کد خبر : 7099
Print
رییس جمهوری در نخستین نشست هم اندیشی فعالان اقتصاد دانش بنیان و نوآوری:

دانش؛ پایه اصلی ثروت، قدرت و امنیت ملی است

پنجشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۲۷

Image titleسبزوارنگار/رییس جمهوری در نخستین هم اندیشی فعالان اقتصاد دانش بنیان و نوآوری، «دانش» را پایه اصلی ثروت ، قدرت و امنیت ملی دانست و با اشاره به اهمیت گسترش شرکتهای دانش بنیان در کشور، تصریح کرد: شرکتهای دانش بنیان، علم را به زندگی و فرهنگ را به اقتصاد پیوند می‌زنند.

به گزارش مجله اینترنتی سبزوارنگار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری؛ حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی با بیان اینکه «فرهنگ انقلابی یعنی استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی»، اظهارداشت: پیام کربلا فاصله از منکرها و ترویج نیکی ها در جامعه است.

رییس جمهوری همچنین تکریم اهل علم را تکریم نور در برابر ظلمت خواند و گفت: تنها مدیریت دانش بنیان ثمربخش است و جامعه دانش بنیان نیز با احترام به علم و دانشمند شکل می گیرد.

رییس شورای عالی امنیت ملی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه دولت در فضای پسابرجام شرایط را برای فعالیت بیشتر شرکت‌های دانش‌بنیان و رقابت در منطقه و جهان آماده‌تر می‌کند، گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند با تلاش‌های خود پیشتاز فعال کردن فناوری‌های نو در کشور و جبران عقب‌ماندگی در فناوری شوند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه امروز نیازمند جامعه‌ای دانش‌بنیان هستیم که علم و دانش در آن محترم بوده و مدیریت، حرکت و سخن‌ گفتن‌ها پشتوانه علمی داشته باشد، گفت: هر زمان، در هر بخشی حتی در زمینه ترویج دین از علم و دانش استفاده کردیم، سخن ما استوارتر و پایدارتر بوده و موفق بودیم و هر جا مدیریت ما در چارچوب دانش بود در مسیری درست حرکت کرده است.

رییس جمهوری با بیان اینکه هر زمان تصمیم‌گیری‌ها بر مبنای علم بوده، موفق بوده‌ایم و هر زمانی که با شعار، احساسات و رقابت ناسالم همراه بوده نتوانسته‌ایم به موفقیت برسیم، گفت: هیچ ملتی به قدرت، پیشرفت و ثروت نرسیده مگر اینکه در سایه علم، دانش و فناوری حرکت کرده باشد.

رییس شورای عالی امنیت ملی، موفقیت ایران در مذاکرات تاریخی در برابر 6 قدرت بزرگ دنیا را به خاطر بهره‌گیری از دانش و منطق دانست و اظهار داشت: اگر بهترین و اندیشمندترین افراد در بخش‌های مختلف سیاسی، فنی و اقتصادی را در مذاکرات برنمی گزیدیم، موفق نبودیم. البته در کنار این دانش ایستادگی، مقاومت و فرهنگ ملت ایران که فرهنگی انقلابی است، بسیار تأثیرگذار بود.

دکتر روحانی ادامه داد: فرهنگ انقلاب همان چیزی است که مردم ایران خواستار آن بودند و آن استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است و هرگز به معنای درشت‌گویی نیست.

رییس جمهوری با تأکید بر اینکه اگر کسی می‌خواهد در مسیر درست به اهداف خود برسد نیاز به علم، دانش و فرهنگ دینی و ملی به معنای هویت ایرانی و اسلامی دارد، گفت: از ابتدا به تیم سیاسی گفتم باید پایان مذاکرات خروج از فصل هفت شورای امنیت و لغو تحریم های ظالمانه باشد و در تاریخ 70 ساله سازمان ملل سراغ نداریم که 6 قطعنامه فصل هفتمی  بدون اینکه اجرا شده باشند، لغو شوند.

دکتر روحانی با تأکید بر ضرورت بهره‌گیری از فناوری‌های نرم در بخش‌های مختلف، خاطر نشان کرد: در مذاکرات هسته‌ای در زمینه فناوری هسته‌ای و مسایل علمی آن و نیز مباحث حقوقی، رابطه با آژانس، مسایل اقتصادی و رفع تحریم‌ها و در زمینه سیاسی، متخصصین را پای میز مذاکره بردیم و این افتخاری برای ملت و کشور است و ما توانستیم به اهداف ملی خود برسیم.

رییس جمهوری با بیان اینکه فضای پس از توافق و مذاکرات به نفع نخبگان، تحقیقات و پژوهش کشور خواهد بود، گفت:‌ اگر در گذشته برای دسترسی به مجله ، نرم‌افزار و یا سخت‌افزار بخاطر تحریم دچار مشکل بودیم و نمی‌توانستیم فناوری خود را به دنیا عرضه کنیم و یا بسیاری از کشورها فناوری‌های نو را به ما ارایه نمی‌کردند، امروز این مانع برداشته شده و باید این عقب‌ماندگی در فناوری جبران شود.

دکتر روحانی تأکید کرد: شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند پیشتاز فعال کردن فناوری‌های نو باشند و ما باید همکاری فناورانه خود را با دنیا آغاز کنیم.

رییس جمهوری با اشاره به گزارش‌های ارایه شده در خصوص موفقیت‌های جوانان در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان گفت: تطابق و تکمیل ایده‌های خارجی بر عرصه اقتصاد دانش بنیان بوسیله کالای داخلی کار بسیار مهمی است.

دکتر روحانی با اشاره به بهبود شرایط برای شرکت‌های دانش‌بنیان جهت رشد صادرات بیشتر و رقابت در منطقه و جهان، گفت: شرط ما برای همکاری خارجی ، مشارکت در سرمایه ، فناوری و صادرات است و باید حرکت ما بر این مبنا باشد. البته شرکت‌های دانش‌بنیان در دوران تحریم هم توانسته‌اند کارهای بزرگی را به انجام برسانند و ما امروز شاهد نتایج آن هستیم.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه تلاش دولت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان بوده و باید در این راستا شرکت‌های دانش‌بنیان را بشناسیم، گفت: با تلاش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توانستیم صاحبان شرکت‌های دارای فناوری‌های نو را شناخته و از آنان حمایت کنیم که در این راستا دولت هر سال بودجه بیشتری را به صندوق نوآوری و شکوفایی که برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است، اختصاص داده است.

دکتر روحانی با بیان اینکه نخبگان می‌توانند بهترین راه‌حل‌ها را در مسایل گوناگون برای حل و فصل پیچیدگی‌ها و مشکلات در اختیار ما قرار دهند، تصریح کرد: مسیر شرکت‌های دانش‌بنیان برای رسیدن به راه‌حل‌هایی بهتر، مفیدتر و ارزان‌تر همواره پیش روی ما قرار دارد.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: همانطور که نخبگان در دوران دفاع مقدس کمک بسیار بزرگی برای جبهه‌ها بوده‌اند، امروز هم برای توسعه کشور در تلاش هستند و توسعه ایران اسلامی باید به طور کامل دانش بنیان باشد.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه علم، دانش و فناوری مرز نداشته و ما باید برای به دست آوردن آن از همه دنیا استفاده کنیم و در این مسیر با هیچ کسی دشمنی نخواهیم داشت، گفت: ما باید با دنیا ارتباط برقرار کنیم چرا که علم و دانش گمشده مؤمن است و هر جا که باشد آن را پیدا خواهد کرد.

رییس جمهوری با بیان اینکه ما در زمینه علم و دانش اهداف، کشور و فرهنگ دینی و اسلامی خود را فراموش نکرده و مفتون یا مرعوب غرب نخواهیم بود، گفت: هدف حرکت ما خدمت به مردم و آبادانی ایران است و دولت هر اقدامی که بتواند در مسیر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان انجام خواهد داد و امیدواریم سال آینده که سال بهتری در فضای اقتصادی ما خواهد بود بتوانیم حمایت های بیشتری از شرکت‌های دانش بنیان انجام دهیم.

دکتر روحانی افزود: ایرانی نخبه در هر کجای دنیا که باشد عاشق ایران و وطن خود است و به شرکت‌های دانش‌بنیانی که بتوانند در ایران پرچم علم و دانش را به اهتزاز درآورند، افتخار خواهیم  کرد.

رییس جمهوری در ابتدای سخنان خود ضمن گرامیداشت ایام محرم و عزای ابا عبدالله الحسین(ع) تصریح کرد:امام حسین(ع) به ما درس زندگی، ایستادگی و مقاومت آموخت و یاد داد که برای رسیدن به آرمان‌ها و اهدافمان از چیزی نهراسیم.

دکتر روحانی درس عاشورا را تبلیغ و ترویج شایستگی‌ها و دوری از بدی‌ها و پلیدی‌ها دانست و خاطر نشان کرد: نباید امر به معروف و نهی از منکر تنها در چند کلمه خلاصه شود، ریا و دروغ از بزرگترین منکرهاست که موجب آسیب زدن به حیثیت مردم و جامعه خواهد شد و در مقابل دوستی و احترام به بزرگان و عالمان از جمله معروف‌هاست چرا که احترام به عالم و معلم در حقیقت احترام به علم است.

پیش از سخنان رییس جمهوری دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌ جمهور گزارشی از اقدامات این معاونت در جهت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان ارایه کرد.

همچنین دو نفر به نمایندگی از شرکت‌های دانش‌بنیان شرکت‌کننده در این همایش به بیان نظرات و دغدغه‌های خود در زمینه فعالیت‌های اقتصاد دانش‌بنیان پرداختند.

این هم اندیشی به همت ستاد توسعه فرهنگ، علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
علمی

دفتر صنایع دانشگاه حکیم سبزواری با حضور مسولان و فعالان عرصه صنعت سبزوار و مسولان و اساتید دانشگاه افتتاح شد

بیش از 9 هزار دانش آموز سبزواری خدمات دندانپزشکی گرفتند

حذف کنکور 97 برای هنرجویان شاخه فنی و حرفه‌ای

سالانه ۱۶۰ نخبه به جمعیت نخبگان خراسان رضوی افزوده می شود

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

پژوهشگران برتر دانشگاه حکیم سبزواری تقدیر شدند

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

دانش آموختگان دانشگاهی متناسب با بازار کار پرورش نمی یابند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه های افغانستان منعقد شد

دکتر علی اصغر مولوی به عنوان سرپرست دانشگاه حکیم سبزواری منصوب شد

کسب سه مقام برتر دانش آموزان سبزواري در مسابقات جهاني محاسبات ذهني رياضي

تقدیر آموزش و پرورش سبزوار از مولفین و پژوهشگران برتر

مرکز مشاوره تخصصی کودکان اوتیسم تاسیس می شود

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور(قسمت پنجم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21 آبان۹۶ غرب کشور(قسمت چهارم) ​

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور (قسمت سوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان۹۶ غرب کشور (قسمت دوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان 96 غرب کشور(قسمت اول) ​

افزایش 68درصدی سهام سهامداران داروسازی طاها

سطح دانش فنی و آزمایشگاهی دانشگاه حکیم سبزواری تحسین برانگیز است

راه اندازی بخش مراقبت های ویژه داخلی در بیمارستان واسعی سبزوار

آزمایشگاه جغرافیای طبیعی دانشگاه حکیم سبزواری به تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی مجهز شد

دستگاه آزمایشگاهی ترمو راکتور، توسط استاد دانشگاه حکیم سبزواری ساخته شد

برای اجرای طرح های عمرانی دانشگاه ۸۰ میلیارد ریال اختصاص یافت

افتخار آفرینی 14 دانش آموز سبزواری در مسابقات نوجوان خوارزمی

ثبت نخستین شرکت دانش بنیان در سبزوار

آموزش‌ و پرورش در دام حباب نخبه‌پروری

ورزش‌هایی که کالری سوزی بالایی دارند