کد خبر : 7613
Print
آیت الله هاشمی رفسنجانی:

باید زمینه بازشدن فضای بسته در دانشگاه ها فراهم شود

پنجشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۵۲

سبزوارنگار/رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمود فکری را مشکلی جدی در جامعه دانست و گفت : باید زمینه ای فراهم شود تا فضای بسته در دانشگاه ها باز شود.

Image titleسبزوارنگار/رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمود فکری را مشکلی جدی در جامعه دانست و گفت : باید زمینه ای فراهم شود تا فضای بسته در دانشگاه ها باز شود.
به گزارش سبزوارنگار به نقل از ایرنا؛ آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی صبح دیروز در نشست تخصصیآزاداندیشی و تضارب آرا با محوریت «آزادی، حکومت، تمدن» در تنبیه الامه نائینی که با حضور استادان دانشگاه و اندیشمندان شورای عالی آزاد اندیشی برگزار شد، اظهار داشت: تمدن در ادوار مختلف زندگی انسان ها با توجه به شرایط زندگی آنها، سطح سواد و تحصیلات، آداب، رسوم، فرهنگ و سایر ویژگی ها، خلق و ایجاد می شود. 
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ، با تأکید بر اینکه تنها منطقآزاداندیشی، مسلمانان را به یک تمدن عظیم مطلوب در دنیا رهنمون می سازد ، خاطرنشان کرد: حاکمیت د گم اندیشی و تحجر، نگران کننده و برای تمدن های موجود و ساخت تمدن های جدید خطرناک است.
آیت الله هاشمی رفسنجانی افزود: باید آزادی بیان و آزاداندیشی واقعی در چارچوب قانون در جوامع حاکم باشد و بگذارند صاحب نظران به ارائه نظرات و دیدگاه های خویش بپردازند، چرا که از بطن اندیشه آزاد و اظهارات آزادانه، توسعه و پیشرفت حاصل می شود.
وی قانون را مهمترین رکن خلق تمدن توصیف کرد و اظهارداشت: قانون که در زمان های مختلف بنا به شرایط و مقتضیات روز در هر دوره تغییر می کند، اما شرط اساسی و اصلی برای ساخت تمدن های بزرگ است.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه آمادگی بشر برای پذیرفتن حق و استدلال، رکن تمدن است، گفت: اگر این آمادگی در بشر به وجود نیاید، نمی توانیم آینده را ترسیم و پیش بینی کنیم و تعصب جاهلی همیشه محکوم است، البته تعصبات مثبتی نیز وجود دارد که پشتوانه ای استدلالی دارد.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به اینکه مقتضیات و اجزای تمدن ثبات ندارد، افزود: تمدن قابل تغییر است و به مروز زمان شکل می گیرد و پیشرفت می کند.
وی در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اهمیت برگزاری کرسی های آزاداندیشی در کشور به خصوص در دانشگاه ها، اظهار داشت: باید سلیقه ها و تفکرات گوناگون در معرض دید متفکران، محققان و پژوهشگران قرار بگیرد و بهترین سخنان برگزیده شود.
آیت الله رفسنجانی، توجه به معیارهای اسلام را در مباحث کرسی های آزاداندیشی مورد تأکید قرار داد و گفت: ما نمی توانیم بدون توجه به معارف عمیق و انسان ساز دین اسلام، کرسی های آزاداندیشی که زمینه ساز تمدن است، را بسط دهیم.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأکید بر اینکه کرسی های آزاداندیشی باید پاسخگوی مسایل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و دینی و مورد نیاز جامعه باشد، خاطر نشان کرد: خروجی مباحث کرسی های آزاداندیشی باید به عنوان درس توسط استادان در دانشگاه ها تدریس شود که راهگشای مشکلات جامعه باشد.
آیت الله هاشمی افزود: در دانشگاه آزاد اسلامی دو واحد درسی آزاداندیشی که اختیاری است، برای دانشجویان تعریف شده تا افرادی که علاقه مند هستند، بتوانند به ارایه دیدگاه ها و دغدغه های فکری خود بپردازند.
وی با تأکید بر اینکه باید نیازهای فکری امروز جوانان را در نظر بگیریم، گفت: یا باید تفکرات منطقی آنان را بپذیریم یا به شیوه ای مطلوب و عاقلانه آنها را قانع و یا از طریق صحیح راهنمایی کنیم.
آیت الله هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خود با توجه به تنبیه الامه نائینی که محور مبحث «آزادی، حکومت، تمدن»، بود، گفت: بی شک مرحوم نائینی یکی از متفکرین قابل توجه تاریخ است، که باید روی اظهارات ایشان حساب ویژه ای باز کنیم.
وی با بیان اینکه مکتب اهل بیت(ع)، عدلیه است و در این ویژگی با اهل سنت تفاوت دارد، اظهار داشت: عدلیه در اینجا به معنای عدالت معمولی نیست، بلکه به معنای اعتدال و معتدل بودن است.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: ائمه معصوم(ع) ما بر خلاف اشاعره و معتزله که یکی از آنها معتقد به این است که همه کارها را خداوند انجام می دهد و انسان اختیاری ندارد و دیگری معتقد به آزادی انسان ولی در عمل و ساخت سرنوشت خویش است، شیوه اعتدالی را برگزیده و معتقد بودند برخی از مسائل صرفاً منتسب به خدا و برخی دیگر دست خود بشر است.
هاشمی رفسنجانی در پایان تأکید کرد: اگر بخواهیم نسل آینده معارف اسلام را بفهمد و دُگم و تنگ نظری هایی را که بر جامعه تحمیل شده است، بشکنیم باید از آزاداندیشی و آزادگفتن حمایت کنیم.
در ابتدای این نشست، حجت الاسلام والمسلمین فیرحی، حضرتی، احمدی، حجت الاسلام والمسلمین عسگری، مهرپور، حجت الاسلام والمسلمین طه هاشمی، مومنی، احمدوند، حجت الاسلام والمسلمین فاضلی، بهشتی، فاضلی، مطهرنیا، پورخادم، نقیب زاده، قانعی راد، حبیبی و خانم سپهرنیا از اندیشمندان و استادان حوزوی و دانشگاهی در زمینه «آزادی، حکومت، تمدن» به بیان دیدگاه ها و نظرات خویش به شکل مبسوط پرداختند.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
علمی

دفتر صنایع دانشگاه حکیم سبزواری با حضور مسولان و فعالان عرصه صنعت سبزوار و مسولان و اساتید دانشگاه افتتاح شد

بیش از 9 هزار دانش آموز سبزواری خدمات دندانپزشکی گرفتند

حذف کنکور 97 برای هنرجویان شاخه فنی و حرفه‌ای

سالانه ۱۶۰ نخبه به جمعیت نخبگان خراسان رضوی افزوده می شود

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

پژوهشگران برتر دانشگاه حکیم سبزواری تقدیر شدند

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

دانش آموختگان دانشگاهی متناسب با بازار کار پرورش نمی یابند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه های افغانستان منعقد شد

دکتر علی اصغر مولوی به عنوان سرپرست دانشگاه حکیم سبزواری منصوب شد

کسب سه مقام برتر دانش آموزان سبزواري در مسابقات جهاني محاسبات ذهني رياضي

تقدیر آموزش و پرورش سبزوار از مولفین و پژوهشگران برتر

مرکز مشاوره تخصصی کودکان اوتیسم تاسیس می شود

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور(قسمت پنجم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21 آبان۹۶ غرب کشور(قسمت چهارم) ​

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور (قسمت سوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان۹۶ غرب کشور (قسمت دوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان 96 غرب کشور(قسمت اول) ​

افزایش 68درصدی سهام سهامداران داروسازی طاها

سطح دانش فنی و آزمایشگاهی دانشگاه حکیم سبزواری تحسین برانگیز است

راه اندازی بخش مراقبت های ویژه داخلی در بیمارستان واسعی سبزوار

آزمایشگاه جغرافیای طبیعی دانشگاه حکیم سبزواری به تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی مجهز شد

دستگاه آزمایشگاهی ترمو راکتور، توسط استاد دانشگاه حکیم سبزواری ساخته شد

برای اجرای طرح های عمرانی دانشگاه ۸۰ میلیارد ریال اختصاص یافت

افتخار آفرینی 14 دانش آموز سبزواری در مسابقات نوجوان خوارزمی

ثبت نخستین شرکت دانش بنیان در سبزوار

آموزش‌ و پرورش در دام حباب نخبه‌پروری

ورزش‌هایی که کالری سوزی بالایی دارند