کد خبر : 6530
Print
سبزوارنگار

بیانیه تحلیلی کانون صنفی معلمان سبزوار به مناسبت هفته معلم

دوشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۵۶

به نام خداوند جان و خرد

امروزه اعتلای هر کشوری مرهون تمدن و فرهنگی است که ظرفیت های آن توسط نخبگان و صاحبان اندیشانی که در نظام آموزشی آن کشور آموزش دیده اند، ایجاد می شود، این ظرفیت ها ایجاد نمی گردد مگر این که اراده ملی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی معطوف به نظام آموزشی گردد؛ همان گونه که در حال حاضر شاهد این امر تجربه شده در کشورهای پیشرفته یا کشورهای نوظهور مدرن هستیم.

با توجه به آن چه گذشت، نظام آموزشی در ایران روزهایی را سپری می کند که از طرفی از مسائل و مشکلات درون سیستمی خود رنج می برد، و از سویی تعاملش با سایر خرده نظام های اجتماعی به گونه ای رقم خورده که اولا همگی در آن تقاضای سهم خواهی دارند و ثانیا به هر شیوه که صلاح می دانند در آن به تصمیم سازی و اجراگری می پردازند.

بر همین مبنا و بر اساس اجرای برنامه های ناقص و نگرش های نابخردانه «چون فرهنگیان زیادند، اضافی اند، یا چون مصرف کننده اند، زیاده خواهند و...» خواسته یا ناخواسته کار را به جایی رسانده اند که با اعمال و روا داشتن انواع تبعیض ها، همکاران فرهنگی را در شرایطی قرار داده اند که قریب به اتفاق آن ها به جای پرداختن به امر آموزش در حال حاضر با مشکلات عدیده ی اقتصادی دست و پنچه نرم می کنند، یا این که در کنار معلمی به کار دیگری برای تامین معاش خود مشغول شده اند.

ما اعتقاد راسخ داریم که بروز و ظهور مشکلات آموزشی و کنشگران شاغل در آن یک روزه به وجود نیامده که بخواهد یک روزه از بین برود اما باید ریشه آن ها را در متغیرهایی جست که خود می توانند تبیین کننده بسیاری از مسائل و معضلات امروزی جامعه فرهنگیان باشد.

الف ـ دخالت افراد غیر متخصص در امر آموزش و همچنین نفوذ باندهای صاحب قدرت در عزل و نصب مدیران ارشد نظام آموزشی که این  امر خود  موجب تحلیل سرمایه های عظیم انسانی و نابودی منابع مادی و معنوی بی شماری در این وزارتخانه در طول دوره های مختلف شده است.

بر همین اساس ما فرهنگیان به صراحت اعلام می داریم پیاده نظام هیچ جناح، گروه و باندی نیستیم و اعتراضاتمان به طور کامل صنفی است و بر تحقق یکایک آن ها نیز پا می فشاریم. 

ّ  ب ـ ایجاد تغییر و تحول در ساختار نظام آموزشی که معمولا همزمان با تغییر دولت ها آغاز می شود عموما بر مبنای آزمون و خطا انجام می گیرد نه بر پایه پژوهش های علمی و تحقیقاتی، و نه بر اساس خواسته های سازمانی و نیازهای واقعی جامعه.

در این رابطه  ما، معتقدیم  تا کنون چندین برنامه آموزشی در طی این سال ها به اجراء در آمده که هریک از آن ها نه تنها به اصلاح نظام آموزشی کمک نکرده بلکه مشکلات بیشماری را بر آن افزوده است که به مواردی چند از این تصمیمات اشاره می گردد، اجرای طرح ترمی - واحدی در  دوره متوسطه که پیامد آن چیزی جز افت شدید تحصیلی و سردرگمی های آموزشی نبود، و یا اجرای طرح سیستم 6-3-3 بدون مهیا کردن زیرساخت ها و صدها طرح دیگر که خود به تنهایی می تواند موجب قفل شدن نظام آموزشی گردد.

ج ـ بی توجهی و عدم تخصیص اعتبارات لازم و کافی به نظام آموزشی؛ در اکثر سال های تحصیلی، نظام آموزشی از همان شروع به کار با کسری بودجه مواجه می شود به گونه ای که بودجه در نظر گرفته شده نه کفاف هزینه های آموزشی را می دهد و نه کفاف زندگی حداقلی دست اندر کاران آموزشی خود را.

حا ل می پرسیم آیا با این وجود می شود از نظام آموزشی انتظار معجزه داشت در حالی که دست اندر کاران آن زیر خط فقر به سر می برند؟ و یا مگر می شود فضای آموزشی ایجاد کرد که سرانه دانش آموزی در یک سال آن قدر تعیین گردد که آن موسسه آموزشی نتواند هزینه های حداقلی اش را تامین نماید؟

حال ما با صراحت بیان می کنیم  که بودجه سال آینده آموزش و پرورش از ابتدا با کسری مواجه است و بر خلاف ادعا‌های مطرح شده، رشد 23 درصدی بودجه سال۹۴، حتی جبران کسری چهار هزار میلیارد تومانی سال ۹۳ را نیز نخواهد کرد، و از آن جا که به گفته مسئولان، بیش از ۹۸ درصد بودجه، صرف حقوق پرسنلی این وزارت خانه می‌گردد، انتظار ترمیم حقوق و یا بهبود کیفیت آموزش، منتفی است. بر این اساس، واقعیت‌های بودجه سال آینده این نهاد، در بحث‌هایی همچون پاداشِ پایان خدمت، هزینه‌های جاری مدارس، سرانه دانش آموزی، هزینه‌های رفاهی و حتی در بخش حقوق و حق التدریس معلمان و بسیاری از هزینه‌های ضروری دچار مشکلات جدی خواهد بود. این در حالی است که بودجه برخی از وزارت خانه و نهاد‌ها، رشدی بالای ۷۰ درصد داشته است.

د ـ تمرکز گرایی  شدید، عدم به کارگیری بدنه آموزشی در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی های آموزشی، ایجاد نکردن بستر های مناسب برای ظهور تشکل های  علمی و  صنفی مستقل در تدوین و اجرای برنامه های آموزشی در طول دورهای آموزشی، و مواردی از این دست موجب شده همکاران فرهنگی به جای پژوهش و تحقیق، راه بی تفاوتی را در پیش گرفته و فقط به فکر تمام کردن سال های تحصیلی یا ایام آموزشی خود باشند.

و ـ ما فرهنگیان اگر چه تلخکامی ها و بر خوردهایی که با همکاران در دور ه های گذشته شده را از یاد نمی بریم و هنوز به یاد داریم  که بسیاری از آنان گرفتار محرومیت، تبعید و انفصال و زندانی های کوتاه مدت و بلند مدت هستند، اما این نکته را نمی توان از نظر دور داشت که نگاه دولت تدبیر و امید به فعالیت های صنفی قابل دفاع می باشد همان گونه که ریس جمهور در جمع فرهنگیان فرمودند ما به مشکلات آموزش و پرورش آگاه هستیم و حق اعتراض را برای تمامی اقشار و اصناف به رسمیت می شناسیم.

ما معتقدیم که نبود فضای انتقادی و انتقادی گری در نظام آموزشی  موجب رواج روحیه اطاعت پذیری مطلق و همنوایی با وضع موجود در مدارس علیرغم مشکلات متعدد شده است  به گونه ای که این امر موجب پرورش روحیه تملق و چاپلوسی در فضای آموزشی و شکل گیری گروه های غیر رسمی گردیده است، چرا همیشه باید در مدارس یک عده با یگ گروه خاص مسئولیت های مادام العمری را داشته باشند؟ تا کی ما در مدارس خاص باید شاهد سیکل انتخاب مدیر از سوی همکاران خاص و بالعکس را باشیم و بسیاری از همکاران از این امتیاز بی بهره باشند؟ 

ه ـ شیوه غیر واقعی ارزشیابی دانش آموزان بر اساس نمرات کمی، فشار بر معلمین جهت بالا بردن میزان قبولی نمایشی و همچنین تصویب قوانین و دستورالعمل هایی که دانش آموزان به هر طریق ممکن مدرک تحصیلی را دریافت کنند موجب گردیده، معلمین به طور غیر واقعی دانش آموزان را ارزیابی کنند و از طرفی دانش آموزان اگر چه دارای مدرک هستند ولی از سوادی اندک و مهارت های کافی بی بهره اند.

این مسائل و موارد بسیار ناگفته دیگر در حال و دفعی به وجود نیامده که ما خواسته باشیم آن را بر مدار درست و صحیح قرار دهیم، راه اصلاح امور این است که تمامی سرمایه های آموزش و پرورش که هم اکنون کمر همت بر اصلاح بسته اند همصدا شده و مسئولین از این فرصت به دست آمده با نگاه های غیر امنیتی  تک تک همکاران را سرمایه تمام نشدنی در نظر گرفته و از این مجال پیش آمده برای برطرف کردن و رفع نواقص در آن بکوشند.

در پایان از تمامی همکارن ارجمند که به دعوت دوستان خود لبیک گفته و آنان را در پی گیری مطالبات به حق خود یاری می رسانند کمال تشکر و قدردانی را داریم.

 

کانون صنفی معلمان سبزوار


نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
مردم و مسؤولین

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

وضعیت مرکز معاینه فنی خودرو سبک بیهقی سبزوار افتضاح است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

گریس چرخ های بوروکراسی

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

از انقلاب دفاع می کنم

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

سهم خواهی بی ثمر

انتقاد حق مردم است

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

حوزه‌های علمیه نباید آلوده به بودجه‌های دولتی شوند

دولت؛ بازنگری اساسی در هزینه‌های غیرضروری مبتنی بر رانت انجام نداده است

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم