کد خبر : 7049
Print
اسماعیل دوستی(عضو شورای شهر تهران و نماینده دور پنجم مجلس، از کوهدشت لرستان)

منافع ملی یا باندی؟

جمعه ۱۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۵۸

Image titleسبزوارنگار/منافع ملی یا منافع باندی؟ اسماعیل دوستی*

نطق اهانت‌آمیز بهرام بیرانوند، نماینده بروجرد، علیه وزیر امور خارجه کشورمان که از دیپلمات‌های موفق و مطرح جهانی و چهره برگزیده سال ملت ایران است، از جهات مختلف قابل‌تأمل است. پیش از ورود به این نکات به عنوان یکی از اعضای ادوار خانه ملت، باب‌شدن توهین از این تریبون در دوره‌های اخیر مجلس را امری نگران‌کننده دانسته و امیدوارم با بازگشت چهره‌های شاخص و مؤدب به صحن بهارستان، این معضل در ادوار آینده ریشه‌کن شود. شهر دانشمندپرور بروجرد، نماد بزرگانی مانند حضرات آیات بروجردی و سلطانی‌طباطبایی و استادانی مانند دکتر عبدالحسین زرین‌کوب، سیدجعفر شهیدی و شهید بروجردی است و نماینده این شهر باید بداند به نمایندگی از کدام فرهنگ، در مجلس حاضر شده است؟

چطور در زمان فساد سه‌هزار میلیاردی که بیخ گوش این فرد رخ داد، از این ادبیات اثری نبود؟ ریشه این‌گونه رفتارها را باید در برخورد کمیسیون ویژه برجام در مجلس با تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای و اساسا برخورد تندروها با دستگاه دیپلماسی دولت یازدهم دنبال کرد. اعتراض برخی اعضای این کمیسیون به روش در پیش‌ گرفته‌ شده توسط رئیس کمیسیون و گزارش یک‌سویه این کمیسیون بدون در نظرداشتن نظرات کارشناسی اعضای غیرهمفکر، دلیل نگرانی‌ها نسبت به ترکیب و بی‌طرف‌نبودن آن در قبال توافق هسته‌ای را روشن کرد. در شرایطی که حضرت آیت‌الله مکارم‌شیرازی، از مراجع عظام تقلید، بر اهمیت پرهیز از دودستگی در قبال برجام و تسریع در اجرای آن نظر دادند، رفتار کمیسیون برجام بسیار سؤال‌برانگیز است.

مقام معظم رهبری پیش از این بر ایفای نقش مجلس در توافق هسته‌ای تأکید داشتند که بر حق نظارت مجلس اشاره داشت نه اینکه در یک کمیسیون، دیپلمات‌های مورد اعتماد اکثریت ملت ایران و شخص رهبری، با توهین و رفتارهای سؤال‌برانگیز تندروها مواجه شوند و تیم ناکام قبلی مذاکره‌کننده، تبلیغ و تحسین شود.

این در حالی است که شورای‌عالی امنیت ملی به عنوان عالی‌ترین مرجع امنیتی و سیاسی کشور با اشراف رهبر معظم انقلاب، موافق اجرای برجام است. نکته دیگر به فشارهای پیدا و پنهان برخی نمایندگان به دولت با سوءاستفاده از عناوین ارزشی بازمی‌گردد. در شرایطی که کشور در ماتم فاجعه منا و حجاج مظلوم ما به‌سر می‌برد، تعدادی انگشت‌شمار بدون مجوز قانونی مقابل مجلس چادر زده و الفاظ توهین‌آمیزی خطاب به تیم هسته‌ای به کار بردند. نکته جالب‌توجه ماجرا، رفت‌وآمد برخی چهره‌های مشهور به تندروی در میان آنان بود.

در شرایط فعلی، اصولگرایان آگاه نظیر دکتر لاریجانی، حجت‌الاسلام ابوترابی و… از خرج‌شدن منافع ملی برای منافع عده‌ای تندرو ابراز ناخرسندی می‌کنند؛ تندروهایی که در دولت گذشته در قبال سوءمدیریت‌ها و حیف‌ومیل اموال بیت‌المال اعتراضی نکردند و فقط نظاره‌گر عقب‌افتادگی کشور، خالی‌شدن سفره‌های مردم و زمین‌گیرشدن تولید داخلی بودند.

امروز شاهد آن هستیم دکتر ظریف و دکتر روحانی در سازمان‌ملل با استفاده از ظرفیت‌های دیپلماتیک، به‌دنبال منافع ملی، دفاع از حقوق حجاج جان‌باخته و رساندن مواضع ایران به گوش جهانیان بودند اما در داخل، تندروها و صداوسیما حتی برای احترام به نماینده قانونی ملت ایران، نه‌تنها این تلاش‌ها را بازتاب ندادند، بلکه در برخی موارد، وارونه‌نمایی کردند. تداوم درگیری برخی نمایندگان با دولت با اعلام استیضاح‌های بی‌حاصل و سؤالات تکراری و غیروارد، حتما از نظر مردم ایران پنهان نخواهد ماند. همه نیروهای دلسوز کشور به‌ویژه بزرگان انقلاب و نیروهای اصلاح‌طلب می‌توانند در برهه فعلی با دادن امید و آگاهی به مردم، توجه آنان را به برخوردهای خارج از مصلحت و همبستگی ملی اقلیتی تندرو جلب کرده و اهمیت آرای تک‌تک ایرانیان را در انتخابات مهم مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری یادآور شوند.

*عضو شورای شهر تهران و نماینده دور پنجم مجلس، از کوهدشت لرستان

منبع: روزنامه شرق

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟