کد خبر : 7245
Print
در راستای جلوگیری از ورود طیور آلوده به آنفلوانزا:

مبادی ورودی سبزوار تحت کنترل نیروهای امنیتی

دوشنبه ۹ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۸

سبزوارنگار/معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری سبزوار گفت: در راستای جلوگیری از ورود طیور آلوده به بیماری فوق حاد پرندگان(آنفلوانزا) مبادی ورودی شهرستان توسط نیروهای امنیتی به شدت کنترل خواهد شد.

Image titleسبزوارنگار/معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری سبزوار گفت: در راستای جلوگیری از ورود طیور آلوده به بیماری فوق حاد پرندگان(آنفلوانزا) مبادی ورودی شهرستان توسط نیروهای امنیتی به شدت کنترل خواهد شد.
به گزارش مجله اینترنتی سبزوارنگار به نقل از فرمانداری سبزوار؛ حسین میردشتی در کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان اظهارداشت: موقعیت جغرافیایی کشور بگونه ای است که در محل رفت و آمد پرندگان مهاجر قرار دارد یکی از مسائلی که تهدید جدی بر صنعت طیور ایران است بیماری فوق حاد تنفسی است که معمولا توسط پرندگان مهاجر آبزی وحشی که در نقاط مختلف دنیا مهاجرت می کنند پراکنده می گردد.
وی افزود: ویروس آنفلوانزا از بیماری های قابل انتقال به انسان است و در صورتی که فراگیر شود تلفات سنگینی به بار خواهد آورد.
میر دشتی تاکید کرد: تاکنون موردی از آلودگی در کشور و همچنین در سبزوار از طریق مجامع رسمی اعلام و مشاهده نشده  است اما به لحاظ اینکه بیشترین خطر این نوع بیماری در فصل زمستان است و معمولا کشور با حجم انبوهی از پرندگان مهاجر مواجه است باید آمادگی لازم برای مقابله با این نوع بیماری را داشته باشیم.
معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری سبزوار گفت: مهمترین نگرانی ما کنترل مبادی ورودی شهرستان از جمله کاهک و شهرستان جغتای است بسیاری از افراد سودجو در این شرایط حساس بدون اخذ گواهی بهداشتی اقدام به ورود طیور از استان های دیگر به منطقه می کنند.
وی افزود: امکان انتقال بیماری فوق حاد تنفسی پرندگان با وآرد کردن جوجه یک روزه، تخم مرغ و حتی سایر نهاده های دامی از مناطق آلوده زیاد است مبادی ورودی تنها در ساعات اداری فعال است که با توجه به هشدارهایی که در خصوص ویروس آنفلوانزای پرندگان داده اند باید در تمامی ساعات کامیون های حامل  بازرسی شود.
رئیس شبکه دامپزشکی نیز در ادامه گفت: تعداد 330 واحد مرغداری گوشتی با ظرفیت 4 میلیون 700 هزار در هر دوره در شهرستان فعال است سبزوار به لحاظ میزان پرورش جوجه گوشتی و تولید گوشت سفید  رتبه نخست استان را به خود اختصاص داده است.
وی تعداد شاغلین در حوزه صنعت طیور را 10 هزار نفر بیان کرد و اظهار داشت:  تعداد 60 واحد از مرغداری های شهرستان با ظرفیت 350 هزار قطعه فاقد پروانه هستند ساختار سنتی، و عدم رعایت حریم ها باعث شده تا نتوانند پروانه فعالیت دریافت کنند.
دکتر جغتایی افزود: با این حال بازرسی و رعایت  موازین بهداشتی در این واحدها مورد غفلت دامپزشکی نبوده است
وی در خصوص آنفلوانزای پرندگان نیز گفت: این بیماری مسری و ویروسی حیوانات است که به سه تیپA،  B وc  تقسیم بندی می شود  فقط تیپA  این نوع ویروس در پرندگان ایجاد بیماری می کند  که علاوه بر طیور سایر حیوانات و همچنین انسان را آلوده می سازد.
دکتر جغتایی ادامه داد: پرندگان مهاجر آبزی وحشی می توانند بدون بروز نشانی های بالینی، ویروس را با خود جابه جا کنند  دوره آلوده شدن با ویروس تا بروز نشانه های بالینی دو تا پنج روز است بیماری ممکن است به صورت ناگهانی بسیاری از پرندگان را درگیر خود سازد .
رئیس شبکه دامپزشکی سبزوار افسردگی، بی اشتهایی، پرهای سیخ شده، علائم عصبی نظیر گردش گردن و عدم تعادل و خونریزی در مناطق بدون پر به ویژه ساق پا از جمله علائم بیماری فوق حاد تنفسی در پرندگان است.
وی اظهار کرد: با توجه به اینکه واکسنی بر علیه ویروس آنفلوانزا فوق حاد استفاده نمی شود  رعایت کامل موازین بهداشتی و قرنطینه ای  در تمام طول دوره پرورش با تاکید بر جلوگیری از راه های انتقال عامل بیماری تنها راه پیشگیری از آلوده شدن پرندگان مزرعه پرورشی است.
 دکترجغتایی ادامه داد: این بیماری بین انسان و دام مشترک است  افراد برای جلوگیری از آلوده شدن به این نوع بیماری که 24 ساعت بعد از ظهور اولین علائم ممکن است به مرگ بیمار منتهی شود از شکار پرندگان مهاجر، آبزی و وحشی  و  گرفتن پرندگان بیمار که توان پریدن و راه رفتن ندارند ممانعت کنند .
وی همچنین عدم مصرف مرغ و تخم مرغ نیمه پز، عدم خرید مرغ زنده، استفاده از دستکش هنگام تمیز کردن و قطعه قطعه کردن مرغ، تهیه گوشت از مراکز بهداشتی و اعلام هر گونه تلفات مشکوک در پرندگان مهاجر و بومی به  دامپزشکی را از دیگر توصیه های بهداشت عمومی بیان کرد.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
مردم و مسؤولین

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

وضعیت مرکز معاینه فنی خودرو سبک بیهقی سبزوار افتضاح است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

گریس چرخ های بوروکراسی

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

از انقلاب دفاع می کنم

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

سهم خواهی بی ثمر

انتقاد حق مردم است

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

حوزه‌های علمیه نباید آلوده به بودجه‌های دولتی شوند

دولت؛ بازنگری اساسی در هزینه‌های غیرضروری مبتنی بر رانت انجام نداده است

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم