کد خبر : 7345
Print
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان:

امید به زندگی را به مرز 75 سال رسانده ایم

چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۰۷

Image titleسبزوارنگار/ معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان به تاسیس و فعالیت 450 شرکت دانش بنیان در بخش سلامت کشور اشاره کرد.

به گزارش مجله اینترنتی سبزوارنگار؛ دکتر رضا ملک زاده در گفتگو با خبرنگار وبدا گفت: یکی از دستاوردهای مهم نظام جمهوری اسلامی بهبود شاخص های سلامت است کشور ایران جزء ده کشور اول دنیا به لحاظ کنترل بیماری عفونی و واگیر توسط سازمان بهداشت جهانی معرفی شد و البته در برخی شاخص ها نیز در ردیف های سوم و چهارم قرار گرفت.

وی بهبود سلامت مردم را از مهمترین اهداف حوزه تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بیان کرد و افزود: این جای بسی افتخار است که توانسته ایم با تحقیقات و پژوهش امید به زندگی را در بدو تولد از 40 سال گذشته تا 22 سال ارتقاء و به مرز 75 سال برسانیم.

دکتر ملک زاده 80 درصد علل مرگ و میر در کشور را بیماری های غیر واگیر بیان کرد و گفت: از این رقم 50 درصد سکته های قلبی و مغزی، 22 درصد سرطان و مابقی شامل بیماری های کلیوی، ریه و کبد است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان ادامه داد: با توجه به شرایط موجود در کشور و فراهم بودن زیر ساخت ها 70 درصد این رقم قابل پیشگیری است ما نباید تمام امکانات کشور را صرف ساخت بیمارستان و درمانگاه ها کنیم باید تلاش کنیم و پیگیر ساز و کارهای تحقیقاتی برای ارتقای زندگی و افزایش طول عمر افراد جامعه با کیفیت مطلوب باشیم.

وی اظهار کرد: متاسفانه 50 درصد مردم در  شهرستان سبزوار بر اثر سکته های قلبی و مغزی فوت می کنند این افراد ده سال جلوتر از رنج سنی که باید زندگی کنند جان خود را در اثر این بیماری ناگهانی از دست می دهند در حالی که هم اکنون بیشتر کشورهای دنیا توانسته اند جلو 80 درصد مرگ های احتمالی بر اثر سکته ها را بگیرند.

دکتر رضا ملک زاده در مراسم هفته پژوهش که ظهر امروز در محل دانشگاه علوم پزشکی سبزوار برگزار شد گفت: یکی از برنامه های حوزه پژوهش و تحقیقات تمرکز روی بیماری های غیر واگیر است این نوع از بیمای های در یک دهه اخیر پیشرفت محسوسی داشته است جلوگیری از این بیماری ها نیازمند صرف وقت، بودجه و استفاده از تیم های تحقیقاتی علاقه مند است.

این مقام مسئول در وزارت بهداشت تعداد طرح های تحقیقاتی و پزوهشی امسال را حدود 400 طرح عنوان کرد و گفت: در بررسی اولیه تعداد 70 طرح انتخاب شده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و درمان  افزود: برای حمایت از تحقیقات عمدتا برنامه برای پژوهش های مشترک است بین دانشگاه ها در هر منطقه ای است  تحقیقاتی که منجر به ارتقایسلامت، بهبود فرآیندهای سلامت و تولید فناوری های جدید از جمله داروها و  تجهیزات است.

وی  تعداد شرکت های دانش بنیان تاسیس شده در بخش سلامت را 450 مورد بیان کرد و گفت: برای حمایت از شرکت ها ما کمک به آن ها را بیشتر به صورت مشارکتی انجام  و از حالت وام خارج می سازیم تا بتوانیم از تحقیقات طولانی مدت بنیادی و بالینی برای بهبود شاخص های سلامت در سال های آینده  بهره مند شویم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار نیز در ادامه اظهار کرد: به هر اندازه حوزه پژوهشی و تحقیقات خصوصا در بحث مسایل درمانی فعال شود می توانیم نگاه پیشگیرانه به مسایل داشته باشیم  و هزینه اثر بخشی در اقتصاد سلامت رابه معنای واقعی نهادینه سازیم. 

دکتر علیرضا مسلم گفت: حوزه تحقیقات، فناوری و پژوهش واحدی است که نیاز به انگیزش و علاقه دارد در همین راستا دانشگاه در دو سال اخیر سرمایه گذاری بسیار خوبی در این حوزه انجام داده است .

 وی نسبت بودجه ای پژوهش و تحقیقات را به کل بودجه دانشگاه در سال گذشته حدود دو و شش دهم درصد بیان کرد و افزود: دانشگاه علوم پزشکی سبزوار از این حیث دومین دانشگاه در بین دانشگاه های وزارت بهداشت بود .

دکتر مسلم  اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی سبزوار مباحث پژوهشی خود را منحصر به واحد تحقیقات و فناوری نکرده است بلکه  آن را در تمام معاونت های، بیمارستان ها و مراکز  و خانه ها بهداشت گسترش داده است  تا به عنوان یک واحد تحقیقاتی  عمل  و اطلاعات خود را در اختیار تمامی اعضای هیات علمی و پزوهشگران قرار دهند.

وی از کمیته تحقیقات دانشجویی  سبزوار به عنوان یکی از کمیته های فعال کشور  یاد کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی شهرستان در بین دانشگاه های تیپ سه حائز کسب رتبه سوم شد همچنین اخیراً در استان خراسان طرح یکی از اعضای هیات علمی ما به عنوان طرح برتر رتبه دوم استان  را کسب کرد.

گفتنی است؛ در روز پژوهش دومین اجلاس معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاههای علوم پزشکی شمال شرق کشور با حضور دکتر ملک زاده برگزار و در ادامه از آزمایشگاه های آنالیز مواد، سلولی مولکولی و مراکز  تحقیقاتی و پژوهشی دانشگاه  بازدید شد.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
علمی

دفتر صنایع دانشگاه حکیم سبزواری با حضور مسولان و فعالان عرصه صنعت سبزوار و مسولان و اساتید دانشگاه افتتاح شد

بیش از 9 هزار دانش آموز سبزواری خدمات دندانپزشکی گرفتند

حذف کنکور 97 برای هنرجویان شاخه فنی و حرفه‌ای

سالانه ۱۶۰ نخبه به جمعیت نخبگان خراسان رضوی افزوده می شود

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

پژوهشگران برتر دانشگاه حکیم سبزواری تقدیر شدند

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

دانش آموختگان دانشگاهی متناسب با بازار کار پرورش نمی یابند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه های افغانستان منعقد شد

دکتر علی اصغر مولوی به عنوان سرپرست دانشگاه حکیم سبزواری منصوب شد

کسب سه مقام برتر دانش آموزان سبزواري در مسابقات جهاني محاسبات ذهني رياضي

تقدیر آموزش و پرورش سبزوار از مولفین و پژوهشگران برتر

مرکز مشاوره تخصصی کودکان اوتیسم تاسیس می شود

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور(قسمت پنجم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21 آبان۹۶ غرب کشور(قسمت چهارم) ​

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور (قسمت سوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان۹۶ غرب کشور (قسمت دوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان 96 غرب کشور(قسمت اول) ​

افزایش 68درصدی سهام سهامداران داروسازی طاها

سطح دانش فنی و آزمایشگاهی دانشگاه حکیم سبزواری تحسین برانگیز است

راه اندازی بخش مراقبت های ویژه داخلی در بیمارستان واسعی سبزوار

آزمایشگاه جغرافیای طبیعی دانشگاه حکیم سبزواری به تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی مجهز شد

دستگاه آزمایشگاهی ترمو راکتور، توسط استاد دانشگاه حکیم سبزواری ساخته شد

برای اجرای طرح های عمرانی دانشگاه ۸۰ میلیارد ریال اختصاص یافت

افتخار آفرینی 14 دانش آموز سبزواری در مسابقات نوجوان خوارزمی

ثبت نخستین شرکت دانش بنیان در سبزوار

آموزش‌ و پرورش در دام حباب نخبه‌پروری

ورزش‌هایی که کالری سوزی بالایی دارند