کد خبر : 6781
Print
محمود صفدري/فعال صنفي و مدني

ثبت نام و سياست دوگانه آموزش و پرورش

یکشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۵

Image titleسبزوارنگار/اين روزها با تعطيل شدن مدارس و كلاس‌ها و خاموشي زنگ آموزش رسمي، فعاليت مديران، معاونان و كادر آموزشي مدارس، همچنان ادامه دارد. عاملي كه باعث مراجعه ارباب رجوع به مدارس، در اين روزهاي گرم و خلوت مدارس مي‌شود، ثبت نام دانش‌آموزان جديدالورود است.

فرآيندي كه همه ساله در فضاي رسانه‌هاي نوشتاري، تيترها و ستون‌هاي زيادي را به خود اختصاص مي‌دهد و در رسانه‌هاي ديداري و شنيداري، يكي از سرخط‌هاي مهم خبري است.

هر ساله اختلاف‌نظر اساسي بين اوليا و مديران مدارس وجود دارد و گاهي شكل چالشي به خود مي‌گيرد. چرا كه طبق اصل سي‌ام قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، آموزش و پرورش از سطح مقدماتي تا پايان دوره متوسطه، رايگان است و اولياي دانش‌آموزان انتظار دارند به اين اصل قانون اساسي عمل شود و وجهي بابت ثبت‌نام از دانش‌آموزان گرفته نشود.

از سوي ديگر، مديران مدارس ادعا مي‌كنند كه براي تامين نيازهاي مالي و هزينه‌هاي جاري، از طرف دولت حمايت نمي‌شوند و براي پرداخت هزينه‌هايي نظير آب، برق، گاز، تلفن، اينترنت، كاغذ، چاپگر، فتوكپي و... منابع كافي ندارند و سرانه دانش‌آموزي كه توسط وزارت آموزش و پرورش به حساب مدارس واريز مي‌شود، پاسخگوي اين نيازها نيست و اولياي دانش‌آموزان بايد در تامين اين هزينه‌ها مشاركت كنند. اما نكته ديگر اينجاست كه با شروع فصل ثبت‌نام در مدارس، وزارت آموزش و پرورش از طريق رسانه‌هاي عمومي تاكيد مي‌كند كه مدارس حق اخذ هيچ گونه وجهي، به جز بيمه حوادث دانش‌آموزي، در هنگام ثبت نام را ندارند و اين مطلب، بر تنش احتمالي بين مديران مدارس و اولياي دانش‌آموزان مي‌افزايد و مديران را بيش از پيش در تقابل با مردم قرار مي‌دهد.

و عجيب‌تر اينكه وزارت آموزش و پرورش همچنان كه در بسياري از زمينه‌ها نظير پرداخت حقوق و مزاياي معلمان همتراز با ساير كاركنان دولت، مطالبات و معوقات فرهنگيان و بسياري از هزينه‌هاي جاري و اعتبارات تملك دارايي‌هاي سرمايه‌اي و ساخت، توسعه و تجهيز مدارس استاندارد و حتي گاهي تامين منابع مالي لازم و كافي جهت تامين مواد غذايي مدارس شبانه روزي خود، اراده و توان لازم را ندارد، چگونه است كه به دنبال يافتن راهكار مناسبي در اين ميدان نيست و فقط به يك يا چند مصاحبه رسانه‌اي بسنده مي‌كند و به اصطلاح توپ را به زمين مديران مدارس مي‌اندازد و آنان را با انبوه مشكلات، در خط مقدم مواجهه با اوليا، تنها مي‌گذارد.

گويا گره مشكلات آموزش و پرورش آن قدر كور و تعداد اين گره‌ها آن قدر زياد است كه دولت عزم و اراده يا توان ورود به اين عرصه و حل آنها، يك‌بار براي هميشه را ندارد يا اينكه جسارت بيان اينكه ريشه مسائل آموزش و پرورش برون سيستمي است را هم ندارند.

چگونه است كه نيروهاي شاغل در سطح وزارت و ادارات كل استان‌ها، به عنوان ستاد با آگاهي به وظايف خود، كه همانا تامين فضاي مناسب و استاندارد و بانشاط، تجهيزات استاندارد و باكيفيت، تصويب قوانين و بخشنامه‌هاي لازم براي حل مشكلات و مسائل احتمالي و تامين هزينه‌هاي سرانه دانش‌آموزي است، نسبت به عمل به اين وظايف، خود را ملزم و مقيد نمي‌دانند ولي از معلمان، مديران و معاونان مدارس، به عنوان نيروهاي «صف» انتظار دارند با اين حقوق ناچيز و وضع معيشتي و منزلتي پايين، با همه توان و نيرو در جهت تعليم و تربيت فرزندان اين مرز و بوم انرژي خود را مصروف دارند،انتظاري كه هر چند به جا و پسنديده و برابر قوانين مصوب دولت و وزارت آموزش و پرورش، از شرح وظايف مديران و معلمان است و تاكنون معلمان با ايثار و ازخودگذشتگي و مناعت طبع به نحو احسن اين مهم را به جا آورده‌اند، ليكن به علت افزايش تصاعدي مشكلات فرهنگيان، كاهش انگيزه و رضايت از شغل معلمي و اشتغال به مشاغل دوم و سوم، تعهد و تضمين محكمي، پشتوانه آن نيست.

در پايان انتظار مي‌رود وزارت آموزش و پرورش، از سياست يك بام و دو هوا دست بردارد و در راستاي عمل به اصل سي‌ام قانون اساسي، نسبت به تامين هزينه‌هاي لازم، براي اداره مدارسي پويا و با نشاط، خود را موظف و ملزم بداند و براي تامين اين منابع، تمام تلاش خود را به‌كار بسته و راهكارهاي سازنده و عملي ارايه دهد يا به صراحت اعلام كند كه عصر آموزش رايگان به سر آمده و اولياء بايد مبالغي به صورت مشاركتي براي تامين هزينه‌هاي مدارس بپردازند و آيين نامه‌ها و قوانين شفاف جهت چگونگي اجراي آن را ابلاغ كند، زيرا سستي و عدم روراستي وزارت آموزش و پرورش در اين زمينه و ادامه اين سياست دوگانه، به روش‌هاي چندگانه و سليقه‌اي مديران در ميدان عمل مي‌انجامد و باعث پراكندن بذر بدبيني و عدم اعتماد به آموزش و پرورش -كه در حال حاضر معتمدترين دستگاه اجرايي در جامعه ما است- مي‌شود و حتي مي‌تواند خداي ناكرده، زمينه سوءاستفاده احتمالي مديران و كاركنان ضعيف‌النفس در آموزش و پرورش را فراهم كند و چه بسا هر قدر قوانين و روش‌ها، غيرشفاف باشد و سليقه‌اي اجرا شود، امكان سوءاستفاده از آن نيز بيشتر مي‌شود.

منبع: روزنامه اعتماد

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟