کد خبر : 6886
Print
دکتر سید ابوالفضل حسینی(عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری):

پیامدهای توافق هسته ای

چهارشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۰۰

Image titleسبزوارنگار/پیامد های توافق هسته ای

دکتر سید ابوالفضل حسینی- عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری- مرداد 1394
بالاخره مذاکرات طولانی و نفس گیر هسته ای در وقت اضافی در وین به اتمام رسید، متن توافق به انگلیسی و فارسی منتشر شد و دیپلمات های شش قدرت جهانی و ایران به خانه هایشان برگشتند.
در دولت گذشته نیز مذاکرات هسته ای بر گزار می شد، اما محصول  آن، انزوای بیشتر ایران، افزایش تحریم ها، کاهش ارزش پول ملی ما، و فساد مالی و تجاری و بانکی بیشتر بود. در واقع در دولت دوم احمدی نژاد، کشور از جهات داخلی و خارجی  دچار بحرانهایی شد. سوء مدیریت متکی به حمایت های غیر معقول، کار را به جایی رسانده بود، که از مذاکره  جز نتایج منفی چیزی حاصل نمی شد. اما، اکنون همه ی طرف های در گیر در مذاکرات به اتفاق آراء راضی اند  و به اصطلاح نتایج توافق را  ُبرد- ُبرد ارزیابی می کنند. ضمن تقدیر از تلاش های وزیر امور خارجه ی کشورمان و همکارانش، امید واریم که از این پس نتایج آن تلاش را در ابعاد مختلف داخلی و خارجی مشاهده کنیم.
در این نوشته نگاهی کوتاه به شرایط و دیدگاه های موجود در آمریکا، اروپا و ایران نسبت به نتایج توافق  می اندازیم.

  1 - شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا:
 در فاصله کوتاهی پس از اعلام  توافق ، سازمان های بین المللی، دست بکار شدند.
 شورای امنیت سازمان ملل متحد شش  قطعنامه ی قبلی خود را در محکومیت ایران لغو کرد.
 اتحادیه اروپا متن توافق را تصویب کرد.
رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی در آستانه توافق به ایران سفر کرد.
 محدودیت های ناشی از تحریم ها در حال  کاهش است ومسابقه ای زود هنگام بین کشور ها بر سر روابط تجاری با ایران در گرفته است.

2- آمریکا:
در آینده ای نزدیک در آمریکا انتخابات ریاست جمهوری در پیش است.  می دانیم که در آنجا رقابت بر سر راهیابی به کاخ سفید جدی ای است و مسایل سیاست خارجی نیز در انتخابات نقش آفرین است. اوباما از حزب دموکرات است . دموکرات ها با تلاش اوباما و جان کری، وزیر امور خارجه تمام همّ وغمّ خویش را برای به نتیجه رسیدن مذاکرات انجام دادند. علاوه بر سیاست های خاص حزبی ، جنبه  های شخصیتی آن دو هم در روند مذاکرات تاثیر گذار بود. اما در مقابل، "جمهوری خواهان مخالف توافق هسته ای هستند. حزب جمهوری خواه آمریکا در مجلس سنا و مجلس نمایندگان آمریکا از اکثریت برخوردارند، با این حال توان همراه کردن نمایندگان دموکرات با خود را ندارند.
حزب جمهوری خواه توافق هسته ای با ایران را یک توافق بد می داند و معتقد است دولت اوباما یک توافق بد را امضاء کرده است. از این رو به طور کامل با این توافق مخالفت می کند. جمهوری خواهان معتقدند این توافق نمی تواند مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای شود. آن ها تصور می کنند با لغو تحریم
ها، پول به دست ایران می رسد و ایران به فعالیت های خود که ثبات منطقه را به خطر می اندازد، ادامه می دهد.
حرف جمهوری خواهان و نخست وزیر اسرائیل در خصوص توافق هسته ای یکی است.
جان کری وزیر خارجه آمریکا  پس از توضیحات برای نمایندگان، در جلسه محرمانه با اعضای حزب دموکرات کنگره جزئیات توافق هسته ای را با آن ها میان گذاشت."(1)
"جلسه استماع کمیته امور خارجی سنای آمریکا با حضور جان کری وزیر خارجه و ارنست مونیز وزیر انرژی این کشور برگزار شد . با توجه به اهمیت این جلسه، تمامی تلویزیون های مطرح دنیا پوشش زنده ی جلسه را در دستور کار خود داشتند. در این جلسه سناتور جمهوریخواه آمریکا خطاب به کری  گفت ایرانی‌ها شما را سرکیسه کردند؛ برای من باور کردنی نیست که تحریم‌هایمان علیه موشکهای بالستیک ایران را هم لغو کردید."(2)
این رویکرد جمهوریخواهان  را باید در چار چوب رقابت های دو حزب مقتدر آمریکا ارزیابی کرد. اما در ورای این مساله، اوباما تاکید می کند که رای نمایندگان مخالف توافق را( در صورتی که اکثریت داشته باشند) وتو خواهد کرد. او این رویکرد را به سود کشورش می داند و پیامد های امنیتی منطقه را که به سود غرب نیز هست مورد توجه قرار می دهد.

   3- سایر کشور های طرف مذاکره:
خانم موگرینی(رییس سیاست خارجی اتحادیه ی اروپا) در مصاحبه با العربیه اهمیت اصلی توافق هسته ای را تاثیر آن بر امنیت منطقه می داند که در نتیجه به سود منافع غرب نیز هست. در سخنان  او می توان  به اهمیت نقش ایران  در کاهش تنش ها در بحران های منطقه از جمله سوریه و یمن  پی برد. او زیرکانه به تاثیر توافق در معیشت مردم ایران نیز اشاره می کند.(4)
آلمان جزء پنج کشور دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل متحد نیست، ولی گفتگوهای 1+5 نقش آلمان را در سیاست بین المللی بیش از پیش تثبیت کرد. البته روابط ایران و آلمان از دوران رضاشاه تا کنون برای هر دو کشور دارای جنبه های خاصی بوده است. وزیر صنایع آلمان جزء اولین های سفر به ایران بود.
" آلمان به عنوان قدرت اقتصادی اروپا به مرور زمان با نقش‌آفرینی در اتحادیه اروپا.... و مذاکرات هسته‌ای ایران نقش سیاسی خود را پررنگ‌تر کرده است. سیاسی شدن وجهه‌ی آلمان و اثرگذاری آن در نظام بین‌الملل مباحثی چون حفظ محیط زیست، کمک‌های بشردوستانه و غیره را نیز در بر می‌گیرد.
وزیر خارجه آلمان، اشتاین‌مایر از معدود سیاست‌مداران غربی بود که رمضان و عید فطر را به مسلمانان تبریک گفت. اشتاین مایر در مصاحبه‌ای و در واکنش به نارضایتی اسرائیل از توافق، اظهار داشت که   اسرائیل باید این توافق را بپذیرد .
 به دلیل اجرای تحریم‌های مختلف علیه ایران، مبادلات تجاری میان دو کشور ایران و آلمان کاهش چشمگیری داشته است.علاوه بر آن تعداد زیادی از دفاتر تجاری و نمایندگی شرکت‌های آلمانی در ایران وجود داشتند  که به خاطر اعمال تحریم‌ها بسته شدند. همچنین تعداد زیاد گردشگران از آلمان که در اصطلاح گردشگران فرهنگی هستند، این کشور را در بین ملل غیر مسلمان، به عنوان مشتاق‌ترین کشورها به فرهنگ و تاریخ ایران معرفی می‌کند. از بحث تبادلات فرهنگی و پیوندهای ادبی حافظ و گوته که بگذریم، آلمان را می‌توان به عنوان یکی از مهمترین مراکز اسلام‌شناسی و ایران‌شناسی در اروپا و یا .حتّی جهان قلمداد کرد...."(3)

وزیر امور خارجه فرانسه پس از توافق اخیر آماده ی سفر به ایران شد.
 انگلیس محدودیت های سفر اتباعش به ایران را برداشت. و...
رابطه ی ایران با چین وروسیه هم که از قبل بیش از حد خوب بوده است! همه ی این تلاش ها از سوی نمایندگان کشورها، برای منافع کشورهایشان است. بعید نیست که بین ایران و آمریکا نیز مراوداتی صورت گیرد.  معاون وزارت نیرو منعی برای سرمایه گذاری  شرکت های اروپایی وآمریکایی، در صنایع برق پس از لغو تحریم ها نمی بیند. رفع تحریم ها ی ایران به سود شرکت های آن کشور هاست. اکنون شرکت های زیادی برای معامله با ایران آماده می شوند. ....
  4- ایران:
رهبری نظام جمهوری اسلامی تاکید داشته اند که توافق هسته ای نباید در داخل وسیله تفرقه قرار گیرد. آری، این مساله ای ملی است و نه حزبی و جناحی.  امید واریم که مخالفان مذاکرات  در داخل به قدری از عقلانیت برخوردار باشند که اولاً مصالح ملی را برمنافع گروهی ترجیح دهند، ثانیاً در شرایط باقیمانده تا انتخابات مجلس، شانس خود را برای حضور در عرصه ی مدیریت از دست ندهند. حضور رقیب سیاسی در کشور ما به سود همه است. در یکدستی حاکمیت وعدم رقابت، انواع فساد ها ریشه می دوانند. تجربه حاکمیت یکدست اصولگرایان در دولت احمدی نژاد، درسهای آموختنی فراوان دارد. غالب اصولگرایان ، دارند شرایط را درک می کنند.
  دولت اکنون باید بیش از پیش به مسائل اقتصادی و به ویژه در جهت سرمایه گذاری هایی که به اشتغال می انجامد، بپردازد. امنیت ملی ما در گرو اشتغال و تولید است. مقامات در ایران به این رسیده اند که سلاح اتمی نمی تواند برای ما امنیت ببار بیاورد. اشتغال مولد بزرگترین ضامن رشد و توسعه و امنیت و رفاه عمومی  و نیز عامل مهم پیشگیری از آسیب های اجتماعی است. اکنون باید روابط خود با جهان را ازاین  منظر تنظیم کنیم.

پی نوشت ها:

 1- تحلیل بی بی سی از سنگ اندازي مقابل اوباما به نقل از baharnews.ir  جمعه ۲ مرداد  ۱۳۹۴


 2- جلسه توافق هسته ای در سنای آمریکا؛ کد مطلب: بخش خبری الف، 1مرداد 1394

3- نفعی که آلمان از توافق هسته‌ای ایران می‌برد جمعه ۲ مرداد۱۳۹۴ به نقل از baharnews.ir  

4- روزنامه اتفاقیه –شنبه  3 مرداد 94

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
محمدرضا نامنی
۱۳۹۴/۵/۲۱ ۱۹:۴۸
0 0
جناب استاد حسینی اینهمه هنر بگفتی عیبش را هم بفرما در یک بده بستان سیاسی همه چیز به نفع نیست امتیازات داده شده را هم اگه بشمارید کم نیستند
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟