کد خبر : 6800
Print
پرونده ويژه کوي گلستان/مصاحبه با مهدي برزويي مدير عامل سازمان نوسازي و بهسازي شهرداري سبزوار

چه کنم، چه کنم مديريت شهري سبزوار درباره کوي گلستان ادامه دارد

شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۴۰

مدیر عامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری سبزوار:با توجه به اين که مسئولان اداره کل ميراث فرهنگي استان عوض شده اند، طرح قبلي که براي کوي گلستان تهيه شده بود خاتمه يافته اعلام شد. قرار شد با مشاور جديد طرح اجرايي جديدي تهيه شود. بعد از تهيه، تصويب و ابلاغ اين طرح ما وارد فاز اجرايي خواهيم شد. اين در حالي است که آقاي برزويي چندي پيش با اشاره به خريد سراي معمارزاده در کوي گلستان گفت: ما نتوانستيم دراين رابطه نسبت به طرح، با قوانين و مقررات دولتي کاري براي اين محله انجام دهيم از اين حيث شهرداري خود براي ورود به ديگر اجزاي اين بافت كار را از اين جا آغاز كرد و معتقد است كه كليد فتح گلستان در دستان سراي معمارزاده است. در چندماه گذشته ما چند حرف متفاوت و متضاد از آقاي برزويي درباره کوي گلستان خوانده ايم. آدم مي ماند با اين تناقض گويي آقايان چه کند؟

Image titleسبزوارنگار/پرونده ويژه کوي گلستان/مصاحبه با مهدي برزويي مدير عامل سازمان نوسازي و بهسازي شهرداري سبزوار 

به کوشش: انجمن اسلامی دانشگاه حکیم سبزواری

اشاره:

دو شنبه 31فروردين 94 جلسه اي باحضور همه مسئولان شهري سبزوار (شهرداري، فرمانداري و ديگران) و محمد رکني معاون اداره کل ميراث فرهنگي استان در سبزوار برگزار شد. موضوع اين جلسه تعيين تکليف کوي گلستان بود. در اين جلسه تفاهماتي به دست آمد اما حواشي هم داشت. کاظم کرامت رئيس شوراي شهر سبزوار در ميانه جلسه به حالت اعتراض محل را ترک کرد. وي در مورد علت خروج خود از جلسه گفت: "چندين سال است که طرح در رفت و آمد است و امروز و فردا مي شود. الان هم مباحث قومي را مطرح مي کنند. من قبلا هفته اي يک بار داخل کوي گلستان مي رفتم و آن جا دوستاني داشتم اما الان سه چهار سال است پايم را آن جا نگذاشته ام چون رويم نمي شود که بروم. مردم ما را مسئول اين تاخيرها مي دانند درصورتي که در برخي موارد ما کاره اي نيستيم."

بعد از جلسه سبزوار، جلسه ديگري چهارشنبه 9 ارديبهشت 94 در مشهد تشکيل مي شود که در آن هم همه مسئولان سبزواري حضور داشتند. يک هفته بعد از آن جلسه به مهندس برزويي مدير عامل سازمان نوسازي و بهسازي شهرداري سبزوار زنگ زديم تا نتيجه را بپرسيم. آقاي برزويي خلاصه آن جلسه را اين گونه بيان کرد: با توجه به اين که مسئولان اداره کل ميراث فرهنگي استان عوض شده اند، طرح قبلي که براي کوي گلستان تهيه شده بود خاتمه يافته اعلام شد. قرار شد با مشاور جديد طرح اجرايي جديدي تهيه شود. بعد از تهيه، تصويب و ابلاغ اين طرح ما وارد فاز اجرايي خواهيم شد.

اين در حالي است که آقاي برزويي چندي پيش با اشاره به خريد سراي معمارزاده در کوي گلستان گفت: "ما نتوانستيم دراين رابطه نسبت به طرح، با قوانين و مقررات دولتي کاري براي اين محله انجام دهيم از اين حيث شهرداري خود براي ورود به ديگر اجزاي اين بافت كار را از اين جا آغاز كرد و معتقد است كه كليد فتح گلستان در دستان سراي معمارزاده است." در چندماه گذشته ما چند حرف متفاوت و متضاد از آقاي برزويي درباره کوي گلستان خوانده ايم. آدم مي ماند با اين تناقض گويي آقايان چه کند؟ از طرفي از تصويب طرح اجرايي در جلسه استان مي گويند و از طرف ديگر مي گويند پيگيري هاي دولتي به جايي نرسيده است و ما خودمان سرا را خريده ایم و اين کليد فتح است. اصلا مگر مي شود بازسازي کوي گلستان را بدون تصويب طرح آن در کميسيون ماده 5 استان آغاز کرد؟ همه مي دانيم که بدون تصويب طرح، شهرستان کوچکترين دخل و تصرفي در کوي نمي تواند داشته باشد، پس سخن از "فتح کوي گلستان" چيست؟ بر گذشته ها افسوس نمي شود خورد چون فايده اي ندارد. اما حال که الحمد لله آقايان "کليد فتح کوي گلستان" را به دست آورده اند ببينيم چه مي کنند؟ تا حالا بهانه اين بود که تا طرح تصويب نشود نمي توانيم کاري کنيم و يا تقصير را گردن استان مي انداختند اما حال که همه چيز دست خودشان است ببينيم چه گلي به سر کوي گلستان خواهند زد. منتظريم ببينيم اين بار چقدر طول مي کشد کوي گلستان را فتح کنند. به هر حال متن کامل آن مصاحبه با آقاي برزويي را با هم مي خوانيم:

                                      *           *             *

- آقاي مهندس چه خبر از آخرين جلسه شما با مسئولان استاني در مشهد؛ نتيجه اين جلسه چه شد، آيا تصميماتي گرفته شد؟

بله، در مصاحبه هاي قبلي هم گفته بودم که گير اصلي ما در کوي گلستان، ميراث فرهنگي است. نظرات  دوستان -که ما به خوب و  بد بودن اين نظرات کاري نداريم- موجب شد که ما کمي گير کنيم و کار عقب بيفتد. تا اين که اوايل امسال تغيير و تحولي در سازمان ميراث فرهنگي استان به وجود آمد و اقاي رکني معاون ميراث فرهنگي استان که هم يک فرد کارشناس است و هم فرد عملگرايي است،گفت بن بست ها بالاخره بايد برداشته شود و ما نمي توانيم مردم را آن هم با اين وضع وخيم معطل کنيم.

اين ديدگاه موجب شد تا از او دعوت کرديم تا به سبزوار بيايند. البته اين فرايند دو ماه زمان برد. او به همراه کارشناسان حوزه خودشان آمدند و در دفتر من جلسه اي گذاشتيم. در اين جلسه شهردار و معاونش، شوراي شهر، کارشناسان شهرداري و همه افرادي که در اين موضوع درگيرند حضور داشتند؛ حتي2 نفر از اهالي کوي هم دعوت شدند که مطالب و دغدغه هايشان را مطرح کنند. قبل از جلسه هم بازديدي گذاشتيم که دوستان بروند و وضع کوي گلستان را از نزديک ببينند تا بهتر به تفاهم برسيم. بعد از اين جلسه،‌ جلسه ديگري در ميراث فرهنگي مشهد داشتيم و درباره کوي بحث شد. بعد از اين جلسات در نهايت به نتايجي رسيديم که بر اساس اين نتايج قرار شد ميراث فرهنگي استان به اداره کل راه و شهرسازي نامه اي بزند چون راه و شهرسازي مسئول ابلاغ اين طرح هاست. ميراث در بازسازي کوي گلستان فقط يک دستگاه نظارتي است. در آن جلسه دو تصميم گرفته  و به اتفاق قرار شد اين تصميم ها به راه و شهرسازي ابلاغ شود.

1- در مرحله ي اول طرح قبلي خاتمه يافته تلقي و بسته شد. قرار شد مشاور جديدي بگيريم که طرح قبلي را بازنگري و به روز رساني کند. چون از طرح قبلي بيش از 5 سال گذشته و ذائقه ها و قوانين تغييرکرده است و آن طرح بايد به روز شود. همچنين قرار شد اين مشاور يک طرح اجرايي تهيه کند. چون تا الان که صحبت از طرح و تصويب مي شد در حقيقت فاز صفر بود. معمولا وقتي طرح فاز صفر تصويب مي شود تازه بايد براي طرح اجرايي، مشاوره انتخاب شود. بعد از تهيه طرح اجرايي است که ما وارد اجرا مي شويم. در آن جلسه مجوز گرفتن مشاور براي تهيه طرح اجرايي داده شد.  

2- تا حالا همه طرح ها و گفت و گو هايي که صورت مي گرفت درباره 2 و نيم هکتار از بافت گلستان بود اما در اين جلسه تصميم گرفتيم کل بافت گلستان که بيش از 8 هکتار است در طرح جديد ديده شود. اين پيشنهاد را ما داديم که قبول هم شد. البته قرار شد ابتدا يک بخش از کوي وارد مرحله اجرا شود و بعد  بخش هاي ديگر با الگوي اين بخش بازسازي شود. يعني مطالعات و طرح اجرايي به کل بافت تسري پيدا مي کند. حالا قرار است بعد از گرفتن مشاور، جلساتي با او داشته باشيم و از همه نظر توجيهش کنيم تا با اطلاع و آگاهي کامل طرح را تهيه کند. فکر مي کنم تا اخر سال اين طرح اجرايي تهيه شود تا بعدش وارد مرحله اجرايي شويم. طرح اجرايي هم فازبندي شده است و اول از بخش هايي که فرسوده تر است و اولويت دارد شروع مي کنيم. اين همه توافقات در جلسه ما در مشهد بود.

 

- اين که مي گوييد طرح قبلي کنار گذاشته شد يعني چه؟ پس اين 6 -7 سالي که  روي اين طرح کار و هزينه شده است چه مي شود؟ اگر پرونده اين طرح بسته شده است پس اين چند سال ما براي چي  معطل بوديم؟

من پاسخ شما را اول صحبت هايم دادم. وقتي مي خواهيم قرار داد جديد با مشاور طرح اجرايي ببنديم بايد طرح قبلي تعيين تکليف شده باشد. چند سال از طرح قبلي گذشته بود و بايد به روز مي شد. قرار نيست طرح قبلي کاملا کنار گذاشته شود و دوباره از صفر شروع کنيم؛‌ بلکه قرار است در آن طرح بازنگري کنيم. به اضافه اين که طرح قبلي درباره 2 و نيم هکتار بود و الان مابايد براي 8 هکتار مطالعه و طرح تهيه کنيم.

- آقاي مهندس مشاور جديد ممکن است اصلا با طرح قبلي موافق نباشد و خودش بخواهد طرح جديد تهيه کند. تهيه طرح جديد هم حتما سه چهار سال طول مي کشد. اين يعني آن که دوباره بايد چند سال معطل طرح جديد باشيم. تازه تا آن موقع ممکن است شما يا مسئولان ديگر عوض شوند. و اين وضع همچنان ادامه خواهد يافت. آيا اين دقيقا موازي کاري و دوباري کاري نيست؟ جواب اين همه هزينه مادي و معنوي را که در اين سال ها شده است چه کسی مي دهد؟ اين چه جور کار کردن است؟

به هر تقدير ما اين تصميم را گرفتيم و اين تصميم هم در فضاي مثبت گرفته شد. اين هزينه و وقت هايي که در اين مدت شده است اگر اشتباه باشد هزينه هايش بيشتر خواهد بود.

 

- بحث اين نيست که طرح قبلي خوب بوده يا بد؛ آن يک بحث کارشناسي است، حرفي نيست. بحث اين است که 6-7 سال شهرداري، شما و دوستان ديگر يک طرحي تهيه کردند. اين همه معطل شديم و اين همه هزينه شده است، حالا که مسئولان اين جا يا استان عوض شده اند چرا بايد دوباره همه چيز را از اول شروع کنيم؟

به هر حال براي اجرا بايد يک طرح اجرايي تهيه کنيم.

- آيا همان طرح قبلي قابل اصلاح و اجرا نبود؟  

براي طرح جديد، ما مشاورِ طرحِ اجرايي مي خواهيم بگيريم و نه مشاور صفر. مشاور بايد طرح اجرايي را تهيه کند. منتها به مشاور جديد تکليف مي کنيم مواردي که در اين مدت تغيير کرده است در طرح خودش ببيند. ما حرف مشاور 8 سال پيش را قبول نداريم. ما مي خواهيم به مرحله اجرايي ورود کنيم نه که از صفر شروع کنيم.  

 

- آقاي مهندس، با تغيير اصطلاحات چيزي عوض نمي شود. هم شما و هم ما خوب مي دانيم که وقتي مشاور جديد مي‌آيد طرح و کار مشاور قبلي را قبول ندارد. قطعا خواهد گفت طرح قبلي اشتباه است و من خودم بايد طرح بريزم. چه تضميني هست که 2 سال بعد که شما نباشيد يا شهردار و يا ميراث فرهنگي عوض شوند،‌ افراد جديد نگويند که اين طرح اشکال دارد و بايد دوباره مشاور بگيريم و طرحي نو تهيه کنيم.   همه مي دانيم و مانند روز روشن است که احتمالا دوباره 4-5 سال ديگر معطل تهيه طرح جديد خواهيم بود. در اين مدت هم مشکلات مردم کوي بيشتر مي شود. اين چطور کار کردني است؟

من نمي دانم! اين آخرين مطلبي است که گفتم و بيشتر از اين هم نمي توانم توضيح دهم؛ اصلا مطلبي نمانده که بخواهم بگويم.

- توضيح ندارم که جواب نشد، پس شما و ديگر مسئولان براي چه در اين جلسات شرکت کرديد؟

اين جوابي بود که من داشتم و کامل هم توضيح دادم. طرحي که قبلا تهيه شده بود مدتي از آن گذشته و بافت کوي گلستان تغييراتي کرده است. حتي اگر مشاور قبلي خودش هم بخواهد طرحش را اجرايي کند بايد آن را اصلاح کند. پس چه اجباري است که بگوييم طرحي که 6-7 سال پيش تهيه شده درست است؟ اين چه اجبار و چه تعصبي است؟ ما داريم طرح اجرايي تهيه مي کنيم، در اين طرح اگر جايي نياز به بروز رساني داشت، به روز مي شود. اين آخرين مطلبي است که مي توانم به شما بگويم. اين تصميم هم در حضور شوراي شهر، فرمانداري و متخصصان گرفته شده است.

- اگر خاطرتان باشد قبل از عيد که گفت و گو کرديم، گفتيد که طرح قبلي تصويب شده است و فقط اشکالات جزیی داشته است که بايد ميراث فرهنگي آن ها را برطرف کند تا طرح به کميسيون ماده 5 برود؟

ميراث فرهنگي آن کارها را نکرد و اشکالات را بر طرف نکرد. اين به ما چه ربطي دارد؟

- حتي شما گفتيد که اين اشکالات آن قدر جزیی است که ما مي توانيم تا قبل از عيد مقدمات اجرايي شدن طرح را فراهم کنيم... اين صحبت ها يادتان است؟

بله، ما الآن وارد تملک شديم و داريم کاروانسراي معمارزاده را مي خريم.(چندي پيش آقاي برزويي از خريد کاروانسرا خبر داده و آن را کليد فتح کوي گلستان عنوان کرده بود.)

- اگر آن صحبت ها يادتان هست پس چرا الآن بعد از 5 ماه دوباره بحث طرح و مشاور جديد را مطرح کرديد... اين يعني چه؟

شما يا اين موارد را متوجه نيستيد و يا قضيه را مي پيچانيد. من عرض کردم که طرح مرحله صفر وقتي تهيه مي شود براي اجرا کردنش نياز به طرح اجرايي دارد. ما همان موقع هم بحث طرح اجرايي را داشتيم. طرح اجرايي بايد تهيه و مشاور دوم گرفته شود. ما الآن مي خواهيم مشاور دوم بگيريم. آن موقع ما حتي مجوزِ گرفتنِ مشاور دوم را هم نداشتيم چون طرح قبلي تکليفش مشخص نبود اما الآن اين مجوز را گرفتيم. ما مشاور صفر نمي گيريم، مشاور اجرايي مي گيريم که طرح اجرايي براي ما تهيه کند تا بر اساس آن  گام به گام اجرا کنيم. با طرح اوليه مرحله صفر که نمي شود اجرا کرد.

- اگر واقعا درست مي گوييد چرا به همان مشاور قبلي نمي گوييد که طرح اجرايي را هم خودش تهيه کند؟ چون طرح اوليه خودش تهيه کرده است قطعا آشناتر است و بهتر مي تواند طرح اجرايي تهيه کند. اما شما مي خواهيد مشاور جديد بگيريد و او هم قطعا خواهد گفت که من اصلا طرح را قبول ندارم. آن وقت چه ميشود؟ يعني دوباره بايد 4-5 سال ديگر معطل  باشيم تا طرح اوليه و اجرايي را تهيه کند؟

اين که ما چه مشاوري را بگيريم مگر در صلاحيت و اختيارات شماست که تعيين تکليف مي کنيد؟ يا اصلا مگر در صلاحيت و اختيارات بنده است؟ ما براي اين که آن مشکلات را نداشته باشيم در سه وجه راه و شهرسازي، ميراث فرهنگي و شهرداري مي خواهيم مشاور انتخاب کنيم و شايد تصميم گرفتيم که همان مشاور قبلي را بگيريم.

- حرف ما کاملا روشن است؛ ما نه روي طرح قبلي اصرار داریم و نه روي طرح جديد. نه مشاور جديد را مي شناسيم و نه قبلي را.

اگر اصرار نداريد پس چرا تعيين تکليف مي کنيد؟

- تعيين تکليف نمي کنم. مي گويم که شما بعد از 4-5 سال رفت و آمد و هزينه دوباره جلسه برگزار کرديد و تصميم جديد گرفتيد؛ چون فلان مسئول ميراث فرهنگي عوض شده است؟ شما مي خواهيد طرح جديد تهيه کنيد که اين طرح چند سال طول خواهد کشيد؛ در اين مدت قطعا مسئولان عوض مي شوند و روز از نو روزي از نو! اين چه طرز مديريت و کار کردن است؟ اين رفتن و آمدن ها و طرح ها براي چيست؟ چه تضميني داريد که سال هاي دیگر  همين طرحي که  شما الان تهيه مي کنيد باز عوض نشود؟

چرا طرحي که اشکال دارد و 6 سال پيش تهيه شده بايد اجرا شود؟ مگر هدف ما اجراست؟ ما الآن به اين رسيده ايم که طرح قبلي اشکالاتي دارد. ما خودمان مصر به اجراي طرح بوديم اما نمي توانيم بر اشکالات سرپوش بگذاريم. به هر صورت چه مشاور جديد و چه قبلي بايد طراحي شهري شود. شما متوجه اين قسمت قضيه نيستيد.

- طرح قبلي در شوراي شهر سوم تمام شده بود. شوراي سوم در 2-3 سال اخير بارها با مشاوران جلسه گذاشتند که شما هم در اين جلسات حضور داشتيد. خودتان گفته بوديد که جلسه بگذارند ما صحبت هاي قبلي شما را داريم؟

چون طرح قبلي فراموش شده بود.

- پس براي چه در 2-3 سال گذشته اين همه جلسه مي گذاشتيد؟

براي اين که به همين نقطه برسانيم.

- نه، شما خودتان گفتيد که ما اين جلسات را مي گذاريم به خاطر اين که اشکالات طرح را رفع کنيم. بعد آن همه جلسه حالا شما مي گوييد که بايد مشاور جديد بگيريم و طرح اجرايي تهيه کنيم؟

طرح اجرايي با طرح مرحله صفر فرق مي کند. شما اين ها را باهم قاطي کرده ايد. تا الآن هم که من مي دويدم مي خواستم تکليف اين مسئله مشخص شود که بتوانم طرح مشاور دوم را که در راستاي مشاور اول بايد کار کند، اجرا کنم. تا الآن مي دويدم که مشاور اجرايي بگيرم که بگويد چگونه ورود پيدا کنيم. با اين وجود باز هم ما منتظر نمانديم. شهرداري الآن در حال خريدن سراي معمارزاده است که شروع کند به ترميم. براي اين کار نزديک به 3 ميليارد مي خواهيم هزينه کنيم تا به آن جا ورود پيدا کند. هنوز هم که طرح اجرايي مشخص نشده است.

- تقريبا تمام مسئولاني که با آن ها صحبت کرديم مي گويند بحث اجرايي بحث ما نيست و دست کار فرماست که شهرداري باشد. اما شما مي گوييد ما بايد طرح اجرايي را براي تصويب به استان، استان به راه و شهرسازي، شهرسازي به کميسيون ماده 5 ببريم. معلوم است که اين فرايند چند سال ديگر طول خواهد کشيد. بنابراين رک بگويم شما يا شهرداري يا استان و يا هر کس ديگر، نمي خواهيد کاري در کوي گلستان بشود. چطور درباره طرح هاي مشابه ديگر به سرعت تصويب و کلنگ زني مي شود اما اين طرح بعد از 6-7 سال...؟

شما نتيجه گيري هم کرديد و من مي گويم برداشت شما غلط است. من ديگر هيچ توضيحي ندارم.

- اين که توضيحي ندارم که پاسخ نيست؟

شما نتيجه گيري کرديد و مي گویید ما نمي خواهيم کاري کنيم. اما ما مي خواهيم، توضيح هم دادم و مطلب ديگري ندارم.

- شما خود را به جاي ما بگذاريد؛ اگر شما بوديد با اين توضيحات قانع مي شديد؟

بله، من قانع مي شوم. شما اگر بياييد و رو در رو مسائل را مرور کنيم قانع مي شويد.

- ما از ابتدا در جريان همه مسائل بوديم. ما صحبت هاي قبلي شما را کنار هم قرار مي دهيم خوتان ببينيد که چقدر تناقض دارد؟ تازه صحبت هاي مسئولان ديگر به کنار...؟

شما بر همين اساس نتيجه گيري کنيد و ما هم مسير خودمان را مي رويم.

- اين طور که مشخص است ظاهرا شما اصلا مسيري نداريد؛ فقط داريد دور خودتان مي چرخيد. ما حاضريم حضوري خدمت شما بياييم و تناقضات حرفهايتان را نشان دهيم. ما بعد از شما با مسئولان استان صحبت مي کنيم آن ها حرف هاي خلاف شما مي زنند!

من ضامن صحبت هاي استان و ديگران نيستم.

- ضامن صحبت هاي خود که هستيد؛ چرا اين قدر تناقض گويي مي کنيد؟ حرف هاي اول با آخر صحبت هاي تان و حرف هاي اول و آخر ماه شما با هم متفاوت است؟

من صحبت ديگري ندارم.

- لااقل رک بگوييد که نمي توانيد يا نمي خواهيد کاري براي کوي گلستان بکنيم؟

نه، من نمي گويم نمي خواهيم، مطلب شما درست نيست. قضاوت مي کنيد و اشکالي هم ندارد.

- اگر واقعا مي خواستيد کاري شود تا به حال شده بود. همچنان که کارهاي ديگر را کرديد؟

کارهاي ديگر چه بوده که شده و اين نشده است.

- مثل طرح اميريه که وارد شديد؛ چرا طرح اميريه به اين زودي عملي شد و حتي شما اوراق مشارکت برايش گرفتيد اما طرح کوي گلستان هنوز به جايي نرسيده است و همچنان درباره آن حرف هاي متناقض مي زنيد؟

هر کجا که مي خواهيد اعلام کنيد که حرف هاي من متناقض است. من ديگر نمي توانيم بيش از اين چيزي بگويم 

- اگر يک ماه ديگر زنگ بزنيم حرف هايتان تغيير کرده است و چيز ديگري مي گوييد؟

شما چه اصراري داريد؟ ما راه خود را مي رويم.

- آخر شما پشت سر هم جلسه مي گذاريد و طرح تهيه مي کنيد...؟

ما جلسه مي گذاريم و تلاش هم مي کنيم که برگزار کنيم. مسئول نتيجه گيري جلسه مگر من هستم، من تا يقه گرفتن و فحش دادن کار بيشتري مي توانم در اين جلسات کنم؟ نتيجه گيري جلسه با من نيست.

- جلسه اي که بعد از 6-7 سال بياييم ودوباره از صفر شروع کنيم چه فايده اي دارد؟

پس به زعم شما ما ديگر آن جلسات را نمي گذاريم.

- لااقل به مردم اعلام کنيد به هر دليلي نمي خواهيم يا نمي توانيم طرح را اجرا کنيم و براي کوي گلستان کاري بکنيم تا مردم و ما و ديگران معطل نباشند.  

خداحافظ، من جلسه ديگري دارم، خداحافظ

-خداحافظ،‌ ان شاء ا... از اين جلسات چيزي بدرد بخور در بيايد.


نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
مردم و مسؤولین

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

وضعیت مرکز معاینه فنی خودرو سبک بیهقی سبزوار افتضاح است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

گریس چرخ های بوروکراسی

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

از انقلاب دفاع می کنم

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

سهم خواهی بی ثمر

انتقاد حق مردم است

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

حوزه‌های علمیه نباید آلوده به بودجه‌های دولتی شوند

دولت؛ بازنگری اساسی در هزینه‌های غیرضروری مبتنی بر رانت انجام نداده است

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم