کد خبر : 7178
Print
با حضور دکتر خدا دوست؛ معاون طب سنتی وزارت بهداشت

بیستمین سلامتکده طب سنتی کشور در سبزوار افتتاح شد

پنجشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۵

Image titleسبزوارنگار/معاون استاندار و فرماندار  ویژه  سبزوار در  افتتاح سلامتکده سبزوار بابیان این که شهرستان سبزوار به دلیل شرایط اقلیمی مساعد دارای انواع گیاهان دارویی است بیان کرد: در این شهرستان علاوه بر تولید بسیاری از گیاهان دارویی مردم نیز گرایش زیادی به مصرف این داروها دارند.
به گزارش مجله اینترنتی سبزوارنگار به نقل از روابط عمومی فرمانداری سبزوار ، احمد برادران اظهار کرد: با توجه به پتانسیل‌های منطقه در تولید انواع گیاهان دارویی و همچنین استقبال مردم از این داروها؛ ایجاد و راه‌اندازی این سلامتکده در راستای استفاده صحیح و هدایت فعالان این عرصه کمک شایانی می‌کند.
وی افزود: با توجه به ظرفیت موجود لذا می‌توان از این فرصت برای اشتغال‌زایی و ایجاد کارگاه‌های تولید و بسته‌بندی داروهای گیاهی نیز بهره گرفت.
دراین مراسم نیز معاون طب سنتی وزارت بهداشت ، هدف از راه‌اندازی این مرکز را ساماندهی و سازمان‌دهی طب سنتی و ارائه خدمات بهینه به شهروندان عنوان کرد.
دکتر محمود خدادوست با اشاره به این که برخی افراد تاکنون در این حوزه بدون ضابطه نسبت به ارائه خدمات به مردم فعالیت داشتند و حتی در این حوزه دچار تفریط شدند بیان کرد: از همین رو در این حوزه نیازمند سازمان‌دهی و ساماندهی بودیم.
دکتر خدا دوست  تعداد سلامتکده های موجود در سطح کشور را 20 مورد بیان کرد و گفت: در حال حاضر 17 رشته محل تربیت دکترای تخصصی طب سنتی در کشور وجود دارد که از این رقم  8 رشته محل داروسازی سنتی و 8 رشته محل  تاریخ پزشکی و میراث مکتوب  پزشکی است.
وی افزود: در دو شهرستان علیرغم این که رشته طب سنتی ندارند دو سلامتکده فعال است و سبزوار نیز از جمله شهرهایی است که با وجود نداشتن این رشته  مجهز به سلامتکده  طب سنتی دانشگاهی خواهد شد.
دکتر خدادوست بیان کرد:  اقبال روزافزون مردم به استفاده از ظرفیت طب سنتی موجب شده تا بسیاری از مراکز و پزشکان به این حوزه روی آورند به دلیل این که ساز و کاری در حوزه نظام سلامت   از قبل در این خصوص پیش بینی نشده بود  قاعدتا یک سری افراط و تفریط هایی رخ می داد که با راه اندازی این سلامتکده ها و مراکز ارائه خدمات به صورت دانشگاهی انجام خواهد شد.
معاون طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و علوم پزشکی کشور ابراز امیدواری کرد: با ورود دانشگاه های علوم پزشکی  و ایجاد سلامتکده ها حوزه طب سنتی مدیریت خواهد شد ، در صورتی‌که بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی سلامتکده‌های طب سنتی تمایل داشته باشد دانشگاه، نیروی متخصص طب سنتی و فارغ‌التحصیلان این طب را به‌عنوان مسئول فنی این سلامتکده‌ها معرفی کرده تا بخش خصوصی بتواند این مراکز را راه‌اندازی کند.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر ایجاد دانشکده و یا رشته طب سنتی در سبزوار اظهار کرد:  به لحاظ قابلیت و توانمندی بالای شهرستان سبزوار، انسجام بین بخشی مجموعه دانشگاه و مدیریت شهری و نیروهای فنی و متخصصی یک سلامتکده تیپ طب سنتی با معماری سنتی ایرانی اسلامی در سبزوار با متراژ 1600 متر مربع با هزینه وزارت بهداشت  تاسیس می شود.
دکتر خدادوست افزود: فعالیت مرکز تحقیقات طب سنتی و مکمل و آزمایشگاه آنالیز دستگاهی از دیگر ظرفیت های فعال دانشگاه علوم پزشکی سبزواراست که رشته طب سنتی نیز به مجموع رشته های دانشگاهی منطقه اضافه خواهد شد.
وی به آمادگی  هیات رئیسه این دانشگاه برای ورود به خدمات تایید شده طب سنتی در راستای ارتقاء سلامت مردم به سیستم شبکه بهداشت و درمان کشور و خانه های بهداشت اشاره کرد.
گفتنی است؛ معاون طب سنتی وزارت بهداشت از مرکز تحقیقات طب سنتی و مکمل، آزمایشگاه گیاهان دارویی و آزمایشگاه آنالیز دستگاهی دانشکده بهداشت دانشگاه نیز بازدید کرد.
Image title
Image title
نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
علمی

دفتر صنایع دانشگاه حکیم سبزواری با حضور مسولان و فعالان عرصه صنعت سبزوار و مسولان و اساتید دانشگاه افتتاح شد

بیش از 9 هزار دانش آموز سبزواری خدمات دندانپزشکی گرفتند

حذف کنکور 97 برای هنرجویان شاخه فنی و حرفه‌ای

سالانه ۱۶۰ نخبه به جمعیت نخبگان خراسان رضوی افزوده می شود

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

پژوهشگران برتر دانشگاه حکیم سبزواری تقدیر شدند

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

دانش آموختگان دانشگاهی متناسب با بازار کار پرورش نمی یابند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه های افغانستان منعقد شد

دکتر علی اصغر مولوی به عنوان سرپرست دانشگاه حکیم سبزواری منصوب شد

کسب سه مقام برتر دانش آموزان سبزواري در مسابقات جهاني محاسبات ذهني رياضي

تقدیر آموزش و پرورش سبزوار از مولفین و پژوهشگران برتر

مرکز مشاوره تخصصی کودکان اوتیسم تاسیس می شود

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور(قسمت پنجم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21 آبان۹۶ غرب کشور(قسمت چهارم) ​

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور (قسمت سوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان۹۶ غرب کشور (قسمت دوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان 96 غرب کشور(قسمت اول) ​

افزایش 68درصدی سهام سهامداران داروسازی طاها

سطح دانش فنی و آزمایشگاهی دانشگاه حکیم سبزواری تحسین برانگیز است

راه اندازی بخش مراقبت های ویژه داخلی در بیمارستان واسعی سبزوار

آزمایشگاه جغرافیای طبیعی دانشگاه حکیم سبزواری به تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی مجهز شد

دستگاه آزمایشگاهی ترمو راکتور، توسط استاد دانشگاه حکیم سبزواری ساخته شد

برای اجرای طرح های عمرانی دانشگاه ۸۰ میلیارد ریال اختصاص یافت

افتخار آفرینی 14 دانش آموز سبزواری در مسابقات نوجوان خوارزمی

ثبت نخستین شرکت دانش بنیان در سبزوار

آموزش‌ و پرورش در دام حباب نخبه‌پروری

ورزش‌هایی که کالری سوزی بالایی دارند