کد خبر : 7367
Print
محمد سالاری در حاشیه آیین افتتاحیه کنگره بین المللی سربداران:

کنگره بین المللی سربداران گامی بلند در راستای ارج نهادن به مفاخر تاریخ خراسان است

شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۴۱

سبزوارنگار/عضو شورای اسلامی شهر تهران، توجه به تاریخ و مفاخر ملی کشور را امری مهم در راستای تقویت غنای فرهنگی ایران دانست و گفت: باید به مناسبت هایی چون سالروز قیام سربداران که از مقاطع درخشان تاریخ است، توجه بیشتری داشته باشیم.

Image titleسبزوارنگار/عضو شورای اسلامی شهر تهران، توجه به تاریخ و مفاخر ملی کشور را امری مهم در راستای تقویت غنای فرهنگی ایران دانست و گفت: باید به مناسبت هایی چون سالروز قیام سربداران که از مقاطع درخشان تاریخ است، توجه بیشتری داشته باشیم.

به گزارش مجله اینترنتی سبزوارنگار به نقل از سبزوارنیوز؛ محمد سالاری با اشاره به تاثیرات فرهنگی و اجتماعی این کنگره افزود:  کنگره سربداران می تواند گامی بلند در راستای ارج نهادن به مفاخر تاریخ  کشور  و ترویج رادمردی و حق طلبی باشد .

عضو هیات امنا و نایب رئیس هیات مدیره خانه سبزوار تصریح کرد: با توجه به برگزاری موفق نخستین همایش هم اندیشی خراسانی های مرکز در سال 93 ، می توان از این ظرفیت مهم برای اعتلای تاریخ و مفاخر ملی  خطه خراسان  از جمله سربداران بهره برد.

سالاری با تاکید بر نقش مهم نخبگان خراسانی در ارج نهادن به مفاخر خراسان گفت: نگارش کتاب ، پایان نامه و مقالات پژوهشی با موضوع سربداران و پرداختن به اهمیت نقش سبزوار در گذر تاریخ می تواند چشم انداز روشنی از قدمت دیرینه سبزوار در تاریخ مشرق زمین را بازگو کند.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با تاکید بر اهمیت بزرگداشت سالروز قیام سربداران در تاریخ کشور گفت: سربداران نخستین تجربه حکومت شیعی  در ایران بود که در یکی از سخت ترین دوره های تاریخ کشور و رواج خفقان و دیکتاتوری و با محوریت مردم دیندار و ظلم ستیزخراسان بزرگ بویژه اهالی متدین دارالمومنین سبزوار تشکیل و  به صورت محلی  به مدت نیم قرن حکومت کرد

وی در ادامه با اشاره به نقش تاریخی سربداران در منطقه سبزوار تصریح کرد: برپایی کنگره سربداران فرصت خوبی برای شناساندن ظرفیت های ملی و بین المللی شهرستان سبزوار  است، به همین لحاظ پژوهشگران خراسانی باید تلاش کنند مدل ساده زیستی حکومت سربداران را در تاریخ خراسان برجسته سازی کنند .

نایب رئیس هیات مدیره خانه سبزوار افزود: مقاومت و سلحشوری مردم سبزوار در برابر حمله مغول نمونه بارزی از جنبش آزادیخواهی و استقلال طلبی سبزوار را نشان می دهد که حکومت مغولان اشغالگر را  طی قیام سربداران به زیر کشید  و مدل جدیدی از حکومت راستین تشیع را جایگزین آن کرد.

سالاری با اشاره به پایتخت بودن سبزوار در دوران حکومت سربداران خاطر نشان کرد: امرای سربداران در طول نیم قرن حکومت خود سبزوار را پایتخت خود قرار دادند که به گواهی تاریخ طی آن دوره رونق، آبادانی و رفاه مردم زبانزد بود.

وی افزود: کنگره سربداران مورد توجه و حمایت شخصیت های بین المللی زیادی قرار دارد و پژوهشگران نهضت های آزادیخواهی در سطح جهان، بررسی  خیزش سربداران  در برابر یک حکومت اشغالگر را  در کانون توجه خود قرار داده اند که می توان این موضوع را به فال نیک گرفت و کنگره های بعدی سربداران  را با دقت و اهمیت بیشتری دنبال کرد.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
مشاهیر

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

ديكتاتور، تنهاست

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

زبان نمادین در قرآن از نگاه شریعتی

شریعتی، دموکراسی و دموکراسی متعهد

چهلمین سالگرد عروج دکتر علی شریعتی در سبزوار برگزار ‌شد

چرا همچنان به شریعتی نیازمندیم؟

درباره مراسم چهلمین سالگرد دکتر شریعتی

اشعار مرحوم استاد سبزواری شناسنامه منظوم انقلاب اسلامی است

اسماعیل عبدی را آزاد کنید!

نامه سرگشاده به رئیس جمهور منتخب در دفاع از اسماعیل عبدی

بنیاد بین المللی استاد حمید سبزواری در سبزوار راه اندازی می شود

روحانی کاندیدای قطعی اصلاح طلبان شد

نام حکیم سبزواری در تاریخ فلسفه جهان جاودانه است

اسکار فرهادی؛ پیروزی فرهنگ بر سیاست!

پیام دکتر علی لاریجانی به همایش نکوداشت حکیم سبزواری

درد ما داخلی‌ است/راهی برای فرصت‌‌طلبان بیگانه باز نخواهیم کرد

راوی صادق تاریخ انقلاب به امام پیوست

ثبت کتاب تاریخ بیهقی به عنوان میراث معنوی جهانی در یونسکو

ششمین همایش ملی بزرگداشت ابوالفضل بیهقی در دانشگاه حکیم سبزواری آغاز به کار کرد

امام حسین(ع) از مدینه و مکه برای شهادت خارج نشد

ششمین همایش ملی بیهقی برگزار می شود

چرا به شجریان نیازمندیم؟

تحويل بخشي از وسايل مرحوم حمید سبزواری به موزه

مراسم بزرگداشت شارح نهج البلاغه در شهر ششتمد برگزار شد

نرم‌افزار جامع چند رسانه‌ای «حمید» در سبزوار تولید شد