کد خبر : 7126
Print
معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار:

بهترین ممیزی کتاب؛ مردم هستند

جمعه ۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۱۰

Image titleسبزوارنگار/معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار در نشست انجمن کتابخانه های عمومی سبزوار گفت: در دولت یازدهم در موضوع ممیزی کتاب اقدامات ارزنده ای انجام شده است.

به گزارش مجله اینترنتی سبزوارنگار به نقل از روابط عمومی فرمانداری سبزوار؛ احمد برادران افزود: طبق نظر دولت بهترین ممیزی کتاب خود مردم در چارچوب موازین و قوانین کشور هستند.
وی با اشاره به نقش و اهمیت کتاب و کتابخوانی اظهار داشت: به رغم این نقش چه در نگاه دینی و چه در نگاه ملی و میهنی به مطالعه و تحقیق سرانه مطالعه  چه در آحاد مردم و چه در مراکز علمی و دانشگاهی از وضعیت مناسبی برخوردار نیست.
برادران با اشاره به ظرفیت های سبزوار به عنوان شهری دانشگاهی با حدود 35 هزار دانشجو ،53 هزار نفر دانش آموز و نیز پیشینه فرهنگی و برخورداری از اندیشمندان در حوزه متقدمین و متاخرین گفت : به رغم این توانمندی ها نتوانسته ایم آن گونه که شایسته است از آن استفاده کنیم.
وی با تاکید بر احیای فرهنگ مطالعه کتاب به عنوان جزء مهمی از زندگی ادامه داد: ارتقای سرانه مطالعه مفید در شهرستان نیازمند برنامه ریزی، همکاری و تعامل همه دستگاه های اجرایی است.
  فرماندار ویژه سبزوار افزود: کتابخوانی از نیازهای ضروری هر جامعه‌ای است و همگان باید ترویج این فرهنگ را وظیفه خود بدانند.
وی با بیان این که کاهش سرانه مفید مطالعه یک اخطار بزرگ در زمینه فرهنگی است که بایستی به آن توجه ویژه  کرد افزود: همه دستگاه های اجرایی به ویژه انجمن کتابخانه ها با همکاری دستگاه های فرهنگی و آموزشی بایستی بستری آماده کنیم که سرانه مطالعه در شهرستان را با ارائه راهکارها و برنامه هایی ارتقا دهیم.
 وی با اظهار این که بایستی دستگاه های فرهنگی، آموزشی و نهاد کتابخانه ها با مشارکت و تعامل با یک دیگر برنامه هایی در راستای ایجاد جاذبه در بحث کتاب و کتابخوانی ارائه دهند افزود: این برنامه ها باید به گونه ای باشد تا همه مردم به ویژه جوانان با احساس نیاز به مطالعه زمانی را برای این امر مهم اختصاص دهند.
 فرماندار سبزوار همچنین با تاکید بر استفاده از مکان ها و ظرفیت های موجود در راستای کتابخوانی در شهر و روستاها تاکید کرد و گفت: از فضاهایی همچون مدارس، مساجد، پارک ها، ساختمان های دهیاری و... می توان در راستای کتابخوانی استفاده کرد.
رئیس انجمن کتابخانه های عمومی سبزوار همچنین با بیان این که تحقق سهم نیم درصدی کتابخانه ها از درآمد شهرداری ها مطالبه جدی ما است، افزود: این یک ظرفیت قانونی است که بایستی در راستای کمک به کتابخوانی تحقق یابد.
برادران همچنین احداث کتابخانه مرکزی در سبزوار را یک ضرورت عنوان کرد و گفت: پیگیری های لازم دراین خصوص در حال انجام است.
 مدیرکل کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی گفت: مردمی کردن کارها و توجه به حوزه خیران راهبرد اساسی در حوزه کتابخانه ها است.
حسین اکبری افزود: بایستی از ظرفیت خیران در حوزه احداث کتابخانه و کتابخوانی استفاده کنیم.
 وی با قدردانی از اقدامات انجمن خیرین کتاب سبزوار گفت: وجود هشت کتابخانه مشارکتی از 15 کتابخانه در این شهرستان نشان دهنده ظرفیت بالای مشارکت خیران در حوزه فرهنگی است.
وی با بیان این که بایستی هم در حوزه توسعه فیزیکی و احداث کتابخانه(سخت افزاری) و هم در فرهنگ سازی کتاب و کتابخوانی توجه جدی شود، افزود : این دو لازم و ملزوم یکدیگرند و بایستی هم در بعد سخت افزاری و هم نرم افزاری به حوزه کتاب و کتابخوانی توجه کنیم.
 وی همچنین خواستار توجه به احداث کتابخانه های عمومی در برنامه ششم توسعه شد و گفت: در برنامه پنجم  آسیب ها و چالش ها در این بخش شناسایی شده بود ولی به ساخت و ساز کتابخانه های عمومی اشاره نشده بود.
 مدیرکل کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی همچنین به سهم نیم درصدی کتابخانه ها از درآمد شهرداری ها اشاره کرد و گفت: طبق طرحی که در مجلس سال گذشته ارائه شد شهرداری ها موظف به پرداخت سهم نیم درصدی کتابخانه های عمومی در سررسیدهای ماهانه هستند و در صورت پرداخت نکردن آن دولت می تواند آن را از حساب شهرداری ها کسر کند.
اکبری همچنین با بیان این که باید به سوی گرایش مردم به کتاب و کتابخوانی اقدامات موثری را به سرانجام برسانیم به اقدامات این نهاد اشاره کرد و گفت: برگزاری نشست کتابخوانان و راه اندازی مدرسه خواندن(در راستای ترویج مطالعه کتاب) از جمله اقدامات تاثیرگذار در این حوزه است.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام