کد خبر : 6802
Print
ریاست شورای مرکزی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور:

اراده ای برای حل معضلات آموزش و پرورش وجود ندارد

شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۰۳

Image titleسبزوارنگار/در ماه های گذشته معلمان برای پیگیری مطالبات خود در سراسر کشور دست به تجمع های آرام زده بودند، اما پس از برگزاری تجمع ها تعدادی از معلمان دستگیر و روانه زندان شدند. تجمع 31تیرماه معلمان قرار بود اعتراض فرهنگیان به برخوردهای امنیتی و قضایی باشد. اعتراضی که اعلام شده بود اگر زندانی ها آزاد شوند لغو شود. اما برخورد نیروی انتظامی و دستگیری تعداد کثیری از معلمان، این تجمع آرام را لغو کرد. پس از این برخوردها ریاست شورای مرکزی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور با صدور اطلاعیه ای به این برخوردها اعتراض کرده و در بخشی از آن آورده است: “سکوت مجلسیان در برابر بازداشت گسترده ی معلمان و همراهی نهادهای امنیتی و حراستی وابسته به دولت نشان از همسویی سه قوه در قبال خواسته صنفی معلمان کشور دارد. نمایندگان مجلس که معمولاً در مقابل مشکلات آموزش و پرورش نگاه معامله گرانه داشته اند این بار نیز با سکوت معنادار خود اجازه  تعرض به ساحت پاک جامعه فرهنگیان را دادند تا آن ها به صورت گسترده بازداشت و حقوق قانونی و شهروندی شان بر خلاف نص صریح قانون اساسی نقض گردد.”

متن کامل این اطلاعیه به شرح زیر است:

به نام خداوند جان و خرد

طبق دعوت شورای مرکزی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور، عده کثیری از معلمان کشور از استان های مختلف امروز چهارشنبه ۳۱تیرماه ۹۴ از اولین ساعت صبح در مقابل مجلس شورای اسلامی حضور یافتند. هدف از این دعوت، اعتراض به قوه قضاییه به خاطر بازداشت دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران(تهران) و حبس آقایان علی اکبر باغانی و علیرضا هاشمی در بهار امسال و پرونده سازی مجدد برای آقای رسول بداقی بود.

معلمانی که به منظور درخواست آزادی همکاران در بند خود به مقابل مجلس آمده بودند با حضور گسترده نیرو های انتظامی و لباس شخصی مواجه شدند که برای برخورد با تجمع کنندگان از ساعاتی قبل در مقابل مجلس مستقر شده بودند.

فرهنگیان فرهیخته چون همیشه با رفتاری کاملاً مدنی و منضبط و با سکوت خود اعتراض شان را فریاد می زدند، ولی گویی این سکوت نیز برای گوش مسئولان بسی سنگین و غیر قابل تحمل بود. برخوردها قبل از آغاز رسمی تجمع شروع و بیش از 130 نفر از معلمان بازداشت گردیدند. آن چه که در این بین بسیار زننده و نازیبا بود، هجوم لباس شخصی ها و توهین آن ها به معلمان بود.

سکوت مجلسیان در برابر بازداشت گسترده ی معلمان و همراهی نهادهای امنیتی و حراستی وابسته به دولت نشان از همسویی سه قوه در قبال خواسته صنفی معلمان کشور دارد. نمایندگان مجلس که معمولاً در مقابل مشکلات آموزش و پرورش نگاه معامله گرانه داشته اند این بار نیز با سکوت معنادار خود اجازه تعرض به ساحت پاک جامعه فرهنگیان را دادند تا آن ها به صورت گسترده بازداشت و حقوق قانونی و شهروندی شان بر خلاف نص صریح قانون اساسی نقض گردد.

همچنین برخلاف شعار رئیس دولت مبنی بر به رسمیت شناختن اعتراضات مدنی و وعده های متعدد ایشان در خصوص تمکین به حقوق شهروندی، نهادهای وابسته به دولت همسو با سایر نهادهای حاکمیتی از چند روز قبل از تجمع شروع به احضار و تهدید معلمانی کردند که برای حضور در مقابل مجلس اعلام آمادگی نموده بودند.

چینین رویکردی از سوی دولت نشانگر آن است که یا این دولت بر برخی از وزارت خانه ها و نهادهای خود تسلط لازم را ندارد و سیاست های دولت قبل در آن ها ساری و جاری است و یا صداقت مورد انتظار مردم در مجموعه ی دولت وجود ندارد.

برخورد امروز با معلمان، نشان داد در سطوح بالای مدیریتی، اراده ای برای حل معضلات آموزش و پرورش وجود ندارد و نگاه های غلط ِ گذشته همچنان حاکم است و حاکمان تنها راه حل را در برخورد سخت با معلمان می دانند.

بدیهی است با این نوع برخوردها فرهنگیان کشور به هیچ وجه از خواسته های خود مبنی بر آزادی همکاران دربند و نیز رفع تبعیض در نظام حقوق و مزایا بین فرهنگیان و سایر کارکنان دولت دست برنخواهند داشت و بر بی عدالتی ها صبری خفت بار نخواهند کرد و اجازه نخواهند داد گذر زمان غبار فراموشی بر خواسته های برحق آن ها بننشاند. بی گمان آینده و فرصت هایش از آن ماست.

ریاست شورای مرکزی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
مردم و مسؤولین

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

وضعیت مرکز معاینه فنی خودرو سبک بیهقی سبزوار افتضاح است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

گریس چرخ های بوروکراسی

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

از انقلاب دفاع می کنم

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

سهم خواهی بی ثمر

انتقاد حق مردم است

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

حوزه‌های علمیه نباید آلوده به بودجه‌های دولتی شوند

دولت؛ بازنگری اساسی در هزینه‌های غیرضروری مبتنی بر رانت انجام نداده است

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم