کد خبر : 6943
Print
سبزوارنگار

علیرضا خدا بخش؛ دانش آموزی که به رغم نابینایی فعل خواستن را صرف کرد

جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۸

سبزوارنگار/علیرضا خدا بخش یک  دانش آموز 16 ساله روشندل است  که در آموزشگاه اسرار شهرستان سبزوار مشغول تحصیل است. این دانش آموز توانسته است به خوبی فعل خواستن را صرف کند و به رغم نقص عضو و نابینایی توانسته است بیست جز قرآن را حفظ نماید که نشان دهنده پشت کار و  تلاش وی می باشد.  تلاش این دانش آموز در حفظ قرآن و درس ستودنی است به همین منظور به همت روابط عمومی و کارشناسی فرهنگی، هنری دیداری با معاون مدیر کل و مدیر آموزش و پرورش صورت گرفت که وی مورد تفقد دکتر بینش قرار گرفت. در ادامه نیز مصاحبه ای با وی صورت گرفت که در زیر به آن می پردازیم.

علیرضا خدا بخش خود را یک دانش آموز از خانواده کم بضاعت و در عین حال مذهبی معرفی می کند که در محله اسلام آباد از محله های پایین شهر سبزوار زندگی می کند.

وی علت نابینایی خود را به گفته والدین از دو ماهگی بیان کرد و فرصت دیدن از آن تاریخ  از او گرفته شد. او دارای 3 برادر و یک خواهر است که خود را فرزند دوم خانواده عنوان می کند.

او می گوید: از سال دوم متوسطه اول و به صورت ناگهانی توسط پسر خاله اش با قرآن و حفظ آن آشنا شده است و از آن سال به بعد به دنبال حفظ و قرائت قرآن بر آمده است. تلاش های او در سال اخیر دو چندان شده و این موضوع باعث شد تا حفظ قرآن را به صورت رسمی آغاز کند.

حضور در موسسه قرآنی ثامن الحجج(ع) سبزوار نیز توانسته است حفظ  قرآن او را سرعت ببخشد. او ابتدا جز سی ام قرآن را برای حفظ آغاز کرده و اکنون با تلاش فراوان بیش از 20 جز قرآن را حفظ کرده است. وی استادان خود را محمد رضا جاهدی نیا و مهدی حسنی می داند و می گوید با تلاش آن ها توانسته است به مرحله ای برسد که آیات را با یک یا دوبار خواندن حفظ نماید.

او می گوید: اکنون روزی دو الی سه سوره را می تواند حفظ کند. با این ترتیب تا پایان سال خواهد توانست به عنوان حافظ کل قرآن خود را معرفی کند. وی استفاده از قرآن بریل عثمان طاها را راهی مناسب برای حفظ آیات قرآن بیان می کند.

علیرضا خدابخش تاثیر مستقیم قرآن بر درسش را انکار ناپذیر می داند و می گوید: البته در حال حاضر بیشتر تلاش خود را معطوف به حفظ قرآن کرده و در کنار آن به درس خودش نیز توجه دارد.

او می گوید در خواندن متون درسی استفاده و استفاده از کتاب های بریل هزینه ای فروانی دارد و باید او مکالمات و صحبت های معلمان را در کلاس درس ضبط نماید و سپس در خانه به دقت به آن گوش دهد و این که این صداها را باید برای کنکور نیز نگه دارد تا دوباره آنان را مرور کند و همین عوامل باعث می شود که داشتن برخی امکانات از جمله یک لپ تاپ و یا ضبط صوت ضروری باشد.

او می گوید تا کنون مقام های مهمی در مسابقات مختلف به دست آورده که از آن جمله می توان به رتبه اول شهرستان در مسابقات اداره اوقاف و امور خیریه و کسب رتبه دوم کشوری در مسابقات نابینایان کشور اشاره کرد.

وی در ادامه مشکلات خانوادگی و مالی خود را خاطر نشان کرد و گفت: متاسفانه از عهده برخی مخارج از جمله سرویس ایاب و ذهاب و همچنین وسایل کمک آموزشی خود بر نمی آید.

وی اظهار امیداری کرد تا مسئولان به کمبودها و مشکلات وی توجه ویژه ای نشان دهند.

در همین رابطه معاون پرورشی و تربیت بدنی مدیریت آموزش و پرورش سبزوار از اهدای یک دستگاه لپ تاپ از سوی معاون پرورشی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی  به این دانش آموز روشندل حافظ قران در سبزوار خبر داد.

علی مهر آرا با اشاره به حفظ 20 جز قرآن توسط  علیرضا خدا بخش دانش آموز روشندل گفت: پس از اعلام این موضوع به معاون پرورشی اداره کل آموزش و پرورش وی با اهدای یک دستگاه لپ تاپ برای امور درسی این دانش اموز موافقت کرد.

وی خاطر نشان کرد: خوشبختانه پس از گفتگو با معاون مدیر کل، وی تمایل خود را برای کمک به این دانش آموز نشان داد.

وی اظهار کرد: به گفته دکتر منصوریان دانش آموزانی که در زمینه های حفظ قرآن اقدام کنند از سوی این اداره کل هدایای نقدی دریافت خواهد کرد.

شایان ذکر است به دلیل افتخار آفرینی این دانش آموز روشندل در مسابقات حفظ قران مدیریت آموزش و پرورش نیز قلم هوشمند خواندن متون قرآنی را به وی اهدا کرد.

همچنین به لحاظ مشکل معیشتی این دانش آموز هزینه سرویس ایاب و ذهاب وی نیز از سوی این مدیریت پرداخت خواهد شد./. آموزش و پرورش سبزوار

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام