کد خبر : 7065
Print
سبزوارنگار

۷۵ هزار کلاس اولی بازمانده از تحصیل در کشور وجود دارد

چهارشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۳۴

سبزوارنگار/نماینده سمن‌ها در اتاق فکر شورای ساماندهی کودکان کار و خیابان از وجود ۷۵ هزار کلاس اولی بازمانده از تحصیل در کشور خبر داد.

Image titleسبزوارنگار/نماینده سمن‌ها در اتاق فکر شورای ساماندهی کودکان کارو خیابان از وجود ۷۵ هزار کلاس اولی بازمانده از تحصیل در کشور خبر داد.

محمد لطفی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا٬ درباره مسائل مطروحه در سومین نشست شورای ساماندهی کودکان کارو خیابان گفت: در این جلسه درباره همایش «کاهش فقر، آموزش کودکان، موسسات غیردولتی – تجارب آموخته» که قرار است؛ ۲۶ مهرماه برگزار شود، صحبت شد. این همایش اولین سمینار از سلسله همایش‌هایی است که قرار است به مناسبت روز جهانی فقرزدایی برگزار شود.

وی ادامه داد: همچنین در خصوص آیین‌نامه اجرایی حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابان گزارشی مطرح شد و درخواست کردیم که از طریق وزیر رفاه اقدامی شود تا شاید وزارت بهداشت و صداو سیما وارد این عرصه شوند، زیرا تنها وزارت بهداشت، وزارت کشور و صدا وسیما باقی مانده‌اند که باید آئین‌نامه را تصویب کنند و بعداز آن آئین‌نامه مذکور اجرا شود.

لطفی با بیان اینکه درخواست کردیم؛ سازمان فنی و حرفه‌ای مربیانی را در اختیار سمن‌ها قرار دهد، افزود: همچنین پیشنهاد دادیم به کمک NGO‌ها یک سلسله آموزش‌ها و مهارت‌هایی به کودکان داده شود. ضمن آنکه به مربیان فعال در سمن‌ها مدارک رسمی داده شود.

۲۱۰ هزار دانش‌آموز افغان در مدارس کشور

نماینده سمن‌ها با اشاره به آمارهای ارائه شده در این نشست اظهار کرد: به عنوان مثال اعلام شد که ۷۵ هزار کلاس اولی بازمانده از تحصیل در کشور داریم. همچنین بیان شد که ۶۰ هزار دانش‌آموزافغان در مدارس کشور حضور داشتند که پس از فرمان رهبری مبنی بر لزوم آموزش کودکان افغان ۱۵۰ هزار دانش‌آموز دیگر نیز به مجموعه این دانش‌آموزان اضافه شدند.

وی با اشاره بر وجود ۱۱۰ مدرسه یک‌نفره در کشور بیان کرد: در این جلسه نماینده آموزش و پرورش موضوع خیلی خوبی داشت و براین نکته تاکید کرد که نه تنها تمایلی ندارند، هیچ دانش‌آموزی از تحصیل باز بماند بلکه نمی‌خواهند؛ هیچ دانش‌آموزی به دلیل شرایط زندگی خود از سایر دانش آموزان استثنا و جدا شود که این رویکرد برخلاف موضعی بود که اوایل وجود داشت و بسیار خوب و شفاف بود. همچنین نماینده آموزش و پرورش عنوان کرد؛ چنانچه NGO‌ها کودکان کار و خیابان بازمانده از تحصیل را معرفی کند از این کودکان حمایت خواهد شد.

لطفی با بیان اینکه براساس گزارش‌های مطرح‌ شده در این نشست شورای ساماندهی کودکان کار و خیابان در ۱۵ استان کشور فعال شده است، ‌ اضافه کرد: وزیر تعاون نیز عنوان کرد، چنانچه تا هفته آینده آیین‌نامه حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابان تصویب شود از این پس نام شورای ساماندهی کودکان کار و خیابان به شورای حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابان تغییر خواهد یافت، اما تمام این اقدامات مستلزم آن است که سازمان‌های پیش‌تر اشاره شده این آیین‌نامه را تصویب کنند.

بازگشت ۸ هزار کودک بازمانده از تحصیل به چرخه تحصیل

وی با تاکید براینکه براساس طرح پایلوت انجام شده در خصوص کودکان بازمانده از تحصیل ۸ هزار نفر از این کودکان به چرخه آموزش بازگشتند، عنوان کرد: اگرچه هنوز فاصله تا رسیدن به آنچه که مطلوب سمن‌ها است زیاد است، اما رویکرد فعلی نشان‌دهنده آن است که علاقه برای اقدام در این حوزه وجود دارد. به علاوه ما باید تا سال ۲۰۱۶ به کمیته حقوق کودک سازمان ملل گزارشی درباره اقدامات انجام شده در کشور در خصوص حقوق کودک ارائه دهیم.

این فعال حقوق کودک خاطرنشان کرد: اقداماتی که تاکنون در خصوص حمایت از کودکان انجام شده انصافاً خوب است و امیدواریم این تغییرات از حالت پروژه‌ای خارج شده و وارد ساختار شود. زیرا پروژه موقتی بوده و ابتدا و انتها دارد و بعد از مدتی به پایان می‌رسد، اما وقتی موضوع وارد ساختار قانونی می‌شود، این رویکرد در هر دولتی ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه به همت مرجع ملی حقوق کودک و همکاری وزارت تعاون سامانه اطلاعاتی در خصوص کودکان در حال ایجاد است، ادامه داد: در این سامانه مشخصات تمامی کودکان با توجه به شماره ملی آنان ثبت و قابل پیگیری بوده و مشخص می‌شود کودک در کجا زندگی می‌کند و چگونه می‌توان از وی حمایت کرد.

این فعال حقوق کودک با بیان اینکه فقر چند بعدی بوده و حمایت هم باید چند بعدی باشد، افزود: انواع و عمق فقر متفاوت است و در نتیجه نیازهای افراد باید یکدیگر فرق داشته و حمایت‌های اجتماعی متفاوتی نیز مورد نیاز است، لذا برای تدوین یک نظام اجتماعی باید به نظام جامع اطلاعاتی دست پیدا کرد که ایجاد بانک اطلاعاتی کودکان اقدامی مناسب در این خصوص است و اگر براساس کار کار‌شناسی انجام شود تاثیر خوبی در کاهش آسیب‌ها و پیشگیری از جرائم خواهد داشت.

کمیته کودکان در معرض اعتیاد ایجاد می‌شود

لطفی از وجود بسته حمایتی در خصوص حمایت از کودکان آسیب‌دیده در معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه نیز خبر داد و گفت: این سازمان قصد دارد؛ حمایت‌هایی را در سطح مدارس از کودکان و نوجوانان به عمل آورد. همچنین در این نشست قرار شد؛ چند کمیته برای حمایت از کودکان شکل بگیرد از جمله آنکه کمیته کودکان در معرض اعتیاد ایجاد شده و کمیته کودکان بازمانده از تحصیل مستقر در آموزش و پرورش تقویت شود.

این حقوقدان با اشاره به طرح مباحثی در خصوص بیمه کودکان، اجباری کردن آزمایشات ژنتیک و بیمه دندان کودکان زیر ۱۴ سال در این جلسه عنوان کرد: همچنین در خصوص پراکندگی صدور مجوز برای فعالیت NGO‌ها صحبت شد و اینکه اگرچه صدور مجوز برای سمن‌ها تا حدودی تسهیل شده اما استان‌ها هنوز در جریان آن قرار ندارند و این رویکرد دولت که قصد دارد مسائل مرتبط با مشارکت اجتماعی را تسهیل کند تا به دست استان‌ها و شهرستان‌ها برسد کمی با اختلال مواجه می‌شوند که نکته‌ای قابل انتقاد است.

نماینده سمن‌ها با اذعان براینکه حمایت از کودکان با حمایت از کودکی متفاوت است، گفت: حمایت از کودکان اولین گامی است که باید برداشته شود یعنی کودک به عنوان یک انسان زندگی می‌کند و نیازهایی دارد که باید برآورده شود. از جمله بهداشت، مسکن و آموزش اما وقتی سخن از حمایت از کودکی است یعنی کودکان در یک روابط اجتماعی قرار دارند و باید خلاقیتشان تقویت شده و به مشارکت گرفته شوند.

لطفی براین باور است که دولت توانایی حل مشکلات کودکان کار و کودکان در معرض آسیب را دارد، اما هماهنگی لازم را ندارد. بدین معنا که اگر منابع موجود ساماندهی و سازماندهی درستی شوند به راحتی می‌توان مسئله را حل کرده و به مسئله کودکی و پرورش خلاقیت کودکان رسید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
علمی

دفتر صنایع دانشگاه حکیم سبزواری با حضور مسولان و فعالان عرصه صنعت سبزوار و مسولان و اساتید دانشگاه افتتاح شد

بیش از 9 هزار دانش آموز سبزواری خدمات دندانپزشکی گرفتند

حذف کنکور 97 برای هنرجویان شاخه فنی و حرفه‌ای

سالانه ۱۶۰ نخبه به جمعیت نخبگان خراسان رضوی افزوده می شود

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

پژوهشگران برتر دانشگاه حکیم سبزواری تقدیر شدند

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

دانش آموختگان دانشگاهی متناسب با بازار کار پرورش نمی یابند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه های افغانستان منعقد شد

دکتر علی اصغر مولوی به عنوان سرپرست دانشگاه حکیم سبزواری منصوب شد

کسب سه مقام برتر دانش آموزان سبزواري در مسابقات جهاني محاسبات ذهني رياضي

تقدیر آموزش و پرورش سبزوار از مولفین و پژوهشگران برتر

مرکز مشاوره تخصصی کودکان اوتیسم تاسیس می شود

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور(قسمت پنجم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21 آبان۹۶ غرب کشور(قسمت چهارم) ​

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور (قسمت سوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان۹۶ غرب کشور (قسمت دوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان 96 غرب کشور(قسمت اول) ​

افزایش 68درصدی سهام سهامداران داروسازی طاها

سطح دانش فنی و آزمایشگاهی دانشگاه حکیم سبزواری تحسین برانگیز است

راه اندازی بخش مراقبت های ویژه داخلی در بیمارستان واسعی سبزوار

آزمایشگاه جغرافیای طبیعی دانشگاه حکیم سبزواری به تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی مجهز شد

دستگاه آزمایشگاهی ترمو راکتور، توسط استاد دانشگاه حکیم سبزواری ساخته شد

برای اجرای طرح های عمرانی دانشگاه ۸۰ میلیارد ریال اختصاص یافت

افتخار آفرینی 14 دانش آموز سبزواری در مسابقات نوجوان خوارزمی

ثبت نخستین شرکت دانش بنیان در سبزوار

آموزش‌ و پرورش در دام حباب نخبه‌پروری

ورزش‌هایی که کالری سوزی بالایی دارند