کد خبر : 7364
Print
سبزوارنگار

کنگره بین‌المللی سربداران در سبزوار به کار خود پایان داد

شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۲۶

سبزوارنگار/اختتامیه کنگره بین‌المللی سربداران سبزوار با تیتراژ ابتدایی آغاز سریال سربداران شامگاه 27 آذرماه در این شهر با حضور بازیگران سریال سربداران پس از دو روز فعالیت به کار خود پایان داد.

Image titleسبزوارنگار/اختتامیه کنگره بین‌المللی سربداران سبزوار با تیتراژ ابتدایی آغاز سریال سربداران شامگاه 27 آذرماه در این شهر با حضور بازیگران سریال سربداران پس از دو روز فعالیت به کار خود پایان داد.

به گزارش مجله اینترنتی سبزوارنگار به نقل از ایکنا؛ جواد حدادنیا، دبیر کنگره بین‌المللی سربداران در این مراسم با اشاره به اینکه دانشگاه حکیم مجری پروژه‌ای است که افتخارش کنگره سربداران شد، تصریح کرد: همه تلاشگران عرصه علم و دانش قلم فرسایی کردند به اینکه در 700 سال پیش چه اتفاقی رخ داده است؛ تمام اتفاقات را در دین، هنر و فرهنگ در حکومت به رشته تحریر درآوردند و سعی کردند وقایع را از زبان علم و خرد بیان کنند.

وی با تقدیر و تشکر از مراجع عظام حسین نوری‌همدانی، جعفر سبحانی، رئیس جمهور، وزیر ارشاد و رئیس مجلس شوری اسلامی و از تمام کسانی که در این مدت به برگزاری این همایش و در بقیه موارد کمک و مساعدت داشتند، قدردانی کرد.

در ادامه این مراسم قطعنامه پایانی همایش بین‌المللی سربداران قرائت شد که در آن از مسئولان و متولیان مربوطه خواستند تا نشان عالی سربداران ضمن حفظ ملی به همه اندیشمندان و آزادگان که در توسعه این خطه همت می‌گمارند، اعطا شود؛ همچنین در بخش دیگری از این قطعنامه پایانی از شورای عالی انقلاب فرهنگی درخواست شد تا روزی در تقویم ملی به عنوان نهضت سربداران ثبت شود.

در قسمتی دیگری از این قطعنامه که 12 بند داشت، آمده است که آموزش و پرورش باید در نگارش کتاب‌های درسی به نحو شایسته‌ای سربداران مد نظر قرار گیرند تا این قیام برای آیندگان ماندگار باشد.

در ادامه مراسم دکتر خالد کریم از اساتید دانشگاه کشور اردن که از مسلمانان اهل تسنن هستند، با حضور در جایگاه با بیان اینکه شما وارث انقلابی و حسینی هستید نه انقلابی وارداتی و ساختگی، ابراز کرد: انقلاب اسلامی ایران قیامی بود که از امام حسین(ع) الگو گرفته است و رهبران آن آیت‌الله خمینی و رهبر معظم انقلاب هستند، ضمن اینکه حاوی پیام صلح و دوستی است.

بنابر این گزارش، بعد از تشویق‌های مکرر حضار از برگزارکنندگان و شورای سیاست‌گذاری کنگره با اهدای تمبر یادبود و کنگره قدردانی شد و محمدعلی نجفی، کارگردان سریال سربداران درباره سریال توضیحاتی ارائه کرد.

وی با بیان اینکه درس معماری را متوقف کرده و با هدایت و سفارش دکتر علی شریعتی، سینما و تئاتر را پیگیری کردیم به گونه‌ای که نمایشنامه سربداران در حسینیه ارشاد قبل از انقلاب اجرا شد، گفت: بعد از انقلاب به سفارش مدیر وقت شبکه یک، سال 1360 این سریال در ابیانه کلید خورد و حدود دو سال زمان برای ساخت آن طی شد.

پس از پخش کلیپ آب و خاک، افسانه بایگان، بازیگر سریال سربداران در این مراسم بیان کرد: از خدا خواستم دری به رویم در جوانی باز کند، در را به رویم باز کرد که به بازی در سریال سربداران به عنوان زن یک مغول منجر شد و در این بین با مرحوم دکتر علی شریعتی نیز آشنا شدم.

وی در حالی که با احساس از اجابت دعایش می‌گفت، بر گوشه چشمش اشکی جاری شد و ادامه داد: با کتاب فاطمه فاطمه است، به ارزش‌های وجودم پی بردم و با کویر به گفت‌وگو‌های تنهایی رسیدم و حرکت آغاز شد.

یادآور می‌شود، همچنین در این مراسم نشان عالی سربداران به عنوان نفر سوم بعد از وزیر ارشاد و معاون وزیر علوم به محمد علی نجفی، کارگردان سریال سربداران اعطا شد.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
مشاهیر

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

ديكتاتور، تنهاست

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

زبان نمادین در قرآن از نگاه شریعتی

شریعتی، دموکراسی و دموکراسی متعهد

چهلمین سالگرد عروج دکتر علی شریعتی در سبزوار برگزار ‌شد

چرا همچنان به شریعتی نیازمندیم؟

درباره مراسم چهلمین سالگرد دکتر شریعتی

اشعار مرحوم استاد سبزواری شناسنامه منظوم انقلاب اسلامی است

اسماعیل عبدی را آزاد کنید!

نامه سرگشاده به رئیس جمهور منتخب در دفاع از اسماعیل عبدی

بنیاد بین المللی استاد حمید سبزواری در سبزوار راه اندازی می شود

روحانی کاندیدای قطعی اصلاح طلبان شد

نام حکیم سبزواری در تاریخ فلسفه جهان جاودانه است

اسکار فرهادی؛ پیروزی فرهنگ بر سیاست!

پیام دکتر علی لاریجانی به همایش نکوداشت حکیم سبزواری

درد ما داخلی‌ است/راهی برای فرصت‌‌طلبان بیگانه باز نخواهیم کرد

راوی صادق تاریخ انقلاب به امام پیوست

ثبت کتاب تاریخ بیهقی به عنوان میراث معنوی جهانی در یونسکو

ششمین همایش ملی بزرگداشت ابوالفضل بیهقی در دانشگاه حکیم سبزواری آغاز به کار کرد

امام حسین(ع) از مدینه و مکه برای شهادت خارج نشد

ششمین همایش ملی بیهقی برگزار می شود

چرا به شجریان نیازمندیم؟

تحويل بخشي از وسايل مرحوم حمید سبزواری به موزه

مراسم بزرگداشت شارح نهج البلاغه در شهر ششتمد برگزار شد

نرم‌افزار جامع چند رسانه‌ای «حمید» در سبزوار تولید شد