کد خبر : 7364
Print
سبزوارنگار

کنگره بین‌المللی سربداران در سبزوار به کار خود پایان داد

شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۲۶

سبزوارنگار/اختتامیه کنگره بین‌المللی سربداران سبزوار با تیتراژ ابتدایی آغاز سریال سربداران شامگاه 27 آذرماه در این شهر با حضور بازیگران سریال سربداران پس از دو روز فعالیت به کار خود پایان داد.

Image titleسبزوارنگار/اختتامیه کنگره بین‌المللی سربداران سبزوار با تیتراژ ابتدایی آغاز سریال سربداران شامگاه 27 آذرماه در این شهر با حضور بازیگران سریال سربداران پس از دو روز فعالیت به کار خود پایان داد.

به گزارش مجله اینترنتی سبزوارنگار به نقل از ایکنا؛ جواد حدادنیا، دبیر کنگره بین‌المللی سربداران در این مراسم با اشاره به اینکه دانشگاه حکیم مجری پروژه‌ای است که افتخارش کنگره سربداران شد، تصریح کرد: همه تلاشگران عرصه علم و دانش قلم فرسایی کردند به اینکه در 700 سال پیش چه اتفاقی رخ داده است؛ تمام اتفاقات را در دین، هنر و فرهنگ در حکومت به رشته تحریر درآوردند و سعی کردند وقایع را از زبان علم و خرد بیان کنند.

وی با تقدیر و تشکر از مراجع عظام حسین نوری‌همدانی، جعفر سبحانی، رئیس جمهور، وزیر ارشاد و رئیس مجلس شوری اسلامی و از تمام کسانی که در این مدت به برگزاری این همایش و در بقیه موارد کمک و مساعدت داشتند، قدردانی کرد.

در ادامه این مراسم قطعنامه پایانی همایش بین‌المللی سربداران قرائت شد که در آن از مسئولان و متولیان مربوطه خواستند تا نشان عالی سربداران ضمن حفظ ملی به همه اندیشمندان و آزادگان که در توسعه این خطه همت می‌گمارند، اعطا شود؛ همچنین در بخش دیگری از این قطعنامه پایانی از شورای عالی انقلاب فرهنگی درخواست شد تا روزی در تقویم ملی به عنوان نهضت سربداران ثبت شود.

در قسمتی دیگری از این قطعنامه که 12 بند داشت، آمده است که آموزش و پرورش باید در نگارش کتاب‌های درسی به نحو شایسته‌ای سربداران مد نظر قرار گیرند تا این قیام برای آیندگان ماندگار باشد.

در ادامه مراسم دکتر خالد کریم از اساتید دانشگاه کشور اردن که از مسلمانان اهل تسنن هستند، با حضور در جایگاه با بیان اینکه شما وارث انقلابی و حسینی هستید نه انقلابی وارداتی و ساختگی، ابراز کرد: انقلاب اسلامی ایران قیامی بود که از امام حسین(ع) الگو گرفته است و رهبران آن آیت‌الله خمینی و رهبر معظم انقلاب هستند، ضمن اینکه حاوی پیام صلح و دوستی است.

بنابر این گزارش، بعد از تشویق‌های مکرر حضار از برگزارکنندگان و شورای سیاست‌گذاری کنگره با اهدای تمبر یادبود و کنگره قدردانی شد و محمدعلی نجفی، کارگردان سریال سربداران درباره سریال توضیحاتی ارائه کرد.

وی با بیان اینکه درس معماری را متوقف کرده و با هدایت و سفارش دکتر علی شریعتی، سینما و تئاتر را پیگیری کردیم به گونه‌ای که نمایشنامه سربداران در حسینیه ارشاد قبل از انقلاب اجرا شد، گفت: بعد از انقلاب به سفارش مدیر وقت شبکه یک، سال 1360 این سریال در ابیانه کلید خورد و حدود دو سال زمان برای ساخت آن طی شد.

پس از پخش کلیپ آب و خاک، افسانه بایگان، بازیگر سریال سربداران در این مراسم بیان کرد: از خدا خواستم دری به رویم در جوانی باز کند، در را به رویم باز کرد که به بازی در سریال سربداران به عنوان زن یک مغول منجر شد و در این بین با مرحوم دکتر علی شریعتی نیز آشنا شدم.

وی در حالی که با احساس از اجابت دعایش می‌گفت، بر گوشه چشمش اشکی جاری شد و ادامه داد: با کتاب فاطمه فاطمه است، به ارزش‌های وجودم پی بردم و با کویر به گفت‌وگو‌های تنهایی رسیدم و حرکت آغاز شد.

یادآور می‌شود، همچنین در این مراسم نشان عالی سربداران به عنوان نفر سوم بعد از وزیر ارشاد و معاون وزیر علوم به محمد علی نجفی، کارگردان سریال سربداران اعطا شد.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام