کد خبر : 7125
Print
وبسایت موسسه باستان شناسی آمریکا خبر داد:

ایران روز باستان‌شناسی را در تپه دامغانی سبزوار برگزار می‌کند

جمعه ۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۵۴

سبزوارنگار/علاقه‌مندان به باستان‌شناسی طی ماه اکتبر در سراسر جهان روزی را برای بزرگداشت دستاوردهای این علم جشن می‌گیرند، امسال ایران هم این مناسبت را در تپه دامغانی سبزوار برگزار می‌کند.

Image titleسبزوارنگار/علاقه‌مندان به باستان‌شناسی طی ماه اکتبر در سراسر جهان روزی را برای بزرگداشت دستاوردهای این علم جشن می‌گیرند، امسال ایران هم این مناسبت را در تپه دامغانی سبزوار برگزار می‌کند.

به گزارش مجله اینترنتی سبزوارنگار به نقل از روابط عمومي شهرداری سبزوار؛ وب‌سایت موسسه باستان‌شناسی آمریکا سومین شنبه ماه اکتبر را به عنوان روز جهانی باستان‌شناسی اعلام کرده، اما این مناسبت در کشورهای مختلف جهان در روزی متفاوت جشن گرفته می‌شود.

اکتبر ماهی است که تاریخ‌دوستان و علاقه‌مندان به باستان‌شناسی در هر کشور و ایالتی یک روز آن را جشن می‌گیرند. در این روز برنامه‌های مختلفی در سراسر جهان برای اقشار مختلف سنی ترتیب داده می‌شود تا توجه همگان به سمت این علم جذب شود. روز باستان‌شناسی ۲۰۱۵ در ایران ۲۹ اکتبر (هفتم آبان‌ماه) برگزار می‌شود.

نمایشگاه‌های باستان‌شناسی‌، تورهای مردمی‌، نشست‌ها و سخنرانی‌ها و… از جمله برنامه‌هایی هستند که روح ماجراجویی افراد را به اکتشاف در دنیای گذشتگان دعوت می‌کند. اولین روز باستان‌شناسی آمریکا در سال ۲۰۱۱ برپا شد و طی آن بیش از ۱۱۵ برنامه برگزار شد. در این جشن‌ها مراکز‌، نهادها و موسسات مختلف همکاری می‌کنند تا هرچه بیشتر مردم را با علم باستان‌شناسی آشنا کنند.

اولین روز باستان‌شناسی آمریکایی‌ها با ۲۷۵ برنامه بیش از ۶۰ هزار نفر را به خود جذب کرد. این طرح‌ها در ۴۹ ایالت آمریکا‌، هشت استان کانادا و کشورهای استرالیا‌، مصر‌، فرانسه‌، آلمان‌، ایرلند‌ و امارات متحده عربی مشترک بود.

به گزارش وب‌سایت موسسه باستان‌شناسی آمریکا، این آمار در سالِ پس از آن به ۳۷۵ برنامه و ۷۵ هزار نفر افزایش پیدا کرد. در سال ۲۰۱۳ تعداد کشورهایی که روز بین‌المللی باستان‌شناسی را جشن ‌گرفتند بیشتر شد و حالا تعداد زیادی از شهرها و کشورهای اقصی‌نقاط جهان به این مناسبت اهمیت می‌دهند.

 ایران روز باستان‌شناسی ۲۰۱۵ را ۲۹ و ۳۰ اکتبر (۷ و۸ آبان‌ماه) در تپه دامغانی سبزوار برگزار می‌کند. در وب‌سایت موسسه باستان‌شناسی آمریکا درباره طرح ایران در این روز آمده است:

«تپه دامغانی مکانی ماقبل‌تاریخی در سبزوار ایران است که از سال ۲۰۰۸ تیمی متشکل از باستان‌شناسان ایرانی- فرانسوی به حفاری در آن پراخته‌اند. «عمران گاراژیان» و گروهش از سال ۲۰۱۳ حفاری‌های این منطقه را به دست گرفته‌اند. این مکان که متعلق به عصر برنز است‌، تحت نظارت موزه شهر سبزوار اداره می‌شود.

 تپه دامغانی در شهر سبزوار واقع شده و همیشه موجب برانگیخته شدن حس کنجکاوی مردم شهر‌، روستاییان و مسافرانی شده که شاهد فعالیت‌های روزمره باستان‌شناسان هستند. مردم سوالات زیادی درباره فرآیند تحقیقات و ارتباط آن با زندگی روزمره‌شان دارند. باستان‌شناسان تپه دامغانی برای ارائه کلیه یافته‌هایشان هر سال روزی را برای بازدید عموم تعیین می‌کنند.

 در چنین روزهایی کارشناسان، فرآیند پژوهش و حفاری‌ها را برای مردم شرح می‌دهند،‌ یافته‌های جدید را به نمایش می‌گذارند و ورکشاپ‌هایی را برای کودکان برگزار می‌کنند. امسال ایران دو روز را برای بازدید تعیین کرده، که یک روز آن ویژه متخصصان‌، باستان‌شناسان و دانشجویان است و دیگری برای مردم عادی و کودکان.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام