کد خبر : 7268
Print
سبزوارنگار

خبر خوش نوبخت برای بازنشستگان و فرهنگیان

دوشنبه ۹ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۱۰

سبزوارنگار/رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در پاسخ به پرسشی درباره زمان پرداخت مطالبات فرهنگیان اظهار کرد: مطالبات بازنشستگان، فرهنگیان و همچنین پرداخت حقوق بازنشستگان و حتی ارتقای دریافتی‌های شاغلان از طریق اجرای رتبه بندی در دست اجراست و در بودجه 1395 نیز در چند ردیف گنجانده شده است.

Image titleسبزوارنگار/رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در پاسخ به پرسشی درباره زمان پرداخت مطالبات فرهنگیان اظهار کرد: مطالبات بازنشستگان، فرهنگیان و همچنین پرداخت حقوق بازنشستگان و حتی ارتقای دریافتی‌های شاغلان از طریق اجرای رتبه بندی در دست اجراست و در بودجه 1395 نیز در چند ردیف گنجانده شده است.

به گزارش مجله اینترنتی سبزوارنگار؛ محمد باقر نوبخت در حاشیه دومین کنفرانس توسعه و عدالت آموزشی با اعلام توضیحات بیشتر ادامه داد: بیش از یک میلیون و 200 هزار بازنشسته داریم که زیر یک میلیون تومان در ماه حقوق می‌گیرند. این هم یک اولویت برای ماست. امیدواریم بعد از رونمایی از بودجه 1395، علیرغم تنگناها که وجود دارد خبرهای خوشی برای این اقشار و همچنین توسعه عدالت آموزشی بشنوید.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش در بودجه 1395 مورد توجه قرار گرفته است، گفت: از سال 1392 تاکنون اعتبارات آموزش و پرورش بیشترین رشد را داشته و دو برابر شده است هرچند هنوز کافی نیست. این بودجه باید میان استان‌های مختلف که استعداد بیشتری برای پذیرش این اعتبارات دارند توزیع شود. برای نخستین بار در بودجه 1395 ردیف ویژه‌ای برای توسعه عدالت آموزشی در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با بیان اینکه در برنامه پنجم توسعه قرار شده بود دو درصد از سرجمع اعتبارات برای توازن بخشی بودجه‌ها در استان‌ها هزینه شود گفت: این میزان به سه درصد افزایش یافته است.

خرید خدمات آموزشی به معنای تحصیل رایگان دانش آموزان

نوبخت در پاسخ به پرسش دیگری درباره چگونگی کمک سازمان‌های مردم نهاد به ارتقای عدالت آموزشی گفت: بدون تردید انداختن همه بار این امر به دوش دولت غیر واقع بینانه است. دولت بخشی از امکانات را در اختیار دارد و بخشی نیز در اختیار مردم است. بنابراین با یک هماهنگی و تشریک مساعی با دولت می‌توان نسبت به ارتقای شاخص‌های عدالت آموزشی کمک کرد.

نوبخت ادامه داد: اگر بتوانیم با وجود محدودیت منابع از امکانات بخش دولتی استفاده کنیم گامهای خوبی برداشته‌ایم البته خرید خدمات آموزشی به این ترتیب است که دانش آموزان همچنان رایگان درس بخوانند ولی دولت موظف نباشد صرفا این پولها را به مدارس دولتی بدهد بلکه باید سرانه را در اختیار مدارس غیردولتی قرار دهد تا دانش آموزان بتوانند در مدارس غیر دولتی رایگان درس بخوانند. باید رقابتی وجود داشته باشد و این نوع مناسبی از تشریک مساعی است.

وی همچنین در مراسم افتتاحیه دومین کنفرانس عدالت آموزشی که در تالار علامه امینی دانشگاه تهران در حال برگزاری است، با بیان اینکه فردا بودجه 1395 در هیات وزیران به رای گیری گذاشته می‌شود و امروز روز پرکاری داریم اظهار کرد: قبل از اینکه به این جلسه بیایم با وزیر اقتصاد تماس گرفتم تا اطمینان پیدا کنم رقم مالیاتی که در نظر گرفته‌ایم را قبول و در جلسه هیات دولت مطرح نکند که این رقم بالاست.

وی ادامه داد: از سویی بودجه نفت هم محدود است و باید سهم نفت در بودجه هر سال کاهش پیدا کند. با این اوصاف چه قدر بودجه می‌ماند که بتوانیم جبران نگاه‌های فراوانی که در جامعه به ماست را بکنیم. حتی اگر یک مدرسه کپری وجود داشته باشد برای حقیر که در مسئولیت ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی هستم جای شرمندگی و تاسف است و باید از فرزندان استانی که محروم است، مدرسه خوب ندارد و یا معلم با انگیزه ندارد احساس شرمساری کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با بیان اینکه نظام و انقلاب برای رفع محرومیت‌ها شکل گرفته است گفت: بنده باید شرمسار و سرافکنده باشم که نتوانسته‌ام آنچه را که انقلاب برای آن ایجاد شده است را محقق کنم.

نوبخت با بیان اینکه اعتبارات آموزش و پرورش از سال 1392تا 1394 نزدیک به دو برابر شده است، گفت: اگر بخواهیم به توسعه کشور فکر کنیم باید این موضوع را محور قرار دهیم. امروز در برنامه ششم توسعه و بودجه 1395 که اولین سال برنامه ششم است باید نگاهمان بر ارقامی که در این حوزه اختصاص می‌یابد متمرکز شود و فرصتی ایجاد کنیم که کودکان و نوجوانان در سن آموزش به مدرسه بیایند و ثبت نام کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه در مناطقی از کشور مدارس وجود دارند اما امکان ثبت نام از سوی خانواده‌ها وجود ندارد. چه بسیار صندلی‌های خالی در مدارس داریم و معلم‌هایی که چهار یا پنج دانش آموز دارند اما به علت کمبود امکانات خانواده‌هایی هستند که اجازه نمی‌دهند به علت فقر مادی فرزندشان به مدرسه بروند. برای حل این موضوع باید وضع اقتصادی خانواده‌ها روبه راه و توانمند شوند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با بیان اینکه یکی دیگر از مسائلی که با آن روبرو هستیم نبود انگیزه کافی در معلمان برای تدریس است، گفت: وقتی معلم احساس کند یک نابرابری در پرداخت در نظام اداری کشور وجود دارد شاید نتواند به خوبی ایفای مسئولیت کند و این احساس مخرب و بازدارنده است. مسئولیت ما پس از رو به راه کردن وضعیت اقتصادی خانواده‌ها و توانمند کردن آنها برای فرستادن فرزندانشان به مدرسه، افزایش رضایتمندی معلمان است.

نوبخت ادامه داد: البته معلم‌ها همگی به بعد مادی این مسئله نگاه نمی‌کنند. بلکه تاکید دارند که در مقایسه با سایر نهادها و ارگان‌ها ارزش کار آنها دیده نمی‌شود. البته امسال رتبه بندی معلمان را اجرا کردیم و در نیمه دوم سال 1350 میلیارد تومان به این امر اختصاص دادیم که سال آینده توسعه می‌یابد و باید بیش از 3500 میلیارد تومان به آموزش و پرورش برای رتبه بندی تزریق کنیم.

نوبخت با بیان اینکه با وجود همه اقدامات انجام شده هنوز هم مشکلاتی وجود دارد که دولت به تنهایی قادر به حل آنها نیست گفت: باید از خیرین هم کمک بخواهیم. رشد خلاقیت و نوآوری در نظام آموزشی و دانشگاهی نیازمند تامین منابع است. البته بنده نیامده‌ام بگویم که چقدر منابع محدود و تقاضاها نامحدود است. هرچند به همه دستگاه‌ها حق می‌دهم که انتظاراتی برای بودجه بیشتر داشته باشند. تک تک دستگاه‌ها مراجعه می‌کنند و از وزیر بهداشت گرفته تا وزیر راه ، وزیر علوم و همه مسئولان برای ارتقای وضعیت درخواست افزایش بودجه دارند. همه اینها را ببینید و در نظر بگیرید که در پایان روز بنده که به همه ارقام و کمبودها آگاهم به کجا باید پناه ببرم.

نوبخت با بیان اینکه مسائل در هم پیچیده بسیار است و همه این مسائل به هم وابسته‌اند گفت: تلاش بسیاری کردیم تا تحریم‌های ظالمانه را بشکنیم. با این حال بانک مرکزی هنوز در تحریم است. حل مشکلات نیازمند درایت است و وظیفه ماست که به جای حرف زدن از نداری‌ها و نداشته‌ها صحبت‌های شما را بشنویم. قطعا طرح رتبه بندی معلمان در سال آینده توسعه پیدا می‌کند./. ایسنا

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یک فرهنگی
۱۳۹۴/۱۱/۳ ۲۳:۵۵
0 0
سلام.قصه گویی های تکراری معاون ریس جمهور ووزیر ناکارامد اموزش وپرورش.بخدا خسته شدیم از این همه دروغ و احمق فرض کردن.انگار تواین مملکت فقط بودجه اموزش وپرورش بالا رفته وبقیه مثل ده سال قبل حقوق میگیرندوو فقط وعده سر خرمن میدن که سال اینده رتبه بندی کامل اجرا میشه وما دوباره میبینیم که ارگانهای دیگه ده برابر ماحقوق ومزایا میگیرندما هم خودمون را عادت دادیم به وعده های دروغ اینهاواینکه هیچ موقع درست نخواهد شد.یک فرهنگی زودباور
مردم و مسؤولین

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

وضعیت مرکز معاینه فنی خودرو سبک بیهقی سبزوار افتضاح است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

گریس چرخ های بوروکراسی

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

از انقلاب دفاع می کنم

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

سهم خواهی بی ثمر

انتقاد حق مردم است

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

حوزه‌های علمیه نباید آلوده به بودجه‌های دولتی شوند

دولت؛ بازنگری اساسی در هزینه‌های غیرضروری مبتنی بر رانت انجام نداده است

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم