کد خبر : 7164
Print
قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار:

سبزوار 90هزار بیمار فشارخونی و دیابتی دارد

جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۰۳

سبزوارنگار/دکتر سعید مهرانپور قائم مقام ریاست دانشگاه در امور مشارکت های مردمی در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان مبینی و تجلیل از والدین گرامیشان اظهار داشت: در حوزه مشارکت های مردمی تعداد مبتلایان به بیماری فشارخون در شهرستان؛ 50 هزار نفر و بیماری دیابت؛ بیش از 40 هزار نفر هستند.

Image titleسبزوارنگار/دکتر سعید مهرانپور قائم مقام ریاست دانشگاه در امور مشارکت های مردمی در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان مبینی و تجلیل از والدین گرامیشان اظهار داشت: در حوزه مشارکت های مردمی تعداد مبتلایان به بیماری فشارخون در شهرستان؛ 50 هزار نفر و بیماری دیابت؛ بیش از 40 هزار نفر هستند.

به گزارش مجله اینترنتی سبزوارنگار به نقل از دانشگاه علوم پزشکی سبزوار؛ دکتر سعید مهرانپور گفت:  مجمع  خیرین سلامت یک سازمان مردم نهاد، غیر سیاسی و غیر دولتی است که در زمینه توسعه بهداشت و درمان  فعال است .

وی افزود:  دانشگاه علوم پزشکی سبزوار دارای 650 تخت بیمارستانی است که این رقم باید تا پایان برنامه پنج توسعه به 1300 تخت  افزایش برسد  با افتتاح بیمارستان حشمتیه در اوایل دی ماه 150 تخت به  مجموعه بیمارستانی شهرستان اضافه می شود که با این رقم تعداد تخت های بستری  بیمارستان های شهرستان به 800 تخت می رسد.

دکتر مهرانپور  تعداد افراد مبتلا به فشارخون در شهرستان را 50 هزار نفر و بیماران دیابتی را بیش از 40 هزار بیان کرد و گفت: در طول سال  تعداد 10 نفر به مجموع دیالیزی های شهرستان اضافه می شود که نیمی از آن ها به خاطر عوارض دیابت و فشارخون است.

وی ادامه داد: در هر 24 ساعت  تعداد 6 نفر  بر اثر فشارخون بالا دچار سکته مغزی می کنند و در بیماستان واسعی پذیرش می شوند برای بهبود  روند سلامت در شهرستان باید دو کار انجام شود یا  نسبت به کاهش ورودی بیمارستان ها باید اقدام شود و یا  تعداد تخت های بیمارستانی افزایش پیدا کند.

دبیر طرح تحول نظام سلامت دانشگاه با اشاره به شعار پیشگیری مقدم بر درمان است اظهار کرد: همیشه کفه درمان بنا به دلایل فرهنگی، سیاسی و اجتماعی از کفه پیشگیری سنگین تر است  با وجود اینکه همه افراد جامعه می دانند هزینه های پیشگیری  و بهداشت بسیار کمتر و سهل الوصول تر است.

مهرانپور گفت:  رشد و تقویت شاخص های سلامت  مستلزم برخورداری آحاد مردم از امکانات  بهداشتی و درمانی است دستیابی به این هدف جزء با اتکاء به نقش تاثیر گذار مشارکت های مردمی فراهم نخواهد شد.

وی اضافه کرد: به منظور پیشگیری از بیماری های مزمن، امور مشارکت های مردمی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار و مجمع خیرین سلامت شهرستان اقدام به راه اندازی 7 انجمن مردم نهاد ، پیشگیری از سه بیماری سرطان، فشارخون و دیابت  نموده است .

این مقام مسئول گفت: از این رقم  سه مرکز حمایت از بیماران فشارخون، سرطان و دیابت در سبزوار و 4 مرکز  حمایت از بیماران فشارخون در شهرستان های مجاور است .

دکتر مهرانپور  افزود: دو ماه از فعالیت این انجمن ها می گذرد  اقدامات خوبی در این مدت انجام شده است با راه اندازی این سمن ها مبتلایان غربالگری می شوند و  در زمینه پیشگیری ، آموزش و درمان، کاهش مرگ و میر و ناتوانی در برابر  بیماری و بهبود کیفیت زندگی اقدام خواهد شد.

وی به معرفی مختصر این سمن ها پرداخت و گفت: امروزه فشارخون بالا یک از مهمترین مشکلات رو به گسترش در سطح دنیا است و به عنوان نخستین عامل سکته مغزی و بیماری های قلبی مطرح است فشارخون بالا علائم آشکاری ندارد و راهی جزء اندازه گیری برای آن وجود ندارد که با راه اندازی این انجمن افراد مبتلایان شناسایی و اقدمات درمانی آن ها فراهم خواهد شد.

دبیر طرح تحول نظام سلامت از سرطان به عنوان سومین عامل مرگ در کشورهای در حال توسعه نام برد و افزود: بیش از یک سوم تمام موارد  این بیماری قابل پیشگیری  و یک سوم دیگر به شرط تشخیص زود هنگام درمان پذیر است هدف کلی از راه اندازی انجمن حمایت از بیماران سرطانی کاهش مرگ و میر و ناتوانی در برابر سرطان، بهبود کیفیت زندگی بیماران است.

دکتر مهرانپور اضافه کرد: دیابت نیز بیماری بسیار پرهزینه ای است که می تواند منجر به نابینایی، نارسایی پیشرفته کلیه و قطع عضو شود بهترین درمان  برای این بیماری  پیشگیری است .

وی در مورد برنامه حضور  و پاسخگویی انجمن ها گفت:  سمن فشار خون در  شنبه و دوشنبه و  سمن دیابت یکشنبه و سه شنبه  از ساعت 16 لغایت 18 و سمن سرطان  یکشنبه ساعت 18 لغایت 20 و چهارشنبه 16 تا 18 در خیابان طالقانی- پارک ارم خانه مهر بازنشستگان فعال خواهد بود.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
علمی

دفتر صنایع دانشگاه حکیم سبزواری با حضور مسولان و فعالان عرصه صنعت سبزوار و مسولان و اساتید دانشگاه افتتاح شد

بیش از 9 هزار دانش آموز سبزواری خدمات دندانپزشکی گرفتند

حذف کنکور 97 برای هنرجویان شاخه فنی و حرفه‌ای

سالانه ۱۶۰ نخبه به جمعیت نخبگان خراسان رضوی افزوده می شود

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

پژوهشگران برتر دانشگاه حکیم سبزواری تقدیر شدند

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

دانش آموختگان دانشگاهی متناسب با بازار کار پرورش نمی یابند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه های افغانستان منعقد شد

دکتر علی اصغر مولوی به عنوان سرپرست دانشگاه حکیم سبزواری منصوب شد

کسب سه مقام برتر دانش آموزان سبزواري در مسابقات جهاني محاسبات ذهني رياضي

تقدیر آموزش و پرورش سبزوار از مولفین و پژوهشگران برتر

مرکز مشاوره تخصصی کودکان اوتیسم تاسیس می شود

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور(قسمت پنجم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21 آبان۹۶ غرب کشور(قسمت چهارم) ​

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور (قسمت سوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان۹۶ غرب کشور (قسمت دوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان 96 غرب کشور(قسمت اول) ​

افزایش 68درصدی سهام سهامداران داروسازی طاها

سطح دانش فنی و آزمایشگاهی دانشگاه حکیم سبزواری تحسین برانگیز است

راه اندازی بخش مراقبت های ویژه داخلی در بیمارستان واسعی سبزوار

آزمایشگاه جغرافیای طبیعی دانشگاه حکیم سبزواری به تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی مجهز شد

دستگاه آزمایشگاهی ترمو راکتور، توسط استاد دانشگاه حکیم سبزواری ساخته شد

برای اجرای طرح های عمرانی دانشگاه ۸۰ میلیارد ریال اختصاص یافت

افتخار آفرینی 14 دانش آموز سبزواری در مسابقات نوجوان خوارزمی

ثبت نخستین شرکت دانش بنیان در سبزوار

آموزش‌ و پرورش در دام حباب نخبه‌پروری

ورزش‌هایی که کالری سوزی بالایی دارند