‌ای مطرح می‌کردند٬ این بود که برنامه هسته‌ای موجب پیشرفت کشور می‌شود و به همین دلیل غربی‌ها با آن مخالفت می‌کنند. وی افزود: آقای احمدی‌نژاد می‌گفت انرژی هسته‌ای موجب ایجاد ۲۵۰ رشته اقتصادی در کشور شده و با به نتیجه رسیدن کامل آن٬ کشور از نظر اقتصادی زیر و رو می‌شود.

این فعال سیاسی اضافه کرد: این ادعا‌ها در حالی مطرح بود که این سوال به ذهن خطور می‌کرد چرا این پیشرفت‌های شگرف اقتصادی در مورد کره شمالی به وجود نیامده و به تعبیری تبدیل به یک غول اقتصادی نشده است؟ علاوه بر آنها٬ بسیاری از کشور‌ها نیز از نظر هسته‌ای از ما پیشرفته‌تر هستند٬ اما از نظر میزان توسعه یافتگی٬ توسعه نیافته‌تر از ایران به حساب می‌آید.

وی خاطرنشان کرد: پاسخ دیگر اصولگرایان برای بیان دلایل مخالفت غربی‌ها با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران٬ این بود که آنها می‌گفتند با تکمیل برنامه هسته‌ای ایران٬ جایگاه ایران در منطقه و جهان به شدت ارتقا یافته و استراتژیک می‌شود٬ اما به نظر من با این روند نه تنها جایگاه ایران استراتژیک نشده٬ بلکه دنیا را هم علیه ما کرده است.

زیباکلام یادآور شد: هر کشوری که بتواند اورانیوم را تا ۳ درصد غنی کند٬ در هر زمان که بخواهد می‌تواند تا ۹۰ درصد اورانیوم را غنی کرده و تبدیل به بمب کند. خیلی‌ از کشورهای دنیا٬ امروز فعالیت هسته‌ای دارند٬ اما چرا با ما دچار مشکل شده‌اند؟ پاسخ روشن است چون ما تنها کشوری هستیم که به صورت رسمی اعلام کرده‌ایم که می‌خواهیم اسرائیل را نابود کنیم؛ نه پاکستان چنین ادعایی کرده و نه برزیل؛ این حرف فقط یک شعار هم نبوده بلکه برای آن تلاش هم کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: چه کسی مسئولیت نابودی اسرائیل را به ما داده است؟ رفراندوم کرده‌ایم؟ شورای امنیت سازمان ملل چنین ماموریتی به ما داده است؟ شورای همکاری خلیج فارس چنین وظیفه‌ای را به دوش ما گذاشته است؟ سازمان آزادی بخش فلسطین چنین چیزی را از ما خواسته است؟ چه کسی به ما گفته است؟ اساسا نابودی اسرائیل را چه کسی به جمهوری اسلامی محول کرده است؟

این فعال سیاسی تصریح کرد: بنابراین مناقشه هسته‌ای ما با غربی‌ها به خاطر این نبود که غربی‌ها چشم دیدن پیشرفت‌های ما را نداشتند٬ بلکه الان که به این معضل نگاه می‌کنیم و ۴۴ مذاکره قبلی را مورد بررسی قرار می‌دهیم٬ می‌بینیم که مرکز ثقل آن٬ ایجاد اعتماد از سوی ایران برای دنیای غرب است.

وی گفت: در همین قم یک نظرسنجی ساده انجام دهیم تا ببینیم چند درصد از مردم قم با نابودی موافق هستند. زیباکلام در ادامه سخنان خود با بیان اینکه تعدادی از چهره‌های سیاسی کشور از اینکه توافق هسته‌ای ایران با آمریکا به نتیجه برسد٬ به شدت نگران هستند و نمی‌خواهند این توافق هسته‌ای با آمریکا به نتیجه برسد، گفت: دیروز هم در مجلس شورای اسلامی تلاش کردند طرحی سه فوریتی را به نتیجه برسانند که مذاکره‌کنندگان میز مذاکره را ترک کنند.

وی افزود: جالب است که عده‌ای در جمهوری اسلامی، مواضعشان برابر با کسانی است که به چیزی جز نابودی جمهوری اسلامی فکر نمی‌کنند. مثلا‌‌ همان مخالفت تندروهای کنگره آمریکا و مخالفت‌های نتانیاهو در اسرائیل را تکرار می‌کنند.

زیباکلام با طرح این سوال که چرا عده‌ای در داخل کشور اینقدر نگران آن هستند که توافق‌ هسته‌ای به نتیجه رسیده و پرونده مناقشه هسته‌ای جمع شود؟ گفت: چون این چهره‌های سیاسی از مساله هسته‌ای استفاده می‌برند. بیان مساله هسته‌ای در داخل کشور برایشان کاربرد آمریکاستیزی داشته و نگرانند که مبادا این بیرق از دستشان بیفتد.

وی با طرح این سوال که چرا این عده در داخل کشور به دنبال آن هستند که ما با آمریکا نتوانیم به توافق برسیم٬ تصریح کرد: اگر مذاکره‌ کنندگان کشورمان به توافق برسند٬ فرش آمریکاستیزی از زیر پای آمریکاستیزان داخلی برداشته می‌شود. این سوال در بین خودشان مطرح می‌شود که بعد از توافق با آمریکا در داخل کشور چه بگوییم؟ از فقر و فحشا بگوییم؟ از مشکلات اقتصادی کشور بگوییم؟ یا اینکه از کشورهای دیگر به فرودگاه امام خمینی ما می‌آیند و می‌گویند مدل اقتصادی و سیاسیتان را بدهید تا در کشور خود پیاده کنیم٬ بگوییم؟

این فعال سیاسی تصریح کرد: اگر فرش آمریکاستیزی را از زیر پای این افراد در داخل کشور کشیده شود٬ چیزی برای عرضه در داخل کشور نخواهند داشت٬ چراکه با آمریکاستیزی به خودشان هویت می‌دهند و به همین دلیل می‌خواهند ما با آمریکا به توافق نرسیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه چون مساله هسته‌ای ابزاری در خدمت آمریکا ستیزی شد٬ اجازه اظهارنظر به بسیاری از دانشجویان و روحانیون داده نشده٬ گفت: وقتی برخی افراد مسئله هسته‌ای را تا حد زیادی مقدس می‌کنند٬ اجازه داده نمی‌شود خیلی درباره مسائل هسته‌ای اظهار نظر شود و به مخالفان برنامه هسته‌ای به شکلی خاص٬ اتهام همراهی با آمریکا و دشمن زده می‌شود.

زیباکلام با طرح این سوال که چقدر هزینه برنامه هسته‌ای برای کشورمان داده شده٬ گفت: ما امروز سوال داریم که برای مثال غنی کردن اورانیوم فلان شهر چقدر برای کشور تمام می‌شود؟

این فعال سیاسی یادآور شد: کشور روسیه که امروز یکی از قدرت‌های بر‌تر هسته‌ای در جهان است٬ اورانیوم با غنای سه درصد خود را از کشور استرالیا وارد می‌کند٬ چراکه اورانیوم استرالیا از اورانیومی که خودش بخواهد تولید کند٬ ارزان‌تر تمام می‌شود؛ با این اوصاف آیا یک بررسی انجام داده‌ایم که برنامه هسته‌ای تا چه میزان برای کشور هزینه داشته است؟

وی یادآور شد: ما پارس جنوبی را در کشور داریم٬ اما به واسطه تحریم‌ها آن‌طوری که حقمان بوده٬ نتوانسته‌ایم از آن برداشت کنیم؛ در سال ۹۲ میزان برداشت ایران از میدان گازی پارس جنوبی ۵۰ میلیارد متر مکعب بود و این در حالی بود که قطری‌ها سه برابر بیشتر از ما از این میدان گازی برداشت کردند؛ این سه برابر بیشتر٬ یعنی فاصله ۴۰ میلیارد دلاری. یعنی ۱۲۰ هزار میلیارد تومان را به خاطر شعارهای ضد آمریکایی از دست داده‌ایم.

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: امسال علیرغم تمام تلاش‌هایی که هم مجلس و هم دولت برای افزایش بودجه آموزش و پرورش انجام دادند٬ بودجه این وزارتخانه به ۲۲ هزار میلیارد تومان رسیده و این در حالی است که ما در میدان گازی پارس جنوبی و فقط در سال ۹۲، ۱۲۰ هزار میلیارد تومان را از دست داده‌ایم.

وی در پاسخ به سخنان ذوالنور در خصوص مساله هسته‌ای گفت: من صادق زیباکلام می‌گویم مساله هسته‌ای به درد می‌خورد٬ اما سوال من این است که با چه بها و چه هزینه‌ای؟ کسانی که تا دیروز می‌گفتند تحریم‌ها اثری ندارد و کشور ما را قدرتمند‌تر می‌کند٬ امروز می‌گویند باید همه تحریم‌ها یک شبه برداشته شود.

زیباکلام تصریح کرد: سوال ما این است که انرژی هسته‌ای برای مملکت است٬ یا اینکه مملکت برای انرژی هسته‌ای است؟ انرژی هسته‌ای باید فدای مملکت شود٬ یا مملکت فدای انرژی هسته‌ای.

وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: مشکل ما نه مساله هسته‌ای است٬ نه توافق لوزان٬ مشکل این است که با وجود اینکه ۳۶ سال پیش در کشور ما انقلابی شد؛ برای یکسری اهداف؛ که از جمله آنها تحقق جامعه مدنی، آزادی‌های سیاسی، آزادی بیان، آزادی زندانیان سیاسی، حاکمیت قانون و... بود اما بنا به دلایلی که هیچوقت نخواستیم به آنها بپردازیم٬ چندسال بعد از انقلاب این آرمان‌های ذکر شده مصادره شد و آمریکاستیزی جایگزین آن شد.

گزارش فارس از حاشیه این مناظره 

زیباکـلام: منتقدان توافق هسته‌ای شاخه‌ زیـر پایشان را اره می‌کنند

استاد دانشگاه تهران گفت: بزرگ‌ترین ظلمی که در حق مسئله هسته‌ای رخ داد، این بود که هسته‌ای ابزاری برای آمریکاستیزی برخی جریانات شد.

به گزارش فارس، صادق زیباکلام پیش از ظهر امروز در حاشیه نشست سیاسی بررسی و ریشه‌یابی ضدیت ایران و غرب که در دانشگاه صنعتی قم در پاسخ به سئوالات دانشجویان اظهار کرد: از اوایل طرح مسئله هسته‌ای ایران، فقط نظر حاکمیت ابراز می‌شد، شرایط مثل امروز نبود که جبهه پایداری و مخالفان مذاکرات، توافقنامه را بدتر از ترکمنچای بدانند ولی این اتفاق مبارکی است که بتوانیم نسبت به برنامه‌های هسته‌ای کشور ابراز نظر داشته باشیم.

استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه این اتفاق مبارک بعد از توافق ژنو رخ داد گفت: پس از آن عده‌ای برای نخستین بار و به صورت علنی، علیه برنامه‌های هسته‌ای نظام شروع به سخنرانی کردند و بعد از آن بود که پدیده دلواپسان به وجود آمد ولی این افراد متوجه یک حقیقت نشدند و شاخه‌ای را بریدند که خود روی آن نشسته بودند.

وی ادامه داد: اگر قرار باشد از سیاست‌های هسته‌ای آقای ظریف انتقاد کرد، پس مشخص می‌شود مسئله هسته‌ای یک بت و یک وحی منزل نیست که نتوان از آن انتقاد کرد؛ اگر بشود از سیاست‌های هسته‌ای نظام انتقاد کرد چرا از هشت سالی که خودشان سر کار بودند نتوان انتقاد کرد؟

زیباکلام با بیان اینکه چرا از مذاکرات دوران سعید جلیلی سئوالی نمی‌شود و یا اینکه در گفت‌وگوها چه گذشته است خاطرنشان کرد: مخالفت جبهه پایداری و دیگر مخالفان با مذاکرات دوران ظریف، سبب شده که افرادی مانند من هم از آن دوران سئوال بپرسم و انتقاد کنم.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی افزود: معتقدم بزرگ‌ترین ظلمی که در حق مسئله هسته‌ای رخ داد، این بود که هسته‌ای ابزاری شد برای آمریکاستیزی، وسیله‌ای قرار گرفت برای پیشبرد غرب‌ستیزی و به همین دلیل است حال که به نتایجی به نفع مردم و کشور می‌رسیم، افرادی که اصلی‌ترین مسئله‌شان غرب‌ستیزی است به تحرک افتاده‌اند و حتی طرحی به مجلس برده شده که در صورت کوچک‌ترین حرکت غرب، مذاکرات لغو شود.

وی با بیان اینکه به ما گفتند مسئله هسته‌ای از نظر علمی و اقتصادی، کشور را زیر و رو می‌کند گفت: حقیقت آن است که این موضوع از نظر اقتصادی و علمی هیچ گلی به سر مملکت نزده است؛ علت مخالفت غرب با برنامه‌های هسته‌ای ما این است که آنها معتقدند هر کشوری بتواند اورانیوم را تا 3 درصد غنی‌سازی کند پس می‌تواند تا 60 و بالاتر هم غنی کند و اشکال اینجاست که کشوری که توانایی بالقوه غنی‌سازی تا 90 درصد را به دست آورده که به طور رسمی و علنی و در روز روشن گفته است می‌خواهم رژیم صهیونیستی را نابود کنم.

زیباکلام در مورد اینکه چرا اجازه سخنرانی و انتقاد در دانشگاه‌ها و مجالس مختلف را دارد خاطرنشان کرد: خطوط قرمزی را رعایت می‌کنم و البته مشکلاتی هم برایم ایجاد شده است ولی سئوال اصلی را باید از کسانی پرسید که برای دیگران محدودیت ایجاد می‌کنند.

دانشجوی دیگری در سئوال خود از زیباکلام گفت: شما گفتید از مردمی که علیه رژیم شاه قیام کردند نظرسنجی صورت نگرفت ولی ما عقیده داریم پس از پیروزی انقلاب این نظرسنجی انجام شد ضمن اینکه همان زمان هم کمونیست‌ها در ایران حضور داشتند و رأی آنها در 12 فروردین 58 به همراه سلطنت‌طلب‌ها حتی به دو درصد هم نرسید، سئوال اینجاست که حرف آقای زیباکلام از کدام منبع صادر شده است؟

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در جواب به وی عنوان کرد: رفراندم جمهوری اسلامی ارتباطی با آنچه من گفتم ندارد؛ سخن من این است که گفتمان و ایده آمریکاستیزی با عنوان مبارزه با امپرالیسم، ریشه در مارکسیست‌ها و تفکر مارکسیستی دارد.

وی ادامه داد: می‌توان مسلمانی اسلام‌گرا و صد درصد دو آتشه بود ولی اعتقاد داشت باید با آمریکا و استکبار مبارزه کرد؛ ایده اصلی از آن مارکسیست‌ها بود ولی تضادی با جوهره و گوهره اسلامیت نداشت. زیباکلام در پاسخ به سئوال دیگری خاطرنشان کرد: درست است که مارکسیسم در دهه 20 توسط حزب توده، تضاد با غرب را بیشتر از منظری سیاسی مطرح کرد ولی به تدریج که این گفتمان رشد کرد وارد عرصه‌های دیگری همچون سینما، ادبیات، هنر، معماری، تاریخ و علوم انسانی هم شد.

دانشجوی دیگری به سخنان زیباکلام این انتقاد را وارد کرد که ریشه اصلی تضاد میان ایران و غرب را توضیح نداده و او هم در پاسخ گفت: باز هم می‌گویم این تفکر به واسطه توده‌ای‌ها و مارکسیست‌ها وارد ایران شد و به تدریج به گفتمان اصلی تبدیل شد هرچند برخی دریافتند آنچه برای کشور اهمیت بیشتری دارد، مسائلی دیگر همچون محیط زیست و حقوق بشر است.

یکی دیگر از دانشجویان در مقام سئوال از زیباکلام به جمله امام راحل مبنی بر انقلاب دوم بودن تسخیر لانه جاسوسی اشاره کرد و گفت: مشکل جمهوری اسلامی با استکبار است و این دیپلماسی در کلام امام خمینی(ره) دیده می‌شود، مرگ بر آمریکا مرگ بر تفکری است که کرامت انسان‌ها را زیر سئوال می‌برد و جان انسان‌ها را می‌گیرد.

زیباکلام هم اینگونه پاسخ داد که معتقدم اگر آمریکاستیزی را از این گروه‌ها بگیرید، خلع سلاح خواهند شد. وی افزود: چیزی به نام آمریکاستیزی باید وجود داشته باشد تا این افراد حضور خود را نشان دهند؛ اگر آمریکاستیزی را بگیریم یک جریان فکری دچار بحران هویتی خواهد شد و نمی‌تواند خود را تعریف کند.

استاد دانشگاه علوم سیاسی دانشگاه تهران در جواب به سئوال دیگری خاطرنشان کرد: راه حلی که پیشنهاد می‌کنم این است که یک نظرسنجی صورت بگیرد که آیا تکلیف است رژیم صهیونیستی نابود شود یا خیر، اگر نصف به علاوه یک به این امر رأی مثبت دادند این کار را ادامه دهیم./.بهار به نقل از خبرفارسی

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
گزارش و گفت و گو

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

تحمل جامعه؛ حدی دارد

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

مشکلات حاشیه شهر سبزوار

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

عبور از روحانی به عبور از نظام متصل می شود

نشست خبری مسؤولین دانشگاه حکیم سبزواری با اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد

رئیس جمهور کمتر از 15 درصد قدرت را در اختیار دارد

مشاورین مدیر آموزش و پرورش سبزوار انتخاب شدند

عرصه سیاست جایی برای ایده آل‌گرایی‌نیست!

ازدواج و اشتغال؛ بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان است

آیین نامه دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تدوین شد

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

چالش تعطیلی شهربازی سبزوار به روایت سرمایه گذار، شهرداری و اداره برق

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

مهمترین اولویت های شورای اسلامی شهر سبزوار

همکاری با انجمن اسلامی معلمان برای ما افتخار است

معلمان گاهی به خاطر مطالبات صنفی، برچسب ضد امنیتی می خورند

سرمایه داروسازی طاها، طی سی ماه گذشته، 6برابر شده است

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم

گزارش صد‌ روزه و وعده‌هايي که اجرايي نشد!

سخنگوی رسمی انجمن اسلامی معلمان سبزوار معرفی شد

هیأت رئیسه و مسؤولین کمیته های انجمن اسلامی معلمان سبزوار انتخاب شدند

دومین مجمع عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار برگزار شد

درخواست پست توسط برخی اصلاح طلبان از روحانی؛ وهن اصلاح طلبی است