کد خبر : 6685
Print
مهدی بهلولی؛ آموزگار و کنشگر صنفی

بازداشت اسماعیل عبدی و قدرت به دستان کشور

جمعه ۱۲ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۶

Image titleسبزوارنگار/در این که اسماعیل عبدی،دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران،یکی از کنشگران کلیدی جنبش کنونی فرهنگیان کشور می باشد هیچ گمانی نیست. همه ی کسانی که از نزدیک با عبدی آشنا هستند می دانند که بهبود آموزش و پرورش و وضع مادی - معیشتی فرهنگیان،از دل نگرانی های وجودی ایشان است و از سر همین انگیزه های درونی است که بخش زیادی از زندگی خود را صرف انجام کارهای صنفی کرده و می کند. 

با روی کار آمدن دولت یازدهم و برقراری ارتباط نسبی میان گروه های فرهنگی با وزارت خانه ی آموزش و پرورش،خوشبختانه شماری از کارگزاران وزارتی هم با کنشگرانی همچون عبدی از نزدیک آشنا گردیدند و می توانند بر پیگیری های بی چشمداشت کسانی همچون عبدی گواهی دهند. عبدی البته بر این باور است که جامعه مدنی نیرومند،جامعه مدنی همبسته است و با همین دیدگاه به نزدیکی میان کنش های صنفی فرهنگیان و دیگر قشرهای جامعه - و از آن میان کارگران- می اندیشد و در همین راستا اقداماتی نیز انجام داده است. شاید برخی حساسیت های پیرامون ایشان،به خاطر همین کنش های پیوند دهنده ی قشرهای گوناگون جامعه است؛قشرهایی که از شرایط کاری و زندگی خود راضی نیستند و بر این باورند که حقوق حقه ی آنان زیر پا گذاشته می شود و با همبستگی بیشتر،بهتر می توانند به دفاع از حقوق خود بپردازند. این که هم اکنون عبدی را با چه اتهامی بازداشت نموده اند هنوز روشن نیست. 

خوشبختانه در چند روز گذشته،عبدی امکان این را یافته که با خانواده ی خود،به صورت تلفنی صحبت نماید و از سلامتی خود خبر دهد. هم اکنون بسیاری از کنشگران فرهنگی،این انتظار را دارند که هر چه زودتر به وکیل ایشان،امکان ورود به پرونده داده شود. برخی بر این باورند که بازداشت عبدی ریشه در گردهمایی های اعتراضی چند ماهه ی گذشته ی فرهنگیان دارد به ویژه این که در یکی دو ماه گذشته افزون بر بازداشت ایشان،آقایان علی رضا هاشمی و علی اکبر باغانی،دو تن از کنشگرانی فرهنگی نام آشنا نیز برای اجرای حکم های پیشین خود به زندان افکنده شدند. گرچه سال گذشته علی اصغر فانی،درباره ی فرهنگیان زندانی به ریاست قوه ی قضاییه نامه ای سرگشاده نوشتند و خواستار آزادی آنان گردیدند اما جامعه فرهنگی کشور و به ویژه کنشگران صنفی- مدنی آنان،از وزیر آموزش و پرورش انتظار ورودی نیرومندتر به این مسآله مهم را دارند. 

در اردیبشهت ماه گذشته و در بحبوحه ی گردهمایی های فرهنگیان،رییس جمهور حسن روحانی،اعلام نمودند که اعتراض های فرهنگیان را به رسمیت می شناسد. بسیاری از نمایندگان مجلس هم با فرهنگیان،ابراز همدلی و همراهی نمودند. فرهنگیان معترض هم اکنون انتظار دارند که در مسآله ی بازداشت و به زندان افکندن کنشگران صنفی شان،این به رسمیت شناختن ها و این ابراز همدلی و همراهی ها را در عمل ببینند. بی گمان بهبود آموزش و پرورش،از رهگذر تعامل دوطرفه ی فرهنگیان و نهادهای قدرت می گذرد. هم اکنون نوبت قدرت به دستان است تا با درنظر گرفتن تبعیض ها و ستم هایی که سال هاست بر جامعه ی فرهنگی کشور می رود با کنشگران صنفی- مدنی آنان،همدلانه برخورد نمایند./.کانون صنفی معلمان ایران

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟