کد خبر : 6506
Print
با تقدیم به پیشگاه اصحاب رسانه در سومین شب از اجرا

تئاتر مرگ یزدگرد در تالار بیهقی سبزوار به روی صحنه رفت

چهارشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۴

Image titleسبزوارنگار/تئاتر مرگ یزدگرد در سومین شب از ا جرای خود در تالار بیهقی سبزوار با تقدیم به پیشگاه اصحاب رسانه دیار سربداران به روی صحنه رفت.

بهگزارش مجله اينترنتي سبزوارنگار به نقل از اسرارنامه مرگ یزدگرد که نمایش نامه آن سال ها قبل توسط استاد بهرام بیضایی از نویسندگان و کارگردانان شاخص تئاتر ایران نوشته شده است، در اردیبهشت 94 پس از یک سال و نیم تمرین توسط هنرمندان تئاتر غرب خراسان رضوی، به اجرا درآمد و در ابتکار عملی جالب سومین شب اجرای این نمایش به خبرنگاران و خانواده های آنان تقدیم شده بود  که با حضور شمار قابل توجهی از اصحاب رسانه سبزوار اعم از خبرنگاران یا مدیران سایت های سبزواریان، اسرارنامه، بصیرسبزوار، سلام سربدار، خبرنگاران صدا و سیما و روزنامه قدس و ... مورد استقبال قرار گرفت.

گفتنی است، اجرای تئاتر مرگ یزد گرد از تاریخ 24 اردیبهشت تا 1 خرداد در تالار بیهقی مصادف شده است با هفته سبزوار که اجرای این تئاتر فاخر نیز در این هفته می تواند نشان دهنده بخشی از  توانمندی های هنری و فرهنگی سرزمین بیهق باشد.

از نکات قابل توجه اجرای نمایش مرگ یزدگرد در سبزوار این است که بهزاد شهربویه یکی از هنرمندان مستعد تئاتر شهرستان پس از چند سال دوری از زادگاه خود، با این تئاتر مجدداً به صحنه نمایش دیار سربداران بازگشت.

همچنین انجام یک سال و نیم تمرین برای اجرای تئاتر مرگ یزدگرد نشان دهنده زحمت زیادی است که هنرمندان این اثر نمایشی متقبل شده اند.

طبق گفته برخی فعالان تئاتر سبزوار که پس از پایان سومین شب از اجرای تئاتر مرگ یزدگرد، با خبرنگار اسرارنامه گفتگوی کوتاهی داشته اند، بازی لیلا فیروزی در نقش همسرآسیابان از درخشان ترین بازی های این تئاتر بوده است که حضور او در این اثر از انرژی بالا ، قدرت و وضوح صدا و حس گیری متناسب با نقش برخوردار بوده است.

تئاتر مرگ یزدگرد اما برای ابراهیم حاجی صوفی که از بازیگران باسابقه و توانمند تئاتر سبزوار است و در این تئاتر نقش آسیابان را برعهده داشت، دارای چالشی بزرگ بود زیرا برخی اقدامات درمانی که مدتی قبل روی ناحیه دهان و دندان این هنرمند انجام شده بود، باعث شد، وی برای بیان واضح و رسای برخی دیالوگ ها به مشکل برخورد کند.اما با این حال حاجی صوفی با پشتوانه چندین سال تجربه بازیگری، تمام تلاش خود را برای ایفای نقش آسیابان به کار برد و توانست تا حدی بر این مشکل فائق آید.

بازی منیره ده  آبادی که از هنرمندان تازه وارد به عرصه تئاتر سبزوار است، به نسبت تازه کاری این هنرمند بازی خوبی بوده است و آنچه دراجرا مشاهده شد، پیشرفت های زیادی نسبت به اولین روزهای تمرین او در نقش دختر آسیابان را  نشان می دهد، اما ده آبادی برای داشتن حضوری موفق تر در عرصه تئاتر غرب خراسان رضوی، باید بیش از پیش روی فن بیان خود که از مهمترین الزامات کار تئاتر است، کار کند.

از حواشی سومین شب اجرای تئاتر مرگ یزدگرد در سبزوار، این بود که هرچند در پوستر اطلاع رسانی این نمایش اعلام شده بود که ورود کودکان زیر 12 سال به سالن ممنوع است، اما در نهایت حضور چند کودک در سالن در بعضی لحظات اجرای نمایش ، انتظامات سالن را با چالش مواجه کرد.

تاخیر نیم ساعته در روی صحنه رفتن نمایش مرگ یزدگرد نیز که به نظر می رسید در نتیجه تاخیر در حضور برخی میهمانان مدعو این برنامه به وجود آمد نیز از دیگر حواشی آن بود که البته جزء حواشی رایج در اکثر برنامه های سبزوار و ایران محسوب می شود.. لازم به ذکر است، بسیاری از خبرنگاران شهرستان به واسطه مصادف شدن اجرای این تئاتر با برنامه های هفته سبزوار و مراسم های گوناگونی در سطح شهرستان در حال اجراست نتوانستند برای تماشای مرگ یزدگرد به سالن بیهقی بیایند و یا با تاخیر رسیدند.

همچنین به نظر می رسید صوت سالن بیهقی از کیفیت مناسبی برخوردار نبود و با قطعی یا ایجاد صداهای مزاحم زمینه از بین رفتن تمرکز بازیگران و تماشاچیان را فراهم می آورد و حتی در برخی موقعیت ها صدای شخصیت ها تحت الشعاع موسیقی صحنه قرار می گرفت و به درستی به گوش مخاطب نمی رسید.

با وجود برخی از این حواشی در نهایت،  اجرای تئاتر تراژیک و فاخر مرگ یزدگرد در سبزوار که چند سالی است بیشتر شاهد اجرای نمایش های طنز (اعم از طنز فاخر یا طنز نازل) بوده است، می تواند برای مخاطبان حرفه ای تئاتر در غرب خراسان رضوی اثری قابل توجه باشد و به ارتقاء سطح هنرهای نمایشی در این خطه از کشور یاری ر ساند.

اسرارنامه به مناسبت این رویداد هنری در غرب خراسان رضوی به سراغ تعدادی از هنرمندان تئاتر سبزوار رفته و نظر آنان را درباره اجرای تئاتر مرگ یزدگرد به کارگردانی م.الف جویا شده که در مطالب بعدی این مجله مصاحبه مفصل حسین شمس آبادی و محمداکبری دو هنرمند صاحب نام و صاحب سبک تئاتر سبزوار درباره نقاط قوت و ضعف اجرای نمایش مرگ یزدگرد در این شهرستان منتشر خواهد شد.

گفتنی است عوامل اجرای تئاتر مرگ یزدگرد در سبزوار عبارتند از:

نویسنده: بهرام بیضایی

کارگردان: میم. الف

بازیگران به ترتیب ورود به صحنه: ابراهیم حاجی صوفی ، لیلا فیروزی ، منیره ده آبادی،  بهزاد شهربویه، حسین امینی، رضا رسولی پور

طراح صحنه و لباس و نور و موسیقی: میم الف

گریمور: سید محسن جعفری

اجرای دکور: کارگروهی

اجرای نور: خانم دهمرده

اجرای موسیقی: خانم لندرانی

با همکاری حسین شباهنگ (غایبی)

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام