کد خبر : 7022
Print
دكتر محمدعلي فياض‌بخش:

مدارس و آموزش خانواده

یکشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۲۹

Image titleسبزوارنگار/دكتر محمدعلي فياض‌بخش

 آموزش خانواده سرفصلي است كه در ساليان اخير مورد توجه بسياري از مدارس قرار گرفته است. به‌خصوص در مدارس غيردولتي، اجراي منظم و هدفمند اين آموزش‌ها، يكي از شاخص‌هاي امتيازبندي آنهاست. آموزش خانواده چيزي فراتر از خاطراتي است كه يك يا دو نسل پيش‌تر از فعاليت‌هاي انجمن اولياء و مربيان داشتند. هرچند مفهوم انجمن اولياء و مربيان در اصل، همكاري‌هاي مردمي و نيز پاره‌اي خدمات مرتبط با فعاليت‌هاي مدرسه را در بر مي‌گرفت، امّا لزوماً به آموزش خانواده چندان صرافتي نمي‌ورزيد، مگر آنكه با علايق و توانايي‌هاي فردي و برخاسته از ذوق مديري خاص و پدران و مادراني علاقه مند چنين نهادي پا مي‌گرفت. در هر حال رويكرد سال‌هاي اخير آموزش و پرورش و نيز برخي مدارس نسبت به آموزش خانواده را بايد نيكو انگاشت و به فال نيك گرفت و به ديدة اغتنام نگريست.

به جرأت مي‌توانم بگويم، پاره‌اي برنامه‌هاي آموزشي در برخي مدارس كشور ما كه والدين دانش‌آموزان را هدف و مخاطب خود قرار داده، هم از حيث محتوا و هم انتظام برنامه‌ها، در دنيا نظير چنداني ندارد و اصولاً آن نوع صرافت‌مندي و محتواي آموزشي ـ تربيتي كه در كشور ما متوجه پدران و مادران است، در كمتر كشوري به چشم مي‌خورد. اين مقوله ناشي از نگاه خاص و تعريف متفاوتي است كه فرهنگ ايراني ـ اسلامي از مفهوم آموزش و پرورش دارد و البته اين مفهوم را نبايد ساده گرفت و نبايد ارزان فروخت؛ مفهومي كه ـ لااقل در نظريّه و تئوري ـ آموزش را جزئي لاينفك از پرورش مي‌داند و اين گزاره البته در تئوري‌هاي جديد تعليم و تربيت محل چالش و مناقشه‌هاي پست‌مدرنيستي است. بگذريم.

اكنون كه اين رويكرد ـ توجه به آموزش خانواده در طول سال تحصيلي ـ درحال گسترش و فراگيري است، ضرورت تدوين برنامه و تعيين سرفصل‌هاي مورد نياز بايد مورد توجه و دقت قرار گيرد. اين توجه از آن روي مهم است كه اين كار بزرگ و ارزشمند، همچون پاره‌اي جوّ زدگي‌ها دست خوش افراط‌ كاري نشود و سر از رفتارهاي تصنّعي، شعاري و يا خارج از نياز آموزشي ـ پرورشي در نياورد.

قرار نيست به نام آموزش خانواده، پدر و مادرها را درگير مباحث نظري و بعضاً غامض و احياناً تشكيك‌آميز كنيم و اسمش را بگذاريم توجيه روش مونته‌سوري! و يا اصول كودكستان فروبل! و يا انتقادات مدرسه‌ستيزي ايوان ايليچ! و هكذا افاضاتي از اين دست.

پدران و مادران بچه‌هاي اين مرز و بوم بايد در سه مقوله، آرام و تدريجي، با امر آموزش و پرورش فرزندان خود كنار بيايند:

اول آن كه اوليّات بهداشت و تغذيه و رشد فيزيولوژيك فرزندانشان را بدانند و به كار ببندند. دوم، مهارت گفت‌وگوي اثربخش و حشر و نشر دلپذير با بچه‌هاي خود را بياموزند و آن را جايگزين امر و نهي‌هاي خسته‌كننده و بي‌اثر گردانند. سوم، اعتقادات ديني ـ ملّي خود را در اصول و پايه محكم كنند تا بتوانند اين نسل را براي فرداي ايران‌زمين، نسلي با غرور و حميّت تحويل دهند.

محتواي سه سرفصل پيش‌گفته بسيار مهم است. هم بايد از مطالب كلّي و شعاري و سخنراني‌هاي تشريفاتي دور باشد و هم آميخته و درگير با مباحث تخصصي و آكادميك نباشد، حدّ كاربري و ارزش عمليّاتي اين مباحث، همان مرزي است كه آموزش خانواده را به مفيديّت مي‌رساند و پدران و مادران را نسبت به پيگيري مطالب علاقمند و پاي‌بند مي‌كند.

در چند سال اخير كه روزهاي پنجشنبه را در مدارس دولتي و بسياري از مدارس غيردولتي تعطيل كرده‌اند،فرصت بسيار خوبي بود تا ظرفيت خالي مدارس با آموزش‌هاي خانواده پر شود و همچنان اين فرصت باقي است كه از اين توان و انرژي خاموش بهره‌برداري بهينه به عمل آيد. شروع سيستماتيك و منظم و برخوردار از برنامه در اين مهم فعلاً مي‌تواند والدين كودكان دبستاني را پوشش دهد.حتي مدارس مي‌توانند با تجميع اولياء دانش‌آموزان در استفاده از زمان و مكان صرفه‌جويي كنند و هزينه‌هاي اين برنامه را به نحو چشم گيري كاهش دهند.

مشاهدات و تجربه‌ها نشان‌گر آن است كه در صورت پرمحتوا بودن آموزش‌هاي خانواده و نيز رعايت نظم و انضباط در برگزاري اين كلاس‌ها، استقبال اولياء دانش‌آموزان چشم گير خواهد بود. نيز تجربيات موفق در اين زمينه آمار مادران علاقه مند و پيگير نسبت به اين آموزش‌ها را نسبت به پدران در صدر نشانده است. اين ظرفيّت آماده و علاقمندي را بايد به بهره‌وري حداكثري كشاند.

روزنامه اطلاعات

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
علمی

دفتر صنایع دانشگاه حکیم سبزواری با حضور مسولان و فعالان عرصه صنعت سبزوار و مسولان و اساتید دانشگاه افتتاح شد

بیش از 9 هزار دانش آموز سبزواری خدمات دندانپزشکی گرفتند

حذف کنکور 97 برای هنرجویان شاخه فنی و حرفه‌ای

سالانه ۱۶۰ نخبه به جمعیت نخبگان خراسان رضوی افزوده می شود

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

پژوهشگران برتر دانشگاه حکیم سبزواری تقدیر شدند

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

دانش آموختگان دانشگاهی متناسب با بازار کار پرورش نمی یابند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه های افغانستان منعقد شد

دکتر علی اصغر مولوی به عنوان سرپرست دانشگاه حکیم سبزواری منصوب شد

کسب سه مقام برتر دانش آموزان سبزواري در مسابقات جهاني محاسبات ذهني رياضي

تقدیر آموزش و پرورش سبزوار از مولفین و پژوهشگران برتر

مرکز مشاوره تخصصی کودکان اوتیسم تاسیس می شود

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور(قسمت پنجم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21 آبان۹۶ غرب کشور(قسمت چهارم) ​

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور (قسمت سوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان۹۶ غرب کشور (قسمت دوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان 96 غرب کشور(قسمت اول) ​

افزایش 68درصدی سهام سهامداران داروسازی طاها

سطح دانش فنی و آزمایشگاهی دانشگاه حکیم سبزواری تحسین برانگیز است

راه اندازی بخش مراقبت های ویژه داخلی در بیمارستان واسعی سبزوار

آزمایشگاه جغرافیای طبیعی دانشگاه حکیم سبزواری به تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی مجهز شد

دستگاه آزمایشگاهی ترمو راکتور، توسط استاد دانشگاه حکیم سبزواری ساخته شد

برای اجرای طرح های عمرانی دانشگاه ۸۰ میلیارد ریال اختصاص یافت

افتخار آفرینی 14 دانش آموز سبزواری در مسابقات نوجوان خوارزمی

ثبت نخستین شرکت دانش بنیان در سبزوار

آموزش‌ و پرورش در دام حباب نخبه‌پروری

ورزش‌هایی که کالری سوزی بالایی دارند