کد خبر : 7164
Print
قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار:

سبزوار 90هزار بیمار فشارخونی و دیابتی دارد

جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۰۳

سبزوارنگار/دکتر سعید مهرانپور قائم مقام ریاست دانشگاه در امور مشارکت های مردمی در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان مبینی و تجلیل از والدین گرامیشان اظهار داشت: در حوزه مشارکت های مردمی تعداد مبتلایان به بیماری فشارخون در شهرستان؛ 50 هزار نفر و بیماری دیابت؛ بیش از 40 هزار نفر هستند.

Image titleسبزوارنگار/دکتر سعید مهرانپور قائم مقام ریاست دانشگاه در امور مشارکت های مردمی در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان مبینی و تجلیل از والدین گرامیشان اظهار داشت: در حوزه مشارکت های مردمی تعداد مبتلایان به بیماری فشارخون در شهرستان؛ 50 هزار نفر و بیماری دیابت؛ بیش از 40 هزار نفر هستند.

به گزارش مجله اینترنتی سبزوارنگار به نقل از دانشگاه علوم پزشکی سبزوار؛ دکتر سعید مهرانپور گفت:  مجمع  خیرین سلامت یک سازمان مردم نهاد، غیر سیاسی و غیر دولتی است که در زمینه توسعه بهداشت و درمان  فعال است .

وی افزود:  دانشگاه علوم پزشکی سبزوار دارای 650 تخت بیمارستانی است که این رقم باید تا پایان برنامه پنج توسعه به 1300 تخت  افزایش برسد  با افتتاح بیمارستان حشمتیه در اوایل دی ماه 150 تخت به  مجموعه بیمارستانی شهرستان اضافه می شود که با این رقم تعداد تخت های بستری  بیمارستان های شهرستان به 800 تخت می رسد.

دکتر مهرانپور  تعداد افراد مبتلا به فشارخون در شهرستان را 50 هزار نفر و بیماران دیابتی را بیش از 40 هزار بیان کرد و گفت: در طول سال  تعداد 10 نفر به مجموع دیالیزی های شهرستان اضافه می شود که نیمی از آن ها به خاطر عوارض دیابت و فشارخون است.

وی ادامه داد: در هر 24 ساعت  تعداد 6 نفر  بر اثر فشارخون بالا دچار سکته مغزی می کنند و در بیماستان واسعی پذیرش می شوند برای بهبود  روند سلامت در شهرستان باید دو کار انجام شود یا  نسبت به کاهش ورودی بیمارستان ها باید اقدام شود و یا  تعداد تخت های بیمارستانی افزایش پیدا کند.

دبیر طرح تحول نظام سلامت دانشگاه با اشاره به شعار پیشگیری مقدم بر درمان است اظهار کرد: همیشه کفه درمان بنا به دلایل فرهنگی، سیاسی و اجتماعی از کفه پیشگیری سنگین تر است  با وجود اینکه همه افراد جامعه می دانند هزینه های پیشگیری  و بهداشت بسیار کمتر و سهل الوصول تر است.

مهرانپور گفت:  رشد و تقویت شاخص های سلامت  مستلزم برخورداری آحاد مردم از امکانات  بهداشتی و درمانی است دستیابی به این هدف جزء با اتکاء به نقش تاثیر گذار مشارکت های مردمی فراهم نخواهد شد.

وی اضافه کرد: به منظور پیشگیری از بیماری های مزمن، امور مشارکت های مردمی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار و مجمع خیرین سلامت شهرستان اقدام به راه اندازی 7 انجمن مردم نهاد ، پیشگیری از سه بیماری سرطان، فشارخون و دیابت  نموده است .

این مقام مسئول گفت: از این رقم  سه مرکز حمایت از بیماران فشارخون، سرطان و دیابت در سبزوار و 4 مرکز  حمایت از بیماران فشارخون در شهرستان های مجاور است .

دکتر مهرانپور  افزود: دو ماه از فعالیت این انجمن ها می گذرد  اقدامات خوبی در این مدت انجام شده است با راه اندازی این سمن ها مبتلایان غربالگری می شوند و  در زمینه پیشگیری ، آموزش و درمان، کاهش مرگ و میر و ناتوانی در برابر  بیماری و بهبود کیفیت زندگی اقدام خواهد شد.

وی به معرفی مختصر این سمن ها پرداخت و گفت: امروزه فشارخون بالا یک از مهمترین مشکلات رو به گسترش در سطح دنیا است و به عنوان نخستین عامل سکته مغزی و بیماری های قلبی مطرح است فشارخون بالا علائم آشکاری ندارد و راهی جزء اندازه گیری برای آن وجود ندارد که با راه اندازی این انجمن افراد مبتلایان شناسایی و اقدمات درمانی آن ها فراهم خواهد شد.

دبیر طرح تحول نظام سلامت از سرطان به عنوان سومین عامل مرگ در کشورهای در حال توسعه نام برد و افزود: بیش از یک سوم تمام موارد  این بیماری قابل پیشگیری  و یک سوم دیگر به شرط تشخیص زود هنگام درمان پذیر است هدف کلی از راه اندازی انجمن حمایت از بیماران سرطانی کاهش مرگ و میر و ناتوانی در برابر سرطان، بهبود کیفیت زندگی بیماران است.

دکتر مهرانپور اضافه کرد: دیابت نیز بیماری بسیار پرهزینه ای است که می تواند منجر به نابینایی، نارسایی پیشرفته کلیه و قطع عضو شود بهترین درمان  برای این بیماری  پیشگیری است .

وی در مورد برنامه حضور  و پاسخگویی انجمن ها گفت:  سمن فشار خون در  شنبه و دوشنبه و  سمن دیابت یکشنبه و سه شنبه  از ساعت 16 لغایت 18 و سمن سرطان  یکشنبه ساعت 18 لغایت 20 و چهارشنبه 16 تا 18 در خیابان طالقانی- پارک ارم خانه مهر بازنشستگان فعال خواهد بود.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
مردم و مسؤولین

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

وضعیت مرکز معاینه فنی خودرو سبک بیهقی سبزوار افتضاح است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

گریس چرخ های بوروکراسی

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

از انقلاب دفاع می کنم

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

سهم خواهی بی ثمر

انتقاد حق مردم است

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

حوزه‌های علمیه نباید آلوده به بودجه‌های دولتی شوند

دولت؛ بازنگری اساسی در هزینه‌های غیرضروری مبتنی بر رانت انجام نداده است

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم