کد خبر : 6907
Print
محمد زارع(معلم سمنانی)

تشکل های معلمی منهای معلمان قاجاری و آخوندهای درباری

جمعه ۶ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۳۲


Image titleسبزوارنگار/محمد زارع

در دوران گذشته روحانیونی بودند که توسط مردم آخوند درباری خوانده می شدند و تحت فرمان و مطیع اوامر شاه بودند و سیاست را در دین و حکومت دخالت نداده و منتقد دولت نبودند و در کنار مردم قرار نداشتند و به تبع این نوع روحانیون از اموال و ثروت زیادی برخوردار بودند.
دکتر علی شریعتی درباره آخوند درباری می گوید: همان علماء و روحانيون كه همواره جبهه پيشتاز مبارزه با حكومت ها بودند، و پيوسته سپر آماج و تيرهاي نظام حاكم پيش از صفويه، همان ها در(حكومت صفويه) در عزيزترين و مجلل ترين و مرفه ترين شرايط زندگي مي كنند، و دوش به دوش حاكم مي نشينند. اما در این میان روحانیونی بودند که هیچ وقت در دام دربار و شاه نیفتادند و برای مردم و حق مبارزه کردند. افراد جلیل القدری چون ملا هادی حکیم سبزواری در دوره ناصر قاجار و شهید مدرس و میرزای شیرازی در زمان پهلوی(نظر نگارنده).
بدون شک  اجتماع و اتحاد و حرکت در مسیر حق طلبانه، نتیجه ای جز توفیق و پیروزی نخواهد داشت. باتوجه به عبارت(یدالله مع الجماعه) کار گروهی نتیجه بخش تر از کار انفرادی است. حال با توجه به اطلاع و آگاهی و دست و پنجه نرم کردن معلمان با تمام مشکلات مادی و  منزلتی و شغلی خود در آموزش و پرورش و بی توجهی مسئولان پس چرا حرکت معلمان فصلی و برخی از معلمان و فرهنگیان خنثی و خاموشند و راضی به شرایط موجودند؟
علت لختی و بی تفاوتی در معلمان چیست؟
 خوب بدون شک اگر جامعه آماری پرسنل آموزش و پرورش را تجزیه و تحلیل کنیم علت لختی و بی تفاوتی تعداد کثیری از این جامعه معلوم می شود. بر اساس گزارش مرکز آمار و فناوری ارتباطات و اطلاعات وزارت آموزش و پرورش درسال 92: تعداد کل معلمان و کارکنان، یک میلیون و 13 هزار و 655 نفر است که از این تعداد 481 هزار نفر را معلمان و کارکنان مرد (47 درصد) و 532 هزار نفر را کارکنان و معلمان زن( 53درصد) تشکیل می‌دهند. با توجه با درصد نفوذ آماری خانم ها خوب می دانیم که عده قابل توجهی از آن ها از شوهرانی کارمند، کاسب و درصدی متمول برخوردار و بهره مند هستند. و خوب میدانیم که افکار عمومی بهترین شغل برای خانم ها را معلمی می داند و عموم مردان علی الخصوص بانکی ها و پزشکان و مهندسان به دنبال ازدواج با خانم های معلمند. نتیجه این که حدوداً تعداد 95 درصد از زنان معلم در رفاه نسبی بوده و مشکل مالی و معیشتی کمتری خواهند داشت و مهم تر اذن همسر را باید کسب کنند،  فلذا درصد قلیلی از خانم ها زینب گونه در تشکیلات و صنوف و حرکت های برحق معلمین مشارکت فعال دارند.
اما نکته مهم و علت اصلی در تفرقه و عدم وحدت  معلمین چیست؟
اما نکته مهم و علت اصلی در تفرقه و عدم وحدت معلمین را باید در حوزه کارکنان و معلمان مرد یافت با این تحلیل که بخش قابل توجهی حدوداً 61هزار نفر(تقریب6درصد) که چشم معلمان به آن هاست در ستاد و پست های اداری استان ها و شهرستان ها جا خوش کرده و دارای مناصب کارشناسی و مدیریتی اثر گذاری هستند که 99 درصد آن ها با نگاه آمرانه و برتری هیچ همراهی با معلمان ندارند. عده ی باقیمانده؛ معلمانی هستند که در سه مقطع ابتدایی(حدود35درصد مرد و زن) و راهنمایی(حدود 23درصد مرد و زن) و دبیرستان(حدود 30 درصد مرد و زن) مشغولند. از این میان با توجه به تصور و انتظارات واقع بینانه درصد بسیار ناچیزی از معلمان ابتدایی در تشکیلات صنفی حضور فعال دارند و روحیه ایشان صلح طلبانه و راضی به شرایط موجودند و می توان این گونه تعبیر کرد همسو با جریان آب رود حرکت می کنند. در دوره راهنمایی تعداد مشارکت کنندگان نزدیک به دوره ابتدایی است و می توان با جرات گفت که از هر 100 معلم راهنمایی حدوداً 10 نفر تحلیل گر و شرایط موجود را موشکافی نموده و روحیه انتقادی دارند اما در تشکیلات صنفی کمتر همراه هستند. اما درصد بالایی از معلمان دوره متوسطه به لحاظ  برخورد با مخاطبین و دانش آموزان بالغ و جوان و اهل مناظره و روحیه انتقادی هستند در این میان عده ای را می توان همچون آخوندهای درباری، معلم قاجاری نامگذاری کرد و بیشترین ضربه معلمان از این نوع جماعت است. بنابراین با توجه به مطالب فوق چگونه می توان از جامعه میلیونی معلمان و فرهنگیان انتظار وحدت و انسجام در احقاق حق و پیگیری مطالبات صنفی را داشت. با این وجود به دلیل تفکیک جنسیتی و دوره های مختلف و سن مخاطبین از 6سال تا 18 ساله، داشتن انتظار رفتار سازمانی و تشکیلاتی و وحدت عمل قانون مدارانه غیر ممکن و یا بسیار سخت است. بنابراین رفتارهای احساسی و جزیره ای و مقطعی ناشی از این معضل است. اما در صنف پرستاران و یا کشاورزان و دیگر صنوف این چالش ها و گره های کور وجود ندارد. زیرا مشکل پرستار یک بیمارستان با یک اورژانس چه در بخش خصوصی یا دولتی یکی است و خدمت گیرانشان بیمارانند. درکنار آن وزیر و نظام پرستاری به کمک رسانه ملی، خود را موظف به دفاع از حقوق ایشان می دانند که مهمترین عامل ایجاد وحدت را می توان یافت. اما در بین معلمان و آموزش و پرورش جمعیت هست اما این پتانسیل ها نیست واگر تشکیلاتی هم که باشد مثل کانونهای صنفی وانجمنهای اسلامی و... بنام معلم وفرهنگی تشکیل میشوند اما در مسیر سیاست زدگی وتنگ نظری افتاده اند که متاسفانه حزب زده شده و منافع خود را به عموم معلمان ترجیح می دهند و راه را گم کرده و همین امر باعث عدم مقبولیت و پایگاه و اعتبار در میان معلمان شده است. نمونه این که کانون صنفی در تجمع حق طلبانه معلمان در 10 اسفند 93 با صدور بیانه ای مسئولیت را از خود سلب نمود.
بنابراین با وجود نگاه پلیسی و معلم ستیزی و معلم هراسی حاکم بر آموزش و پرورش و نبود آزادی بیان در این سیستم، باعث شده برخی مدیران معلم نما که تحمل انتقاد و مخالف را ندارند دست به دامان دستگاه های امنیتی و حراستی شوند تا مصون بمانند. اما باید آن دسته از معلمان و فرهنگیان که با خوی قاجاری مثل آخوندهای درباری راحتی و سکوت و خصلت های رذیله اخلاقی همچون منافقی و چاپلوسی را اختیار کردند و همیشه از آب گل آلود ماهی خود می گیرند و همچون کفتاریند که صید شیر را می بلعند، بدانند که در اثر حرکت های حق طلب و صنفی همین معدود معلمان پا برهنه و رعایت قانون و خطوط قرمز نظام و ولایتمدارانه در سراسر کشور از 10 اسفند 93 به بعد موجب ایجاد روزنه های امید در نگاه مسئولان و مجلسیان شود و کلید استیضاح قمارگونه که هرچند معلم بازنده آن بود در پی آن حرکت های پارتیزانی معلمان بود. بنابراین اگر جمعیت میلیونی معلمان و فرهنگیان به دنبال هویت رسانه ای و منزلت اجتماعی و رفاه نسبی در معیشت همسطح و همتراز برخی شغل های پر زرق وبرق مثل قضاوت و پزشکی و دانشگاهی هستند و به دنبال شاه کلید حل مشکل هستند باید با ارتقای علمی  خود و مدیریتی شایستگان، متحد بوده و جمعیت واحد و تشکیلات منسجم داشته باشند و از تفرقه و خصلت های رذیله دور مانند، و الا شرایط موجود حکمی است عادلانه برای همه معلمان.
منبع:
1.شیعه صفوی شیعه علوی دکتر علی شریعتی
2.شرح حال رجال ایران (قرن ۱۲، ۱۳، ۱۴ هـ. ش) جلد اول، مهدی بامداد
3.امیر کبیر و ایران، فریدون آدمیت
4.سایت عرفان

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
ا
۱۳۹۴/۶/۷ ۱۷:۵۹
1 0
نویسنده ی این مطلب و همچنین مدیرسایت یعنی دواچی جفتشون بیسواد هستن. تو مطلب نوشته میرزای شیرازی در زمان پلهوی!!!! اخه میرزای شیرازی زمان پهلوی بوده؟ امیدوارم سانسور نکنید
یک معلم
۱۳۹۴/۶/۲۱ ۱۳:۱۶
0 1
با سلام.همکارعزیز من ازهمکاران متوسطه هستم.اینطور به نظر نمیرسه با این دسته بندی دارید تفرقه افکنی میکنید ومعلمان را از همدیگر جدامیدانید؟
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟