کد خبر : 7534
Print
یادداشتی از حجت‌الاسلام سیدعلی موسوى نقدى؛

"استثنا" یا "قاعده" درباره سیدحسن خمینی

جمعه ۲ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۴۶

Image titleسبزوارنگار/حجت‌الاسلام سیدعلی موسوى نقدى بر بند ٨ مقاله جناب آقاى حسین شریعتمدارى منتشر شده در روزنامه کیهان نوشته است که متن این یادداشت در ادامه منتشر شده است:

جناب آقاى شریعتمدارى در سرمقاله شنبه نوزدهم دیماه خود در بند هشتم فرموده‌اند: این روزها نظریه‌ای با قید «احتمال» مطرح شده است که شاید اجتهاد کسانی که در آزمون شرکت نکرده‌اند نیز از طریق دیگری احراز شود. این فرمول هرچه باشد و برای هریک از داوطلبان شرکت نکرده در آزمون قابل بررسی باشد، به دلیلی که اشاره می‌شود مصلحت نیست درباره فرزند یادگار حضرت امام(ره) به‌کار گرفته شود، زیرا می‌تواند این توهم را در افکار عمومی پدید آورد که شورای محترم نگهبان برای فرزند یادگار امام(ره) استثناء قائل شده است! و حال آن که «توهم استثناء» با ساحت مقدس امام راحل و بینش و منش آن بزرگوار همخوانی ندارد. ضمن آن که به شخصیت محترم و عزیز فرزند یادگار امام نیز آسیب جدی می‌رساند و خدای نخواسته برخی از افراد و جریاناتی که در داخل و خارج کشور برای تخطئه نظام گوش خوابانیده‌اند، بر این طبل فریب می‌کوبند که گویی فرزند یادگار امام(ره) نگران عدم موفقیت خود در آزمون بوده‌ است!

در این‌باره گفتنى است:

١. اولاً بحثى که آقاى شریعتمدارى به عنوان "احتمال" مطرح کرده‌اند صرف احتمال نیست بلکه قانون متبع شوراى نگهبان بوده که بارها توسط آیت الله مؤمن اظهار شده است و در طول تاریخ پس از انقلاب، اکثریت اعضاى خبرگان از طریقى غیر از امتحان صلاحیتشان تأیید شده است.

آیاتى چون هاشمى رفسنجانی، یزدى، جنتى، مومن، شاهرودى، مشکینى، منتظرى، امینى، موسوى اردبیلى، جوادى‌آملى، فاضل لنکرانى، سیداحمد خمینى، راستى کاشانى، ملکوتى، صانعى، موسوى‌خوینى، رى‌شهرى و... از طریقى غیر از امتحان مورد ارزیابى قرار گرفته‌اند.

٢. از منظر فقهى نیز راه‌حل قطعى احراز صلاحیت، پرسیدن چند سؤال از متن مکاسب و کفایه که طلاب سطح حوزه مى‌خوانند نیست بلکه اگر کسى داراى کتاب باشد و صوت درس‌هایش موجود باشد یا سالها در درس یکى از بزرگان شرکت کرده باشد طریق قطعى احراز اجتهاد، مراجعه به این امور است.

لذا تعبیر "استثنا" از این منظر نیز وجیه نیست.

٣. نکته آخر نگاه تبعیض‌آلود به یادگار امام است. آقاى شریعتمدارى و دوستانشان به‌طور مداوم نسبت به نگاه خاص به یادگار امام هشدار مى‌دهند، حال باید از ایشان پرسید چرا ایشان درمورد این قاعده (که از آن به استثنا یاد مى‌کنند) یادگار امام را استثنا مى‌کنند. وقتى براى افراد بى‌شمارى حتى در همین دوره این قاعده جارى مى‌شود و آقاى شریعتمدارى هم اجرای آن را در ایشان تجویز مى‌کند این حق را از یادگار امام سلب مى‌کنند و به ناگاه نگران اظهارنظر ضدانقلاب مى‌ شوند!!

آیا خون فرزند محترم و عزیز مرحوم حاج احمد آقا از آیات: غروى، اعرافى، سعیدى و... کمرنگ‌تر از دیگران است؟ چرا بیت امام که از محبوبترین و سالم‌ترین بیوت این نظام است باید از حق شرعى و قانونى خود محروم شود!!

منبع: ایلنا

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟