کد خبر : 7199
Print
سبزوارنگار

جامعه را جریان اصلاح طلب می تواند نجات دهد

جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۴

عضو هیأت علمی دانشگاه حکیم سبزواری گفت:جامعه را جریان اصلاح طلب می تواند نجات دهد.

Image titleسبزوارنگار/عضو هیأت علمی دانشگاه حکیم سبزواری گفت:جامعه را جریان اصلاح طلب می تواند نجات دهد.

به گزارش مجله اینترنتی سبزوارنگار به نقل از روابط عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار؛ دومین مجمع عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار با هدف تقدیر از شرکت کنندگان در انتخابات انجمن اسلامی معلمان سبزوار برگزار شد.

 پس از قرائت قرآن و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، محمد باقری؛ عضو هیأت علمی دانشگاه حکیم سبزواری پیرامون اخلاق و احساس مسؤولیت نسبت به امور جامعه سخنانی را مطرح کرد.

وی گفت: بی اخلاقی؛ بزرگ ترین معضل جامعه امروز ماست و جامعه بدون اخلاق امکان توسعه ندارد.

وی افزود: در 8سال تاریکی که گذشت؛ بی اخلاقی نهادینه شد و پایه های توسعه زیر سؤال رفت.

وی با طرح این سؤال  که رابطه اخلاق با دین چیست؟ ادامه داد: جامعه ما جامعه ای دین دار و یا به عبارت صحیح تر؛ دین باور است.

وی یادآور شد: سرشت و نهاد دین؛ اخلاق است، اما این نکته به این معنا نیست که اخلاق؛ دینی است بلکه اخلاق؛ امری فرا دینی است.

وی خاطر نشان کرد: در تقسیماتی که بعضی از دانشمندان انجام می دهند؛ می گویند دین مرکب از سه جزء اخلاق، اعتقادات و احکام است.

محمد باقری گفت: به نظر من اخلاق؛ پایه دین است و دین روی اخلاق سوار می شود. اعتقادات؛ اصل دین است. احکام؛ لازمه دین هستند. یعنی اگر اخلاق نباشد؛ دینداری هم معنا ندارد. حال چطور می شود که بسیاری از دینداران؛ غیر اخلاقی عمل می کنند؟ آیا دین در نهاد خود ظرفیت غیر اخلاقی عمل کردن را دارد؟ به نظر می رسد، دین؛ نمی تواند غیر اخلاقی باشد و اگر هم فرض کنیم دین؛ غیر اخلاقی است، نمی توان آن را اخلاقی کرد. دین؛ وقتی از آسمان نازل می شود، آدم ها آن را باور می کنند ولی شخصیت، عواطف و احساسات، گذشته و سنت هایی که آدم ها دارند؛ قالبی برای دین می شود. در واقع این دین باوران هستند که باید رفتار اخلاقی داشته باشند تا دین؛ بروز اخلاقی کند.

وی افزود: مرحوم شهید مطهری نکته جالبی را می فرماید: اخلاق؛ مانند عدالت؛ در سلسله احکام قرار گرفته است بدین معنا که اگر حکمی؛ غیر عادلانه باشد؛ دین نیست، همان گونه که اگر رفتار و حکمی غیر اخلاقی باشد؛ مشروعیت ندارد.

وی اذعان کرد: اگر ما به این نکته اخلاقی، توجه و تمرکز بر اخلاق، بیش تر عنایت داشته باشیم؛ مهم ترین قدم ها را برای پیشرفت و توسعه جامعه برداشته ایم.

وی تأکید کرد: مسؤولیت پذیری و پاسخگویی، حریت، احترام به دیگران و نظرات آن ها اموری اخلاقی هستند و نکات مقابل این امور؛ غیر اخلاقی هستند.

عضو هیأت علمی دانشگاه حکیم سبزواری یادآوری کرد: با توجه به این که اهرم های فرهنگ در دست ماست؛ اگر برگردیم و فرهنگ خود را که هنوز رفتارهای غیر اخلاقی در آن قوی نشده، به سمت اخلاق هدایت کنیم؛ جامعه متحول می شود و اگر رفتار اخلاقی تحقق یابد؛ هم ما دیندار و دین باور می شویم و هم جامعه ای توسعه یافته خواهیم داشت.

وی با طرح سؤال دیگری مبنی بر این که کدام جامعه پیشرفته ای را سراغ دارید که با اموری غیر اخلاقی پیشرفت کرده باشد؟ گفت: تأکید بر راستی، درستی، راستگویی و صداقت در توسعه، اصل و مؤید و تضمین کننده همین امور است.

وی خاطر نشان کرد: یکی از امور اخلاقی؛ احساس مسؤولیت نسبت به امور جامعه است. ما نمی توانیم ادعای اخلاقی بودن داشته باشیم و نسبت به امور جامعه خود بی تفاوت باشیم. اگر ادعا داریم؛ اخلاقی و دیندار هستیم؛ لازمه اولیه اش احساس مسؤولیت نسبت به مسایل جامعه است.

وی بیان کرد: اگر امروز از وضعیت موجود ناراضی و نگران هستیم، باید قبول کنیم که خودمان با تأیید یا سکوت خود، به وجود آورنده این وضعیت هستیم و نباید تقصیر را به گردن دیگران بیندازیم. در حقیقت مسؤول اصلی وضعیت بحرانی اقتصاد و اخلاق جامعه خود ما هستیم چرا که تلاش لازمه را نکرده ایم و در این خصوص کوتاهی نموده ایم و به قول مرحوم شریعتی: "پدر و مادر، برادر و خواهر ما مسؤولیم!" و البته پاسخگو هم باید باشیم یعنی حقیقتاً صحیح است که در جامعه ای این قشر روشنفکر، فهیم، فرهیخته و سالم وجود داشته باشد اما این همه خسارت فرهنگی و اقتصادی بر جامعه وارد شود؟  

محمد باقری ادامه داد: بابت این میلیاردها میلیارد پولی که(حیف و میل شد) و در واقع میلیاردها میلیارد انسانی بودند که زیر لگد له شدند، ما هم مقصریم. بیایید لااقل از الآن این تحول را بخواهیم و ایجاد کنیم، ما می توانیم.

وی با ذکر این نکته که سبزوار؛ شهر خاصی است گفت: در دوره ای هر دو نماینده سبزوار، جزء معدود نمایندگانی بودند که لایحه ملی شدن صنعت نفت را ارایه دادند و ما هم فرزندان همان مردم هستیم. بیایید نشان بدهیم که می توانیم کارهای بهتری نیز انجام دهیم.

وی افزود: با جرأت و جسارت و ایمان اعلام می کنم، جامعه را جریان اصلاح طلب می تواند نجات دهد. اصلاح طلب عاقلی که معتقد بر اصول و مبانی اخلاقی باشد و تشخیص این جریان برعهده ماست.

وی با بیان این نکته که هیچ قشری سالم تر از معلم در جامعه نیست تأکید کرد: ما سلامت جامعه را می خواهیم تا دانش آموزان و فرزندانمان در امنیت کامل رشد کنند و استعدادهایشان شکوفا شود. بیایید دست به دست هم بدهیم؛ حرکت و نهضتی را در شهر ایجاد کنیم تا به جای این که افرادی بیایند و خودشان را بر ما تحمیل کنند و ما تابع آن ها باشیم، ما بیاییم و نظراتمان را بر آن ها تحمیل کنیم. آن گونه که می خواهیم یا کاندیدایی معرفی کنیم و یا از کاندیداهایی که خودشان را عرضه کرده اند با شرایطی حمایت کنیم.

وی هشدار داد: فردا باز نگویید این ها کی هستند؟ این ها هر چه هستند؛ شایسته ما هستند. این حدیث؛ قانون است که حاکمان هر جامعه؛ شایسته مردم همان جامعه هستند. ما تافته جدا بافته نیستیم، جزئی از هم هستیم. اگر هستیم، بودنمان را نشان بدهیم و اگر نشان ندهیم، یعنی نیستیم.

وی سعادت دنیا و آخرت را در گرو مسأله انتخابات دانست و از انجمن اسلامی معلمان سبزوار و انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه حکیم سبزواری خواست با اجماع و راه اندازی یک جریان در شهر همه را میخکوب کنند و گفت: قطعاً بدانید اگر خدای ناکرده فردا جریانی غیر صالح بر کرسی قدرت بنشیند، هیچکس ما را نمی بخشد و همین افراد می روند و برای ما تصمیم گیری می کنند. بنابراین باید افرادی را انتخاب کنیم که به آن ها افتخار کنیم و بگوییم این آقا یا خانم نماینده ماست و شایستگی ما را داشته باشد.

شایان ذکر است؛ پس از سخنان این استاد دانشگاه، توسط سید احمد دلقندی؛ رئیس ستاد دکتر حسن روحانی و سید محمد افتخار؛ شهردار اسبق سبزوار و عضو شورای هماهنگی و اجرایی انجمن اسلامی معلمان خراسان رضوی از حمید رضا اصغری، علی اصغر توسلی فر، فرامرز خزاما، محمد دلبری، علیرضا شمس آبادی، حسن قلعه نوی، عباس کریمی، حسن مهری و محمود مهری به عنوان اعضای سابق شورای هماهنگی و اجرایی انجمن اسلامی معلمان سبزوار تجلیل شد.

متن لوح سپاس این عزیزان بدین شرح بود:

"از شما که در راستای اهداف مترقی انجمن اسلامی معلمان و برای بزرگداشت جایگاه انسان و گسترش فضیلت های اخلاقی و احترام به آزادی و عدالت، متعهد بوده و برای دست یافتن به جایگاه واقعی معلم، تلاش خالصانه داشته اید؛ خاضعانه سپاس گزاری می کنیم و از صمیم قلب آرزومندیم ذات اقدس احدیت؛ شما را در مسیر اهداف متعالی مکتب انسان ساز اسلام و انقلاب اسلامی ایران عزیز که از جان مایه گذاشته اید در پناه الطاف ویژه خویش قرار دهد."

Image titleImage titleImage titleImage titleImage titleImage titleImage titleImage titleImage title

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
مردم و مسؤولین

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

وضعیت مرکز معاینه فنی خودرو سبک بیهقی سبزوار افتضاح است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

گریس چرخ های بوروکراسی

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

از انقلاب دفاع می کنم

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

سهم خواهی بی ثمر

انتقاد حق مردم است

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

حوزه‌های علمیه نباید آلوده به بودجه‌های دولتی شوند

دولت؛ بازنگری اساسی در هزینه‌های غیرضروری مبتنی بر رانت انجام نداده است

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم