کد خبر : 6686
Print
به بهانه چهارمین روز بازداشت اسماعیل عبدی

بدنه آموزش و پرورش و به ویژه کنشگران آن، بیش از پیش ملتهب است

جمعه ۱۲ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۹


Image titleسبزوارنگار/گزارش از محمدرضا نیک نژاد به بهانه چهارمین روز بازداشت اسماعیل عبدی: سه شنبه 9 تیرماه، چهارمین روز بازداشت اسماعیل عبدی دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران( تهران) بود. 

عبدی در حال رفتن به ارمنستان برای فراهم نمودن زمینه های سفر به کانادا برای شرکت در نشست EI (نهاد آموزش جهانی) بود، که متوجه شد ممنوع الخروج و پس از توقیف گذرنامه و ارز همراه، وادار به باز گشت به تهران گردید. در همان حال به او گفته شد که روز چهارشنبه دوم تیر به دادسرای انقلاب رفته و مدارک توقیف شده را پس بگیرد. 

عبدی پس از رفتن به دادسرا نامه ممنوع الخروج بودنش دریافت و به دادسرای اوین احضار گردید. با رایزنی با وکیل کانون به خاطر دادن وکالت، رفتن به دادسرای اوین را از چهارشنبه تا شنبه به عقب انداخت. شنبه و درحالی که نزدیک هشتاد تن از کنشگران صنفی سراسر کشور به نمایندگی از فرهنگیان، او را تا رفتن به اوین همراهی کردند، خود را به دادسرا معرفی نمود. به هر روی این دبیر ریاضی اسلام شهر روز یکشنبه و دوشنبه در تماس هایی کوتاه با همسر و فرزندانش گفتگو کرد و دیروز نیز با مادر مریض حالش گفتگویی چند دقیقه ای داشته است. اما ماجرای این گفتگو خواندنی است. مادر بیمار که پس از شنیدن خبر بازداشت اسماعیل به بیمارستان برده شد، روز سه شنبه دلتنگ فرزند می شود. گوشی را برداشته و چندین بار نا امیدانه با گوشی همراه اسماعیل تماس می گیرد. پس از قطع تلفن چند دقیقه نمی گذرد که تلفن خانه زنگ می خورد. مادر سراسیمه گوشی را بر می دارد. آن سوی خط بازجوی اسماعیل است. مادر با بازجو وارد گفتگو می شود و می گوید : "چرا فرزند مرا بازداشت کرده اید؟ مگر او چه کرده است؟ او هم مانند هزاران معلم دیگر به وضعیت بد معیشتی خویش اعتراض دارد. او را با زبان روزه نگه داشته اید که چه؟ مگر کار غیر قانونی کرده است؟ هر کس حقش را بخواهد باید زندانی شود؟ اگر راست می گویید به وضعیت اقتصادی آنها رسیدگی کنید، تا مجبور به اعتراض نشوند. معلمان در فشارند و پسر من هم یکی از آنها! چرا با معلمان چنین می کنید!؟ خدا را خوش نمی آید که همسر و سه فرزندش و من و پدر پیرش با زبان روزه نگران وضع او باشیم." پس از سخنان مادر، بازجو می گوید شرایط اسماعیل خوب است و ما هم فشاری بر او نمی آوریم. 

بازجویی های معمولی داریم و چون طول می کشد، باید چند روزی مهمان! ما باشد تا تحقیقات پایان یابد. هم اکنون هم پیش من است و چند دقیقه ای با او سخن بگو. پس از این مادر صدای اسماعیل را می شنود و گفتگوی میان مادرِ نگران و بیمار و فرزند دور از او سر می گیرد. مادر از وضعت بازداشت می پرسد و عبدی شرایط را خوب می خواند و آن را رضایت بخش می داند. پس از چند دقیقه گفتگو پایان می یابد. 

نکته ای که پس از چند روز به اما و اگرهای نهاد بازداشت کننده اسماعیل عبدی پایان می دهد این است که بازجو در لابه لای گفتگو، عبدی را تحت بازداشت سپاه می خواند. گرچه پیش از این زمزه هایی از باداشت او توسط سپاه بود اما چندان اطمینانی به آنها نبود. به هر روی اسماعیل عبدی در چهار روز بازداشت اش سه بار با بستگان تماس داشته است و این نشانه خوبی از برخوردهای امنیتی – قضایی در این مورد دارد اما بازداشت و نگهداری وی پس از چندین ماه اعتراض های فرهنگیان و پیگیری های صنفی خویش به مدنی ترین شکل ممکن، هیچ توجیهی ندارد.

امروز بدنه آموزش و پرورش و به ویژه کنشگران آن، بیش از پیش ملتهب است و گروه زیادی از معلمان نگران وضع اسماعیل عبدی هستند. زمزمه هایی از آغاز اعتراض به خاطر دبیر کل کانون به گوش می رسد و همچنان که کنشگران صنفی در کمتر از چند ساعت توانستند هشتاد تن را برای حضور در کنار عبدی و بدرقه اش تشکیل دهند، امروز نیز به یاری شبکه های اجتماعی گسترده، قدرت بسیج چند روزه را دارند. امیدوارم پیش از آن که فضای میان کنشگران صنفی سراسر کشور بیش از این ملتهب شود و کار از دست همه بیرون رود، شاهد آزادی اسماعیل عبدی باشیم./. کانون صنفی معلمان ایران

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
گزارش و گفت و گو

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

تحمل جامعه؛ حدی دارد

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

مشکلات حاشیه شهر سبزوار

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

عبور از روحانی به عبور از نظام متصل می شود

نشست خبری مسؤولین دانشگاه حکیم سبزواری با اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد

رئیس جمهور کمتر از 15 درصد قدرت را در اختیار دارد

مشاورین مدیر آموزش و پرورش سبزوار انتخاب شدند

عرصه سیاست جایی برای ایده آل‌گرایی‌نیست!

ازدواج و اشتغال؛ بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان است

آیین نامه دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تدوین شد

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

چالش تعطیلی شهربازی سبزوار به روایت سرمایه گذار، شهرداری و اداره برق

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

مهمترین اولویت های شورای اسلامی شهر سبزوار

همکاری با انجمن اسلامی معلمان برای ما افتخار است

معلمان گاهی به خاطر مطالبات صنفی، برچسب ضد امنیتی می خورند

سرمایه داروسازی طاها، طی سی ماه گذشته، 6برابر شده است

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم

گزارش صد‌ روزه و وعده‌هايي که اجرايي نشد!

سخنگوی رسمی انجمن اسلامی معلمان سبزوار معرفی شد

هیأت رئیسه و مسؤولین کمیته های انجمن اسلامی معلمان سبزوار انتخاب شدند

دومین مجمع عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار برگزار شد

درخواست پست توسط برخی اصلاح طلبان از روحانی؛ وهن اصلاح طلبی است