کد خبر : 7003
Print
دکتر سید ابوالفضل حسینی(عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری):

اشتباهات دیپلماتیک سیما

چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۳۰

Image titleسبزوارنگار/دکتر سید ابوالفضل حسینی – عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری- 6 مهر 1394

با تسلیت  به مناسبت فاجعه ی کشته شدن زائران بیت الله الحرام در منا

1 - امروز صبح ( 6 مهر 1394) دیدم و شنیدم  که وزیر امور خارجه مان از نیویورک گفته است که من از امیر محترم کویت خواهش کردم که با پادشاه عربستان در مورد رسیدگی به کشته شدگان و مفقودین ایرانی واقعه ی منا، صحبت کنند و...

2 – دیشب در برنامه ی تلویزیونی آقای قشقاوی معاون وزیر امور خارجه می گفت که ما در حال حاضر هیچ بحث سیاسی با عربستان نداریم، فقط می خواهیم به وضع آسیب دیدگان و مفقودین واقعه ی منا رسیدگی بشود. از عربستان خواسته ایم که به مقامات ایرانی اجازه ی رسیدگی بدهد. در همین برنامه ی تلویزیونی آقای بروجردی( رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس) نیز حضور داشت و تاکید می کرد که عربستان نباید با فرافکنی از خود رفع مسوولیت کند و....

3- در روزهای اخیر و پس از واقعه ی ناگوار و دلخراش منا، در رسانه ی ملی دیدگاه خاصی با کمترین اطلاعات، به تحلیل حوادث می پرداخت، تحلیل هایی که چیزی جز رجز خوانی و بدگویی بر ضد رژیم سعودی چیزی نداشت. برخی از شخصیت های معروف در حد امام جمعه موقت تهران، در همین شرایط خواستار خارج کردن  مدیریت حرمین شریفین از دست آل سعود می شدند. معلوم است که از نظر آل سعود این مواضع رسانه ی ملی ایران به معنی دخالت در امور داخلی کشور عربستان تلقی می شود و به عنوان مدرک در سابقه ی روابط دو کشور نگه داشته می شود. این گونه اظهار نظرهای نسنجیده، کار رسیدگی به جان باختگان و مصدومان را دچار مشکل می کند، احتمالا همین رفتارها، حاکمان سعودی را به موضع لجاجت انداخته است.    

4 – چنین تبلیغاتی به شیوه های دیگر در سطح شهرها هم دیده می شود. این شیوه ی بیان مواضع ادامه ی روشهایی است که دائما خواستار کوبیدن مشت بر دهان استکبار و پایگاه های داخلی آن است و متاسفانه جز انشقاق و حذف نیروهای مردمی، هنری دیگر ندارد. لحن خواهش وزیر امور خارجه، بهایی است که برای جبران اظهارات غیر مسوولانه برخی از این بزرگان پرداخته می شود.

5 – در ساعات پایانی روز پنجم پس از حادثه است که در شبکه ی خبر تلویزیون، کارشناسی در برنامه با ارائه ی نقشه، مطالبی را بیان می کند که کوتاهی نیروهای امدادی عربستان را پس از حادثه مدلل می کند. انصافاً گزارش هایی که طی روز های گذشته از افراد حاضر در صحنه ی حادثه پخش می شد در مجموع حکایتگر این کوتاهی ها بود.

6 – پاسخگویی نسبت به کوتاهی های مسوولان عربستانی در پیدایش حادثه و به ویژه پس از آن، مطالبه ای است که به حق بر آن تاکید شده و می شود، اما نباید این موضوع را آنچنان با برخی مطالب دیگر که از آن بوی رقابت ایران و عربستان بر سر رهبری جهان اسلام به مشام می رسد، مخلوط کرد. فعلاً، منطقه ی ما در جاهایی مثل یمن، سوریه و... درگیر چنین رقابت هایی هست و مصائب کمی هم از این جهت نداریم.

7 – من به هیج وجه نمی خواهم کوتاهی آل سعود را نادیده بگیرم و یا خدای ناکرده از آنان در این مصیبت عظیم سلب مسوولیت کنم. این ها به جای خود، اما مسوولان ایرانی حج چه کوتاهی هایی دارند؟ نطقه ضعف های روحانیون کاروان های ایرانی در نگاه ظاهراً فقهی شان چیست؟

 الف – چرا تاکید می کنند که در طواف، بین مقام ابراهیم و کعبه حرکت کنید؟ آیا نمی دانند که در حج تمتع در اینجا، چه اتفاق هایی می افتد؟ آیا نمی دانند که مفتیان اهل سنت کار را آسان تر کرده اند؟ آیا نمی بینند که امروزه حتی معلولان بر روی ویلچیر از پشت بام مسجد الحرام طواف می کنند؟ آیا هنوز هم می توان به شعار اکتفا کرد و باز بودن باب اجتهاد در شیعه را با وجود مشکلات پذیرفت؟ آن فقیهان با درایت که در راستای آسان کردن دین - و نه سخت کردنش - گام بردارند، کجایند؟ خدا برای شما آسانی را اراده کرده است و نه سختی را (یرید الله بکم الیسر و لا یرید بکم العسر- سوره  بقره  آیه   158)

  ب- چرا برخی از روحانیان تاکید می کنند که رمی جمرات را در وسط دیوار انجام دهند؟ آیا نمی دانند که علت تغییر ستون کوچک به دیواری بزرگ، آ ن هم در چند طبقه به خاطر جلوگیری از ازدحام و برای امنیت و سلامت حجاج بوده است؟ چرا به جای آموزش نیت، به آموزش فلسفه حج نمی پردازند؟

  ج – چرا برای بردن کاروان ها به قصد رمی جمرات - به ویژه در روز قربان - ساعت مناسبتری را انتخاب نمی کنند؟ چرا به زمان ترافیک جمعیت نمی اندیشند؟ آیا باید حتماً قبل از ناهار در روز قربان کار شیطان را یکسره کرد؟

من در دو سفر عمره و یک سفر حج تمتع، برخی اشکالات را دیده و به مسوولان کاروان گوشزد کرده ام و در گزارش حج نوشته ام. اکنون برای هشدار و تذکار این اندک را نوشتم.

8 – نکته ی مورد نظر در این اندک، آن است که شما را به خدا بعد از نزدیک به چهل سال از انقلاب، بگذارید سیاستمدارانی به بلوغ رسیده، در مسائل بین المللی اظهار نظر کنند. نگذارید اظهارات ناشیانه ی فلان شخصیت روحانی و یا امام جمعه  و یا ...، منافع ملی ما را تهدید کنند. صدا و سیما ملک شخصی کسی نیست که در آن هر شعاری را از آن سر دهند. یکصدایی دهه ی اخیر در صدا و سیما به اندازه ی کافی موجب عقب ماندگی فرهنگی شده است، دیگر بس است.

عقلانیت در سیاست و مدیریت جامعه، ضرورت امروز و فردای ماست.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
بهرام شیخ نژاد - بجنورد
۱۳۹۴/۷/۹ ۰۸:۳۵
0 0
آفرین جناب حسینی بررسی درست و بجایی کردید. ان شاالله بموازات شعار ها ، شعور کارمان را نیز بالا ببریم و مواضع عاقلانه و واقع بینانه را به شور ایمانی بیامیزیم. با ارادت
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟