کد خبر : 7204
Print
علیرضا سعیدآبادی؛ کارشناس ارشد روابط بین الملل:

فعالان رسانه و کمپین مجلس مستقل آینده

جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۳۷

Image titleسبزوارنگار/علیرضا سعیدآبادی؛ کارشناس ارشد روابط بین الملل:                                                   
صدها فعال رسانه هستیم که سال هاست در عرصه اطلاع رسانی به مردم فعالیت داریم. کمپین مجلس مستقل آینده، تیری است که از کمان رها شده و بازگشت ناپذیر است. افق های جدیدی را ترسیم کرده و دراین روزها در فضای رسانه در سراسر کشور منتشر شده است. پازل سیاست در ایران با دو مجموعه از تکه های چپ و راست که درهم تو و فرو رفته باشند و بتوانند تصویری زیبا و هماهنگ با یک دیگر را بسازند و به مردم نشان دهند از اول تعریف بومی و چیدمان مستقل از آمد و رفت دولت نداشته و اغلب بر مدار موافقت و مخالفت با دولت ها و حول محور اشخاص تشکیل گردیده و درحال حاضر توان برقراری ارتباط کامل با نیازهای جامعه و اقناع، اجماع سازی و هدایت بسیاری از نیروهای فکری اجتماعی و سیاسی کشور را ندارد و غالب نیروهای سیاسی که مشی مستقل دارند و دوقطبی سازی را ناسازگار با منافع دین، انقلاب و مردم می دانند خارج از این تقسیم بندی قرار می گیرند.

اغلب فعالان منتسب به چپ و راست سیاسی به جز تفاوت در اشخاص راس هرم، مرز اعتقادی بین افکارشان نمی بینند. تعداد قابل توجهی از فعالان این دو، خود را مستقل می دانند. اما از نگاه رادیکال ها، افراد مستقل نه فقط خنثی بلکه نیروهای واگرا هستند. اعتقاد ما بر این است که اصول گرایی و اصلاح طلبی در عمل، دو روی یک سکه اند و دو کارکرد همزمان برای فعالیت سیاسی در عرصه های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دارند و مرز جداکننده ای بین آن ها نیست. پس از حوادث سال 1388 ، پدیدآوری واژگانی مانند نسل دوم اصلاحات، اعتدال و این اواخر یکتا برای بازسازی فضای سیاسی با عبور از تقسیم بندی های موجود اتفاق افتاده که چون آغاز و مسیر حرکت آن ها از پایین به بالا نبوده به فراگیری مورد انتظارشان دست نیافته اند. چپ و راست رایج در کشور، نسخه تکراری و محصول فعل و انفعالات گروه های سیاسی در دهه شصت است که مرزبندی های دقیقی از همان اول نداشته اند. برای مثال، دو تفاوت مطرح شده در آن زمان و عقیده یک گروه به غلبه جمهوریت بر اسلامیت و پیروی از ولایت فقیه به جای ولایت مطلقه و عدم پذیرش این دو از سوی گروه دیگر، وجه تمایز اصلی در رقابت های سیاسی آن دوره بوده است و در آخر دهه چهارم انقلاب اسلامی پس از این همه موفقیت های نظام ولایی در ایران نه تنها نزد اکثر هوداران بلکه برای بسیاری از خواص آن دو به هیچ وجه دیگر باورپذیر نیستند و عینیت و کاربرد سیاسی ندارند. مفروض اصلی این کمپین این است که "در مناظره چپ و راست سیاسی، راه سوم و مستقل از هردو که ظرفیت گفتمان سازی و بازتولید تمامی مفاهیم برگرفته از مشروطه خواهی، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را دارد اجتناب ناپذیر است. "

وقتی از مشی فعالان سیاسی کشور سوال می کنید بسیاری از آن ها در تبلیغات خود از واژه مستقل برای معرفی افکار و برنامه های شان استفاده می کنند. اگر با ما موافق هستید که رسانه در زیر سایه سیاست قرار ندارد، نقش مستقل ایفا می کند، افکار عمومی را می سازد و بازتاب دهنده خواسته های مردم به حاکمیت است و فراتر از آن با واقع نمایی و نگاه بومی، توان بازتولید ارزش های جامعه و حتی ارایه تقاضاهای جدید به حکومت را دارد به خوبی به اهمیت واژه مستقل پی برده اید.

فعالان رسانه از اصلی ترین بازیگران عرصه های اجتماعی و سیاسی در هزاره سوم هستند. کم نیستند شخصیت های رسانه ای که به بالاترین جایگاه ها در جوامع خود رسیده اند. در ایران، این کمپین اولین حضور سراسری، خودجوش و فراگیر فعالان رسانه در یکی از بالاترین سطوح مشارکت اجتماعی و سیاسی در جامعه و عرصه های تعیین سرنوشت مردم یعنی انتخابات مجلس شورای اسلامی است. 

رسانه اعم از مکتوب و غیرمکتوب، محلی و سراسری، استانی و کشوری با وجود فناوری های نوین ارتباطی، فراگیرترین و در گونه رسانه های محلی، نزدیک ترین سطح تماس را با مردم نواحی و مناطق مختلف کشور دارد. مخاطبان طلایی و فکری جامعه در تعامل با رسانه به ارتباطات میان فردی جهت می دهند و نقش تعیین کننده ای در اقناع مردم و همراه سازی آن ها با حکومت دارند. فعالان رسانه از اصلی ترین گروه های مرجع جامعه هستند و ضعف ها و قوت های موجود و آرزوهای ملت را به خوبی می شناسند و توصیه های مهم آنان به مردم با بالاترین اقبال عمومی مواجه می شود چراکه هم فکری، هم آوایی، آینده پژوهی، جمع گرایی و نگاه بومی در آن موارد راهبردی قویاً اصل هستند. تشکیل مجلس آینده با اکثریت نمایندگان مستقل از دولت که ساختارگرا، مردم سالار، برنامه محور و جامع الاطراف هستند هدف غایی این کمپین است که مردم را به سوی آن فرامی خوانیم. 

فعالان رسانه، رای مردم را امانت نسل های گذشته و آینده می دانند. از این رو، توصیه می کنند که مردم با بصیرت ایران اسلامی، آن را فراتر از دسته بندی های مصطلح سیاسی به مناسب ترین و آگاه ترین افراد مستقل جامعه بدهند. این کمپین، در وهله اول رویکرد نرم افزاری و فکری دارد لیکن می تواند درصورت روی آوری تمامی آحاد ملت به آن از طریق بازنشر گسترده تر این کمپین در رسانه ها و شبکه های مجازی و اجتماعی، فهرست جامعی از شایستگان مستقل در تمامی حوزه های انتخابیه به صورت همزمان و با نام اختصاصی "کمپین مجلس مستقل آینده" در رسانه های مرکز و محلی سراسر کشور منتشر سازد. بی شک، اصالت و درون مایه این کمپین چارچوب و نرم افزار موردنیاز برای شناخت "بهترین نمایندگان ملت" در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی را به رای دهندگان ارایه می دهد و این کمپین ، راه رسیدن به مجلس مستقل آینده است.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟