کد خبر : 6782
Print
علي محمد مصلحي؛ عضو شوراي مركزي انجمن اسلامي معلمان ايران

آموزش و پرورش و فصل گفت‌وگو

یکشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۰۰

Image titleسبزوارگار/آموزش و پرورش، معلمان و دكتر فاني ماه‌هاي سختي را سپري كردند. ماه‌هايي كه با موج گسترده اعتراضات معلمان آغاز شد. آقاي وزير و يارانش در دولت پيگير مطالبات مطروحه و در رسانه‌ها درصدد پاسخگويي و جلب نظر معلمان برآمدند و اين فرآيند با طرح استيضاح در مجلس ادامه يافت.

بحث استيضاح براي وزير محترم و نمايندگان استيضاح‌كننده با وساطت افراد تاثير‌گذاري همچون دكتر حدادعادل و آقاي مظفر و با برخي تفاهمات به خوبي و خوشي پايان يافت. در ديگر سو ، اگرچه با تدبير دولتمردان حركت‌هاي اعتراضي معلمان در ظاهر با برخوردهاي امنيتي و قضايي مواجه نشد اما با مبهم ماندن سرنوشت مطالبات و زنداني شدن فعالان صنفي معلمان، مساله براي معترضان ختم به خير نشد.

بديهي است كه قصه مطالبات فرهنگيان و عملكرد دولت، مجلس و وزارت در اين خصوص سر دراز داشته و خواهد داشت.

اگرچه در اين دوره نقد عملكرد وزارت آموزش و پرورش تيتر نخست همه بحث‌ها، نوشته‌ها و تجمعات بود امابه دليل وجود فضاي هيجاني و خشم ناشي از تبعيض‌ها و كاستي‌ها عملا فضاي منطقي و منصفانه‌اي براي نقد و روشنگري پديد نيامد.

موج خشم و بدبيني در بين فرهنگيان معترض و فعالان صنفي مانع از گسترش مباحث كارشناسانه و واقع بينانه شد. در ميان نمايندگان مجلس نيز غلبه منافع جناحي و سياسي و همچنين نزديكي فصل انتخابات و ضرورت‌هاي انتخابات و انتصابات موجب شد تا مطالبات معلمان و بررسي عملكرد وزير در اين خصوص در عمق استيضاح جريان نداشته باشد.

  به نظر مي‌رسد با ابقاي دكتر فاني در مسند وزارت، عدم كارآيي حربه استيضاح در كوتاه‌مدت و فروكش كردن ظاهري امواج اعتراضي، فصل مناسبي براي ورود به عرصه‌هاي گفت گو و نقد منصفانه عملكرد وزير پديد آمده است.

در اين فرصت مناسب از يك سو دكتر فاني مي‌تواند با حضور بيشتر در رسانه‌ها، مجامع فرهنگيان و تشكل‌هاي معلمان به ارايه برنامه‌ها و عملكرد خود پرداخته و ضمن تشريح نتايجي كه تاكنون به دست آمده دورنماي موعودش را براي مخاطبان به تصوير بكشد. استماع دوباره درد دل‌هاي معلمان فرصتي پديد مي‌آورد تا در صورت لزوم آقاي فاني دست به بازنگري چشم‌انداز و اهداف زده و سرعت گام‌هاي اجرايي را تنظيم كند.

از ديگر سو  ،معلمان و به ويژه فعالان صنفي و اعضاي تشكل‌هاي فرهنگيان نيز فرصت دارند تا از رسانه‌ها و فضاي مجازي براي ارتباط هر چه بيشتر با بدنه معلمان بهره گيرند. سپس با در نظر گرفتن شرايط اقتصادي دولت به دسته‌بندي و اولويت‌گذاري مطالبات خود پرداخته و با مديران ارشد دولت، آموزش و پرورش و مجلس به گفت‌وگو بنشينند. مذاكره‌كنندگان بايد افق‌هاي ترسيم شده در برنامه دولت براي بهبود معيشت و منزلت معلمان را با سطح مطالبات خود بسنجند و همسويي يا ناسازگاري اين دو را مبناي گام‌هاي بعدي قرار دهند.

آغاز فصل گفت‌وگو و انعكاس مناسب آن مي‌تواند معلمان را نسبت به پيگيري مطالبات و عزم جدي در بهبود وضعيت و رفع تبعيض‌ها خوشبين كند و فرآيندي موثر و كم هزينه را موجب شود.

منبع: روزنامه اعتماد

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟