کد خبر : 6943
Print
سبزوارنگار

علیرضا خدا بخش؛ دانش آموزی که به رغم نابینایی فعل خواستن را صرف کرد

جمعه ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۸

سبزوارنگار/علیرضا خدا بخش یک  دانش آموز 16 ساله روشندل است  که در آموزشگاه اسرار شهرستان سبزوار مشغول تحصیل است. این دانش آموز توانسته است به خوبی فعل خواستن را صرف کند و به رغم نقص عضو و نابینایی توانسته است بیست جز قرآن را حفظ نماید که نشان دهنده پشت کار و  تلاش وی می باشد.  تلاش این دانش آموز در حفظ قرآن و درس ستودنی است به همین منظور به همت روابط عمومی و کارشناسی فرهنگی، هنری دیداری با معاون مدیر کل و مدیر آموزش و پرورش صورت گرفت که وی مورد تفقد دکتر بینش قرار گرفت. در ادامه نیز مصاحبه ای با وی صورت گرفت که در زیر به آن می پردازیم.

علیرضا خدا بخش خود را یک دانش آموز از خانواده کم بضاعت و در عین حال مذهبی معرفی می کند که در محله اسلام آباد از محله های پایین شهر سبزوار زندگی می کند.

وی علت نابینایی خود را به گفته والدین از دو ماهگی بیان کرد و فرصت دیدن از آن تاریخ  از او گرفته شد. او دارای 3 برادر و یک خواهر است که خود را فرزند دوم خانواده عنوان می کند.

او می گوید: از سال دوم متوسطه اول و به صورت ناگهانی توسط پسر خاله اش با قرآن و حفظ آن آشنا شده است و از آن سال به بعد به دنبال حفظ و قرائت قرآن بر آمده است. تلاش های او در سال اخیر دو چندان شده و این موضوع باعث شد تا حفظ قرآن را به صورت رسمی آغاز کند.

حضور در موسسه قرآنی ثامن الحجج(ع) سبزوار نیز توانسته است حفظ  قرآن او را سرعت ببخشد. او ابتدا جز سی ام قرآن را برای حفظ آغاز کرده و اکنون با تلاش فراوان بیش از 20 جز قرآن را حفظ کرده است. وی استادان خود را محمد رضا جاهدی نیا و مهدی حسنی می داند و می گوید با تلاش آن ها توانسته است به مرحله ای برسد که آیات را با یک یا دوبار خواندن حفظ نماید.

او می گوید: اکنون روزی دو الی سه سوره را می تواند حفظ کند. با این ترتیب تا پایان سال خواهد توانست به عنوان حافظ کل قرآن خود را معرفی کند. وی استفاده از قرآن بریل عثمان طاها را راهی مناسب برای حفظ آیات قرآن بیان می کند.

علیرضا خدابخش تاثیر مستقیم قرآن بر درسش را انکار ناپذیر می داند و می گوید: البته در حال حاضر بیشتر تلاش خود را معطوف به حفظ قرآن کرده و در کنار آن به درس خودش نیز توجه دارد.

او می گوید در خواندن متون درسی استفاده و استفاده از کتاب های بریل هزینه ای فروانی دارد و باید او مکالمات و صحبت های معلمان را در کلاس درس ضبط نماید و سپس در خانه به دقت به آن گوش دهد و این که این صداها را باید برای کنکور نیز نگه دارد تا دوباره آنان را مرور کند و همین عوامل باعث می شود که داشتن برخی امکانات از جمله یک لپ تاپ و یا ضبط صوت ضروری باشد.

او می گوید تا کنون مقام های مهمی در مسابقات مختلف به دست آورده که از آن جمله می توان به رتبه اول شهرستان در مسابقات اداره اوقاف و امور خیریه و کسب رتبه دوم کشوری در مسابقات نابینایان کشور اشاره کرد.

وی در ادامه مشکلات خانوادگی و مالی خود را خاطر نشان کرد و گفت: متاسفانه از عهده برخی مخارج از جمله سرویس ایاب و ذهاب و همچنین وسایل کمک آموزشی خود بر نمی آید.

وی اظهار امیداری کرد تا مسئولان به کمبودها و مشکلات وی توجه ویژه ای نشان دهند.

در همین رابطه معاون پرورشی و تربیت بدنی مدیریت آموزش و پرورش سبزوار از اهدای یک دستگاه لپ تاپ از سوی معاون پرورشی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی  به این دانش آموز روشندل حافظ قران در سبزوار خبر داد.

علی مهر آرا با اشاره به حفظ 20 جز قرآن توسط  علیرضا خدا بخش دانش آموز روشندل گفت: پس از اعلام این موضوع به معاون پرورشی اداره کل آموزش و پرورش وی با اهدای یک دستگاه لپ تاپ برای امور درسی این دانش اموز موافقت کرد.

وی خاطر نشان کرد: خوشبختانه پس از گفتگو با معاون مدیر کل، وی تمایل خود را برای کمک به این دانش آموز نشان داد.

وی اظهار کرد: به گفته دکتر منصوریان دانش آموزانی که در زمینه های حفظ قرآن اقدام کنند از سوی این اداره کل هدایای نقدی دریافت خواهد کرد.

شایان ذکر است به دلیل افتخار آفرینی این دانش آموز روشندل در مسابقات حفظ قران مدیریت آموزش و پرورش نیز قلم هوشمند خواندن متون قرآنی را به وی اهدا کرد.

همچنین به لحاظ مشکل معیشتی این دانش آموز هزینه سرویس ایاب و ذهاب وی نیز از سوی این مدیریت پرداخت خواهد شد./. آموزش و پرورش سبزوار

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
گزارش و گفت و گو

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

تحمل جامعه؛ حدی دارد

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

مشکلات حاشیه شهر سبزوار

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

عبور از روحانی به عبور از نظام متصل می شود

نشست خبری مسؤولین دانشگاه حکیم سبزواری با اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد

رئیس جمهور کمتر از 15 درصد قدرت را در اختیار دارد

مشاورین مدیر آموزش و پرورش سبزوار انتخاب شدند

عرصه سیاست جایی برای ایده آل‌گرایی‌نیست!

ازدواج و اشتغال؛ بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان است

آیین نامه دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تدوین شد

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

چالش تعطیلی شهربازی سبزوار به روایت سرمایه گذار، شهرداری و اداره برق

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

مهمترین اولویت های شورای اسلامی شهر سبزوار

همکاری با انجمن اسلامی معلمان برای ما افتخار است

معلمان گاهی به خاطر مطالبات صنفی، برچسب ضد امنیتی می خورند

سرمایه داروسازی طاها، طی سی ماه گذشته، 6برابر شده است

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم

گزارش صد‌ روزه و وعده‌هايي که اجرايي نشد!

سخنگوی رسمی انجمن اسلامی معلمان سبزوار معرفی شد

هیأت رئیسه و مسؤولین کمیته های انجمن اسلامی معلمان سبزوار انتخاب شدند

دومین مجمع عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار برگزار شد

درخواست پست توسط برخی اصلاح طلبان از روحانی؛ وهن اصلاح طلبی است