کد خبر : 6606
Print
امیر اسماعیلی:

جوابیه ای بر اظهارات حجت الاسلام میرقسمت موسوی اصل نماینده محترم مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی

جمعه ۲۲ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۵۳

سبزوارنگار/حجت الاسلام  میر قسمت موسوی، در گفتگو با خبرنگار خانه ملت،فرموده اند: آموزش و پرورش مملو از نیروهای ناکارآمد و غیر تخصصی است(اینجا)

0a0ad529e93f57f85e15802b10ac6d71_S
بر همین اساس و به عنوان یک فرهنگی که معتقدم در آموزش و پرورش به جهت جمعیت میلیونی، ممکن است چند هزار فرهنگی که به دلایل مختلف، از جمله: شرایط  کار دشوار، سوانح و…کارایی خود را پس از معلم شدن از دست داده  باشند که این موضوع در سایر دستگاه ها نیز وجود دارد ولی کسی به آنان اشاره  و توجه نمی کند اما از زمانی که معلمان به خاطر فرق و تبعیض، با تجمعاتی کاملا قانونمند، سعی در احقاق حقوق منطقی خویش دارند، هر کسی به زعم خویش، با بهانه ای سعی در انحراف افکار عمومی جهت رسیدن معلمان به این خواسته منطقی دارد، عده ای معلمان را زیاد، عده ای آموزش و پرورش را مصرفی، عده ای ناکارآمد  و عده ای نیز پارا فراتر گذاشته و معلمان را عامل بیگانه می دانند! 
به هر حال در پی درج خبر اخیر در برخی رسانه ها که با دلخوری و واکنش معلمان  مواجه گردید، بر آن شدیم جوابیه ای بر اظهارات نماینده مجلس نگاشته و انتظار پاسخگویی  از نماینده محترم را داشته باشیم.
وکیل محترم مردم در مجلس شورای اسلامی قبل از پرداختن به نقد اظهارات تاسف برانگیز  جنابعالی، در مورد شریف ترین قشر جامعه که در رسانه ها و شبکه های اجتماعی با ابراز تنفر فرهیختگان فرهنگی و سایر افراد منصف مواجه شد شما را ارجاع می دهم به  این کلام روشن مولا امیر المومنین(ع) که فرمودند: (من علمنی حرفا فقد صیرنی عبدا) هر کس به من سخنی بیاموزد مرا بنده خویش نموده است،
و طبیعت معلم چیزی جز آموختن نیست و صد البته اول معلم، خداوند تبارک و تعالی، سپس انبیاء و اولیا ء و معلمین جامعه ادامه دهنده راه ایشانند.
امثال جنابعالی،  تکیه دادن بر صندلی سبز بهارستان را مرهون حضور هزاران فرهنگی با شرف، خانواده، و دانش آموزان ایشان در پای صندوق های رای می باشید  و شایسته نیست بی محابا اندیشمندان جامعه را ناکارآمد تلقی فرمائید. کاش  سکوت اختیار می کردید و یا به جای این اظهارات، همانند تعدادی از نمایندگان دلسوزِ حامی فرهنگیان، اندکی از درد معلمان را فریاد می زدید. صدای ما معلمان که در چندین نوبت به جایی نرسید، شاید گوشی برای شنیدن فرمایشات شما پیدا می شد.
اندکی صبر سحر نزدیک است! معلمان قدردان دولتمردان و مجلس نشینانی  خواهند بود که در پی اجابت خواسته های قانونی ایشانند و به دور از بهره برداری های سیاسی و صادقانه و بر اساس یک تکلیف این مهم را دنبال می کنند.
و اما بعد، امیدوارم  به سئوالات زیر، صریح و روشن پاسخ داده و از معلمین عزیز که  چندیست  در پی طلب حقوق قانونی و صنفی خود مورد بی مهری قرار گرفته اند و شما نیز به جای حمایت، نمک بر زخمشان پاشیده اید دلجویی نمایید.
۱-بر اساس کدام اعتبار سنجی، از دانش و تخصص معلمان به این نتیجه رسیده اید که  بیشتر معلمان ناکارآمدند؟
لطفا اگر نظر سنجی به عمل آمده، لینک سایت مربوطه که این نظر سنجی را انجام داده در اختیار اصحاب رسانه قرار دهید زیرا به اعتقاد حقیر؛ در شان یک نماینده نیست غیر مستد حرف بزند.
۲-اگر منظور شما،  ناکارآمدی ناشی از اجبار به اشتغال در پست های دیگر غیر از معلمی است،  مانند حضور معلمان تا پاسی  از شب در شغل های دوم و سوم، جهت تامین حداقل های زندگی است که شرمنده زن و بچه خود نشوند، بنده هم موافقم  بله از روی اجبار معلم به شغل هایی تن در می دهد که به هیچ وجه شایسته  شان شریف وی نیست، اما با این وجود، معلم، به خاطر شرافت حرفه ایش، سعی در انجام مطلوب  وظیفه خود می نماید.
۳- جناب نماینده ، آیا به راستی قبول دارید که معلم در جامعه جهانی و در کشورهای توسعه یافته، نقش ممتاز و اول را دارا می باشد و اصلی ترین فاکتور شاخصه توسعه یافتگی دراین جوامع، نوع نگاه  مجموعه حاکمیت  آن ها به آموزش و پرورش، و اولویت قائل شدن  به  این مقوله می باشد؟ اما در کشور ما که این همه آموزه های دینی در تجلیل و تکریم از نقش معلمان  و مربیان داریم، برای احیای حقوق قانونی خود و این که یک زندگی  معمولی  در حد افراد عادی جامعه داشته باشد ناگزیر به برپایی چندین باره تجمعات و نامه نگاری با  مراجع تصمیم گیری متعدد، از جمله مجلس شورای اسلامی می باشد و در نهایت نه تنها موفق به احقاق حق نمی شود که  محکوم به ناکارآمدی، عاملیت  بیگانه  و… می گردد؟  فعالیت حضرتعالی در این عرصه و مشخصا به عنوان عضو کمیسیون آموزش مجلس در مقوله تغییر نگرش حاکمیت  به آموزش و پرورش به عنوان نیاز اجتناب ناپذیر امروز چه بوده است؟
۴-آقای وکیل محترم مردم،کاش می  فرمودید (همانند آن چه در سایر دستگاه ها  وجود دارد و کسی نمی تواند منکر آن شود) در جمعیت میلیونی آموزش و پرورش با تعدادی معلم از کارافتاده مواجهیم که اجتناب ناپذیر بوده و دولت و مجلس باید با تعامل و ارایه راهکاری مناسب در مورد  این گروه  از معلمان، آن هم با احترام، تصمیم گیری نمایند.
۵-جناب موسوی عزیز  تخصص شما چیست که در کمیسیونی حساس، همانند آموزش و تحقیقات مجلس عضو شده اید؟ و نیز بفرمایید در طول بیش از سه سال گذشته چه تصمیمات ارزشمندی برای بهینه سازی  امور درآموزش و پرورش اتخاذ نموده اید؟
۶- مصادیق عدم وجود تخصص و کارآیی در اکثریت معلمان آموزش و پرورش را برشمرده و به  وزیر آموزش و پرورش  پیشنهاد نمایید تا به قول معروف از همین امروز جلوی ضرر گرفته شود و به عنوان نماینده مردم در برترین نهاد تصمیم گیری و نظارت کشور، مانع از اهانت مغرضانه و سیاسی برخی به معلمان شوید.
۷-فرموده اید آموزش و پرورش نباید نیروهایی  را به کار گیرد که  نتواند از آن ها استفاده نماید، منظور دقیق شما چه کسانی است؟ مگر استخدام های آموزش و پرورش بر اساس قوانین مجلس شورای اسلامی و اجرای آن توسط  دولت نیست، که تعدادی معلم  از مجاری تربیت معلم چندین سال دوره های آموزشی را طی و به عنوان معلم به خدمت گرفته می شوند و عده ای دیگر  بر اساس آزمون های استاندارد و در فضایی رقابتی  انتخاب می گردند؟ اگر نیرویی خارج از این مجاری وارد شده است چرا به عنوان قوه ناظر تحقیق و تفحص ننموده و اقدام قانونی نمی نمایید؟
شما بااین تفسیرتان همه عوامل فوق را زیر سئوال می برید و انتشار چنین افکاری در سطح جامعه ضمن دامن زدن به بی اعتمادی عمومی  نسبت به معلم بسیار خطرناک می نماید زیرا آسیب به جایگاه فرهنگ، آسیب پذیری سایر حوزه ها را به دنبال دارد.
۸- فرموده اید آموزش و پرورش باید با تدوین بسته ای جامع با سیاست  گذاری مطلوب، زمینه خروج نیروهای ناکارآمد را فراهم نماید، اگر نیت شما خیر خواهانه است، که امیدوارم چنین باشد، چرا به عنوان  عضو تاثیر گذار کمیسیون علوم و تحقیقات مجلس، سایر نمایندگان محترم را مجاب ننموده اید که  به قول وزیر آموزش وپرورش به تعبیری ۵۰ و به تعبیر دیگر ۱۱۶ هزار نیروی ناکارآمد و مازاد در آموزش و پرورش وجوددارد لذا تا تعیین تکلیف این نیروها استخدام جدید موقوف!! مگر آموزش و پرورش بنگاه کاریابی است که متعهد و ملتزم به ایجاد اشتغال باشد؟
 در پایان بفرمایید، در راستای فرمایشات و منویات مقام معظم رهبری که در دیدار با فرهنگیان سراسر کشور، در اردیبهشت ماه سال جاری فرمودند: نگاه به آموزش و پرورش باید فرا دستگاهی  باشد، چه تدبیری اندیشیده و چه برنامه ای برای اجرای این دغدغه معلمان که به عنوان مطالبه رهبر معظم انقلاب نیز تبدیل گردیده است دارید؟ و چند نشست با مسئولان دولتی جهت اجابت این تقاضای معظم له برگزار نموده اید؟
امیر اسماعیلی
منبع: لکنا

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
مردم و مسؤولین

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

وضعیت مرکز معاینه فنی خودرو سبک بیهقی سبزوار افتضاح است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

گریس چرخ های بوروکراسی

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

از انقلاب دفاع می کنم

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

سهم خواهی بی ثمر

انتقاد حق مردم است

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

حوزه‌های علمیه نباید آلوده به بودجه‌های دولتی شوند

دولت؛ بازنگری اساسی در هزینه‌های غیرضروری مبتنی بر رانت انجام نداده است

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم