کد خبر : 6789
Print
دکتر محمد رضا عارف:

آماده گفتگو با رقیب هستیم

یکشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۵۲

سبزوارنگار/به دعوت انجمن اسلامی معلمان شهر ری، ضیافت افطاری با حضور دکتر محمد رضا عارف، اعضای این انجمن و جمعی از نیروهای سیاسی شهر برگزار شد.
در ابتدای این گردهمایی، خلیل آبادی دبیر انجمن معلمان شهر ری با تاکید بر صیانت از نفس در این ماه پر فیض و رحمت الهی به ایراد سخن پرداخت.

«متن سخنراني خلیل آبادی:

                                                                                               " هواللّطیف" 
 
 
به نام آن که جان را فکرت آموخت 
چراغ دل به نور جان برافروخت 

 
...همكاران عزيز، ميهمانان ارجمند، 
 
گفتمان اصلاح طلبي، برگرفته از انديشه هاي ناب بشري است و درقالب يك تشکل و حتی جناح سیاسی قابل تعريف نيست، اصلاح طلبي فرايند است، جرياني است كه  از متن ذهن انديشه ورزان خيرخواه بشري برآمده، اصلاح گری در تفكر فلسفي با تولد بشر شكل گرفته پايه هاي مدنيت را بشر بر اساس اين رويكرد خود به وجود آورده وگرنه در شيوه زندگي انسان هاي نخستين تغييري حاصل نمي شد، اصلاح امور بشری در آموزه هاي ديني ركن اساسي آن ها را تشكيل مي دهد، روند پديد آمدن اديان و رشد و تحولات در اين حوزه بيانگر روح اصلاح گری بر افكار پيامبران الهي و سيره و روش آن ها است، هر پيامبري وقتی ظهور کرده، آمده تا دستورات پيامبر قبلي را با توجه به ظرفيت هاي بشري تكميل كند هيج پيامبري بر شريعت ديني حاكم تاكيد نكرده، مگر آن جا كه به اصول دين مانند توحيد و نبوت و معاد برمي گردد. همه انبياي الهي شيوه جديد زندگي را به مردم ضمن توجه به معدل آگاهي هاي جامعه خود آموزش داده است، حتي نوع معجزات انبياي الهي متفاوت بوده تا از كشتي نوح به قرآن؛ كتاب نور رسيده است. 
 
در حوزه هاي سياسي نیز حاكمان، همه، ادعاي اصلاح امور مردم را داشته و دارند، متاسفانه برخي به ناروا خود را مصلح بشریت معرفي كرده اند، براستي چرا؟

حتي به نام هدایت، کمر به نابودی ارکان اخلاقی و اجتماعی بشر بسته اند، زيرا كالايي كه هيچ جامعه اي از آن رويگردان نيست تغيير و اصلاح امور هست، انسان في ذاته، در پی كمال گرايي هست و كمال خود را، در تغييرات مثبت دنبال مي كند و دوست دارد بهتر از قبل زندگي كندحق مسلم هر انساني بهتر زیستن هست، اما چگونه می شود كه به جاي تحقق اين خواسته امر ديگري رخ مي دهد؟ هر گاه تغيير و اصلاح با قوه قهريه و علي رغم خواست افراد جامعه و بدون در نظر گرفتن حقوق انسانی او باشد، اصلاحات نهادینه نخواهد شد.  

 در اصلاحات؛ قانون هست ولي زور و ظلم نيست، در اصلاح؛ بايد زير ساخت های فرهنگی مثل آموزش، اقتصاد و خانواده را مطابق با هنجارها، شرايط و نيازهاي جامعه امروز شکل داد تا همه حوزه ها، اصلاح شود قرآن با اقرا(خواندن) بر پيامبر امي نازل شد، كتاب بود، كلمه بود، با شمشير نبود، كشتي نبود، عصا نبود، آواز داوود نبی نبود، يعني بشر به مرحله اي از بلوغ عقلي و اجتماعي رسيده كه بايد انديشه او را اصلاح كرد، بايد بت هاي خرافات فکری و باورهای بی پایه او را فرو ريخت، بايد ماه هاي حرام را که بدون جنگ می باشد در مناسبات اجتماعی او و روابط بین المللی اش، تقويت كرد، بايد بخشش و گذشت حتي در مورد هند جگر خوار و برده او را به جامعه آموخت. بايد شیوه تفکر او را متحول كرد تا نگرش هاي او را به دنيا تغيير داد و از زنده به گور كردن دخترانش نجاتش داد، تا آن جا او را تربيت كني كه در دو سه قرن اول هجري موج علم و تحقيق و پژوهش، سراسر جهان اسلام را فرا مي گيرد، همين شهر ري مظلوم ما يكي از مراكز بزرگ علمي آن دوران بود و پسوندهاي رازي دانشمندان و مخترعان گواه اين ادعاست كه البته صدها عالم علوم متعدد بدون پسوند رازي در ري متولد شده و رشد و بالندگی علمی و معنوی کسب نمودند.  

 
پس در همه ادوار؛ انديشه بشر متوجه اصلاح گري بوده و آموزه های دین مبین اسلام براي اصلاحات آمده، سيره و سنت پيامبر اسلام و ائمه هدي عليهم السلام گواه بر اين مطلب است.

به راستي چگونه يك انسان، يا يك جامعه مي تواند به جلو و به سوي تغييرات و اصلاحات حقيقي گام بردارد؟ فرق اصلاحات واقعي با بدلي و تشخيص افتراقي اين دو چيست؟

 اين سوالي است كه در تحولات قرن اخير كشورمان به خوبي پاسخ داده شده است، در دوره مشروطه مردم دنبال اصلاحات در كشور بودند اما پس از فرود و فراز، از متن آن نهضت، حكومت استبدادي پهلوي در آمد...اركان اصلاح؛ تعقل، تدبر و ابزار آن؛ اعتدال، مدارا و از همه مهم تر؛ آزادي هاي مشروع مي باشد.

امروز در لحظه اي از تاريخ ايران قرار گرفته ايم كه گفتمان اصلاح طلبي بر اساس اعتدال و مدارا در مقابل حركت هاي هيجاني و رفتارهاي پوپوليستي و شعارهاي تو خالي به خوبي پيامدهاي خود را بروز داده اند...

دوستان عزيز برخي افراد امكان دارد براي تلخ نمودن كام مردم دست به اقداماتي بزنند:

١- اين توافق را كم ارزش و ضايع كننده حقوق ملي معرفي كنند.

٢- انتظارات كاذب در پي اين توافق در بين مردم ترويج كنند.

٣- به دنبال اختلاف افكني بين مردم و مديران باشند و چالش هاي محلي يا صنفي ايجاد كنند.

٤- اتحاد ملي را هدف گرفته در پي تسويه حساب هاي جناحي و گروهي باشند.

٥- در انتخابات تنگ نظري و سخت گيري نموده و مردم را نسبت به نتيجه آن نا اميد كنند.

خلاصه در يك كلام اميد را از مردم به اصلاح بگيرند.

ما معلمين بايد مروج عقلانيت، تدبير و اميد باشيم امروز هر كس دوستدار اسلام وايران هست بايد بذر اميد و اصلاح و اتحاد را در جامعه بكارد. 

در پايان اين شعر را به همه شما عزيزان و تيم مذاكره كننده تقديم مي كنمک

 

از نرمش و از چرخش و سازش خبر آمد

شادم كه جهان از در اين صلح در آمد

 

مانديم بر اين عهد كه ما جنگ نداريم

هنگامه ي كشتار خلايق به سر آمد

 

هر گوشه اگر ريشه دوانيده نبردي

امروز بر اين ريشه فرو يك تبر آمد!

 

بگذشت ز ما  سلطه ي آن جهل و حماقت

از حاصل تدبير، نشاطي دگر آمد

 

تحريم حرام است بر اين مردمٍ لبخند

ديدي كه ز لبخند ظريفي شكر آمد

 

از خون جوانان وطن لاله دميده

بر باده ي هر لاله شراب ظفر آمد

در ادامه این جلسه دکتر  عارف به ایراد سخت پرداخت:
رئیس بنیاد امید ایرانیان با ارئه پیشنهادی به جریان رقیب اصلاحات، گفت: اصلاح طلبان حاضرند با حفظ هویت خود برای تقویت مشترکات بین دو جریان سیاسی با رقیب خود تعامل و گفت‌وگو کنند به شرطی که رقیب این پیشنهاد را با حسن نیت بپذیرد.
پیشنهاد عارف به جریان رقیب اصلاحات برای تعامل و گفت وگو و تقویت مشترکات
به گزارش امید، دکتر محمد رضا عارف شب گذشته در جمع مردم شهر ری با اشاره به صدور بیانیه مشترک ایران و گروه 1+5 با تبریک موفقیت کشورمان در پایان دادن به چالش ساختگی 12 ساله در ارتباط با پرونده هسته ای گفت: از تیم مذاکره کننده هسته ای به ویژه آقایان دکتر ظریف و دکتر صالحی که با برخورد قوی، کارشناسی و فنی و با رعایت خطوط قرمز نظام در مذاکرات 23 ماهه همواره با سعه صدر و حسن نیت حداکثری عزت ملی ایران را حفظ کردند تشکر و قدردانی می کنم.
وی همچنین با قدردانی از رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور به دستاوردهای توافق هسته ای اشاره کرد و گفت: پذیرفتن حق قانونی ایران در استفاده از فناوری هسته ای و غنی سازی، تایید عملی مواضع قبلی جمهوری اسلامی در صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای با لغو تحریم های ظالمانه، فراهم شدن فضای جدید در دنیا و در ارتباط با استفاده کشورهای در حال توسعه از فناوری های پیشرفته،شکستن انحصار استفاده از فناوری های پیشرفته توسط کشورهای خاص و فراهم شدن زمینه توسعه همکاری و تعامل با دنیا در زمینه های علمی و فناوری با توجه به اولویت های سند چشم اندار از جمله دستاوردهای توفق هسته ای است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با اشاره  به تاثیر گذاری این توافق در منطقه و عرصه بین الملل،خاطرنشان کرد: ایجاد فضای جدید همکاری های منطقه ای و جهانی برای کشورمان،ایجاد زمینه برای تعامل بیشتر علمی-فناوری بین کشورهای جنوب با کشورهای شمال و فراهم شدن فرصتی برای تقویت روابط دوجانبه با کشورهای منطقه و کشورهای اسلامی و غربی از جمله دستاوردهای این توافق در منطقه و عرصه بین الملل است.
وی استمرار و تقویت فضای خوب و امید به آینده در کشور همراه با نشاط بیشتر و زمینه سازی برای تعامل و گقت وگوی بیشتر بین جریانات داخل کشور در راستای همبستگی و وحدت ملی را از جمله دستاوردهای توافق هسته ای در داخل کشور ارزیابی کرد و گفت: فضای با نشاط و امیدی که با  تلاش تیم مذاکره کننده هسته ای که انتخابات خرداد 92 پشتوانه آن ها بود شکل گرفت باید حفظ و ارتقاء پیدا کند باید آستانه تحمل جریانات سیاسی بالا رود. متاسفانه جریانی که در داخل قدرت سهم عظیمی دارد آستانه تحملشان پایین است و به رقیب خود اتهام های ناروا می‌زند.
عارف با تاکید بر پرهیز از سایش های بی مورد سیاسی در داخل کشور بخصوص در آستانه انتخابات مجلس گفت: انتخابات مهمترین نمود مردمی بودن نظام حکومتی ماست که ریشه در نظریه حکومتی امام راحل دارد و جایگاه ویژه و برجسته ای در قانون اساسی کشورمان دارد به همین دلیل جریان اصلاح طلبی به عنوان تفکری برخواسته از دل اسلام ناب محمدی و اندیشه های امام خمینی باید تلاش کند با بسیج کلیه امکانات مادی و معنوی خود با هدف پاسخ به مطالبات مردم عزیز کشورمان در انتخابات پیش رو با راهبردهای مشخص و شفاف، مشارکت جدی داشته باشد.
وی مهمترین راهبرد اصلاح طلبان در انتخابات آینده را تحقق مشارکت حداکثری مردم دانست و با اشاره به راهبرد اصلی نظام در انتخابات 92 که حق الناس دانستن رای مردم و ضرورت حضور همه ایرانیان در انتخابات بود، تصریح کرد: مشارکت بالای مردم در انتخابات باعث تقویت امنیت و همبستگی ملی می شود و راه توسعه و پیشرفت کشور را هموارتر می کند و نیز باعث کاهش هزینه‌های اجتماعی و سیاسی در اجرای برنامه‌ها می شود.
رئیس بنیاد امید ایرانیان با بیان این که باید تلاش کرد حماسه دیگر در انتخابات اسفندماه خلق شود، گفت: جریانات سیاسی باید برای حضور حداکثری مردم از طریق فعال کردن همه تشکل های سیاسی و نخبگان و نیروهای مرجع و تاثیر گذار خود تلاش کنند .
وی ادامه داد: همه گروه‌های سیاسی باید از حاشیه سازی و پرداختن به حاشیه ها و درگیری های بی حاصل جناحی پرهیز کنند.
عارف با مخاطب قرار دادن اصلاح طلبان گفت: جریان اصلاح طلب باید در راه رسیدن به اجماع و وحدت و به حداقل رساندن اختلافات احتمالی درون گروهی تلاش کنند.
رئیس بنیاد امید ایرانیان تاکید کرد: اصلاح طلبان حاضرند با حفظ هویت خود برای تقویت مشترکات بین دو جریان سیاسی با رقیب خود تعامل و گفت وگو کنند به شرطی که رقیب این پیشنهاد را  با حسن نیت بپذیرد.
وی بر لزوم رعابت دقیق قانون و مقررات و پیرهیز از هرگونه فعالیت‌های فراقانونی از سوی دست اندرکاران امر انتخابات و جریانات سیاسی تاکید کرد و گفت: همگان باید تلاش کنند که انتخابات در فضایی آرام و با نشاط و با امید به آینده بهتر و درخشان برگزار شود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام  با تاکید بر توجه جریانات سیاسی و کاندیداها به مطالبات آحاد جامعه و طبقات و اقشار اجتماعی علی الخصوص اقشار آسیب پذیر و مستضعف گفت: رعایت اخلاق مداری و عقلانیت و اعتدال در همه فعالیت‌های انتخاباتی و رعایت خرد جمعی باید سرلوحه فعالیتهای همه جریانات سیاسی بخصوص اصلاح طلبان باشد.
عارف که به دعوت انجمن اسلامی معلمان شهر ری در جمع مردم این منطقه از تهران حضور پیدا کرده بود در بخش دیگری از سخنانش بر ضرورت توجه به مسائل معیشتی، شغلی و منزلتی معلمان تاکید کرد و گفت: امروز برای رواج تعلیم و تربیت اسلامی صحیح در جامعه، سخت نیازمند معلمان با انگیزه و دلسوز هستیم. نسل هایی که به صحنه می آیند باید با معیارهای ارزشی انقلاب و وظایف و مسئولیت های ملی خود آشنا بوده و توانایی لازم و کافی را برای خدمت کسب کرده باشند.
گفتنی است رئیس بنیاد امید ایرانیان در ساعات پایان شب به زیارت حرم عبدالعظیم حسنی رفت. وی همچنین با حضور بر مزار آیت الله مهدوی کنی و علما و نخبگان شهرری با قرائت فاتحه به آنها ادای احترام کرد./. انجمن اسلامی معلمان ایران

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
گزارش و گفت و گو

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

تحمل جامعه؛ حدی دارد

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

مشکلات حاشیه شهر سبزوار

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

عبور از روحانی به عبور از نظام متصل می شود

نشست خبری مسؤولین دانشگاه حکیم سبزواری با اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد

رئیس جمهور کمتر از 15 درصد قدرت را در اختیار دارد

مشاورین مدیر آموزش و پرورش سبزوار انتخاب شدند

عرصه سیاست جایی برای ایده آل‌گرایی‌نیست!

ازدواج و اشتغال؛ بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان است

آیین نامه دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تدوین شد

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

چالش تعطیلی شهربازی سبزوار به روایت سرمایه گذار، شهرداری و اداره برق

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

مهمترین اولویت های شورای اسلامی شهر سبزوار

همکاری با انجمن اسلامی معلمان برای ما افتخار است

معلمان گاهی به خاطر مطالبات صنفی، برچسب ضد امنیتی می خورند

سرمایه داروسازی طاها، طی سی ماه گذشته، 6برابر شده است

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم

گزارش صد‌ روزه و وعده‌هايي که اجرايي نشد!

سخنگوی رسمی انجمن اسلامی معلمان سبزوار معرفی شد

هیأت رئیسه و مسؤولین کمیته های انجمن اسلامی معلمان سبزوار انتخاب شدند

دومین مجمع عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار برگزار شد

درخواست پست توسط برخی اصلاح طلبان از روحانی؛ وهن اصلاح طلبی است