کد خبر : 7205
Print
سبزوارنگار

جلسه شورای هماهنگی و اجرایی انجمن اسلامی معلمان سبزوار با مدیرکل آموزش و پرورش

دوشنبه ۲ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۵۸

جلسه پرسش و پاسخ شورای هماهنگی و اجرایی انجمن اسلامی معلمان سبزوار با حضور مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی و مدیر آموزش و پرورش سبزوار در محل خانه معلم سبزوار برگزار شد.

Image titleسبزوارنگار/مشروح جلسه پرسش و پاسخ شورای هماهنگی و اجرایی انجمن اسلامی معلمان سبزوار با مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی و مدیر آموزش و پرورش سبزوار:

به گزارش مجله اینترنتی سبزوارنگار به نقل از روابط عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار؛ جلسه پرسش و پاسخ شورای هماهنگی و اجرایی انجمن اسلامی معلمان سبزوار با حضور مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی و مدیر آموزش و پرورش سبزوار در محل خانه معلم سبزوار برگزار شد.

بنا بر این گزارش؛ در ابتدای جلسه، رئیس انجمن اسلامی معلمان سبزوار گزارشی از اولین مجمع عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار و انتخابات 11 آبان این انجمن جهت تعیین شورای هماهنگی و اجرایی ارایه داد.

سید امین طبسی با توجه به ترکیب جامع شورای هماهنگی و اجرایی فعلی انجمن اسلامی معلمان سبزوار؛ پیشنهاد داد که این انجمن، طرف مشورت جدی قرار بگیرد و در جلسات آموزش و پرورش سبزوار به صورت رسمی نماینده ای از انجمن شرکت کند.

مسؤول کمیته سیاسی و اجتماعی انجمن اسلامی معلمان سبزوار نیز گفت: بوروکراسی موجود، به تبع دولت، بر آموزش و پرورش نیز حاکم شده است. کارکرد بوروکراسی؛ از بین بردن خلاقیت سیستم است و افراد را در خود مستحیل می کند و تقریباً تمام کارها را فورمال و محاسبه پذیر و پیش بینی پذیر می کند، اگر چه از این حیث، بهره مندی را افزایش می دهد ولی به تعبیر "وبر" تبدیل به یک قفس آهنین می شود که انسان به هیچ وجه نمی تواند از آن رهایی یابد. "وبر" تنها راه شکستن بوروکراسی را کاریزما می داند. بنابراین؛ بوروکراسی موجود تبدیل به سیستم عظیم الجثه و غول وحشتناکی شده که هر که وارد آن می شود؛ در آن نمی تواند دخل و تصرفی کند و به تعبیری؛ بوروکراسی تقریباً تمام تحولات را در خودش حل می کند.

مهران صولتی افزود: در جلسه قبلی پیشنهاد شد که یک شورای برنامه ریزی راهبردی برای آموزش و پرورش سبزوار تشکیل شود تا آموزش و پرورش از این حالت روزمرگی خارج شود تا ما حداقل بتوانیم یک برنامه یک ساله تدوین کنیم. تصور من در آن جلسه این بود که چقدر اذهان دوستان بوروکراتیزه شده و همه سازمانی فکر می کنند!

وی خطاب به مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: به نظرم جناب عالی قصد دارید بوروکراسی موجود را به وسیله تعبیه چیزی به نام پارلمان معلمان، دانش آموزان و اولیا تلطیف کنید ولی این امر به مقصود نمی رسد چرا که این افراد هویت مستقلی در مقابل بوروکراسی موجود نخواهند داشت و پس از مدتی در چنبره فعل و انفعالات و روابط بوروکراتیک گرفتار شده و کلاً بی اثر می شوند. از همین منظر پیشنهاد می دهم با توجه به این که از یک طرف یکی از مشکلات آموزش و پرورش این است که درونداد ایده های مختلف با توان عملیاتی شدن در آن کم است و از طرف دیگر، انجمن اسلامی معلمان سبزوار تبدیل به جمع نخبگانی شده که تقریباً در اکثر موارد آموزش و پرورش صاحب نظر هستند، ذیل کمیته آموزش و پرورش انجمن، در ابعاد مختلف مشکلات آموزش و پرورش را بکاویم، در یک پروسه دو ماهه، هر دو هفته یک بار جلسه ای با مدیر آموزش و پرورش سبزوار و معاونین ایشان داشته باشیم و پیشنهادات پخته و راهکارهای عملیاتی خود را ارایه داده و ایده های خود را انتقال بدهیم. این پیشنهاد را می توانیم به صورت آزمایشی در سبزوار انجام دهیم و تجربه خوبی می شود که در صورت موفقیت آن را در سطوح بالاتر اجرا کنیم.

وی تأکید کرد: ما باید بین مدیران اجرایی و تشکل هایی مثل انجمن اسلامی معلمان که بسیاری از محدودیت های آموزش و پرورش را می شناسند گفت و گویی ایجاد  کنیم تا از دل این دیالوگ به برنامه مشترک  و درک مشترکی برسیم، امید که فصل نوینی در آغاز همکاری های مشترک  بین آموزش و پرورش به مثابه یک سیستم و جامعه رقم بخورد، شاید از این تعاملات، بتوانیم به نتیجه ای برای تحول در آموزش و پرورش دست یابیم.

وی خاطر نشان کرد: یکی از مشکلات آموزش و پرورش ما این است که روح ندارد، شور ندارد. آیا نمی توانیم راه حل هایی ایجاد کنیم که شورای دانش آموزی تزئینی نباشد؟ آیا نمی شود شورای معلمان را منحصر به جمع شدن در یک شب و صرف شام نکرد؟ آیا نمی شود شاهد گسست بین دانش آموز، معلم، مدیر و سیستم نباشیم؟

موسی رامشینی؛ عضو علی البدل شورای هماهنگی و اجرایی انجمن اسلامی معلمان سبزوار نیز با ذکر این نکته که توده های مردم، روشنفکران و نوابغ سه ضلع مثلث فرهنگ ساز و تمدن ساز هستند گفت: به دلیل این که پارلمان معلمان هیچ وقت نمی تواند تغییر ایجاد کند؛ منتقد سرسخت پارلمان معلمان بوده و هستم. اگر می خواهید تغییر ایجاد کنید؛ نخبگان آموزش و پرورش هر شهرستان را جمع آوری کنید و به عنوان اتاق فکر هر دو هفته یک جلسه برگزار کنید.

مجید دواچی؛ نایب رئیس انجمن اسلامی معلمان سبزوار نیز با ذکر مصادیقی از تعلل حراست در امر انتصابات؛ از رویکرد فرسایشی حراست آموزش و پرورش سبزوار در این خصوص انتقاد کرد و خواستار همکاری بیش تر حراست ها با مدیران آموزش و پرورش شد.

مسؤول کمیته انتخابات انجمن اسلامی معلمان سبزوار نیز گفت: معمولاً با تغییر دولت؛ افراد جدیدی باید سکان دار مسؤولیت ها باشند و به صورت طبیعی باید افرادی از قطار دولت پیاده شوند و این امر بر اساس ارزیابی ها و نظارت دقیق صورت می گیرد.

عباس برغمدی ادامه داد: متأسفانه برخی مدیران ما از اقتدار لازم برخوردار نیستند ضمن این که هنوز خیلی از مدیران؛ احمدی نژادی هستند و منتظرند که روزنه ای پیدا شود تا کار خودشان را انجام دهند.

وی ضمن انتقاد شدید از سازماندهی متوسطه دوم در سبزوار با توجه به شعار دولت تدبیر و امید؛ خواهان به کارگیری بیش تر روش های عقلانی و علمی در مباحث اجرایی شد.

احمد حائری مقدم؛ مسؤول کمیته آموزش و پرورش انجمن اسلامی معلمان سبزوار؛ خواهان تغییر نگرش در آموزش و پرورش شد تا معلمان علاوه بر کار فرهنگی بتوانند کار صنفی و سیاسی هم انجام دهند.

سید مهدی موسوی؛ عضو علی البدل شورای هماهنگی و اجرایی انجمن اسلامی معلمان سبزوار نیز با طرح سؤالات چرا به مسایل صنفی توجه نمی شود؟ چرا همه اصناف، تشکل صنفی دارند بجز معلمان؟ آیا یک معلم حق ندارد انجمن صنفی داشته باشد؟ گفت: لطفاً موانع تشکیل انجمن صنفی را بفرمایید.

سید علی احمدی نژاد؛ عضو علی البدل شورای هماهنگی و اجرایی انجمن اسلامی معلمان سبزوار نیز پرسید: چرا سیستم پژوهشی آموزش و پرورش به پژوهشگر واقعی بها نمی دهد؟ آیا بودجه پژوهشی مستقل است؟ آیا موضوعات پژوهشی باید از قبل مشخص باشد؟

مسؤول روابط عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار نیز ضمن تشکر از مدیرکل که شنونده دغدغه های معلمان است گفت: برای تحقق شعار آموزش؛ برای زندگی، نیاز به اراده ای از جانب حاکمیت داریم.  

زهرا صادقی منش ضمن ابراز تأسف از این که امروزه آموزش؛ برای کنکور و کسب مدرک جایگزین آموزش برای زندگی شده است، پرسید که چه راه گریزی برای فرار از این وضعیت نابسامان اندیشیده شده است؟

لیلا نعمتی نیا؛ عضو شورای هماهنگی و اجرایی انجمن اسلامی معلمان سبزوار نیز با تأکید بر این که ما نیاز به تحول در آموزش و پرورش داریم گفت: متأسفانه با توجه به شرایط موجود آموزش و پرورش؛ عشق و علاقه دانش آموزان و معلمان به آموزش و پرورش از بین رفته و دچار روزمرگی شدیدی شده ایم.

علی اکبر آریان پور؛ عضو شورای هماهنگی و اجرایی انجمن اسلامی معلمان سبزوار نیز پیشنهاد انتقال حساب آموزش و پرورش از بانک ملی به بانک های دیگری که سود و تسهیلات به صاحبان حساب پرداخت می کنند را مطرح کرد و در راستای بها دادن بیش تر به کارهای عملی خواستار ایجاد رشته علوم آزمایشگاهی در دانشگاه فرهنگیان شد و ضمن انتقاد به تعدد آزمون های پیشرفت تحصیلی و نحوه برگزاری نامناسب آن گفت: حداقل برای این که به این آزمون ها بیش تر توجه شود ترتیبی اتخاذ شود تا نمره این آزمون در نمرات مستمر تأثیر داشته باشد.

محمد حشمت نیا؛ مسؤول کمیته حقوقی و امور معلمان انجمن اسلامی معلمان سبزوارپرسید: چه اقدامی برای همکاران ما که با اتهام سیاسی محکوم به زندان شده اند صورت گرفته است؟ آیا نگاه به مدارس خاص ادمه می یابد؟

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی نیز ضمن تحسین ترکیب کیفی شورای هماهنگی و اجرایی جدید انجمن اسلامی معلمان سبزوار ابراز امیدواری کرد: پیشنهاد شرکت نماینده انجمن اسلامی معلمان در جلسات اداری آموزش و پرورش به صورت نظام مند، سازمانی و ارگانیک باشد تا اندیشه ها در  نظام تصمیم گیری ریزش کند.

دکتر سید جواد حسینی افزود: ما تا جایی که می توانیم باید بر آموزش و پرورش که نظامی است به شدت متصلب و متمرکز، غلبه کنیم و به قول شما تغییر ایجاد کنیم و من معتقدم که وارد این عرصه شده ایم.

وی یادآوری نمود: به لحاظ ساختاری از دل یک هزار مشکلی که مقام عالی وزارت برشمرده، پنج سیاست راهبردی ساماندهی و بهسازی نیروی انسانی، ارتقای مدیریت آموزشگاهی، عملیاتی نمودن بودجه مدارس، توسعه مشارکت ها و تمرکز زدایی استخراج شده است.

وی خاطر نشان کرد: بدیهی است این ساختار متصلب و متمرکز؛ به شکل موجود قادر به ارتقای کیفیت نیست و برای رفع این موضوع دو سیاست راهبردی توسعه مشارکت ها و تمرکز زدایی اتخاذ شده است که ما در توسعه مشارکت ها ورود کردیم ولی در مورد تمرکز زدایی تا کنون کاری انجام نداده ایم. البته تا کنون در خراسان رضوی 46 مورد شناسایی کرده ایم که می تواند مشمول تمرکز زدایی شود اگر چه نیاز به تغییر ساختاری در بالا داریم و این تغییر ساختاری در سند تحول بنیادین دیده شده ولی اجرایی نشده است.

وی ادامه داد: برای ساماندهی نیروی انسانی باید سختی بکشیم تا بر این انبوه نیروی انسانی بی قاعده، بی سازمان، بی رشته، بی جنس و بی بوم غلبه کنیم.

دکتر سید جواد حسینی گفت: این دولت می خواهد نظام جامع تأمین نیروی انسانی را اجرا کند و این نظام از گلوگاه اصلاح شده است. آمایش سرزمینی در نقطه به نقطه کشور می گوید که در کجا، کدام جنس، کدام رشته، کم یا زیاد داریم. بنابراین اولین سیاست این است که نیروی انسانی درست به کار گرفته شود. دومین سیاست این است که نیروی انسانی موجود ساماندهی حداکثری شود تا بتوانیم با همین نیروها؛ نیاز خود را برآورده کنیم و نیروی جدیدی استخدام نکنیم.

وی تأکید کرد: در مقابل 65 هزار نفر نیرویی که از سیستم خارج شده اند، 5هزار نفر نیرو وارد کرده ایم که از بهترین نیروهای کیفی دانشگاه های معتبر ایران هستند.

وی با ذکر این که در کشور سوئیس به ازای هر 17 دانش آموز یک معلم وجود دارد گفت: ما در ایران به ازای هر 11 دانش آموز یک معلم داریم.

وی یادآوری کرد: نظام کارشناسی نقل وانتقالات استان توانسته با نیروهای موجود خود، 35 هزار ساعت صرفه جویی کند تا از این طریق بتوانیم کیفیت آموزش و پرورش را ارتقا دهیم.

وی با بیان این که 65درصد کاهش حق التدریس بی ضابطه نسبت به سال قبل داشته ایم، اذعان داشت تا کنون نیروهای موجود خود را درست ساماندهی نکرده ایم.

سید جواد حسینی افزود: اگر به جای 500هزار نفر نیروی انسانی که از آموزش و پرورش خارج می شوند بتوانیم 250 هزار نفر جایگزین آن ها کنیم؛ حقوق و مزایای این 250 هزار نفر بین 750 هزار نفر تقسیم می شود در نتیجه وضع معلمین کمی بهتر می شود.

وی یادآوری کرد: در حال حاضر 1/99درصد اعتبارات؛ جاری است و مدیران شما هیچ اختیاری برای اعتبارات ندارند و با توجه به کمبود بودجه معمولاً از همان سهم یک درصد کاسته می شود.

وی با اشاره به این نکته که تمرکز زدایی و اصلاح ساختارهای آموزشی در دستور کار شورای عالی راهبردی آموزش و پرورش کشور است گفت: تعداد 167 فعالیت پرورشی را به 46 مورد تقلیل داده ایم و هنوز هم باید کم تر شوند. البته یکی از راه های تمرکز زدایی؛ بردن پیشنهاد به شورای انقلاب فرهنگی است و راه دیگر با توجه به ظرفیت های قانونی که وجود دارد مشارکت همه ارکان آموزش و پرورش در نظام تصمیم گیری است که این امر در پارلمان دانش آموزان، معلمان، اولیا و مدیران تجلی یافته است و این 4قشر با رأی مستقیم و بدون اعمال نظر هیچ فرد یا دستگاهی انتخاب شده اند. در پارلمان معلمان استان؛ کمیسیون های تخصصی تشکیل داده ایم و خود را متعهد به اجرای طرح ها و برنامه هایی کرده ام که آن ها تصویب کنند و این اختیار را داده ام که اگر این برنامه ها را اجرا نکردم می توانید تا حد استیضاح پیش بروید.

حسینی ادامه داد: در کنار این پارلمان های واقعی؛ پارلمان مجازی را راه اندازی کرده ایم تا معلمان مستقیماً در تصمیم گیری ها مداخله کنند و تا کنون 64 هزار معلم در استان عضو پارلمان مجازی شده اند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: در طرح گنجینه مدیریتی استان؛ اطلاعات 618 مدیر پس از اننقلاب را گرفتیم، گروه بندی کردیم و هر گروه متناسب با ظرفیت و علایقش به یکی از معاونان متصل شد تا از تجارب آن ها بهره بگیریم.

وی اجرای طرح 100 دبیرخانه 100مدرسه در استان خراسان رضوی را در جهت تمرکز زدایی دانست و خاطر نشان کرد: البته ممکن است کیفیت انجام این امور در اوج نباشد ولی ان شاء الله با کمک شما اشکالات آن ها را برطرف نموده و آرام آرام جلو می رویم.

عضو شورای مشورتی برنامه ششم توسعه کشور افزود: به هیچ وجه هیچ حکم محتوایی و تکلیفی در سند ششم توسعه برای آموزش و پرورش نمی آوریم چرا که همه این ها در سند تحول بنیادین موجود است بلکه می خواهیم احکامی بیاوریم که برای آموزش و پرورش فرصت ایجاد کند. ما می خواهیم سهم بودجه آموزش و پرورش از درآمدهای کشور در طول برنامه ششم حداقل به 20درصد ارتقا یابد. یک درصد از درآمدهای نفتی به آموزش و پرورش اختصاص یابد و همچنین یک درصد از مصوبات شورای شهر شهرهای بالاتر از یک و نیم میلیون نفر به آموزش و پرورش اختصاص یابد.

دکتر سید جواد حسینی یادآوری کرد: یکی از مشکلات عمده ما فاصله بین نظر و عمل است. برای پر کردن این رخنه؛ باید برنامه داشته باشیم. به میزانی که شما برنامه داشته باشید می توانید توجه جامعه را جلب کنید.

وی گفت: در نظام های دموکراتیک واقعی؛ دولت ها بستری را فراهم می کنند تا مردم با استفاده از این بستر بتوانند، مملکت را بچرخانند. ما بستری را فراهم کرده ایم تا دانش آموزان، معلمان، اولیا و مدیران به صورت واقعی بالا بیایند و برگردند به درون نظام مدرسه و آن را نیز واقعی کنند.

وی سخنان خود را با بیان این نکته خاتمه داد که تشکل ها؛ ابزارهای درست جامعه مدنی هستند و باید وجود داشته باشند و اگر در آموزش و پرورش تشکل صنفی نداریم، خیلی بد است.

معاون مدیرکل و مدیر آموزش و پرورش سبزوار نیز گفت: با تشکیل شورای راهبردی موافقم گرچه تا این لحظه هم از مشورت با دوستان غافل نبوده ام.

دکتر مرتضی بینش افزود: امسال ساماندهی نیروی انسانی با وضعیتی خاص نسبت به سال های گذشته روبرو بود و اگر مجدداً صورت گرفت با درخواست اعضای گروه و سرگروه منتخب اعضا و با توجه به بخشنامه وزارتی و بخشنامه شیوه نامه ساماندهی مدارس خاص اتفاق افتاد که توضیح کامل در این خصوص در این مجال نمی گنجد و احتیاج به یک جلسه اختصاصی دارد.

وی تأکید کرد: بنده به مدیریت مشارکتی باور دارم وگرنه با وجود نظام بوروکراتیک موجود که شما خود بر آن اذعان دارید، مدیریت مقتدرانه کار سختی نیست اما معتقدم این نوع مدیریت؛ بدترین شکل ممکن است.

Image titleImage titleImage titleImage title

Image title

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
گزارش و گفت و گو

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

تحمل جامعه؛ حدی دارد

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

مشکلات حاشیه شهر سبزوار

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

عبور از روحانی به عبور از نظام متصل می شود

نشست خبری مسؤولین دانشگاه حکیم سبزواری با اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد

رئیس جمهور کمتر از 15 درصد قدرت را در اختیار دارد

مشاورین مدیر آموزش و پرورش سبزوار انتخاب شدند

عرصه سیاست جایی برای ایده آل‌گرایی‌نیست!

ازدواج و اشتغال؛ بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان است

آیین نامه دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تدوین شد

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

چالش تعطیلی شهربازی سبزوار به روایت سرمایه گذار، شهرداری و اداره برق

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

مهمترین اولویت های شورای اسلامی شهر سبزوار

همکاری با انجمن اسلامی معلمان برای ما افتخار است

معلمان گاهی به خاطر مطالبات صنفی، برچسب ضد امنیتی می خورند

سرمایه داروسازی طاها، طی سی ماه گذشته، 6برابر شده است

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم

گزارش صد‌ روزه و وعده‌هايي که اجرايي نشد!

سخنگوی رسمی انجمن اسلامی معلمان سبزوار معرفی شد

هیأت رئیسه و مسؤولین کمیته های انجمن اسلامی معلمان سبزوار انتخاب شدند

دومین مجمع عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار برگزار شد

درخواست پست توسط برخی اصلاح طلبان از روحانی؛ وهن اصلاح طلبی است