کد خبر : 6525
Print
گزارش:

رونالدو در سبزوار

یکشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۰۱

Image titleسبزوارنگار/بعدازظهر پنج شنبه 31 اردیبهشت94 در محل باغ ملي سبزوار متوجه جواني حدوداً 20ساله شدم كه شباهت زیادی به رونالدوی پرتغالی داشت. او همراه با دوچرخه اش، در حال پرسيدن آدرس غذاخوري با قیمت مناسب از چند جوان بود و با زبان انگليسي مي خواست به آن ها بفهماند كه نمی خواهد غذای گران قیمت بخورد. بنا به وظيفه انساني، وعده ای غذا مهمانش كردم و قصدم این بود که با هزینه شخصی، وي را براي استراحت و خواب، به خانه معلم ببرم، كه متاسفانه پس از مراجعه به آن جا متوجه شدیم سوئیت خالي ندارد. عليرغم اين كه خودش اصرار داشت در پارك بخوابد، اما به دليل شلوغي و شرايط نامناسب پارك و نيز برودت هوا، دوچرخه سوار فرانسوی را دعوت به منزل خود کردم و پس از این که وی دعوتم را پذیرفت، به اتفاق یک دیگر به منزل شخصی من رفتيم.

نامش را پرسیدم، خود را اِمانوئِل بِل معرفی کرد. آن طور كه مي گفت جهانگردي است كه سفرش را از كشورش فرانسه در تاريخ 20 نوامبر2014 یعنی حدود 7ماه پیش آغاز کرده بود و در مسير خود از كشورهاي سوئیس، ايتاليا، اسلونی، کرواسی، بوسنی، آلبانی، يونان و تركيه گذشته تا به ايران رسيده است.

اِمانوئِل در بيان سختي هاي مسيرش اين را هم گفت كه در كشور تركيه دچار مسمويت شديد شده و معلمي مهربان به مدت 2هفته از وي نگهداري كرده است.

وي همچنين مقصد نهايي خود را كشور چين معرفي كردو گفت قصد دارد پس از ايران، از طريق كشورهاي تركمنستان، ازبكستان و قرقیزستان وارد چين شده و در پايان سفر از طريق هواپيما به كشورش بازگردد.

وي در پاسخ به این سؤال  که در بین کشورهایی که از آن ها عبور کردی،کدام یک را بهتر و زیباتر دیدی؟ گفت: هر کشوری از یک نظر قابل توجه بود. ایتالیا به خاطر سابقه تاریخی و فرهنگی، معماری زیبا و شهرسازی قابل توجه بود. کشورهای بالکان مانند کرواسی، اسلونی و بوسنی به خاطر مناظر و چشم اندازهای زیبا، طبیعت و کوهستان های تماشایی اش، ترکیه به خاطر فرهنگ و مردمش بخصوص استانبول بی نظیر بود! ایران؛ اگرچه زیباست، اما هوای گرم و جاده های آن آزاردهنده است.

وقتی از او در مورد ایرانیان پرسیدم گفت: قبل از سفر به ايران، به خاطر تبليغات سوء رسانه هاي غربي مبني بر تروريست بودن ايران، تصوير خوبي از ايران در ذهن نداشتم، والدین و دوستانم من را از سفر به ایران برحذر می داشتند، ولی از زمانی که من وارد ایران شدم نه تنها هیچ مشكلي برايم پيش نيامد بلکه با مردمی مهمان نواز و مهربان مواجه شدم که پس از حضور یک ماهه در ايران دیدگاه من را در مورد ایران تغییر داد و مطمئناً در برگشت به کشورم این ویژگی های مردم ایران را به همه خواهم گفت.

اِمانوئِل گفت: پس از بازديد از شهرهاي تاريخي اصفهان، شيراز و يزد و نيز شهرهاي شمالي ايران مانند ساري، بندر تركمن، آزادشهر از طريق شاهرود با دوچرخه وارد سبزوار شده است.

روز جمعه اول خرداد94 به اتفاق اِمانوئِل، مجید دواچی؛ دوست و همکارم، حمیدرضا برومندی؛ يكي از دبيران زبان انگليسي سبزوار به قصد بازديد از اماكن تاريخي شهرمان از منزل خارج شدیم در طول مسیر از سابقه دیرینه سبزوار و قدمت آن برایش گفتیم. اولین مکانی که مراجعه کردیم؛ مسجد جامع سبزوار بود که با کمال تعجب و ناباوری دیدیم هر دو در مسجد بسته است.  جهت بازدید به مسجد پامنار رفتیم، متأسفانه درب آن جا هم بسته بود که جا دارد مسؤولین شهر نسبت به رفع این نقیصه اقدام کنند. چرا باید دو مسجد معروف سبزوار در روز جمعه بسته باشد؟  از آن جا عزم مقبره حاج ملا هادی سبزواری کردیم. خوش بختانه آن جا به در بسته نخوردیم و پس از زیارت و ذکر فاتحه برای این فیلسوف بزرگ به طرف موزه مردم شناسی رفتیم. در آن جا پس از گرفتن بلیط اجازه یافتیم از غرفه هایی که به زیبایی آراسته شده بودند دیدن کنیم بجز کمبود پرسنل و  نور کم موزه جنگ و دفاع مقدس، مشکل چندانی به چشم نمی خورد البته اِمانوئِل از تفاوت قیمت بلیط ایرانی ها و خارجی ها تعجب کرده بود و مدعی بود در طول مسیر خود تا ایران، در هیچ کشوری با این بی عدالتی مواجه نشده است. مسؤول مستقر در موزه مردم شناسی توضیحات مختصری راجع به آن مکان ارایه نمود.

بعدازظهر، همراه اعضاي خانواده و فاميل به پارك شهر بازي سبزوار رفتيم كه اِمانوئِل از جمعيت بسيار زيادي كه به پارك آمده بودند بسيار متعجب شده بود و اظهار داشت كه در شهر خودش ليون فرانسه با وجود پارك هايي بزرگ تر از اين پارك، مردم ميل و رغبتي براي حضور در پارك ها از خود نشان نمي دهند.

در ادامه همراه وي و بچه هاي اقوام حدود یک ساعت فوتبال بازي كرديم كه انصافاً بازي اش خوب بود. اِمانوئِل خود را طرفدار تيم فوتبال ليون فرانسه و اتلتيكو مادريد اسپانيا معرفي كرد. وي همچنين پس از شنيدن علاقه مردم سبزوار به هندبال و چندين مقام قهرماني در كشور، از علاقه مردم فرانسه به هندبال گفت و ادعا كرد كه تيم هندبال فرانسه چند بار قهرمان اروپا و حتي جهان شده است.

بالاخره صبح شنبه دوم خرداد94 پس از صرف چاي و صبحانه، مهمان فرانسوی سبزواری ها را تا ميدان شهرباني همراهي كرده و با نشان دادن مسير جاده مشهد، وي سبزوار را به مقصد مشهد ترك كرد.

اما در پايان، پس از 2روز همنشيني با اين جهانگرد جوان ( اِمانوئِل بِل 24 ساله) نكاتي را متوجه شدم كه بازگو كردن آن خالي از لطف نيست. اين كه او به رغم تنهايي و مسير چند هزار كيلومتري به خاطر هدفش حاضر شده هر نوع سختي و خطري را تحمل كند و اميدش را به خدا از دست ندهد. همچنين فرانسوی ها برخلاف ما ايراني ها و به خصوص سبزواري ها، اصلاً چيزي به نام تعارف را نمي شناسند، به طوري كه به دوستان و اقوام مي گفتم زياد به خانه هايتان تعارفش نكنيد چرا که باور كرده و همراه با شما مي آيد! و یا این که زیاد خودشان را محدود به آداب دست و پا گیر معاشرت نمی کنند و زندگی را برای خود و اطرافیان سخت نمی گیرند و راحت هستند. همچنين براي بار اول كه وارد منزل ما شد (با وجود اين كه منزل ما در ایران از لحاظ امكانات و وسعت، معمولي است) متعجب شده بود و سئوال مي كرد آيا آپارتمان و اثاثيه اش متعلق به خود من مي باشد؟ ظاهراً در فرانسه متراژ آپارتمان ها و آشپزخانه هايشان كوچك و فقط امكانات ضروري در منزل خود جاي مي دهند و اكثراً در رستوران ها غذا خورده و دائماً در آخر هفته ها و تعطيلات در حال سفر و تفریح مي باشند و خانه فقط نقش خوابگاه را برايشان دارد.

اما ما ایرانی ها در حسرت گذشته و نگران از آينده، حال خود را فراموش كرده ایم و نشاط و سر زندگي را از خود دریغ كرده ايم. به اميد داشتن ايراني آباد، آزاد و با نشاط.

گزارشگر: كاظم پارسيان

مترجم: حمیدرضا برومندی

Image title

Image title

Image title

Image title

Image title

Image title

Image title

Image title

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
سید اکبر حقانی مقدم
۱۳۹۴/۳/۲۹ ۰۵:۳۵
1 1
با سلام.گزارش جالبی بود.کاش در شب اون را به شهرک توحید هم می آوردید منظره ی بلوار شهرک و خیابان رازی از شهربانی تا چهار راه امداد در شب فکر می کنم تنها جای آبرومند و گردش گر پذیر سبزوار باشد. کار شما خیلی خوب بوده و مایه خوشحالی است که یک غریبه را که می تواند مبلغی خوب برای فرهنگ کشور و شرمان باشد را پذیرائی کرده اید البته مسائل انسانی هم به جای خودش
ورزش

کسب مقام دوم رقابت های قهرمانی هندبال دختران دانشجوی دانشگاه های منطقه ۹ کشور توسط تیم دانشگاه حکیم سبزواری

ورزش های بومی محلی هویت بخش، وحدت آفرین و نشاط آور است

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

کسب سه مدال طلا و سه سهمیه المپیاد کشوری در مسابقات شنای دانشجویان منطقه ۹کشور توسط دانشجوی دانشگاه حکیم سبزواری

کسب دو مدال برنز توسط تیم کاراته دختران دانشگاه حکیم سبزواری در مسابقات کاراته دانشگاه های منطقه ۹ کشور

قهرمانی دانشگاه حکیم سبزواری در هندبال دانشجویان پسر منطقه ۹ کشور

تیم والیبال شهرداری سبزوار قهرمان المپیاد ورزش های همگانی شد

اجرای طرح اصلاح ناهنجاری های قامتی زنان روستایی با ورزش در سبزوار

نفرات برتر مسابقات اتومبیلرانی اسلالوم سبزوار مشخص شدند

برگزاری مسابقات شطرنج جام آدینه

برگزاری یک دوره مسابقات ورزشی در محله کلاته سیفر سبزوار

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

کسب عناوین برتر استانی توسط بانوان ووشو کار سبزوار

درخشش دوچرخه سوار سبزوار در مسابقات انتخابی پیشکسوتان و بزرگسالان خراسان رضوی

کسب مقام سوم بانوی ورزشکار سبزوار در مسابقات تیراندازی ناشنوایان قهرمانی کشور

سالن چندمنظوره مجموعه شهید چمران آموزش و پرورش سبزوار به بهره برداری رسید

نفرات برتر مسابقات بوکس قهرمانی سبزوار مشخص شدند

حضور شناگر نوجوان سبزواری در مسابقات قهرمانی کشور

تیم فوتسال ثامن الحجج "ب" قهرمان مسابقات فوتسال نوجوانان یادواره شهید سردار فرومندی سبزوار شد

کسب عناوین برتر بانوان کاراته کا سبزوار در رقابت های بین المللی جام دوستی ملت ها

اولین دوره مربیگری درجه ۲ دارت برگزار شد

کسب عنوان قهرمانی تیم بسکتبال سبزوار در لیگ شهرستان های خراسان رضوی

ورزش‌هایی که کالری سوزی بالایی دارند

مسابقات ورزشی جام رمضان در سبزوار برگزار شد

20 پایگاه اوقات فراغت تابستان در سبزوار فعال شد

نگاهی به وضعیت ورزش هندبال در سبزوار

شهرداری سبزوار قهرمان مسابقات والیبال جام رمضان شهرستان سبزوار شد

کسب عنوان قهرمانی تیم فوتبال روی میز سبزوار در مسابقات جام رمضان خراسان رضوی

شهرداری سبزوار؛ پیروز میدان

یک دوره مسابقات بیلیارد برگزار شد